Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Podczas częstego apt-get install , a po chwili apt-get remove , jak pakiet nam sie nie spodoba zwyczajnie go odinstalowujemy, ale po operacji remove zostają w ststemie inne biblioteki dołączone automatycznie dla spełnienia zależności podczas wykonaia install.
Pytanie: jak sprawdzić które biblioteki nie są używane przez zainstalowany soft i jak je sprytnie jednym ruchem wywalić ??
Offline
Program orphaner pokaże Ci niepotrzbne nikomu pakiety, po czym będziesz mógł je usunąć.
Offline
OK, domyślam się że w debianie chodzi o deborphan ?
a zatem apt-get install deborphan i posprzątane, WOW - df teraz zamiast 69% uż, pokazuje 68% uż , :-) lol
a są jeszcze jakies inne sposoby ??
Offline
OK, domyślam się że w debianie chodzi o deborphan ?
Nie nie chodzi o deborphan, chodzi o orphaner-a :). Deborphan wylistuje Ci tylko niepotrzebne pakiety. Deborphan wylistuje je, po czym bedziesz mógł je zaznaczyć je i usunąć, lub zrobić symulacje usunięcia dla bezpieczeństwa.
Ale używaj tego, który Ci bardzie pasuje.
Offline
No tak wszystko jasne , tylko apt-cache search orphaner - nic nie pokazuje, a apt-get install debphaner - instaluje również orphaner'a ;-)
Ale i tak DZIĘKI - przydało się
Offline
Sory. Moja wina. Myślałem, że orphaner dorobił sie własnej paczki. A tu jest w paczce deborphan :)
Pozdro
Offline
Powracam do tego tematu, poniewaz nie chce tworzyc nowego a ten mi pasuje(bla bla bla). No i przechodze juz do sedna:
Szukalem czegos co pomoze mi posprzatac troche w systemie, bo tak mnie cos tknelo ze jak kolega wczesniej napisal to podczas usuwania programu nie usuwa lib'ow apt, wiec przeczesalem forum i znalazlem "deborphan"-a. Mam pytanie w jaki sposob zaznacza albo pokazuje po symulacji ktore pakiety jednak nie powinny byc usuwane? Bo mam np cos takiego jak nvidia-kernel-commom i jeszcze kilka podobnych i nie wiem czy powinienem sie ich pozbyc? (sterowniki do nvidii zainstalowane)
Offline
Na przyszłość używjcie, koledzy, aptitude zamiasta apt-get.
Offline
Dokończę wypowiedź czadmana - aptitude pamięta co instalowałeś i odinstalowuje nie tylko biblioteki, ale też paczki zależne, które przy apcie jednak pozostają. Dlatego po dłuższym czasie użytkowania system się rozrasta.
Offline
Bodzio napisał(-a):
Dokończę wypowiedź czadmana - aptitude pamięta co instalowałeś i odinstalowuje nie tylko biblioteki, ale też paczki zależne, które przy apcie jednak pozostają. Dlatego po dłuższym czasie użytkowania system się rozrasta.
To jak wytłumaczyć to:
b@mindt ~ $ sudo aptitude install vim [sudo] password for b: Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane: vim vim-runtime{a} 0 pakietów aktualizowanych, 2 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 7184 kB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 24,6 MB. Kontynuować? [T/n/?] y
24,6 MB
Włączyłem, zobaczyłem, udało mi się wyłączyć i od razu:
b@mindt ~ $ sudo aptitude purge -v vim Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE: vim{p} 0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 1 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 1825 kB. Kontynuować? [T/n/?] y
Zwolnił tylko 1825 kB.
Offline
Daw: W rzeczywistości to jest trochę bardziej złożone niż stwierdzenie „aptitude pamięta” (sorry Bodzio :P). Wszystko zależy od tego jak go skonfigurujesz, ostatnio mieliśmy akurat wątek na ten temat: forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=19553, wszystko jest w nim wyjaśnione.
# aptitude install vim Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane: vim vim-common{a} vim-runtime{a} 0 pakietów aktualizowanych, 3 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 7517 kB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 25,0 MB.
# aptitude purge --purge vim Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE: vim{p} vim-common{pu} vim-runtime{pu} 0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 3 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 25,0 MB.
BTW, aleś odkopał. ;)
Offline
A ja mam pytanie... Czy da się jakoś automatycznie przypisać pakiety wymagane przez inne jako automatyczne? Nie wiem czy jasno się wyrażam, ale w aptitude można sobie narobić bałagan i przez nieuwagę, pakiety automatyczne robią się nieautomatyczne (miałem tak z gnome-core) no i czy da się to odwrócić?
Przy okazji... Jaka jest różnica między 'zatrzymaj' a 'zablokuj wersję' (<-jaka do tego jest komenda?)? I czemu zablokuj wersję nie można przystosować do każdego pakietu?
Offline
P@blo napisał(-a):
Czy da się jakoś automatycznie przypisać pakiety wymagane przez inne jako automatyczne?
aptitude markauto '?installed ?not(?automatic) ?reverse-depends(?installed)'
Coś takiego może?
P@blo napisał(-a):
Przy okazji... Jaka jest różnica między 'zatrzymaj' a 'zablokuj wersję' (<-jaka do tego jest komenda?)?
Domyślam się, że chodzi o różnicę między hold, a forbid-version (aczkolwiek pewien nie jestem, że o to chodzi ;)). Pierwsze zatrzymuje pakiet w aktualnie zainstalowanej wersji, a drugie zabrania instalacji danej wersji pakietu (domyślnie tej, do której pakiet zostałby w danym momencie zaktualizowany).
=======================
EDIT: U mnie wydaje się działać:
# aptitude search apt~i libreoffice~i i A apt - APT's commandline package manager i apt-file - Wyszukiwanie plików wewnątrz pakietów Debiana (interfejs wiersza poleceń) i apt-listchanges - Narzędzie listy zmian pakietu i apt-show-versions - Wypisuje dostępne wersje pakietu wraz z dystrybucją i A apt-utils - APT utility programs i aptitude - Tekstowy menedżer pakietów (interfejs tekstowy) i aptitude-doc-en - Angielski podręcznik dla aptitude, terminalowego menedżera pakietów i A libapt-pkg-perl - Perl interface to libapt-pkg i A libraptor2-0 - Raptor 2 RDF syntax library i libreoffice - office productivity suite i A libreoffice-base - Pakiet oprogramowania biurowego -- baza danych i A libreoffice-base-core - Pakiet oprogramowania biurowego -- biblioteka współdzielona i A libreoffice-calc - Pakiet oprogramowania biurowego -- arkusz kalkulacyjny i A libreoffice-common - Pakiet oprogramowania biurowego -- pliki niezależne od architektury i A libreoffice-core - Pakiet oprogramowania biurowego -- pliki zależne od architektury i A libreoffice-draw - Pakiet oprogramowania biurowego -- narzędzie rysujące i A libreoffice-filter-mobiledev - Pakiet oprogramowania biurowego -- filtry do urządzeń mobilnych i libreoffice-gtk - office productivity suite -- GTK+ integration i A libreoffice-impress - Pakiet oprogramowania biurowego -- narzędzie prezentacji i A libreoffice-java-common - Pakiet oprogramowania biurowego -- niezależne od architektury pliki obsługi Javy i libreoffice-l10n-pl - office productivity suite -- Polish language package i A libreoffice-math - Pakiet oprogramowania biurowego -- edytor równań i A libreoffice-report-builder-bin - Rozszerzenie LibreOffice do budowania raportów baz danych -- biblioteki i A libreoffice-style-galaxy - Pakiet oprogramowania biurowego -- styl symboli Galaxy (domyślny) i A libreoffice-writer - Pakiet oprogramowania biurowego -- procesor tekstu i A python-apt - Interfejs Pythona dla libapt-pkg i A python-apt-common - Python interface to libapt-pkg (locales)
# aptitude unmarkauto apt~i libreoffice~i Nie zostaną zainstalowane, zaktualizowane ani usunięte żadne pakiety. 0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0 B.
# aptitude search apt~i libreoffice~i i apt - APT's commandline package manager i apt-file - Wyszukiwanie plików wewnątrz pakietów Debiana (interfejs wiersza poleceń) i apt-listchanges - Narzędzie listy zmian pakietu i apt-show-versions - Wypisuje dostępne wersje pakietu wraz z dystrybucją i apt-utils - APT utility programs i aptitude - Tekstowy menedżer pakietów (interfejs tekstowy) i aptitude-doc-en - Angielski podręcznik dla aptitude, terminalowego menedżera pakietów i libapt-pkg-perl - Perl interface to libapt-pkg i libraptor2-0 - Raptor 2 RDF syntax library i libreoffice - office productivity suite i libreoffice-base - Pakiet oprogramowania biurowego -- baza danych i libreoffice-base-core - Pakiet oprogramowania biurowego -- biblioteka współdzielona i libreoffice-calc - Pakiet oprogramowania biurowego -- arkusz kalkulacyjny i libreoffice-common - Pakiet oprogramowania biurowego -- pliki niezależne od architektury i libreoffice-core - Pakiet oprogramowania biurowego -- pliki zależne od architektury i libreoffice-draw - Pakiet oprogramowania biurowego -- narzędzie rysujące i libreoffice-filter-mobiledev - Pakiet oprogramowania biurowego -- filtry do urządzeń mobilnych i libreoffice-gtk - office productivity suite -- GTK+ integration i libreoffice-impress - Pakiet oprogramowania biurowego -- narzędzie prezentacji i libreoffice-java-common - Pakiet oprogramowania biurowego -- niezależne od architektury pliki obsługi Javy i libreoffice-l10n-pl - office productivity suite -- Polish language package i libreoffice-math - Pakiet oprogramowania biurowego -- edytor równań i libreoffice-report-builder-bin - Rozszerzenie LibreOffice do budowania raportów baz danych -- biblioteki i libreoffice-style-galaxy - Pakiet oprogramowania biurowego -- styl symboli Galaxy (domyślny) i libreoffice-writer - Pakiet oprogramowania biurowego -- procesor tekstu i python-apt - Interfejs Pythona dla libapt-pkg i python-apt-common - Python interface to libapt-pkg (locales)
# aptitude markauto '?installed ?not(?automatic) ?reverse-depends(?installed)' Nie zostaną zainstalowane, zaktualizowane ani usunięte żadne pakiety. 0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0 B.
# aptitude search apt~i libreoffice~i i A apt - APT's commandline package manager i apt-file - Wyszukiwanie plików wewnątrz pakietów Debiana (interfejs wiersza poleceń) i apt-listchanges - Narzędzie listy zmian pakietu i apt-show-versions - Wypisuje dostępne wersje pakietu wraz z dystrybucją i A apt-utils - APT utility programs i aptitude - Tekstowy menedżer pakietów (interfejs tekstowy) i aptitude-doc-en - Angielski podręcznik dla aptitude, terminalowego menedżera pakietów i A libapt-pkg-perl - Perl interface to libapt-pkg i A libraptor2-0 - Raptor 2 RDF syntax library i libreoffice - office productivity suite i A libreoffice-base - Pakiet oprogramowania biurowego -- baza danych i A libreoffice-base-core - Pakiet oprogramowania biurowego -- biblioteka współdzielona i A libreoffice-calc - Pakiet oprogramowania biurowego -- arkusz kalkulacyjny i A libreoffice-common - Pakiet oprogramowania biurowego -- pliki niezależne od architektury i A libreoffice-core - Pakiet oprogramowania biurowego -- pliki zależne od architektury i A libreoffice-draw - Pakiet oprogramowania biurowego -- narzędzie rysujące i A libreoffice-filter-mobiledev - Pakiet oprogramowania biurowego -- filtry do urządzeń mobilnych i libreoffice-gtk - office productivity suite -- GTK+ integration i A libreoffice-impress - Pakiet oprogramowania biurowego -- narzędzie prezentacji i A libreoffice-java-common - Pakiet oprogramowania biurowego -- niezależne od architektury pliki obsługi Javy i libreoffice-l10n-pl - office productivity suite -- Polish language package i A libreoffice-math - Pakiet oprogramowania biurowego -- edytor równań i A libreoffice-report-builder-bin - Rozszerzenie LibreOffice do budowania raportów baz danych -- biblioteki i A libreoffice-style-galaxy - Pakiet oprogramowania biurowego -- styl symboli Galaxy (domyślny) i A libreoffice-writer - Pakiet oprogramowania biurowego -- procesor tekstu i A python-apt - Interfejs Pythona dla libapt-pkg i A python-apt-common - Python interface to libapt-pkg (locales)
Offline
Za komendę dzięki :)
ArnVaker napisał(-a):
Pierwsze zatrzymuje pakiet w aktualnie zainstalowanej wersji, a drugie zabrania instalacji danej wersji pakietu (domyślnie tej, do której pakiet zostałby w danym momencie zaktualizowany).
Czyli to samo? Bo ja nie widzę różnicy. Jedynie jest taka, że hold jest cofnięte przy aptitude keep-all a forbid-version nie, co za tym idzie, trzeba pamiętać co chce się 'holdowa', albo się pilnować ;)
Offline
P@blo napisał(-a):
Czyli to samo? Bo ja nie widzę różnicy.
Nie. Załóżmy, że jakiś pakiet zainstalowany jest obecnie w wersji 1, ale możliwa jest jego aktualizacja do wersji 2. Polecenie hold zatrzymuje pakiet na stałe w wersji 1, polecenie forbid-version zabrania instalacji pakietu w wersji 2. Po jakimś czasie w repozytorium pojawia się wersja 3 tego pakietu… Jeżeli użyte zostało polecenie hold — nic się nie dzieje, jeżeli użyte zostało polecenie forbid-version — pakiet zostanie zaktualizowany do wersji 3.
Offline
A... A czy jak już zaktualizuje do tej wersji 3 to automatycznie jest 'zwalniana' opcja forbid?
Offline
Znaczy ta, która została wcześniej „nałożona” na wersję 2? Nie wiem, sprawdź. ;)
EDIT: OK, sam sprawdziłem:
# aptitude safe-upgrade -Vs Następujące pakiety zostaną zaktualizowane: pakiet [1 -> 2] 1 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B/2268 B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0 B. Kontynuować? [T/n/?]
# aptitude forbid-version pakiet Nie zostaną zainstalowane, zaktualizowane ani usunięte żadne pakiety. 0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 1 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0 B.
# grep -A6 pakiet /var/lib/aptitude/pkgstates Package: pakiet Unseen: yes State: 1 Dselect-State: 1 Remove-Reason: 0 ForbidVer: 2
Dorzuciłem wersję 3:
# aptitude safe-upgrade -V Następujące pakiety zostaną zaktualizowane: pakiet [1 -> 3] 1 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B/2264 B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0 B. Kontynuować? [T/n/?]
Po zaktualizowaniu do wersji 3:
# grep -A6 pakiet /var/lib/aptitude/pkgstates Package: pakiet Unseen: yes State: 1 Dselect-State: 1 Remove-Reason: 0 Upgrade: yes
Zatem wersja 2 nie jest już zabroniona.
Offline
Strony: 1