Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-10-18 14:22:23

  maggots22 - Użytkownik

maggots22
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-10-18

Szukam pomocy :)

Wtajcie jestem tutaj nowy wiec prosze o wyrozumiałość  a wiec tak  jestem w sieci akademickiej mam neta i ip chciałbym za pomocą tego ip roździelić na drugi ewentualnie 2 komputery że  był net jednym słowem  postawić serwer który ma stałe ip i żeby ten serwer roździelił połączenie  internetowe prosze w miare  opis krok po korku gdyż jestem początkującym użytkownikiem Linuxa z góry dziękuje za wszelką porade

Offline

 

#2  2005-10-18 15:45:41

  maverick44 - Moderator

maverick44
Moderator
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2005-08-30
Serwis

Re: Szukam pomocy :)

Potrzebne bedzie server to juz masz , switch do podpieciawiecej niz jednego kompa w twoim przypadku masz miec dwa to jakis malyt switch no i poczytaj ten artykul
bo ladnie w nim opisane jest wsio


Maverick
Gentoo GCC 4.1.1 KDE 3.5.6 Kernel 2.6.17
AMD Sempron 2400+ 512 MB RAM Seagate 160GB
Linux user number: #415965
http://www.gohome.org/debian_logo_06.gif http://maluch.pcz.pl/~maverick/images/logo_gentoo.png

Offline

 

#3  2005-10-18 15:53:43

  maggots22 - Użytkownik

maggots22
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-10-18

Re: Szukam pomocy :)

dziękuje bardzo  tzn wprowadziłem w błąd  bo  bedzie Serwer+ 1 komp wiec switch nie potrzebny   no ale dziękuje bardzo za chęci :)

Offline

 

#4  2005-10-19 09:45:26

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Szukam pomocy :)

spoko, 1 realtek kosztuje 20 zeta, a najtańsze switche ~60 ;)


linux regd. user #248790

Offline

 

#5  2005-10-21 13:23:44

  Arkowicz - Członek DUG

Arkowicz
Członek DUG
Skąd: Wyszków
Zarejestrowany: 2005-10-16

Re: Szukam pomocy :)

Ale, jeżeli net udostępniany jest po mac adesach sieciówek (a tak zapewne jest) - to sygnału nie uda ci się rozdzielić tak aby oba twe kompy miały internet naraz

Offline

 

#6  2005-10-21 14:46:03

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: Szukam pomocy :)

mnie się jednak wydaje że nie ma to znaczenia że net jest przydzielony do mc karty dlatego że komputer który dostaje internet będzie w tym momencie serwerem i będzie miał możliwość rozdzielonia łącza.

Poprostu zrobi z komputera router


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

#7  2005-10-21 14:58:06

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: Szukam pomocy :)

I na moje oko powinno wyglądać to tak:

komputer który miałby zostać routerem (który by dzierżawił łącze drugiemu) musi mieć oczywiście dwie karty sieciowe heh ;)

czyli na sam początek należy skonfigurować dwie karty sieciowe w systemie /etc/networking/interfaces ustawić dwa adresy sieciowe eth0 i eth1 pamiętając że w eth1 usuwamy gateway ponieważ mamy jednego dostawce internetu.

Jak ustawimy dwie sieciówki bezbłednie musimy pozwlić na ruch pakietów i do tego do pliku:
/proc/sys/net/ipv4/ip_forward dopisać wartość 1

Oczywiście należało by sobie ustawić to w skrypcie startowym żeby nie trzeba za każdym uruchomieniem komputera tego wpisywać.

Teraz robimy prerouting :

(musimy mieć zainstalowany pakiet iptables)

iptables -t nat -A POSTROUTING -s <IP_KLIENTA KTORY MA BYC PRZEKIEROWANY>
-j SNAT --to <IP_ZEWNETRZNY>

i to tez trza bedzie dodac do skryptu startowego aby nie trza bylo tego wpisywac za kazdym razem. Nastepnie (klient czyli ten drugi komp bez netu) musi miec wpisane w pozycji gateway nr IP karty serwera (routera).

Mam nadzieje że nic nie pominąłem

pzdr


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

#8  2005-10-21 15:30:56

  maggots22 - Użytkownik

maggots22
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-10-18

Re: Szukam pomocy :)

Arkowicz wszystko da się wiec  twoje zdanie jest pomylne :) ale nie o to chodzi ..  Chce zrobic tak że  na jednym kompie będą 2 sieciówki  1 z wyjsciem na świat 2 zaś na local czyli będzie nam dawać neta :)   zyga z tobą się zgadzam  ...  Poprostu chce to zrobić bo kiedyś nam kolega to zrobił ale  wyjechał i nie ma go :) wiec postanowiłem sam zrobić .. :)

Offline

 

#9  2005-10-22 23:12:52

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: Szukam pomocy :)

opisałem Ci wyżej co trza zrobić daj znać czego ewentualnie nie kumasz z tego co tam na żłobiłem bedziemy kombiniować

pozdrowionka


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)