Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2009-10-09 09:46:52

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

Bns, wyobraź sobie sytuację "the network i down".
Będziesz teraz na googlach szukał, jak naprawić (wiedząc mniej więcej co jest popsute)? Musisz usiąść i działać, a nie szukać rozwiązań..

Trzeba mieć wiedzę na takim poziomie, żeby obudzony o 3 w nocy podyktować przez tel co trzeba sklikać wspak lub nawet po rumuńsku :)

Efektywne korzystanie z dostępnych narzędzi to "oczywista oczywistość".

Ja zaczynałem w sumie już w szkole (2003r) klikać linuxa, bo było to związane z moją pracą dyplomową.
Potem już z górki, bo w firmie w której pracowałem, zaczęliśmy startować ze sprzedażą dostępu do internetu i musiałem szybko nauczyć się adminować :)
Potem to juz całkiem z górki było, bo stworzyłem wszystkie narządzia i rozwiązania których używamy do dzisiaj ;)

Offline

 

#27  2009-10-09 13:05:33

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

zlyZwierz napisał(-a):

Bns, wyobraź sobie sytuację "the network i down".
Będziesz teraz na googlach szukał, jak naprawić (wiedząc mniej więcej co jest popsute)? Musisz usiąść i działać, a nie szukać rozwiązań..

Trzeba mieć wiedzę na takim poziomie, żeby obudzony o 3 w nocy podyktować przez tel co trzeba sklikać wspak lub nawet po rumuńsku :)

Nie miałem na myśli takich "standardowych" błędów ale masz rację ;)

Efektywne korzystanie z dostępnych narzędzi to "oczywista oczywistość".

Wież mi, że nie dla wszystkich ;)


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#28  2009-10-09 13:37:37

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

Ja sporo właśnie o samych sieciach dowiedziałem się na CCNA. Z tym, że jeżeli chodzi o stronę praktyczną sposób administrowania nie ma nic wspólnego z administracją linuxowym serverem. Natomiast jeżeli chodzi o same zasady działania czy projektowania sieci, architekturę topologię protokoły itd. sporo można się na tym kursie o tym dowiedzieć. Począwszy od budowy kabla i wtyczki a skończywszy na sieciach virtualnych.
Taki kurs stanowi bardzo dobrą podbudowę teoretyczną, aby zająć się routerami linuxowymi. Niestety komendy używane routerach w routerach cisco nie maja nic wspólnego z komendami używanymi w linuksie, gdyż mają one swój własny specyficzny IOS. Ale po tego typu kursie, jeżli było się uważnym studentemi nie zależało tylko i wyłącznie na tym, aby ten kurs byle jak zaliczyć, to później rzeczywiście jeżeli wie się jak podejść np do stawiania routera, wie się jakie usługi należy uruchomić, to wystarczy poszukać odpowiednich poleceń, które są analogiczne dla poleceń w cisco.
W routerach cisco natomiast odpada problem wadliwego funkcjonowania samego routera, jeżeli coś zle działa, to albo to wina konfiguracji, albo jakiegoś nie lementu sieci. A w linuxach niestety mało, że musimy się martwić o to, żeby sieć dobrze działała, to jeszcze problemy mogą być po stronie samego linuxa w routerze.

Ja ten kurs skończyłem nie dlatego, iż myślę o byciu adminem, ale z chęci zdobywania wiedzy. Uważam, że sam tego typu kurs podstawowy nie wystarcza poza tym do bycia samodzielnym adminem. Wypadałoby do tego celu zaliczyć wyższe poziomy czy np cisco-security, gdyż na kursie CCNA nie ma ani kszty mowy na temat zabezpieczeń firewalli itd.

Materiały szkoleniowe jak i egzaminy były w języku polskim, co z pewnością spowodowało, iż bałem się zdać certyfikat. Szczerze mówiąc nie wiem, czy ktokolwiek z naszej grupy do tej pory to zrobił...

We wcześńiejszych latach materiały cisco nie były tłumaczone na polski i ludzie też potrafili je rozumieć, a ilość osób podchodzacych do cetryfikatu była dużo większa -egzamin certyfikacyjny jest w języku angielskim, dodatkowo filmowany przy pomocy kamery.

Generalnie wiele mnie on nauczył natomiast wiadomo, jeżeli się jakiejś wiedzy nie stosuje, szybko wyparowuje, ja sporo juz zapomniałem, na tomiast mam dostęp do materiałów na których się uczyłem, jak i do nowych rzeczy i mogę sobie tą wiedzę powtórzyć :)
Niestety nie jest mi ona na tyle potrzebna.
Poza tym w Polsce raczej nie ma roboty dla adminów cisco, sprzęt ten jest koszmarnie drogi.

Dodam jeszcze że, ukończenie kursu i zdanie egzaminu na voucher upoważnia do 30% zniżki na egzamin, mój chyba już się przeterminował :)

Kończąć, gdybym miał do wyboru kurs ccna, a jakiś profesjonalny kurs administrowania linuxem i sieciami linuxowymi, wybrałbym to drugie...

Ostatnio edytowany przez marg1 (2009-10-09 14:03:32)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#29  2009-10-09 20:11:06

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

Ja swoje przygote zaczolem od help-desku i co ciekawe na windowsach, nastepnie poznalem vmware esx i nim administrowalem i byla to moja pierwsza czysto administracyjna robota. Jednak to nie to co chcialem robic i w koncu udalo sie. Dzis administruje systememi Solaris, bazami Oracle i siecia SAN. Porobilem troche papierow i jest OK. Mam juz na koncie wdrozone 3 duze projekty w tym jeden dla UE :-)
Grunt to sie ukierunkowac i starac sie byc w tym najlepszym jak sie tylko da, to bedzie i zadowolenie i ladna pensja.

Ostatnio edytowany przez debianus_userus (2009-10-09 20:12:54)

Offline

 

#30  2009-10-09 22:08:51

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

grom120 napisał(-a):

może da rade załapać się na jakieś praktyki po liceum , przed studiami... co sądzicie ? ,ogólnie interesują mnie sieci komputerowe oraz systemy operacyjne...

1. Bardzo trudno dostać się na praktyki do dobrej firmy bo teraz nie ma nikt czasu na szkolenie młodych.. przeważnie na praktykach goście zajmują się noszeniem kompów i zamiataniem magazynów... ewentualnie co ambitniejszym kazują coś wpisywać do bazy danych.

2. Mówisz że interesujesz się siciami to zacznij coś robić nawet na małąskale w domu... tylko zdecyduj się co dokładnie chcesz z tych sieci robic :]


grom120 napisał(-a):

Biexi pewnie masz racje co do ukierunkowania sie , ale większość firm zatrudnia adminów od "wszystkiego"  , nawet admin bazy danych w przypadku awarii sieci musiałby to naprawić.

Jak już wczesniej pisałam jak pujdziesz do takiej firmybedzesz zapierniczał jak dziki osioł bez chwili wytchnienia i nic nie bedzie dobrze zrobione bo nie będzie czasu na dopracowanie szczgółów poznanie dokładniej tematu i... będziesz za ta męczarnie dostawał jakieś grosze...
Dlatego specjalizacja specjalizacja i pracujesz sobie spokojnie jak znasz wyśmienicie temat to z problemami dasz sobie radę...
Znam kilku gości (ZlyZwierz, Yumanij, milyges, azhagh) którzy właśnie tak podeszli do tematu i albo pracują w swojej specjalizacji i maja kase niezłą z tego albo rozwijają swoją pasje i zarabiają na projektach.

zlyZwierz napisał(-a):

Trzeba mieć wiedzę na takim poziomie, żeby obudzony o 3 w nocy podyktować przez tel co trzeba sklikać wspak lub nawet po rumuńsku :)

Swieta prawda raz nawet miałam taką sytuacje :]

Offline

 

#31  2009-10-09 23:55:03

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

zlyZwierz napisał(-a):

Bns, wyobraź sobie sytuację "the network i down".
Będziesz teraz na googlach szukał, jak naprawić (wiedząc mniej więcej co jest popsute)? Musisz usiąść i działać, a nie szukać rozwiązań.

oczywiscie podstawy diagnostyki, konfiguracji itd to trzeba miec "w malym palcu", ale sa jednak problemy ze bez google ciezko (a niekiedy nawet i on malo pomaga i trzeba czytac a nawet przerabiac zrodla ...) wiec nie przesadzajmy ...

BiExi napisał(-a):

Co do szkolenia się to SPECJALIZACJA jeszcze raz SPECJALIZACJA ale... warto mieć ogulne pojęcie na temat mianowicie potrafic mniejwecej skonfigurować/zabespieczyć postawić podstawowe usługi.

ja bym tak nie szalal ze specjalizacja ... IMHO wazniejsze sa dobre i szerokie podstawy (od podstaw elektroniki, poprzez zagadnienia sprzetowe, sieci (glownie IP), na programowaniu skonczywszy), dopiero gdy jest sie juz dobrym w klocki ogolne (wliczajac w to spora znajomosc C, biegla skryptow shelowych, wraz z np. awk) to warto zaczac mysles o specjalizacji (nawet pod potrzeby konkretnego pracodawcy)

ja zaczynalem od pomocy w administracji koncowkami WinNT+Novel w LO ... a tak na powazniej to od przejecia administrowania siecia kamieniczna (bylo to jakos w 2002 roku tuz przed matura) ... obecnie raczej nie bedac bardzo wyspecjalizowanym (a przynajmniej nie chcacym jeszcze dac sie zaszuflatkowac jako specjalista od danej technologii), nie przepracowujac sie zbytnio* (srednio chyba jakies realne kilkanascie godzin tygodniowo) wyciagam calkiem przyzwoite pieniadze ...

*) przynajmniej w pracy bo do tego dochodza studia a to ... inna historia

Ostatnio edytowany przez bercik (2009-10-09 23:59:10)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#32  2009-10-10 10:52:26

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

bercik - dobraz znajomosc podstaw to jest oczywiste :] pisałam o tym wczesniej :]

Offline

 

#33  2009-10-10 12:41:52

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

BiExi napisał(-a):

bercik - dobraz znajomosc podstaw to jest oczywiste :] pisałam o tym wczesniej :]

wspomnialas ;-) a IMHO to duzo wazniejsze niz specjalizacja ... pozatym patrzac po wielu studentach oraz samym programie studiow na PW to solidne i szerokie podstawy praktyczne nie sa taka oczywistoscia ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#34  2009-10-10 15:31:24

  grom120 - Użytkownik

grom120
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-30

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

szkoła umożliwia udział w wykładach na temat informatyki (2h) , opłaca się ? upatrzyłem sobie podstawy bezpieczeństwa sieci komputerowych 17.12.09 r w Wyższej Szkole Informatycznej w Warszawie

Offline

 

#35  2009-10-23 12:41:13

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: jakie były wasze początki jako admin? ...

Robił ktoś kursy Cisco w poznaniu na Politechnice? http://cna.et.put.poznan.pl/ o tu? Bo się wybieram i chciałbym opinie poznać :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)