Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Cześć! Piszę ten temat w tym miejscu, ze względu na fakt, że nie dotyczy on (jeszcze) konkretnej wersji Debiana. Otóż, trafił mi się nowy komputer wyposażony kartę graficzną NVIDIA GeForce 7100. Zastanawiam się nad instalacją wersji Testowej w celu sprawdzenia kilku ciekawych rzeczy, ale uruchomienie Squeeze LiveCD ukazuje jeden - mam nadzieję, że - mały problem. Pulpit/ekran po obu stronach jest jakby obcięty. Na oko jest to około 1.en, 1.5 cm. Próbowałem rozszerzyć, przesunąć pulpit za pomocą menu dostępnego w monitorze i funkcji PITCH oraz H Center. Obie odpowiedzialne za przemieszczanie obrazu/pulpitu na boki. Niestety nie przyniosło to żadnego efektu. Moje pytanie jest takie, czy ewentualna instalacja sterowników, z repozytoriów Debiana, czy też z oficjalnej strony NVIDII może pomóc? Nie mam zbyt wiele czasu, aby zainstalować system, dociągnąć sterowniki i wykorzystać np. narzędzie nvidia-xconfig. Przynajmniej nie w tym momencie, okresie etc.
Offline
remi napisał(-a):
czy ewentualna instalacja sterowników, z repozytoriów Debiana, czy też z oficjalnej strony NVIDII może pomóc?
Może… Ale nie musi. ;) Trzeba by sprawdzić. Na upartego można zainstalować zamknięte sterowniki na livecd nawet.
Offline
Hej Arn! Fakt, może, ale nie musi. Sugerujesz, więc odpalenie raz jeszcze Squeeze LiveCD, ściągnięcie oraz instalację oficjalnych (mam na myśli te ze strony nvidii) sterowników i próbę sprawdzenia, czy przyniosło to jakąkolwiek zmianę? A narzędzie nvidia-xconfig ma szanse zadziałać w tak specyficznym środowisku jakim jest LiveCD? Ciekawe, czy w ogóle jest możliwość, aby je zainstalować...
Offline
Ja kiedyś instalowałem, zatem się da (tylko nie pamiętam co to za livecd dokładnie było). Trzeba uzupełnić sources.list, odświeżyć listę pakietów, zainstalować build-essential oraz nagłówki dla kernela na którym odpalone jest livecd, ściągnąć sterowniki ze strony producenta, wyłączyć X-y wraz z menedżerem logowania, wyładować sterownik nouveau (z opcją --force), zainstalować sterowniki, wygenerować xorg.conf, podnieść X-y. Proste, prawda? :)
Offline
Ależ oczywiście, że proste! Tym bardziej, że na stronie DUG znajduje się bardzo dobry opis dot. instalacji sterowników nvidii i wszystkiego co się z tym wiąże, etc. W dodatku jest Twojego autorstwa. ;-)
Offline
Przepraszam za duplikowanie postów, ale skoro ten temat utworzony został w luźnym dziale, myślę, że nie ma z tym problemu. Otóż ciągle chodzi o sterownik do karty NVIDII oraz - wspomnianego - przyciętego pulpitu/ekranu. W wydaniu Stabilnym pakiet nvidia-kernel-source dostępny jest w wersji 195.36.31-6, więc według mniej nie jest odpowiedni dla karty GeForce 7100, ponieważ do tej właśnie wersji właściwszy będzie sterownik 295.X i wyższy (doświadczenia z FreeBSD). I tu część najlepsza - Squeeze Backports oferuję właśnie wydanie 295.59-1~bpo60+1 (Wheezy również; 295.59-1).
Skoro od jakiegoś już czasu, wiem w jaki sposób korzystać z mechanizmu backport, to może aktualizacja w/w pakietu przyniesie zmiany w skopanej rozdzielczości ekranu? Dalczego pytam o ten pakiet? Z prostej przyczyny - może zostać wykorzystany do instalacji sterowników do karty graficznej, o czym możemy przeczytać np. w Nvidia Graphics Drivers, czy również NVIDIA - Zamknięte sterowniki w Debianie w tekście napisanym przez użytkownika ArnVaker. Doprawdy, mnogość możliwości potrafi przytłoczyć a chciałbym dowiedzieć się, czy podjęcie kroków wymienionych niżej dot. aktualizacji, jest możliwe.
Wracając jeszcze do samej kwestii aktualizacji - czy mogę dokonać jej w sposób podobny do uaktualnienia pakietu Iceweasel, gdzie także wykorzystałem mechanizm backports? Mam na myśli polecenie apt-get install nvidia-kernel-source, oczywiście instalując wcześniej paczkę, ale w wersji oficjalnej, czyli 195.36.31-6.
Offline
Na obu wersjach powinna działać ta karta. Poza tym albo instalujesz całe sterowniki z backportów, albo zostajesz przy tych z głównego repozytorium. Instalacja samego nvidia-kernel-source z backportów nie przejdzie, zresztą jego używa się chyba tylko przy tej starej metodzie z m-a.
Offline
Witaj, oczywistym jest, że samo zainstalowanie pakietu nvidia-kernel-source nie wystarczy. Po prostu jest on wymieniony we wspomnianych artykułach, jako jedna ze składowych procesu instalacji sterownika do kart nVIDII. Generalnie mój post dotyczył ewentualnej aktualizacji owej paczki w przypadku zdecydowania się na metodę, która jednak jej wymaga. Natomiast w wersji Stabilnej, jest według mnie, za stara wersja, ponieważ zarówno z oficjalnej strony nVIDII oraz po doświadczeniach z systemem FreeBSD, wiem, że odpowiednim wydaniem jest 295.59, de facto dostępne w backportach Squeeze.
Stąd wzięły się moje - nazwijmy je - wątpliwości a ostateczne pytanie jest następujące; czy aktualizację pakietu nvidia-kernel-source z wersji 195.36.31-6 do będącej do dyspozycji via backports wersji 295.59, dokonać mogę w sposób w jaki kilkanaście dni temu aktualizowałem Iceweasel tj.; # apt-get install nazwa_pakietu? Przypuszczam, że tak jest w istocie i zdaję sobie sprawę, że mogę wystawić się na pośmiewisko zadając to pytanie, ale... kto pyta, nie błądzi, prawda? ;-)
Offline
remi napisał(-a):
Po prostu jest on wymieniony we wspomnianych artykułach, jako jedna ze składowych procesu instalacji sterownika do kart nVIDII.
Ale tylko przy użyciu najbardziej pokręconej metody. Po co sobie utrudniać?
remi napisał(-a):
Natomiast w wersji Stabilnej, jest według mnie, za stara wersja, ponieważ zarówno z oficjalnej strony nVIDII oraz po doświadczeniach z systemem FreeBSD, wiem, że odpowiednim wydaniem jest 295.59, de facto dostępne w backportach Squeeze.
Jak chcesz… Moim zdaniem nie jest za stara dla tej karty w Squeeze, ale bez konkretnych argumentów to możemy tak się przerzucać bez końca. ;)
remi napisał(-a):
Stąd wzięły się moje - nazwijmy je - wątpliwości a ostateczne pytanie jest następujące; czy aktualizację pakietu nvidia-kernel-source z wersji 195.36.31-6 do będącej do dyspozycji via backports wersji 295.59, dokonać mogę w sposób w jaki kilkanaście dni temu aktualizowałem Iceweasel tj.; # apt-get install nazwa_pakietu?
Generalnie możesz, wszystkie pakiety do wersji z backportów można zaktualizować tak samo. Tylko oczywiście musisz podać z wiersza poleceń, że chodzi o wersję z backportów, czego wyżej nie zrobiłeś. Poza tym nadal nie rozumiem dlaczego akurat na ten pakiet się uparłeś.
Offline
Po co sobie utrudniać? Wiesz, tak naprawdę to nie jestem zdecydowany na metodę instalacji tych sterowników, która wymaga tego pakietu. Właśnie tego się obawiałem, kiedy zacząłem korzystać z Debiana; nVIDII i sterowników. Skoro owa metoda jest według Ciebie pokręcona to prawdopodobnie zrobię to w inny sposób, ale nie wiem jeszcze w jaki. Odnośnie samej aktualizacji i braku określenia, że chodzi o backports, to pewnie masz na myśli apt-get -t squeeze-backports install nazwa_pakietu. Nie mam pojęcia, dlaczego nie zawarłem tego w poprzednim poście. Może wydawało mi się to oczywiste?
Słuchaj Arn, nie chcę być natrętny, ale według Ciebie, która metoda instalacji jest niepokręcona, prosta i skuteczna? Wracając jeszcze do FreeBSD - przecież sam proces instalacji jest niezwykle nieskomplikowany; wystarczy w odpowiednim katalogu wydać polecenie make install clean i to wszystko, resztą zajmie się system. Według mnie to jest właśnie prosta metoda.
Offline
apt-get install build-essential linux-headers-`uname -r` apt-get -t squeeze-backports install nvidia-kernel-dkms nvidia-glx nvidia-settings nvidia-xconfig nvidia-xconfig
Za dużo planujesz, to wcale nie jest takie trudne. ;)
Offline
ze sie zapytam
próbowałeś zmienić rozdzielczość ekranu ? , ustawić natywna bo jak jset obcięte coś to pewnie masz jakąs panorame, a ustawione 4:3
inna opcja jest że jeżeli masz podpięte przez analoga to może problem leżeć w kablu ( wtyczka dvi nie daje gwarancji ze sygnał jest przesyłany drogą cyfrową )
masz lapka czy mobo z integrą ?
Offline
Cholera Arn w porównaniu do metody znanej choćby np. z FreeBSD to naprawdę jest... bardziej pokręcone! Niemniej dziękuję serdecznie za opisanie poleceń, które pozwolą na - miejmy nadzieję - bezproblemowe korzystanie z tej karty graficznej ;-)
Cześć gindek! Niestety nie pamiętam już, czy próbowałem zmienić rozdzielczość, przepraszam, ale minęło już trochę czasu. Ale jest to bardzo prawdopodobne. Myślę, że każdy, kto doświadczyłby podobnej sytuacji, poszedłby w tym wałśnie kierunku. Opisany problem dotyczy typowego, blaszaka aka komputer stacjonarny, który nie posiada zintegrowanej grafiki. Co się zaś tyczy kabla; myślę, że nie tu należy szukać z prostej przyczyny - zarówno FreeBSD jak i np. Xubuntu nie miały najmniejszych problemów z rozdzielczością i ogólnie z tą kartą.
Offline
Strony: 1