Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witam
Posiadam pendrive Kingstona 32GB. Chcę nagrać na niego plik powyżej 4GB więc FAT32 nie da rady. Sformatowałem go więc NTFS-em, ale mimo, iż było ok, to nie jestem w stanie nagrać na niego mojego pliku, nie szło to przez zwykłe kopiuj wklej przez KDE, próbowałem więc kopiować przez konsolę, ale tu też jest problem z kopiowaniem na pendrive. Pierwsze 20% pliku skopiowało się z prędkością 2-3mbit/s, ale później wszystko stanęło i zaczęło się kopiować z prędkością 1% na 30 min, jak doszło do 30% i minęło pół dnia, powiedziałem dosyć i postanowiłem sformatować go linuksowym systemem plików, jako, że na drugim kompie też jest Kubuntu. Graficzny drak KDE nie dał jednak rady i ciągle się wysypywał. dlatego postanowiłem zrobić to ręcznie.
root@kubuntu-pc:/home/darek# mkfs.ext4 /dev/sdc1 mke2fs 1.41.12 (17-May-2010) Etykieta systemu plików= Typ OS: Linux Rozmiar bloku=4096 (log=2) Rozmiar fragmentu=4096 (log=2) Stride=0 bloków, szerokość Stripe=0 bloków 2048000 i-węzłów, 8191134 bloków 409556 bloków (5.00%) zarezerwowanych dla superużytkownika Pierwszy blok danych=0 Maksymalna liczba bloków systemu plików=0 250 grup bloków 32768 bloków w grupie, 32768 fragmentów w grupie 8192 i-węzłów w grupie Kopie zapasowe superbloku zapisane w blokach: 32768, 98304, 163840, 229376, 294912, 819200, 884736, 1605632, 2654208, 4096000, 7962624 Zapis tablicy i-węzłów: zakończono Tworzenie kroniki (32768 bloków): 111 wykonano Zapis superbloków i podsumowania systemu plików: 222 wykonano Ten system plików będzie automatycznie sprawdzany co każde 22 montowań lub co 180 dni, zależnie co nastąpi pierwsze. Można to zmienić poprzez tune2fs -c lub -i. root@kubuntu-pc:/home/darek# 111 111: command not found root@kubuntu-pc:/home/darek# 222 222: command not found root@kubuntu-pc:/home/darek#
Na koniec wyskakuje mi tworzenie kroniki i nic się nie dzieje, domyślam się, że trzeba tam coś wpisać, wpisałem trzy jedynki :) ale dalej nic się nie dzieje. Póżniej wpisałem 22, ale chyba nie musiałem nic wpisywać tylko czekać, ogólnie z tym formatowaniem tego pendrive to trwało to chyba z 15 min.
Co robię nie tak?
Pytanie dwa, jak zmienić składnię, żeby sformatowało bez kroniki, bez rezerwacji miejsca dla SU i jak nadać etykietę urządzeniu?
Jednak coś w ogóle nie tak robię bo nie da się mojego pena zamontować:
root@kubuntu-pc:/home/darek# mount /dev/sdc1 mount: can't find /dev/sdc1 in /etc/fstab or /etc/mtab
Ostatnio edytowany przez vnu007dl (2011-02-26 15:09:41)
Offline
Niepotrzebny Ci żurnal na penie, załóż tam ext2 i powinno być ok. Drugi sposób to podziel plik na części przy pomocy split bądź przy pomocy jakiegoś zipa albo tar'a. A jak chcesz zobaczyć jak utworzyć ext4 bez dziennika to zajrzyj do opcji sytemu plików w manualu. :)
Offline
"root@kubuntu-pc:/home/darek#" - takie coś widzisz jak odpalasz konsole, kojarzysz co to jest? ;] Powinieneś. Wpisujesz komendę, ona coś robi, jak skończy to znów to widzisz. Program skończył działanie, nie wiem po co chcesz wpisywać te 111 czy 222? Co do montowania, przy montowaniu podajesz oprócz urządzenia miejsce montowania. Jeśli nie podasz szuka punktu montowania w fstab lub mtab, ale jak widać nic nie znajduje. Więc albo podajesz punkt montowania albo definiujesz go w /etc/fstab.
Offline
Czyli ext2 wystarczy tak? Nie bardzo chce mi się dzielić pliki na części, żeby je tylko przegrać na innego kompa. Co do tworzenia ext4 bez księgowania to właśnie pół dnia dziś siedzę nad tym i nie umiem tego zrobić.
@kamikaze
wiem co to jest root :) Jak zaczynam robić coś w konsoli, w tym wypadku kilka razy wpisywanie i próbowanie komend, montowanie i odmontowanie, wygodniej jest sie zalogować jako root niż za każdym razem wpisywać to upierdliwe sudo. Nie mam nawyków do pracy z sudo, zostało mi to z nieubuntowych distro, których wcześniej używałem.
Offline
Przeczytaj jeszcze raz co kamikaze napisał.
Linuxowy system plików będzie przez windowsy "nie widziany" jakbyś chciał tam przenosić pliki.
Offline
Na razie mnie Windows nie interesuje, na jedynych 2 komputerach z windows, czyli w pracy i u dziewczyny, z których korzystam mam zainstalowane te stery do obsługi ext, ale o ile kojarzę to ich rozwój zatrzymał się chyba na ext3.
Offline
vnu007dl napisał(-a):
wiem co to jest root :)
Nie chodzi o to, że wykonujesz to na koncie roota. Dziwi mnie, że próbujesz wpisać jakieś parametry myśląc, że program działa. A widać przecież, że skończył swoje działania i pokazał ponownie prompt. Dlatego pytam czy rozpoznajesz swój prompt bo wydaje się, że nie bardzo ;]
Offline
Aha, heh a to wynika z tego, że nigdy nie formatowałem niczego ręcznie i to wyglądało, jakby program oczekiwał, żeby coś tam wpisać, a ja nie wiedziałem co, bo są takie aplikacje działające w trybie tekstowym, które proszą w czasie pracy o podanie różnych argumentów.
A wracając do problemu, to jak sformatować urządzenie, żeby od razu przypisać mu miejsce montowania?
Bo próbowałem poprzez:
mkfs.ext4 /dev/sdc1 /media/pen32
Ale to nie wchodzi
Offline
System plików tworzysz normalnie, punkt montowania podajesz przy montowaniu.
Offline
ArnVaker napisał(-a):
punkt montowania podajesz przy montowaniu.
... lub w fstabie.
Offline
ilin napisał(-a):
Przeczytaj jeszcze raz co kamikaze napisał.
Linuxowy system plików będzie przez windowsy "nie widziany" jakbyś chciał tam przenosić pliki.
http://www.fs-driver.org/ nie słyszał o tym?
Offline
No o tym właśnie pisałem wcześniej, tylko że fs-driver nie obsługuje chyba ext4. Nie mam jak sprawdzić bo nie używam windy :)
Offline
torrentow napisał(-a):
http://www.fs-driver.org/ nie słyszał o tym?
Jak sądzisz jaki procent windowsiarzy ma to zainstalowane ?
Offline
10 góra 15% :D
Offline
hehe oj myślę, że nie. Około 1% czyli tyle ilu jeszcze ma na innej partycji Linuxa, żeby mieć dostęp do tych partycji z poziomu windy :)
Offline
Sformatuj go w fat32, potwórz kilkanaście plików po 4gb, te z koleji zepnij w macierz et voila :D. </joke>
Nie łatwiej byłoby Ci skopiować to przez sieć? Choćby netcatem.
Offline
Drugi komp jest w innym budynku w ogóle więc nie bardzo sieciowo . Co do formatowania to nie ma problemów z system ext2 to nie umiem do końca zbudować poprawnej składni. Jak zrobić żeby nadać trwałą etykietę urządzeniu? Bo teraz system widzi mi go jako ciąg różnych znaków.
Ostatnio edytowany przez vnu007dl (2011-02-27 11:21:05)
Offline
mkfs -t ext2 -L ETYKIETA /dev/partycja
Offline
Już akurat w międzyczasie do tego doszedłem :)
Nie wiem w sumie chyba tylko jeszcze jednej rzeczy, mianowicie, jak ustalić wielkość partycji? Za cholerę nie mogę tego znaleźć w manie. Załóżmy, że na urządzeniu chcę zrobić 2 partycje, jedną na 30GB, a drugą na pozostałe 2 GB?
Offline
mkfs (make filesystem) służy do tworzenia systemu plików na partycji.
Do partycjonowania służą inne narzędzia. :)
Offline
A no to trochę dziwne i w ogóle tego nie rozumiem. Więc jeśli chce na dysku 30 GB zrobić 2 partycje to jak?Najpierw trzeba zrobić partycje, a potem je formatować z użyciem mkfs?
jeszcze co do pracy z mkfs to mam problem bo w sumie wszystko ok, określilem nawet miejsce montowania, pendrive automatycznie się montuje, tylko, że mam go tylko do odczytu. Jak ustawić mkfs, żeby domyślnie pendrive miał możliwość zapisu?
System plików robiłem przy pomocy polecenia:
mkfs -t ext2 -L Darek_32GB -m 0 -M /media/Darek_32GB /dev/sdc1
Offline
Z pytań wnioskuję że nie do końca rozróżniasz co to partycja a co system plików na niej ;] tak więc:
Partycja - to wydzielone miejsce na dysku, z oznaczeniem początku i końca - czyli rozmiarem, zaś to czy jest ona sformatowana FAT/FAT32/NTFS/EXT2/3/4/XFS/JFS czy cholera wie czym jeszcze na rozmiar nie ma wpływu (no... ok ma do jakiegoś stopnia w zależności od rozmiaru klastra, wielkości journala i paru innych rzeczy, ale można to najczęściej pominąć). Partycje radzę zrobić graficznie. Zainstaluj gparted, włącz, wybierz pena, i odpowiednio podziel (interfejs jest raczej oczywisty i tłumaczyć go nie trzeba ;] ), następnie już podzielonego możesz sformatować z konsoli (albo też z poziomu gparted).
Offline
Strony: 1