Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-01-09 23:11:59

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Projekt elektroniczny

Witam, wiem że to nie jest skromnie ale chce się pochwalić nowym projektem i usłyszeć też opinie na jego temat ;)

Zmodyfikowałem swoją podkładkę chłodzącą pod laptopa tak, że prezentuje się jako klawiatura USB. Za pomocą pilota IR staruje obrotami wentylatorów, oraz wysyłam kombinacje klawiszy do systemu. Wykonany w pełni w technologii SMD. Projekt jest w fazie beta testów, więc wygląda on jeszcze chaotycznie i niezbyt estetycznie (choć go nie widać ;)). Nie będę tu rozpisywał się na temat elektroniczny, chyba że będzie ktoś zainteresowany :) Poniżej kilka fotek ale niestety nie za wiele.

Projekt będzie rozbudowywany gdyż mam zamiar oddać go jako praca inżynierska za rok ;) A od was oczekuje jakiś opinii bądź wskazówek :)


http://lh5.ggpht.com/_fD9lngTK248/TSoxipQYNnI/AAAAAAAAASA/5lYDEjWjvTs/s912/20101206250.jpg

http://lh3.ggpht.com/_fD9lngTK248/TSoxizvFdnI/AAAAAAAAASE/P_2abuV2mow/s912/20110109254.jpg

Offline

 

#2  2011-01-10 00:01:34

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Projekt elektroniczny

Po prostu cały cosik ;) Pamiętam Cię jeszcze z czasów jak ircowałem ;) Póki co PCB nie wygląda tak chaotycznie jak to opisujesz ;)
Wskazówki: jeśli zamierzasz go oddać jako pracę inżynierską, możesz dodać do istniejącej klawiatury klasę UMS (z pliczkami w stylu i_am_gr8tst ;)) i może ledowy wskaźnik prędkości obrotowej wentylatorów, ale na jednej trójkolorowej ledzie z przejściem od niebieskiego do czerwonego. Taka moja sugestia :)

Offline

 

#3  2011-01-10 00:06:44

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Projekt elektroniczny

lis6502 napisał(-a):

i może ledowy wskaźnik prędkości obrotowej wentylatorów, ale na jednej trójkolorowej ledzie z przejściem od niebieskiego do czerwonego.

E tam, takie kółko z ledów zrobić i się światło obracać będzie z prędkością adekwatną do prędkości wiatraków.

Fajna podstawka, kiedy wchodzi do seryyjnej produkcji? :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2011-01-10 00:22:39

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Projekt elektroniczny

się światło obracać będzie z prędkością adekwatną do prędkości wiatraków

Powyżej 500rpm nie zobaczysz różnicy, aczkolwiek jakby RPM wentylatora podzielić przez ileś i to rzutować na ledowskaźnik ;>

Offline

 

#5  2011-01-10 00:35:16

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Projekt elektroniczny

azhag napisał(-a):

lis6502 napisał(-a):

i może ledowy wskaźnik prędkości obrotowej wentylatorów, ale na jednej trójkolorowej ledzie z przejściem od niebieskiego do czerwonego.

E tam, takie kółko z ledów zrobić i się światło obracać będzie z prędkością adekwatną do prędkości wiatraków.

Fajna podstawka, kiedy wchodzi do seryyjnej produkcji? :)

Mnie osobiście takie mruganie by wpieniało. To może jakiś wyświetlacz LCD z informacjami?

http://www.lcdgallery.net/  tutaj przykładowe cuda ;)

Offline

 

#6  2011-01-10 02:02:09

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Re: Projekt elektroniczny

No to tak, co do tego wyświetlania prędkości obrotowej na ledach to nie chciałem czegoś takiego gdyż uważam że to zbędny bajer, bo nie wiem na ile diod by jeszcze portów starczyło, poza tym trzeba by dołożyć coś do wygaszania na noc ;) Do następnej wersji mam zamiar dołożyć dwa dodatkowe wentylatory, takie większe, automatyczne wykrywanie zewnętrznego zasilania. Mam zamiar też dołożyć obustronną komunikację, czyli np PC wysyła temperaturą z procesora do układu a on dobiera sobie odpowiednio obroty, a w drugą stronę to np podstawka wysyła prędkość wentylatorów do PC.

Co do produkcji seryjnej to po sesji mam zamiar wprowadzić poprawki i nowe założenia ;)

giegiel napisał(-a):

Mnie osobiście takie mruganie by wpieniało. To może jakiś wyświetlacz LCD z informacjami?

http://www.lcdgallery.net/  tutaj przykładowe cuda ;)

Można oczywiście dołożuć tylko za bardzo nie wiem gdzie i jak to wkomponować, no laptop na podkładce wygląda tak

http://lh4.ggpht.com/_fD9lngTK248/TSpZ4XwEY4I/AAAAAAAAASg/UoNx9NuqHLQ/s640/20110110255.jpg

ewentualnie jakiś od nokii, bo alfanumeryczne są duże gabarytowo ;)


P.S. lis6502 dawno się nie odzywałeś :P
P.S.2 Mam jeszcze kilka innych projektów, ale jakoś dopiero ten zdecydowałem się ujawnić :P
P.S.3 azhag jak będziesz chciał to Ci też takie coś zrobię :P

Ostatnio edytowany przez Cosik (2011-01-10 02:10:49)

Offline

 

#7  2011-01-10 07:16:33

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Projekt elektroniczny

Cosik jeszcze chłodzenie browara dodaj. :)


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#8  2011-01-10 07:52:29

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Projekt elektroniczny

lis6502 napisał(-a):

się światło obracać będzie z prędkością adekwatną do prędkości wiatraków

Powyżej 500rpm nie zobaczysz różnicy, aczkolwiek jakby RPM wentylatora podzielić przez ileś i to rzutować na ledowskaźnik ;>

No podzielić, podzielić.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#9  2011-01-10 10:56:36

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Re: Projekt elektroniczny

mati75 napisał(-a):

Cosik jeszcze chłodzenie browara dodaj. :)

a to akurat da się banalnie zrobić i nie trzeba do tego sterowania ;)

Offline

 

#10  2011-01-10 19:58:10

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Projekt elektroniczny

na czym to robisz (jaki scalak)?


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#11  2011-01-11 00:28:16

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Re: Projekt elektroniczny

Scalak to atmega8u2 został wybrany taki bo po 1. ma sprzętową obsługę USB, 2. ma bootloader fabryczny 3. kod zajmuje około 2,6 kb ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)