Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
System: Debian Wheezy
uname -a: 3.0.0-1-686-pae #1 SMP Sat Aug 27 16:41:03 UTC 2011 i686 GNU/Linux
pakiet: slim (1.3.1-8)
Witam !
Od niedawna razi mnie pewien mankament przy zamykaniu systemu i chciałbym w końcu jakoś temu zaradzić. Niestety, szukałem w google i niczego ciekawego nie znalazłem, prócz Bug reports (ale to chyba nie bug). Mianowicie, przy zamykaniu system zatrzymuje się dłuższą chwilę (przy szybkości wyłączania komputera to długa chwila) na wyłączeniu pakietu slim (menedżer logowania).
pokazuje się napis:
stopping X display manager: slim not responding to TERM signals
a chwilę potem:
Currently running process (pstree): |-rcp.statd |-rpcbind |-rsyslogd---3*[{rsyslogd}] `slim---Xorg
Jak coś takiego odczytywać/naprawiać ? Mógłby ktoś chociaż zasugerować jakieś rozwiązanie ?
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-09-10 22:30:07)
Offline
dominbik napisał(-a):
Mógłby ktoś chociaż zasugerować jakieś rozwiązanie ?
Inny menedżer logowania? ;) Chociaż dla sprawdzenia czy problem również będzie występował…
Offline
Należy to odczytywać tak, że SLiM jest FUBAR (Fucked Up Beyond Any Repair).
Upstream nową wersję wydaje raz na rok lub rzadziej; opiekun paczki w Debianie, który zupełnie przypadkiem jest również developerem upstream, nawet nie zadał sobie trudu żeby zapaczkować najnowszą wersję, opublikowaną… w lipcu ubiegłego roku. Możesz też zobaczyć aktywność w SVN i daty ostatnich zmian. Mi to wygląda bardziej jak przedśmiertne podrygi niż sensowny rozwój.
Masz dwa wyjścia:
1. zmodyfikować /etc/init.d/slim w ten sposób, żeby przy zamykaniu (restarcie) otrzymywał SIGKILL (kill -9). Wtedy łaskawie się zamknie. Ale z tego co pamiętam, wtedy dalej będziesz miał wiszący serwer X, który też musisz ręcznie zamknąć (on już powinien zareagować na SIGTERM).
2. olać SLiM i zacząć używać gdm (z GNOME 2.30). GDM jest ładny i uruchamia się tylko nieznacznie dłużej niż SLiM (u mnie jakąś sekundę, może dwie dłużej). Jedyny problem w tym, że GDM w wersji 2.x również jest już porzucony przez upstream i prędzej czy później wyleci z Debiana. Ale na razie przynajmniej działa, w przeciwieństwie do SLiM.
Możesz też próbować zaprzyjaźnić się z xdm lub wdm, ale one już nie są takie ładne. gdm3 może się podobać, ale ma bardzo ograniczone możliwości konfiguracji (nie wiem jak z szybkością). kdm jest ładny i ma duże możliwości konfiguracji, ale za to prędkość pozostawia trochę do życzenia (nie jest jakoś bardzo źle, ale zauważalnie wolniej niż GDM czy SLiM).
Niestety, póki do Debiana nie trafi LXDM (choć nawet nie wiem, czy on się już nadaje do użytku), nie będzie żadnego lekkiego i ładnego menedżera logowania. Chyba że komuś podoba się tradycyjne /sbin/getty, które zresztą wcale nie jest takie złe.
Offline
Nie wiem jak wdm, ale przynajmniej xdm nie jest domyślnie taki ładny — niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale wygląd xdm można skonfigurować.
Prawda, konfiguracja nie jest aż tak wygodna, zapewne nie ma też tylu dostępnych opcji co u bardziej rozwiniętych konkurentów, ale jest możliwa.
Offline
Potwierdzam, SLiM w tej wersji jest niestety zepsuty i miałem z nim podobny problem (plus kilka innych). Sam korzystałem w Squeeze (gdzie jest ta sama wersja), dla świętego spokoju zamieniłem na GDM i nie żałuję - zyskałem więcej możliwości łatwiejszą drogą.
Ostatnio edytowany przez Van (2011-09-11 10:22:19)
Offline
Ja bym tak całkiem nie zwalał winy na slim — jeszcze kilka miesięcy temu używałem go na Archu i wszystko było w porządku.
Offline
ArnVaker napisał(-a):
Ja bym tak całkiem nie zwalał winy na slim — jeszcze kilka miesięcy temu używałem go na Archu i wszystko było w porządku.
Dlatego napisałem SLiM w tej wersji, znaczy się w wymienionej. Jak zauważył Minio, to nie jest najnowsza wersja, bo, jak to w Debianie bywa, jakiś paczker zamarudził. W Archu jest dostępna najnowsza wersja SLiMa, o której w Debianie bez kompilacji można pomarzyć.
Offline
Jest jeszcze lightdm.
Osobiscie czekam sobie ze slimem az do repo debiana wejdzie lxdm.
Offline
Van napisał(-a):
Dlatego napisałem SLiM w tej wersji, znaczy się w wymienionej.
OK, sprawdziłem wersję wymienioną — u mnie działa (Sid amd64).
Offline
Działać, działa. U mnie też działało. Ale problem wymieniony przez dominbika występuje. Plus kilka innych. Np. ten, że SLiM powoduje "zacięcia" TTY, z którego został uruchomiony. Nie na wszystkich kartach graficznych, podobno.
Offline
Van napisał(-a):
Działać, działa. U mnie też działało. Ale problem wymieniony przez dominbika występuje.
Heh, u mnie właśnie nie występuje…
Offline
Masz może jakieś zrzuty ekranu przedstawiające takiego skonfigurowanego xdm? Z czystej ciekawości, gdyż od kiedy używam KDE to nie myślę wymieniać KDM.
ArnVaker napisał(-a):
Ja bym tak całkiem nie zwalał winy na slim — jeszcze kilka miesięcy temu używałem go na Archu i wszystko było w porządku.
SLiM w Archu ma nałożone pacze, dzięki którym udaje on, że nadaje się do użytku. Przynajmniej jeden z nich (restart.patch) został włączony upstream. I to była jedyna aktywność developera w ciągu ostatniego pół roku.
Van napisał(-a):
Jak zauważył Minio, to nie jest najnowsza wersja, bo, jak to w Debianie bywa, jakiś paczker zamarudził.
Tylko problem w tym, że jedyny aktywny developer upstream oraz jeden z dwóch opiekunów paczki debianowej to… jedna i ta sama osoba, Nobuhiro Iwamatsu. Nikt mi nie wmówi, że facet nie wie o tym że sam opublikował nowszą wersję.
Carnophage słusznie zauważa, że jest jeszcze LightDM. To dość nowy projekt (jak ja szukałem menedżera logowania na początku tego roku, to nie udało mi się trafić na żadną wzmiankę o nim). Co prawda jest on dość mocno związany z Ubuntu, ale dorobił się też strony na FreeDesktop.org. Nie sprawdzałem go, ale wydaje mi się, że projekt jest przynajmniej obiecujący.
Offline
Minio napisał(-a):
Masz może jakieś zrzuty ekranu przedstawiające takiego skonfigurowanego xdm? Z czystej ciekawości, gdyż od kiedy używam KDE to nie myślę wymieniać KDM.
W tej chwili nie mogę znaleźć żadnej ładnej konfiguracji, musisz mi wierzyć na słowo, że może wyglądać estetycznie (gdy sam się dowiedziałem o możliwości konfiguracji XDM to mi szczęka opadła jak zobaczyłem zrzutkę).
Konfiguracja jest podobna do tej od xterma/urxvt/xcalc/xdialog i podobnych — zatem można sobie wyobrazić, że różnica jest mniej więcej taka jak między ww. programem nieskonfigurowanym a skonfigurowanym, czyli: cudów na miarę KDM/GDM się wprawdzie nie osiągnie, ale nieskomplikowana estetyka jest w zasięgu ręki.
Kilka przykładów, które może nadal są — wg mnie przynajmniej — obrzydliwe, ale na tyle inne od powszechnego wyobrażenia XDM, że jednak obrazują, że jakieś pole do manewrów jest. ;)
http://www.havensheart.com/portfolio/graphics/xdm-login.jpg
http://www.caliban.org/images/xdm640x480.gif
http://www.linux-community.de/var/ezwebin_site/stor … bildung-1.png
http://www.linuxjournal.com/files/linuxjournal.com/ … 39/2339f1.jpg
Dopisek:
Ktoś z forum Archa zrobił całkiem przyzwoity motyw:
http://ompldr.org/vMnhjOA
Ostatnio edytowany przez azhag (2011-09-11 13:29:06)
Offline
Tak przy okazji spytam
Czy xdm obsługuje autologowanie ?
Bo jakoś nigdy nie mogłem tego rozgryźć.
Offline
ilin napisał(-a):
Czy xdm obsługuje autologowanie ?
Bo jakoś nigdy nie mogłem tego rozgryźć.
Część plików konfiguracyjnych zdaje się, że jest skryptami, więc na upartego: może. Ale to trzeba być bardzo upartym, żeby to zrobić tak okrężną drogą. ;)
Offline
Jak chce się mieć autologowanie to po co w ogóle używać jakiegokolwiek dm-a? Nie lepiej to zrobić "na sztywno"?
Offline
panjandrum napisał(-a):
Jak chce się mieć autologowanie to po co w ogóle używać jakiegokolwiek dm-a? Nie lepiej to zrobić "na sztywno"?
Lepiej nie lepiej.
Np Ja uzywam głównie fluxboxa ale mam też kde.
Załóżmy ,że mam zamiar na szybko z fluxa przelogować się na kde.
Owszem można wyedytować ~/.xinitrc ale szybciej i wygodniej zrobić to za pomoca *dma.
Offline
ilin napisał(-a):
Owszem można wyedytować ~/.xinitrc ale szybciej i wygodniej zrobić to za pomoca *dma.
Można też w .xinitrc zrobić prosty skrypt wybierający środowisko. ;)
Offline
Pewnie ,że można.
Ale powiedz to takiemu który przeemigrował z ubuntu :)
Offline
ilin napisał(-a):
Ale powiedz to takiemu który przeemigrował z ubuntu :)
Powiem: jakie środowiska chcesz uruchamiać i czy może być na jutro, bo dziś mi się już nie chce. ;)
Offline
Offline
azhag napisał(-a):
Ej, ten jest całkiem niezły. Tzn. śmierdzi RPG-ami z połowy lat dziewięćdziesiątych — aż się łezka w oku kręci ;) .
Ja też o możliwościach konfiguracji XDM nie wiedziałem. Teraz już wiem, ale mimo wszystko pozostanę przy KDM.
A swoją drogą: cokolwiek absurdalna próbka możliwości LightDM.
Offline
Witam !
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Odinstalowałem SLIMa i loguje się z konsoli (na Squeeze dawno temu też sprawiał problemy i dlatego do teraz używam tam konsoli).
-GDM3 odpada, dla samej możliwości zalogowania nie będę instalować 94MB, to samo mogę zrobić w konsoli (działam na openbox + tint2; 10MB).
-KDM też za duży kolos. tym bardziej, że z KDE i Qt nie mam nic wspólnego
-WDM dosyć lekki, oferuje kilka możliwości więcej niż XDM (reboot, restart itd..), ale nie podoba mi się.
-XDM dość ciekawy, lekki a podczas czytania natknąłem się na XDMCP. I znów nasunęło mi się pytanie; Jak tworzy się X-terminal (zdalny terminal) ?
Założyłem już kiedyś taki temat; http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=180594 Problem polega, że nie wiem jakie rozwiązanie wybrać. Terminal ma dysk i będzie posiadać własny system. Mógłby ktoś mi pomóc ?
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-09-12 19:33:55)
Offline
A stary dobry gdm ze stable próbowałeś?
Offline
+1 dla starego gdm, sam go akurat używam z openboxem, przy okazji fajnie można wyłączanie podpiąć, np.:
<menu id="12" label="The End"> <item label="Logout"> <action name="Execute"> <execute> openbox --exit </execute> </action> </item> <item label="Reboot"> <action name="Execute"> <execute> gdm-control --reboot </execute> </action> <action name="Execute"> <execute> openbox --exit </execute> </action> </item> <item label="Shutdown"> <action name="Execute"> <execute> gdm-control --shutdown </execute> </action> <action name="Execute"> <execute> openbox --exit </execute> </action> </item> <item label="Suspend"> <action name="Execute"> <execute> sudo /usr/sbin/pm-suspend </execute> </action> </item> </menu>
Offline