Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Hej cześć i czołem....
Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum (ale nie pierwszy jako usera Debiana - nie bójcie się ;-) ) dobrze byłoby się ze wszystkimi przywitać... WITAM
...a teraz do rzeczy. Obecnie posiadam jajko 2.6.32, na bliźniaczym forum znalazłem artykuł i tym dlaczego warto zaktualizować wersje Debiana do wersji testowej. Autor pisze o dostępie do najnowszej wersji jądra itp. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć informacji "jak wygląda cykl życia wersji stabilnej obecnie Squeeze". Chodzi mi o to czy stabilność w wydaniu Debiana wygląda tak że są "łatane" tylko te wersje które zostały wypuszczone w dniu premiery, dla przykładu: czy kernel 2.6.32 będzie w moim systemie gości przez kolejne 1,5 - 3 lat do wydania kolejnej stabilnej wersji czy może będzie na bieżąco aktualizowany ??
Ostatnio edytowany przez s_piotr (2011-05-31 10:54:28)
Offline
Dla większości pakietów nakłada się tylko łątki, z jajkiem nie do końca wiadomo - np w przypadku Etcha, była wersja "EtchAndAHalf" ze zaktualizowanym jajkiem (nie pamiętam czy coś poza tym było aktualizowane), ale czy nadal mają zamiar takie coś wydawać dla obecnego Stable, nie wiem. Zawsze możesz skorzystać z backportów w których zwykle jest nowsza wersja jaja dla stable.
Offline
s_piotr napisał(-a):
kernel 2.6.32 będzie w moim systemie gości przez kolejne 1,5 - 3 lat do wydania kolejnej stabilnej wersji czy może będzie na bieżąco aktualizowany
Z kernelem to jest najmniejszy problem.
W backportach przeważnie jest nowsza wersja.
Można zainstalować kernel z testinga czy aptosida.
W końcu zawsze można skompilować własne jądro.
Debian jest elastyczny.
root@debian:/home/ilin# uname -a Linux debian 2.6.39 #2 SMP PREEMPT Sun May 22 08:45:15 CEST 2011 x86_64 GNU/Linux
Offline
W ogóle dostępny w repo 2.6.32 mocno różni się od waniliowego 2.6.32 — deweloperzy Debiana przenieśli do niego sporo z nowszych wersji. Poza tym jest to wersja z gałęzi „longterm” — poprawki nadal są wypuszczane przez deweloperów jądra (jego aktualna wersja to już 2.6.32.41) i te poprawki również uwzględniane są przez deweloperów Debiana. Zatem 2.6.32 jest i będzie na bieżąco aktualizowany, prawdopodobnie aż do końca wsparcia dla Squeeze.
Offline
Sory za zwłokę ale czy dobrze was zrozumiałem wystarczy wprowadzić dodatkowy wpis
deb http://backports.debian.org/debian-backports squeeze-backports main
w pliku sources.list i z aktualizacjami powinienem w miarę na czasie ??
Przez google znalazłem jeszcze taką informacje że aby porzystać z takiego wpisu w repo należy użyć formuły:
apt-get -t squeeze-backports install "package"
i jeszcze jedna kwestia czy soft z repo backport będzie widoczny poprzez centrum oprogramowania czy bedzie trzeba za każdy razem z palca.
Pzdro
Offline
@s_piotr:
Widoczne będzie, ale jeżeli pakiet już istnieje, to NIE zostanie automatycznie zaktualizowany, należy użyć tego co podałeś, czyli:
apt-get -t squeeze-backports install "package"
Co do "centrum oprogramowania" - nie wiem, ale stawiam że jest tak jak w przypadku normalnej instalacji - czyli, pakietu nie było - pojawia się, pakiet był: jest nadal stary i z automatu się NIE zaktualizuje..
Jak by co niech mnie ktoś poprawi.
Pozdro.
Offline
W pliku Release backportów są wpisy:
NotAutomatic: yes ButAutomaticUpgrades: yes
Pierwszy ustawia priorytet repozytorium na 1 (tak jak np. experimental), a drugi podbija tą wartość do 100. Zatem domyślnie, znajdujące się w tym repo pakiety mają priorytet 100 — tyle samo wynosi priorytet aktualnie zainstalowanych pakietów. Standardowo priorytet innych repozytoriów wynosi 500, czyli jeśli w nich znajdują się te same pakiety, wersje z priorytetem 100 nie będą automatycznie instalowane, nawet jeśli są nowsze. Jeżeli natomiast chociaż raz wymuszona zostanie instalacja pakietu z tego repozytorium (na przykład wspomnianym poleceniem), to od tej pory będzie on automatycznie aktualizowany do wersji z backportów — obie wersje będą miały ten sam priorytet i wybrana zostanie nowsza. Wersja z oficjalnego repozytorium w takim przypadku już nie będzie miała znaczenia, ponieważ będzie starsza niż aktualnie zainstalowana, a APT standardowo nie cofa pakietów. Proste, prawda? :)
PS Mowa oczywiście o domyślnych ustawieniach, priorytety można zmienić.
Offline
Jeżeli natomiast chociaż raz wymuszona zostanie instalacja pakietu z tego repozytorium (na przykład wspomnianym poleceniem), to od tej pory będzie on automatycznie aktualizowany do wersji z backportów — obie wersje będą miały ten sam priorytet i wybrana zostanie nowsza.
...czy mam z tego rozumieć że jeśli zainstaluje pakiet X z backportów to automatycznie zmieni się priorytet tego repo na wyższy i przy kolejnej instalacji pakietu Y będzie wybierana nowsza wersja pakiety (oczywiście jeśli istnieje), czy też będzie się to tyczyło tylko pakietu X.
Offline
Żaden priorytet automagicznie się nie zmienia… Nadal będzie wynosił 100.
• pakiet ze standardowego repo ma priorytet 500
• pakiet z backportów ma priorytet 100
• pakiet po instalacji — ten już w systemie — ma priorytet 100
• normalnie APT wybrałby pakiet z priorytetem 500
• wymuszasz instalację nowszego pakietu z priorytetem 100
• w tym momencie pakiet w repo oraz zainstalowany mają ten sam priorytet — 100
• w backportach pojawia się nowsza wersja tego pakietu — nadal z priorytetem 100
• system automatycznie aktualizuje pakiet do tej wersji, ponieważ jest nowsza
Offline
OKI wielkie dzięki za pomoc !!
Dla tych którzy wpadli na ten temat poszukując rozwiązania swoich problemów podam jeszcze dwa linki które pewnie wam się przydadzą:
http://www.debian.org/doc/manuals/debian-reference/ch-package.pl.html
http://debian.linux.pl/threads/20249-APT-instaluje- … 2-1-lucid1%29
Pozdro
Offline
Strony: 1