Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-08-05 03:06:47

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Głosowanie w wyborach poza miejscem zameldowania

Dzisiaj (właściwie wczoraj) prezydent Komorowski ogłosił, że wybory parlamentarne odbędą się 9 października. Nie mam tutaj zamiaru analizować programów poszczególnych partii, ale chcę zadać czysto pragmatyczne pytanie.

Otóż zameldowany jestem w Dziwnowie nad morzem, ale 9 października na pewno będę w Poznaniu. Co mam zrobić, aby móc w Poznaniu wziąć udział w wyborach? Jak wygląda procedura? Sprawę załatwiać w urzędzie w Dziwnowie (właściwy dla miejsca zameldowania) czy w Poznaniu (właściwy dla miejsca pobytu)?
W wyborach do Senatu będę głosował na kandydatów z okręgu dziwnowskiego czy poznańskiego?

Wyszukiwarka internetowa nie oferuje zbyt pomocnych podpowiedzi. Większość materiałów, które znalazłem, dotyczy zeszłorocznych wyborów samorządowych i podkreśla tylko, że procedura dla wyborów samorządowych jest zupełnie inna niż dla wyborów parlamentarnych. Czyli już wiem czego nie będę robił ;) .

DUG jest jednym z niewielu for, na których się udzielam, więc tutaj kieruję swoje pierwsze kroki — mam nadzieję że znajdzie się ktoś kompetentny i pomocny.

Offline

 

#2  2011-08-05 06:16:24

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Głosowanie w wyborach poza miejscem zameldowania

To na pewno jeszcze będzie głoszone dziesiątki razy - tym bardziej że PKW zależy na frekwencji.
Przypuszczam, że podobnie jak w latach ubiegłych będziesz potrzebował zaświadczenie ze swojej gminy
Poczytaj na stronie PKW


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2011-08-05 12:26:46

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Głosowanie w wyborach poza miejscem zameldowania

na ogol takze (z odpowiednim wyprzedzeniem) mozna bylo dopisac sie w miejscu glosowania ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#4  2011-08-05 13:36:33

  yantar - Użytkownik

yantar
Użytkownik
Skąd: Galicja
Zarejestrowany: 2009-06-09

Re: Głosowanie w wyborach poza miejscem zameldowania

Można dopisać się do spisu wyborczego poza miejscem zamieszkania najpóźniej 10 dni przed terminem wyborów.
Lub wziąć zaświadczenie ze swojej gminy, wtedy zostajemy tam wykreśleni ze spisu, a głosować możemy gdzie chcemy (oczywiście zaświadczenie musimy mieć przy sobie).
Głosował będziesz na poznańską listę.

Ostatnio edytowany przez yantar (2011-08-05 13:37:36)

Offline

 

#5  2011-08-14 23:54:01

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Głosowanie w wyborach poza miejscem zameldowania

Ja o wątku nie zapomniałem, ale myślałem że ktoś jeszcze się wypowie ;) .

Dzięki Panowie za odpowiedzi.

yantar: Twoja odpowiedź była najbardziej rzeczowa, chociaż i tak będę szukał potwierdzenia w innych źródłach ;) .
Dopisywanie się do spisu wyborców w Poznaniu mnie nie interesuje.

Swoją drogą nie dziwię się, że frekwencja jest jaka jest, skoro tak fundamentalne informacje są tak trudne do znalezienia…

Offline

 

#6  2011-08-15 09:51:31

  grzesiek - Użytkownik

grzesiek
Użytkownik
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-03-06
Serwis

Re: Głosowanie w wyborach poza miejscem zameldowania

Może trochę z innej strony tematu, ale to mnie szokuje: http://www.rp.pl/artykul/699006-PKW--w-tym-roku-wyb … -drozsze.html
138/38=3.63mln na obywatela za wybory! Gdyby każdy dostał te pieniądze na konto, to wybory nie były by potrzebne i wszyscy rozwiązaliby swoje finansowe problemy ;)

Offline

 

#7  2011-08-15 10:01:25

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Głosowanie w wyborach poza miejscem zameldowania

grzesiek napisał(-a):

138/38=3.63mln na obywatela za wybory!

Ale że co? W kraju mamy trzydziestu ośmiu obywateli? ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)