Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-10-11 17:45:30

  alsz82 - Użytkownik

alsz82
Użytkownik
Skąd: NISKO
Zarejestrowany: 2005-11-05

PROVAIDER -podział łącza

Hej mam takie pytanie odnosnie provaiderów internetowych, a zwłaszcza do administratorów.
Chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposb nastepuje podział łącza  ,załózmy ze jest 8000 tys klientów a łacze o całkowitej przeustowisci wynosi 400Mbit.
Jak to wogóle normalnie działa zakładając ze kazdy klient podpisujac umowe posiada łacze do 1Mbit( wiem ze ten 1 Mbit to jest jest sciema, w rzeczywistości jest moze 0,6-0,7 Mbit).
Posiadam 10 Mbit  symetryku i zakładajac ze kazdemu dam po 1 Mbit to dla mnie będzie nieopłacalne, poniewaz bede miał 10 osób i nikt mi nie zapłaci 250 zl za 1 Mbit. Cena za 10 Mbit Exatel 1800 zł netto :((symetryk).

Zdaje sobie sprawe ze jest wykorzystany podzial łacza dynamicznie ,bo pewnie 8k tys uzytkowników w tym samym czasie  nie siedzi( jednak niektórzy moga miec umowe na 20 Mbit a niektórzy na 1 Mbit)

Zastanawima sie nad wykorzystaniem IMQ i HTB prosze o wskazówki czy to dobry wybór ??

Chciałbym sie dowiedziec jak tego typu firmy(PROVAIDERZY) dzielą  łącze sensowanie aby moc jeszcze na tym zarobic.

Czekam na odpowiedzi i prosze o wyrozumiałość.

Ostatnio edytowany przez alsz82 (2009-10-11 17:52:58)

Offline

 

#2  2009-10-12 00:26:04

  gielo - Użytkownik

gielo
Użytkownik
Skąd: Chełm
Zarejestrowany: 2009-07-01
Serwis

Re: PROVAIDER -podział łącza

1 mbit to nie jest żadna ściema bo: Mało prawdopodobne że będzie ci siedziało 8000 osób jednocześnie, a gdyby nawet to nie będą się łączyć ciągle w tym samym czasie z netem. Przepustowości nie podzielisz jak 400 kilograma kartofli, że każdy dostanie po kilogramie i ani jednego grama mniej czy więcej. Tu nawet jak nie podzielisz łacza dynamicznie tylko statycznie dla 400 osób to i tak nie będą oni mieli po 1mbit w każdej sekundzie połączenia.

Offline

 

#3  2009-10-12 14:00:07

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: PROVAIDER -podział łącza

Z tym się zgadzam, niestety dokładnie nie pmiąetam, jakie były wyliczenia statystyczne, które wyprowadziło jak się nie mylę szacowne IEEE, ale jest tak:
Jeżeli np provider ma łącze dzerżawione 100 Mbit, to z tego, że założymy, że chcemy każdemu userowi dać 1 Mbit nie wynika wcale, że będziemy mogli do tego łącza podpiąć tylko 100 użytkowników, żeby mieli taki właśńie transfer.
Ponieważ nie każdy w danym momencie łączy się z internetem lub wykorzystuje w danym momencie max swojej przepustowości.
I teraz nie pmiętam dokładnie czy to było 40%, bo pewnie jest on tym większy, im większa jest przepustowość całego łącza :)
Tzn. masz np 100 MBit/s Każdemu chcesz dać 1 Mbit, tzn, że spokojnie możesz do tego łącza podpiąć 140 userów i kązdemu dać ten 1 Mbit i każdy tą prędkość będzie miał, bo nie wszyscy w danym momencie będą ssać z maksymalną predkością. Oczywiście wchodzą tu jeszcze w grę pory dnia i weekendy :)

Odwrócając ten przykład Jezęli do łącza 100 Mbit chcesz podpiąć 100 userów, to kązdemu spokojnie możesz dać 1,4 Mbit.
Zakładając, że ten przelicznik, na którym się oparłem jest prawidłowy bo do końća nie jestem pewien.
Chodzi o to, że faktycznie łącze to nie worek kartofli, a jeśłi go tak właśńie jak worek kartofli podzielisz, to może się np okazać, że 30% łącza masz niewykorzystane.
Wiem, że jest do tego jakiś wzór, ale nie potrafię go znaleźć :)

Są również skrypty które dynamicznie dzielą łączę sprawdzając aktualnie dostępną przepustowość, można też dla ich konfiguracji ustawić prierytet userom, którzy faktycznie ssają jak najęci :)

Nasza sieć ma:sprawdziłem teraz dokładniej:
4 Mbit transferu na całą sieć
20 userów
maksymalnie włączonych w jednym czasie hostów: 7
większość ma ustawione około 400 kbps jedni mają więcej inni mniej - na tym polega demokracja:)

I jak tak patrze na ten swój przykład, to ten przelicznik chyba jest dużo większy, bo w przeliczeniu na kartofle wygląda to tak, że kążdy powinien mieć maksymalnie 0,2 MBita, a ma ponad 2 i łącze wydala:)
ale to jest oczywiście mała ilość userów
Zaraz to ja sam czegoś tu nie rozumiem po sobie :)

To jak ten skrypt to dzieli, skoro ja generalnie mam ponad 300 ale kilobajtów!:) a większość ludzi ma przeciętny transfer ponad 200 kB/s :) widocznie wtedy gdy łącze nie jest obciążone :)

Ostatnio edytowany przez marg1 (2009-10-12 15:13:48)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#4  2009-10-12 16:24:59

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: PROVAIDER -podział łącza

Adminem nie jestem, ale od kumpla który takiego zna dowiedziałem się że ów admin łącze (zwało się to Polpak - od TPSA, chyba nadal idzie to kupić) bodajże (tutaj mogę mącić bo nie pamiętam do końca) 10 Mbps dzielił radiowo na 100-coś osób. Transfery jak na tamte czasy wahały się od 128 Kbps do 512 Kbps, przy czym przeważały chyba 256 Kbps. Jak łatwo policzyć ~ 30 osób już realnie zużywało 100% łącza, jednakże realia były takie że podobne sytuacje zdarzały się ekstremalnie rzadko (była umowa o nie korzystaniu z P2P w dzień jak dobrze pamiętam... a może wcale? Mniejsza o to), a jak już do takiej sytuacji doszło to po prostu czasowo downgradowano łącza - tyle. Należy zdać sobie sprawę że przez większość czasu - jeżeli ludzie nie korzystają z P2P - łącza nie są wykorzystywane, realnie samo obłożenie sieci użytkownikami rzadko dochodziło do 100%, a przecież nawet przy 100% obłożeniu, większość osób siedzi tylko na gg, ewentualnie surfuje po sieci – taka aktywność obciąża łącze w niewielkim stopniu.

Zapewne sprawa wygląda podobnie w większych firmach - tyle że taka TPSA czy Netia mają "zapasy" łącza dlatego rzadko zdarza się żeby net od nich źle chodził, chociaż i tam są limity - jakiś czas temu na jednym z portali była nawet dyskusja czy operatorzy powinni gwarantować klientom indywidualnym prędkość z umowy (innymi słowy czy jak mają 100 klientów z łączem 1Mbps to mają oni być podpięci do centralki 100Mbps, czy mogą być do wolniejszej), ale wyszło na to że w Polsce to nie wykonalne ze względów technicznych (miedziane kable zamiast światłowodów, przestarzałe centralki itd.) a nawet jak by takie coś było możliwe to podniosło by to ceny dla użytkownika końcowego.

Offline

 

#5  2009-10-12 16:39:45

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: PROVAIDER -podział łącza

8000 userów z taryfą 1Mb/s na rurce 400Mb/s daje overbooking na poziomie 20:1.
W takich dużych sieciach jest to wartość jeszcze w granicy bezpieczeństwa.
Ja u siebie w sieci (~3.2tys ludzi) mam overbooking na poziomie 16:1 i też jest ok, żadnych ograniczeń w ilości danych nie ma.

Offline

 

#6  2009-10-12 18:06:50

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: PROVAIDER -podział łącza

Huk napisał(-a):

(zwało się to Polpak - od TPSA, chyba nadal idzie to kupić) bodajże

Polpak to było spółka, której właścicielem było TP i to właśnie my od nich mamy te swoje łącze, nie wiem czy dalej jest taka tego struktura.

Huk napisał(-a):

- jakiś czas temu na jednym z portali była nawet dyskusja czy operatorzy powinni gwarantować klientom indywidualnym prędkość z umowy (innymi słowy czy jak mają 100 klientów z łączem 1Mbps to mają oni być podpięci do centralki 100Mbps, czy mogą być do wolniejszej), ale wyszło na to że w Polsce to nie wykonalne ze względów technicznych (miedziane kable zamiast światłowodów, przestarzałe centralki itd.) a nawet jak by takie coś było możliwe to podniosło by to ceny dla użytkownika końcowego.

Wydaje mi się, że to nie chodzi o to, że tego w Polsce nie da się zrobić, ale o to, że w praktyce stosunek 1:1 na całej ruruce nie jest konieczny. Tak to poprostu statystycznie wyliczono. Na pewno ma to związek z cięciem kosztów przez providerów - po co mieliby opłacać połowe niewykorzystywanego łączą?
Owszen gdyby nagle wszystkie usery się zmówiły i zaczęły ssać, to taki stosunek, o którym pisał zlyzwierz, pewnieby nie wytrzymałby, z resztą u nas na początku i tak było - wszyscy rzucali się na ten net tak, ze tu żadne kalkulacje nie pomagały, ale potem się to ustabilizowało Praktyka dowodzi, że nigdy nie jest tak,aby wszyscy w jednym momencie wykorzystywali maksimum swoich transferów, dlatego tego kalkulacje są stosowane na całym świecie, z tego co mi wiadomo.

Chociaż z drugiej strony sobie myślę, że ci providerzy muszą sobie dać jakąś rezerwę na podłączanie nowych użytkowników, więc też nie może być to łącze przytkane do 80 czy 90%.
Ale w takich małych prywatnych sieciach chyba można sobie na taką oszczędność pozwolić :)

Ostatnio edytowany przez marg1 (2009-10-12 18:27:45)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#7  2009-10-12 18:49:07

  gielo - Użytkownik

gielo
Użytkownik
Skąd: Chełm
Zarejestrowany: 2009-07-01
Serwis

Re: PROVAIDER -podział łącza

Jak dobrze podzielis to łacze to na 400mbit spokojnie możesz dać 8k osób. Administruje siecią gdzie jest 200 osób na 4mbit dsl. Co prawda w godzinach szczytu mogą zapomnieć o 1mbit ;] ale wieczorkiem w porywach czasem dobija więc warunki umowy są spełniane bo do 1mbit to nie jest to samo co 1 mbit. Kolejna sprawa to, że dużo zależy od ludzi jakich masz podpiętych. Jak te 8k to jacys korporacyjni klienci to raczej nie będa ściągali z p2p czy rapida, a nawet gdyby chcieli możesz z czystym sumieniem im to poblokować. Inna sprawa z userami domowymi. Najgorsi są Ci z gimnazjum bo nie dość że ciągle coś kombinują starając się być mądrzejsi od ciebie to jeszcze potrafią mieć uruchomione po kilka p2p + rapid i kupę wirusów na kompie zarzynających ci sieć. Boże chroń abyś całą sieć miał z takich ludzi hehe.

Kiedys konfigurowałem jakiemuś gościowi serwer na 5k osób na 25mb symetryku i ludzie nie narzekali. Jak nie jesteś mocny w iptablesach, l7 i innych przydatnych przy podziale pasma to polecam Ci skrypty baroo z moimi przeróbkami i przeróbkami innego kolesia. W sieciach jakimi administruje sprawdzają się rewelacyjnie. Tyle że ja dziele wszędzie sieć dynamicznie bo statyczny podział to zwykłe marnotrawstwo pasma. Jednak jak byś się uparł o statyczny podział możesz za pomoca nich i statycznie bez problemu podzielić to łacze.

Tak na zakończenie to niktórych moga przerazić cyfry jakie podałem ale jak mówiłem wszystko zależy od tego z czego twoi użyszkodnicy kozystają i ilu ich aktualnie siedzi na łączu. Wieczorami jest to około 25% w porywach do 40% w dni świąteczne. Więc jak nie są to jacyś maniacy ściągania internetu na swój dysk, to przy 50 klientach na 4 mbit dsl spoko działa, w przełożeniu na twoje łacze to było by jakies 2k userów na 400mbit łaączu symetrycznym które ma dużo więĸszy wsołczynnik sprawności niż dsl.

Ostatnio edytowany przez gielo (2009-10-12 18:59:37)

Offline

 

#8  2009-10-12 20:52:47

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: PROVAIDER -podział łącza

gielo: jeżeli faktycznie spora część firm w ten sposób udostępnia ludziom neta, to już jest skrajny, że tak powiem, minimalizm :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#9  2009-10-12 23:29:18

  alsz82 - Użytkownik

alsz82
Użytkownik
Skąd: NISKO
Zarejestrowany: 2005-11-05

Re: PROVAIDER -podział łącza

Witam wszystkich dzieki za odpowiedzi, bardzo przydatne, jednak chciałbym sie dowiedzieć nastepujacych rzeczy:

1.)Ile moge na 10 Mbit max uzytkowników przyłączyć( aby to w miare optymalnie chodziło cześć WIFI ,cześć swiatłwod pomiedzy blokami).
W danej sieci chce postawic
serwer poczty,
voipa-asterisk,
serwer CS,AA,Unreal,
serwer DC++,
na debianie + xen lub netbsd + xen
Sprzet serwer IBM x342 2 x1.13GHz 2GB ECC SCII 3x18GB-głowny serwer.

2) Jak rozwiazac P2P ( mam przyciac uzytkowników ?? ,zastosowac QOS 1)VOIP ,2)WWW, 3)CS ) i jak to zrobic aby uzytkownik za bardzo nie odczuł ze ma przyciete P2P, aby nie miał do mnie pretensji.

3) Co sadzicie o nastepujacych narzedziach IMQ i HTB, Nagois ,LMS itp (czy cos innego proponujecie).

Gielo jak to chodziło 5k uzytkowników za 25 Mbit ??

Moim celem jest jak najszybciej zdobyć użytkownika (jakościa połączenia i voip ) w porównaniu do konkurencji( na poczatek 10 Mbit (domki jednorodzinne + bloki))


Dziekuje za informacje.

Ostatnio edytowany przez alsz82 (2009-10-12 23:31:06)

Offline

 

#10  2009-10-13 09:32:34

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: PROVAIDER -podział łącza

alsz82 napisał(-a):

2) Jak rozwiazac P2P ( mam przyciac uzytkowników ?? ,zastosowac QOS 1)VOIP ,2)WWW, 3)CS ) i jak to zrobic aby uzytkownik za bardzo nie odczuł ze ma przyciete P2P, aby nie miał do mnie pretensji.

Ogranicz ilość połączeń:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=594


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#11  2009-10-13 16:59:11

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: PROVAIDER -podział łącza

marg1 napisał(-a):

gielo: jeżeli faktycznie spora część firm w ten sposób udostępnia ludziom neta, to już jest skrajny, że tak powiem, minimalizm :)

identyczne sztuczki stosuje sie w wszystkich dziedzinach:
- energetyce (na obwodach zasilajacych mieszkania zainstalowane 60 bezpiecznikow 25A - czesc obwodow troj czesc jednofazowych, ale to malo wazne - czyli na faze lacznie 500A + obwody administracyjne ... zabezpieczenie na faze na wejsciu do budynku 160A ... tutaj to sie nazywa wspolczynnik rownoczesnosci)
- telefonii (kable miedzycentralowe pozwalaja na obsluzenie okolo kilku procent linii podpietych do centrali)
- wodociagach (mysilisz ze co by bylo jakby wszyscy -nawet w skali budynku - odkrecili rownoczesnie wszystkie krany)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#12  2009-10-14 15:05:26

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: PROVAIDER -podział łącza

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że 200 osób na 4Mb/s i 5k na 25Mb/s to straszna sraka.
Ktoś w ogóle chce z takiego "prawie jak internet" korzystać?

Offline

 

#13  2009-10-14 15:16:31

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: PROVAIDER -podział łącza

Mnie się wyydaje, że kidyś było tak, że miało się transferu 5 k i się człowiek cieszył ze w ogóle ma internet. że gadu mu działa i ze w minute mu się strona otwiera...
Tylko że te czasy juz minęli bezpowrotnie, ja w takiej sieci gdzie jest 200 ludzi i 4 Mbit nie chciałbym siedzieć, to już chyba modem jest szybszy od takiego internetu :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#14  2010-02-20 16:22:52

  Robert_88 - Nowy użytkownik

Robert_88
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-20

Re: PROVAIDER -podział łącza

Witam, dopadła mnie pewna sytuacja, mianowicie za jakiś rok będę chciał założyć firmę dostępem do internetu, z telefonia VoIP i telewizja.
Chciałbym się dowiedzieć między innymi jakiego mam wybrać dostawcę internetu, który będzie zaopatrywał w sieć całe przedsięwzięcie,jaki system pod serwery i jakie przełączniki i jakie typ kabla wybrać

I teraz tak:

* Czy macie jakieś swoje doświadczenia i opinie dotyczące Netia S.A?

* Ma to być kilka podsieci z możliwością rozbudowania maksymalnie do 1000 hostów .Jaką klasę adresową najlepiej wybrać?

* Zakładając, że mam ponad 1000 hostów, jakiej przepustowości łącza wykupić, przy minimalnym transferze 512Kb na klienta (10Gb/s i czy to wystarczy)?
* Co do podziału łacza jesszcze takie male pytanie.Czy wykupić jedno duze czy kilka małych o łacznej przepustowosci 10GB/s oczywiscie łacze synchornicze.

* Czy podział na VLAN-y które będą obsługiwane przez osobne serwere z DHCP będzi dobrym rozwiązaniem?
* Jaki system na serwerach?Czy wybrać linux-a czy coś z półki Windows Server?

To mianowicie infrastruktury sieciowej, teraz kilka pytań dotyczącej telefonii VoIP:
*Jaki serwer wybrać? Asterisk czy Trixbox?Oczywiście VoIP-y będą na osobnym serwerze.
*Jakie bramki wybrać dla klientów?

A teraz kilka pytań co do telewizji:

*Oczywiscie mam zamiar dostarczać telewizje analogowo jak i cyfrowo.Wiec moje pytanie brzmi jakiego dostawce tych usług byście wybrali?Kogoś znanego np Cyfra+ lub N-ke lub innego operatora?

Jak mielibyście jeszcze jakieś uwagi na co zwrócić uwagę i czego dopilnować przy takim przedsięwzięciu będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)