Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-09-02 20:54:13

  DadaD - Użytkownik

DadaD
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-26

Bezpieczne szyfrowanie i odszyfrowanie danych na pendrive.

Sprawiłem sobie pendrive SanDiska i jest na nim programik do szyfrowania, który dołączono "gratis", nawet z możliwością backupu plików na "bezpieczny" serwer, niestety działa tylko pod Windows, a mnie potrzebny program, który byłby multiplatformowy.

Potrzebuję zabezpieczyć pliki w ten sposób, aby po otwarciu ich na komputerze nie pozostał tam po nich żaden ślad, oraz oczywiście zabezpieczyć je na pendrive przed niepowołanym odczytem.
Jest coś innego oprócz TrueCrypta?

Jako dygresję powiem, że gdy testowałem przeglądarki uruchamiane z pendrive to niestety na komputerze pozostawiały ślady.

Nie wiem czy dobrze myślę, może jest aplikacja, która zarówno pod Linuksem jak i Windows XP, 7 uruchamia się tylko w RAM-ie i nie pozostawia śladów na dysku twardym.

Chodzi mi o proste rozwiązanie i nie musi być o sile militarnej.

Pozdrowienia


"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka

Offline

 

#2  2011-09-03 10:45:53

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Bezpieczne szyfrowanie i odszyfrowanie danych na pendrive.

Dlaczego coś innego od TrueCrypta? Nie wystarcza? Przecież jest świetny ;)

Offline

 

#3  2011-09-03 13:08:30

  DadaD - Użytkownik

DadaD
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-26

Re: Bezpieczne szyfrowanie i odszyfrowanie danych na pendrive.

Opinie na temat TrueCrypta są różne.
Czasem nie miał dobrej prasy.
Może pisane przez zawistników, tego to nie wiem, ale może jest inna alternatywna prostsza aplikacja.
Po co z armatą wyskakiwać na komara?

Komercyjnych pod Windows programów jest zatrzęsienie może i multiplatformowe na warunkach Open Source istnieją?

Stąd moje pytanie.

Pozdrowienia


"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka

Offline

 

#4  2011-09-03 16:11:41

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Bezpieczne szyfrowanie i odszyfrowanie danych na pendrive.

Jeśli zależy Ci na szyfrowaniu danych, to Truecrypt będzie dobrym rozwiązaniem. Natomiast w kwestii:

Potrzebuję zabezpieczyć pliki w ten sposób, aby po otwarciu ich na komputerze nie pozostał tam po nich żaden ślad

To już tak prosto nie jest, weź pod uwagę że wiele systemów indeksuje otwarte pliki, do tego dodaj programy antywirusowe, które skanują w "locie". Jedynym pewnym rozwiązaniem jest "własny" system na pendrive, plus zaszyfrowana partycja z danymi...

Offline

 

#5  2011-09-23 16:12:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Bezpieczne szyfrowanie i odszyfrowanie danych na pendrive.

andreq napisał(-a):

To już tak prosto nie jest

Jak to nie jest. Istnieje przecież Virtualbox. Montujesz swojego zaszyfrowanego pendriva w wirtualnej maszynie i żadnych śladów w hoście nie zostawisz.

Offline

 

#6  2011-09-23 21:06:34

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Bezpieczne szyfrowanie i odszyfrowanie danych na pendrive.

morfik napisał(-a):

andreq napisał(-a):

To już tak prosto nie jest

Jak to nie jest. Istnieje przecież Virtualbox. Montujesz swojego zaszyfrowanego pendriva w wirtualnej maszynie i żadnych śladów w hoście nie zostawisz.

Tylko że, z założenia pendrivy są przeznaczone do przechowywania danych, z myślą o ich przenoszeniu między maszynami. Obawiam się, że nie każda maszyna pod którą kolega chciałby podłączyć swój gwizdek ma virtualboxa, więc z logicznego punktu widzenia nie jest to elastyczne rozwiązanie.

przynajmniej dla mnie to nieco zbyt "militarne" działanie z tym virtualboxem, więcej z tym zachodu niż z jakimś *cryptem na gwizdku.
Jeśli się mylę, to mnie popraw.

Offline

 

#7  2011-09-23 22:43:13

  hornet - Maruda

hornet
Maruda
Zarejestrowany: 2006-12-19

Re: Bezpieczne szyfrowanie i odszyfrowanie danych na pendrive.

Nie ma co poprawiać - zgadzam się z Tobą Trin i koledzy z forum pewnie też.
O jakich śladach mówisz? Ja np. profil firefoxa i aqq (platforma Windows jak się domyślacie) trzymam w kontenerze zaszyfrowanym wspomnianym wcześniej TC. Profil taki zawsze mogę sobie łatwo zbackupować, przenosić i wiem, że na pewno nie trafi w niepowołane łapska. Jeszcze istnieje dm-crypt i odpowiednia aplikacja dla Windows do odszyfrowywania czy to plików-kontenerów, czy zwykłych partycji. Tak naprawdę nie da się w 100% wymazać swoich poczynań na komputerze... no chyba, ze go zaszyfrujesz, zakopiesz z 0.5 km pod ziemią, odłączonego od prądu i sieci. ;) ...ale i tak Cię znajdą. :P


Jestem artystą. Tworzę rzeźbę. Rzeźbę swojego życia - dosłownie i w przenośni.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)