Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-09-13 18:15:48

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Ucieczka od operatora

Pamiętacie reklamy, za którymi stał Play? O tym, że można odejść od Plusa bez konsekwencji? No właśnie. Przyczyną było to, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przycisnął w sprawie regulaminów. No i Plus nie wytrzymał ciśnienia i zmienił regulamin, z konsekwencją, że można było rozwiązać umowę bez konsekwencji :) I w to uderzył Play.

Era i Orange miały nerwy na wodzy i wyczekały do nowelizacji prawa. Dopiero teraz zmieniły regulaminy. Dostałem od Orange ze 2 tygodnie temu pismo w tej sprawie, ale byłem na urlopie.

Teraz czytam, że zmiana regulaminu, ble, ble, ble i że mogę zmiany regulaminu nie akceptować i wypowiedzieć umowę. Nie da się za frajer, jak w Plusie, ale też nie jest źle. Oto fragment mojego pisma do operatora:

Kod:

W związku z zapisem art. 57 ust. 6 ustawy prawo telekomunikacyjne, operatorowi przysługuje z tytułu
wcześniejszego rozwiązania umowy przez abonenta roszczenie. Wysokość roszczenia z tytułu jednostronnego 
rozwiązania umowy przez abonenta (...) przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta nie może przekroczyć 
wartości ulgi przyznanej abonentowi pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy 
do dnia jej rozwiązania. 
Wg algorytmu, zawartego w korespondencji operatora, wysokość roszczenia = równowartość ulgi * liczba pełnych 
miesięcy pozostałych do końca umowy / liczba miesięcy, na którą została zwarta umowa.
Zatem, wysokość kwoty do zwrotu z tytułu rozwiązania przeze mnie umowy przed upływem terminu, czyli 26 lutego 2010 r. 
(24 miesiące, liczone od dnia 26 lutego 2008 r.) wynosi 33, 33 PLN. Proszę o zweryfikowanie poprawności 
przedstawionego wyżej wyliczenia.

(200, 00 PLN * 4 (listopad, grudzień, styczeń, luty)) / 24 = 33, 33 PLN

Zobaczę, co na to Orange. Wg umowy, zawartej w 2007 r. miałbym im oddać 480 PLN :)
Jutro wysyłam i czekam ;)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#2  2009-09-13 19:50:03

  morys - Członek DUG

morys
Członek DUG
Skąd: podbeskidzie
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Ucieczka od operatora

Mamy wszyscy w domu telefony Orange ale na kartę.
Również dostaliśmy wszyscy takowe pisma.
Przyznam szczeże ze nie czytałem tego bo za dłuuuugie :)
Czyli my też nie możemy rozwiązać umowy ?

Offline

 

#3  2009-09-13 20:09:11

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Ucieczka od operatora

ippo76 napisał(-a):

Pamiętacie reklamy, za którymi stał Play? O tym, że można odejść od Plusa bez konsekwencji? No właśnie. Przyczyną było to, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przycisnął w sprawie regulaminów. No i Plus nie wytrzymał ciśnienia i zmienił regulamin, z konsekwencją, że można było rozwiązać umowę bez konsekwencji :) I w to uderzył Play.

To trochę nie tak. Pamiętaj, że Plus i Play mieli wspólne porozumienie powiązane z tzw roamingiem wewnętrznym. Play wchodząc na rynek nie miał swojej sieci szkieletowej i bazował na wieżach Plusa. Jakie są prawdziwe układy między tymi obiema sieciami - nikt nie wie. Wiadomo, że Play płaci za użytkowanie infrastruktury Plusa, ale np. nie nalicza wyższych stawek do Play, tak jak to robi Era i Orange.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2009-09-13 22:22:33

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Ucieczka od operatora

@Bodzio
Takie były spekulacje - że za kampanią informacyjną z tym typem z TVN - Sołtysikiem bodajże - stoi Play. Kampania była wymierzona w Plusa, bo tylko Plus postanowił zmienić regulaminy pod presją Urzędu KE. Era, Orange i Play postanowiły czekać na wyrok sądu. W międzyczasie zmieniło się prawo. Stąd pismo od Orange, o którym wspominałem.

@morys
Zajrzyj do pisma. :) Właśnie ze względu na zmianę regulaminu możesz rozwiązać umowę. Zmieniło się także to, że teraz operator może żądać ode mnie zwrotu ulgi (promocji) tylko w części, czyli za te miesiące, kiedy mnie już w sieci nie będzie. Dotychczas musiałbym im zapłacić 480 zł, bo tyle sobie wpisali w umowę ze mną. Teraz muszę im oddać tylko część, i to od kwoty ulgi/promocji. Mi sprzedali telefon o 200 zł taniej. Więc uważam, że jestem im winny 33, 33 zł (za 4 miesiące, bo o tyle wcześniej zrywam umowę i to od kwoty promocji, czyli 200 zł).

Warto skorzystać, jeśli kogoś uwiera taryfa. W Orange trzeba wypowiedzieć umowę do 31 października.
Pardonsik, do 30 września

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2009-09-14 13:36:26)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#5  2009-09-14 13:29:04

  cyryllo - Użytkownik

cyryllo
Użytkownik
Skąd: Gorlice/Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-08-10
Serwis

Re: Ucieczka od operatora

Czekam na odpowiedz operatora :) daj znać :)

Offline

 

#6  2009-09-14 13:57:33

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Ucieczka od operatora

Dziś jeszcze dzwoniłem do UKE. Sytuacja jest zabawna, bo w lipcu weszły w życie nowe przepisy (m. in. ten zapis o zwrocie ulgi tylko w części). Z tego powodu Orange wysłał mi nowy regulamin, wprowadzający te zapisy. Regulamin ma obowiązywać od 1 października. Ja nie akceptuję tego nowego regulaminu i wypowiadam umowę (mimo, że regulamin jest korzystny, ot - paradoks).

Żeby było zabawniej, dotychczas obowiązujący regulamin nie daje mi możliwości, zwrotu ulgi w części, a ten który daje - będzie obowiązywał od października. Z tym, że ja się na niego nie zgadzam :) Ale - potwierdzone w UKE - mogę to zrobić na podstawie samych przepisów ustawy (postanowienia umów sprzeczne z prawem są nieważne).

Teraz czekam tylko na potwierdzenie wyliczonej przeze mnie kwoty roszczenia, jaką będzie miało wobec mnie Orange. W ustawie mowa jest o równowartości ulgi (200, 00 zł) pomniejszonej proporcjonalnie, w umowie - o opłacie specjalnej w wysokości 480 zł. Moim zdaniem, ten zapis z umowy jest również nieważny, bo (obecnie) sprzeczny z prawem.


Edyta:

Dostałem maila z UKE, że moja sprawa trafiła do prawników i w ciągu kilku dni otrzymam odpowiedź. No to poczekam z wysyłaniem wypowiedzenia.

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2009-09-14 18:18:58)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)