Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Nie umiem sobie poradzić ze zmianą kolejności uruchamianych skryptów. Dokładnie chciałbym aby laptop-mode-tools uruchamiał się na samym końcu wszystkiego (w szczególności po gdm). Potrzebne mi to, aby zmniejszyć jasność ekranu który to startuje na 100% po uruchomieniu gnoma. Ustawiłem sobie w /etc/laptop-mode/conf.d/lcd-brightness.conf i to śmiga (widoczne efekty), ale niestety przed uruchomieniem gnoma (tudzież gdm'a). Czytałem troszku na ten temat, ale niestety jest to troszku dla mnie za skomplikowane (runlevel, init i w ogóle start systemu) i nic z tego nie rozumiem... Próbuje coś takiego:
pablo@lena:~$ sudo update-rc.d laptop-mode defaults 100 update-rc.d: using dependency based boot sequencing insserv: warning: current stop runlevel(s) (0 1 6 S) of script `laptop-mode' overwrites defaults (0 1 6).
aby uruchamiał się jak najpóźniej... Nie wiem czy wartość 100 to nie przesada i czy to w ogóle mieści się w jakiś tam granicach...
Proszę o pomoc, z góry dziękuję :)
P.S.
Ewentualnie gdm wstawić wcześniej niż LMT. Czy da się sprawdzić jaka jest kolejność?
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez P@blo (2011-11-16 21:28:14)
Offline
update-rc.d(8) napisał(-a):
update-rc.d [-n] nazwa defaults [NN | SS KK]
(...) gdzie NN jest dwucyfrowym kodem
Daj 99, zamiast 100.
Offline
Niestety tak samo... Tzn, startuje system, ekran przygasa (działanie LMT) po czym rozjaśnia się (prawdopodobnie gdm3). Może jest to niewykonalne?
Nie wiem czy ma na to wpływ e4rat który może pamiętać jakoś wcześniejsze konfiguracje?
Offline
Scyfra "cyfra oznacza kolejność.
Offline
update-rc.d laptop-mode defaults S99
Ciągle to samo...
Offline
a jak wersja debiana? jeżeli sid to spróbuj (laptop-mode - nazwa skryptu)
update-rc.d-insserv laptop-mode defaults 99
Nie mam akurat żadnego debiana pod ręką, aby dokładnie sprawdzić, ale może jeszcze być potrzebne
insserv
Offline
A to nie jest tak, że teraz uruchamianie usług w Debianie jest oparte o zależności i domyślnie zrównoleglone?
Musiałbyś chyba w pliku uruchomieniowym laptop-mode ustawić, że wymaganiem do jego uruchomienia jest działający gdm. Potem trzeba uaktualnić kolejność uruchamiania poleceniem insserv.
Chociaż ja bym rozważył w ogóle usunięcie tego laptop-mode w diabły. Ja go nie mam i jakoś żyję. Gdzieś też ostatnio czytałem, że przy używaniu środowisk graficznych jak GNOME i KDE laptop-mode nie jest potrzebne, ponieważ te środowiska same mają swoje narzędzia zajmujące się tymi kwestiami.
Offline
Ogólnie od debiana 6.0 używa się insserv. Jeśli chcesz zamieścić by dany skrypt startowy uruchamiał się na końcu to musisz w tym skrypcie startowym, który znajduje się w /etc/init.d, w nagłówku tego skryptu w sekcji Require dopisać $local_fs $all czyli np.
### BEGIN INIT INFO # Provides: skrypt # Required-Start: $local_fs $all # Required-Stop: $local_fs $all # Default-Start: 2 3 4 5 # Default-Stop: 0 1 6 # Short-Description: proba # Description: Enable service provided by daemon. ### END INIT INFO
a później będąc w katalogu /etc/init.d :
update-rc.d moj_skrypt.sh default
chociaż w sumie to raczej :
insserv moj_skrypt.sh
jesli to Debian 6.0.
Ostatnio edytowany przez ba10 (2011-11-16 13:10:40)
Offline
zawsze możesz zrobić symplinka z /etc/rc2.d do /etc/init.d
ln -s /etc/init.d/firewall /etc/rc2.d/S99firewall
+ do wyłązvczanie /rebootu w init 0 i 6 jeśli to w skrypcie masz zaimplementowne.
czyli to co robią skrypty
Offline
meciarz napisał(-a):
a jak wersja debiana?
ba10 napisał(-a):
jesli to Debian 6.0.
Panowie... A co ja mam w sygnaturze? ;) A mówiłem, zróbmy opok awatara małą modernizacje :)
Minio napisał(-a):
Chociaż ja bym rozważył w ogóle usunięcie tego laptop-mode w diabły. Ja go nie mam i jakoś żyję.
Ale mi on nie przeszkadza ;) wręcz przeciwnie. Chyba nie przeczytałeś o co mi chodzi dokładnie...
@Yampress
A nie dało by się to samo załatwić sysv-rc-conf'em?? Dokładnie nie wiem po co to urządzenie jest, ale wygląda jakby coś takiego robiło... Tyle, że właśnie...nie miałem czasu się tym pobawić...
@ba10
Po zmianie w skrypcie:
pablo@lena:/etc/init.d$ sudo update-rc.d laptop-mode defaults update-rc.d: using dependency based boot sequencing insserv: warning: current stop runlevel(s) (S) of script `laptop-mode' overwrites defaults (0 1 6). pablo@lena:/etc/init.d$ sudo insserv laptop-mode insserv: warning: current stop runlevel(s) (S) of script `laptop-mode' overwrites defaults (0 1 6).
no i chyba rzeczywiście ruszył na końcu. (chyba, bo nie wiem gdzie było wcześniej :D)
PulseAudio configured for per-user sessions ... (warning). Starting ACPI services.... Starting periodic command scheduler: cron. Loading cpufreq kernel modules...done (acpi-cpufreq). Starting system message bus: dbus. Starting OpenBSD Secure Shell server: sshd. Starting network connection manager: NetworkManager. Starting Samba daemons: nmbd smbd failed! Starting virtual private network daemon:. Starting GNOME Display Manager: gdm3. Starting Avahi mDNS/DNS-SD Daemon: avahi-daemon. Starting bluetooth: bluetoothd. CPUFreq Utilities: Setting ondemand CPUFreq governor...CPU0...CPU1...CPU2...CPU3...done. Enabling laptop mode...done (enabled, not active). startpar: service(s) returned failure: samba ... failed! Debian GNU/Linux wheezy/sid lena tty1
Problem w tym, że to nie rozwiązało mojego problemu, bo gdm ma jakoś chyba swoje konfiguracje i ta jasność mimo to się ustawia po LMT. Tak więc muszę poszukać gdzieś w configach gnoma. Ale temat jak najbardziej rozwiązany :)
EDIT:
//Jak widzicie mam problem z sambą... Jak to naprawić bez reinstalacji (choć to też nie wiadomo czy da rade) ? insserv czy update-rc.d nie naprawia...
Jednak przeinstalowałem na samba4. Zobaczymy co to...
Ostatnio edytowany przez P@blo (2011-11-16 22:29:38)
Offline
P@blo napisał(-a):
A nie dało by się to samo załatwić sysv-rc-conf'em?? Dokładnie nie wiem po co to urządzenie jest, ale wygląda jakby coś takiego robiło...
Teoretycznie tak, po wywołaniu z opcją -p można edytować te cyferki na danych runlevelach. Aczkolwiek program ten od lat nie był aktualizowany i ciężko powiedzieć (przynajmniej mnie) czy po wszystkich wprowadzonych w międzyczasie zmianach nadal działa dokładnie tak jak powinien.
packages.qa.debian.org/s/sysv-rc-conf.html napisał(-a):
This package has been orphaned. This means that it does not have a real maintainer at the moment. Please consider adopting this package if you are interested in it. Please see bug number #615551 for more information.
Offline
Strony: 1