Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-09-29 16:41:14

  Googlarz - Użytkownik

Googlarz
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2005-09-20

Potrzebuje pomocy... (Poznań)

witam

ehhh (pisze z winXP) - instalator (i ustawienia) Debiana mnie pokonały...

bardzo bym prosil czy moze ktos z poznania chcialby pomoc (mam nadzieje) przyszlemu uzytkownikowi TEJ wspanialej dystrybucji (mam tez inne)...

moje problemy:
-grafa - mam rozdzielczosc 800x600 i za kija nie moge zwiekszyc (karta ATI radek 9200) - juz probowalem sterowniki ale bledy wyskakuja...
-net - dla debiana kupilem wlasnie routerek/modem do neostrady po ethernet'cie (US Robotics 9105) ale nie moge wogole neta uruchomic - pisze ze ethernet jest zajety przez inny proces
-boot - chocbym nie wiem co probowal i co pisal w plikach Lilo czy Grub'a to za nic nie wykrywa mi windowsa (raz wykryl ale po tym walnal blad)

z reszta sobie radze ;)

wiec jezeli jest ktos z poznania (i poradzi sobie z tymi problemami) i znalazl by dla mnie chwilke (moge podjechac po "dobroczynce" a pozniej odwiezdz)  to naprawde bylbym bardzo wdzieczny!
mozliwosci debiana odkrylem niestety bez neta i na 800x600 ale mimo to BARDZO mi sie spodobal - bardziej niz mandrive w ktorym wszystko sie samo pieknie ustawilo...

help... (to nie jest smieszne... :P - juz instalowalem go z 10 razy)

jakby co to moj nr gg to 1072550

Offline

 

#2  2005-09-30 12:15:43

  Googlarz - Użytkownik

Googlarz
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2005-09-20

Re: Potrzebuje pomocy... (Poznań)

...to bylo(jest) na serio...

Offline

 

#3  2005-09-30 13:10:33

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Potrzebuje pomocy... (Poznań)


moje problemy:
-grafa - mam rozdzielczosc 800x600 i za kija nie moge zwiekszyc (karta ATI radek 9200) - juz probowalem sterowniki ale bledy wyskakuja...

Jakie błedy, wklej (na serio).


-net - dla debiana kupilem wlasnie routerek/modem do neostrady po ethernet'cie (US Robotics 9105) ale nie moge wogole neta uruchomic - pisze ze ethernet jest zajety przez inny proces

Chyba niepotrzebnie wydałeś kase, debian moze robić Ci za router dla neo. A co do konfiguracji tego routera to szukaj w instrukcji ub w internecie, no chyba że trafi się ktoś kto tego uzywa.


-boot - chocbym nie wiem co probowal i co pisal w plikach Lilo czy Grub'a to za nic nie wykrywa mi windowsa (raz wykryl ale po tym walnal blad)

Co to był za błąd? Dołącz wynik polecenie fdisk -l /dev/hdX  (X - zależy jak asz dysk podpiety, jak masz sata lub scsi bedzie sdX) lub ewentualnie podaj kolejność partycji na dysku i na którym kanale (1,2 lub wiecej) jest dysk (master czy slave). No i daj tą konfiguracje lilo czy gruba która nie działa.

A na przyszłość przeglądaj forum bo wsyzstko juz było, moze oprócz konfiguracji  US Robotics 9105.

Opis jak używać tego routerka, pewnie masz także dołączony w pudełku lub na cd:
http://www.usr.com/support/9105/9105-ug/index.htm

Pozdrawiam.

Offline

 

#4  2005-09-30 13:30:32

  Googlarz - Użytkownik

Googlarz
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2005-09-20

Re: Potrzebuje pomocy... (Poznań)

thx za info ;)

wiec tak:

-grafa - blad fglx (czy jakos tak)

-net - ethernet (nforce2 wbudowana w plyte) wykryl po zainstalowaniu sterownikow ale pozniej pisal ze ethernet jest zajety przez inny proces i nie moze sie z USR polaczyc...

-boot- teraz mam xp na 1 partycji 1(jedynego) dysku (choc wolal bym dac na koniec ale coz nie chce mi sie znow instalowac tego czegos ;) )
bylo cos a'la:
other=/dev/hda1
label=Windows
w lilo

grub wywala mi error 15 na starcie


jak znow zainstaluje debiana to (znow) nie bede mial dostepu do XP (a jego potrzebuje... [borland c#]) wiec az boje sie sprawdzac...

Offline

 

#5  2005-09-30 13:37:38

  maverick44 - Moderator

maverick44
Moderator
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2005-08-30
Serwis

Re: Potrzebuje pomocy... (Poznań)

Jak zainstalujesz debiana od nowa na tej samej partycji co wczesniej to bedziesz mial dostep do windowsa lilo czy grub , same wykryja windowsa przy instalce.


Maverick
Gentoo GCC 4.1.1 KDE 3.5.6 Kernel 2.6.17
AMD Sempron 2400+ 512 MB RAM Seagate 160GB
Linux user number: #415965
http://www.gohome.org/debian_logo_06.gif http://maluch.pcz.pl/~maverick/images/logo_gentoo.png

Offline

 

#6  2005-09-30 13:52:47

  Googlarz - Użytkownik

Googlarz
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2005-09-20

Re: Potrzebuje pomocy... (Poznań)

no wlasnie ze nie wykrywaja :/

Offline

 

#7  2005-09-30 14:13:46

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Potrzebuje pomocy... (Poznań)

thx za info ;)

wiec tak:

-grafa - blad fglx (czy jakos tak)

Błedy są w logach, logi są w /var/log. Ostatni log dla XFree jest w pliku /var/log/XFree86.0.log i zawartość tego pliku by sie przydała. Oraz konfiguracja XFree, plik /etc/X11/XF86Config-4. Żeby mieć większą rozdzielczość powinieneś ustawić prawidowo pogrubione wartosci (są to parametry kineskopu monitora):

Section "Monitor"
        Identifier      "Generic Monitor"
        HorizSync       30-69
        VertRefresh     50-120
        Option          "DPMS"
EndSection

Pewnie wartości są za małe, aby obsłużyć wieksze rozdzielczości. A xfree ich samemu nie wykrywa, wiec trzeba podac w konfigu.


-net - ethernet (nforce2 wbudowana w plyte) wykryl po zainstalowaniu sterownikow ale pozniej pisal ze ethernet jest zajety przez inny proces i nie moze sie z USR polaczyc...

Odpal ifconfig eth0 i zobacz czy przydzielony jest adres karcie sieciowej czy coś zostało przesłane przez nia. Jeśli tak karta pewnie dziala. Kto Ci wykryl i cos wypisał? przydaloby sie to wiedzieć. Jak sieciówka działa to chyba nie pozostaje nic tylko połaczyć ją z routerem i rozpocząć konfiguracje routera.


-boot- teraz mam xp na 1 partycji 1(jedynego) dysku (choc wolal bym dac na koniec ale coz nie chce mi sie znow instalowac tego czegos ;) )
bylo cos a'la:
other=/dev/hda1
label=Windows
w lilo

grub wywala mi error 15 na starcie

Dawno nie uzywam lilo, ale wpis jest chyba dobry. Ktoś kto używa lilo mógłby sprawdzić. Może problemem być brak programu ładującego windowsa na /dev/hda1. Ale to by było dziwne, debian przy instaacji zwykle wykrywa winde i dodaje do lilo lub gruba.


jak znow zainstaluje debiana to (znow) nie bede mial dostepu do XP (a jego potrzebuje... [borland c#]) wiec az boje sie sprawdzac...

Zawsze można po instalacji poprawić konfiguracje lilo lub gruba korzystając z jakiegoś livecd. Gdzieś juz było o tym na forum.

Offline

 

#8  2005-09-30 15:03:43

  Googlarz - Użytkownik

Googlarz
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2005-09-20

Re: Potrzebuje pomocy... (Poznań)

Kto Ci wykryl i cos wypisał? przydaloby sie to wiedzieć.

uzywalem ADSL/PPPoE

(no chyba ze czyms innym skonfigurowac polaczenie?)

Offline

 

#9  2005-10-01 11:35:51

  Googlarz - Użytkownik

Googlarz
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2005-09-20

Re: Potrzebuje pomocy... (Poznań)

musze podziekowac userowi kamikaze - pomogl mi we wszystkim (a nawet wiecej)!


wielkie dzieki :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)