Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-06-21 09:23:50

  shreku7 - Użytkownik

shreku7
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-06-06

Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Z ciekawości pozwolę sobie sie zapytać jak w temacie...Z Linuksem mam do czynienia od jakichś 2 lat od kilku miesięcy jestem szczęśliwym nie posiadaczem windowsa....i generalnie radzę sobie raczej z większością problemów sam (przynajmniej w Ubuntu - Debian nieco gorzej).
Ciekawi mnie kwestia skąd Wy posiadacie tak dużą wiedzę :) Generalnie jak czytam większość Waszych postów to mi szczęka opada....
Rodzi się pytanie czy wszyscy tu studiują informatykę czy co ??? :)
może to po prostu przyszło wam z czasem i jest konsekwencją grzebania i uczenia się na błędach?


"Skąd", a nie "z kąd". Napisałbyś "do kąd" czy "dokąd"?

Ostatnio edytowany przez czadman (2009-06-21 11:08:19)

Offline

 

#2  2009-06-21 09:30:19

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Milo slyszec takie slowa
Przedewszystki czyta sie dokumentacje i praktycznie prbuje sie dane rozwiazanie wprowadzic wiadomo czlowke napotyka prolemy ale stara sie je rozwaizac analzujac to co wcytal w dokumentacji oraz zastawiajac co jest nie tak, przedewszystkim doswiadcznie i wiedzaq bierze sie z praktyki jak wszedzie :]

Offline

 

#3  2009-06-21 09:43:27

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Dużo można się dowiedzieć czytając posty na forach.
Na forach różnych dystrybucji nie tylko debiana.
Czasami klucz do rozwiązania jakiegoś problemu znajduje się w środku mało wartościowego postu na jakimś malo znanym forum.

Oczywiście trudno ogarnąć wszystkie dziedziny.
Najlepiej wyspecjalizować się w jakiejś dziedzinie a z czasem to również procentuje mimochodem zdobytą w wiedzą również w innych dziedzinach.

No i nie można dzielić na dystrybucje.
Wszystkie one wywodzą się z tego samego i działają na tej samej zasadzie.
Co najwyżej różnią się sposobem budowy i obsługi.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#4  2009-06-21 09:55:10

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Ja też się podłącze pod te peany :) Jak czytam tutqaj jakieś posty merytoryczne, to stwierdzam, że nia mam tu nic do powiedzenia, czy dopowiedzenia, czego nie można już powiedzieć o furum ubuntu:) małe forum, ale jak widać nie ilość się liczy...
Co do dzielenia na dystrybucję - to w dystrybucji bez apt chyba w ogóle taki żuczek jak ja nie dałby sobie rady :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#5  2009-06-21 10:40:24

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Z doświadczenia wiem, że rozwiązanie wielu problemów bierze się z dokładego przeczytania dokumentacji. Nie było by większości pytań na forach, gdyby ludzie czytali dokumentację, manuale i poradniki. Druga rzecz to uważne przeglądanie logów i uważne czytanie komunikatów błędów rożnych poleceń i programów. Często ludzie zadają pytanie, na które odpowiedź jest zawarta w komunikacie błędu, który cytują. :)
Sprawa trzecia to zaiteresowanie i pasja - bez tego nie ma motywacji do samodzielnego zgłębiania wiedzy.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#6  2009-06-21 10:47:26

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

dokładnie. nikomu nie chce sie poczytac poszukać, zarzuca pytanie na forum i czeka na gotową odpowiedz -> rozwiązanie jego aktualnego problemu.

Offline

 

#7  2009-06-21 12:25:43

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Podobnie jak moi szanowni przedmowcy takze uwazam, ze czytanie dokumentacji to podstawa sukcesu. Np. IBMowe redbooki uchodza za jedna z najlepszych dokumentacji - wiem bo namietnie je czytam do AIXa :)
Wracajac jednak do tematu czerpanej wiedzy odnosnie linuksa i tu pewnie posypia sie na mnie gromy :( tutaj moje zdanie jest inne linux jako system ma ogromna baze wiedzy ale porozdupiana po forach. I czesto problem jest rozwiazany w 100% ale trzeba sie naszukac jak glupi. Pytanie czy o to chodzi? Linuks jest mi potrzebny do pracy - on ma dzialac tzn. ma wszystko fukncjonowac przy jak namniejszym moim wkladzie wlasnym. Czas poswiecony na  np. instalacje sterownikow nvidia wole poswiecic na zapoznasie sie np. z aixowymi LPARami bo to one sa mi potrzebne do pracy. Do czego zmierzam, mamy na DUGu fajne forum, rozbudowanego FAQa jednak sa tu widoczne minusy w przypadku forum trzeba sobie trzeba sobie poskaladac rozwiazanie z dziesiatek tematow (leci nam cenny czas) w przypadku FAQa zas arty moga byc i czesto sa nie aktualne. Co mozna zrobic by bylo lepiej? Ano mozna np. wiki mamy tutaj wielka baze wiedzy ktora moze byc na bierzaco modyfikowana przez dana spolecznosc np. DUGa daje nam to skondensowana wiedzie i co najwazniejsze step-by-step i zawsze swierza.
Prosty przyklad ostatnio zainteresowalem sie Fedora - totalnie bylem zielony jesli chodzi o redhata dorwalem arta z wiki i jak malpka zainstalowalem kodeki, flasha, virtualboxa, stery do nvidi i nauczylem sie podstaw yum'a a tu prosze linka http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik
A teraz wezmy takiego usera co bardzo chcial by poznac Debiana i wpuscmy go tu na forum i zaczna sie pytania a jak zainstalowac nvidie a jak skonfigurowac compiza etc.
Dlatego osobiscie uwazam, ze dobre zaznaczam dobre wiki nad ktora pracuje jakas spolecznosc to najlepsze zrodlo wiedzy, a jesli sie natrafi na problem nie opisany w wiki to wtedy pytamy na forum.

Offline

 

#8  2009-06-21 13:03:55

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Niestety Debian w moim przekonaniu nie jest nastawiony na początkującego użytkownika, dlatego ja zacząłem od ubuntu, który ma mnóstwo różnego rodzaju poradników, wiki itd. Trochę tego nie znajduję co do Debiana - też są, ale nie za wiele.
Co do "oficjalnych dokumentacji" różnego rodzaju projektów czy dystrybucji, czytanie jej w celu rozwiązania jakiegoś pojedynczego problemu jest jak szukanie igły w stogu siana. Poza tym są one dosyć zawiłe, a do tego dochodzi czasami bareira językowa, dlatego się sobie nie dziwię, że wole zapytać o coś na forach niż tygodniami doszukiwać się meritum "dlaczego tak, a dlaczego tak" :)
Nie wiem, czy ktokolwiek je czytał poza developerami :D


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#9  2009-06-21 13:09:41

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

IMHO to wszystko to pusta gadka. Trzeba czytać i myśleć. Jest co czytać i jest jak poszukać. Reszta jest w mózgu. Tylko czasem trzeba zadać pytanie, aby podłapać ideę lub faktycznie istnieje potrzeba by zostać naprowadzonym na tory. Czy nikt nie widzi tej bandy pseudostudentów, której nie chce się studiować tylko żebrzą o gotowe rozwiązania? Często ludzie nie potrafią się posługiwać swoim ojczystym językiem, to nie dziwota, że mają problemy z prostymi rzeczami.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#10  2009-06-21 13:13:44

  rafaloo - Członek DUG

rafaloo
Członek DUG
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Są użytkownicy leniwi (zasypują fora pytaniami z dopiskiem szybko odpowiedzcie ipt) to prawda. Natomiast inna tendencja użytkowników to:
http://strony.aster.pl/stepmania/google.gif
o ile idzie wy klikać w języku ojczystym to ok...ale jakie irytujące dla mnie jest odsyłanie do stron w języku angielskim ;/
Znam trzy języki w tym nie znajduje się angielski i nie narzekam z tego powodu...po to istnieje forum by pytać. Tak?
Wracając do meritum tematu całość mojej wiedzy to poradniki, fora i metoda prób - błędów. Generalnie ta wiedza pozwala mi rozwiązać swoje problem (nie zawsze), a uczymy się całe życie :)


http://www.debian-art.org/CONTENT/content-files/80977-userbar.png

Offline

 

#11  2009-06-21 13:45:47

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Forum to nie tylko wsparcie techniczne, ale miejsce do wymiany zdań, poglądów, pomysłów, opinii, etc.
Prawda jest taka, że łatwiej znaleźć rozwiązanie w angielskim. Komunikaty błędów po polsku są często bezużyteczne w przypadku poszukiwania rozwiązań problemów jakich dotyczą. Dlatego często ktoś googluje i nie znajduje odpowiedzi.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#12  2009-06-21 14:04:52

  rafaloo - Członek DUG

rafaloo
Członek DUG
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Kod:

Komunikaty błędów po polsku

to rzadkość :)
wiem, że język angielski króluje w tej dziedzinie, niemniej jednak wpisując w google wynik logu czy też komunikatu w języku angielskim niemal zawsze znajdziemy jakieś rozwiązanie na polskim forum...wystarczy chcieć i poszukać.

Kod:

Forum to nie tylko wsparcie techniczne, ale miejsce do wymiany zdań, poglądów, pomysłów, opinii, etc.

oczywiście masz racje, ale myślę, że osoba szukająca pomocy tudzież wskazówki może napisać sobie skromny post :)
a odpowiedz typu:
"2 sekundy w google...link do strony eng" jest zbędny.

Shreku polecam lekturę:
http://forum.dug.net.pl/debiandoc/debian-instalacja-konfiguracja.html
http://dug.net.pl/faq/
http://debian.linux.pl/viewforum.php?f=7


http://www.debian-art.org/CONTENT/content-files/80977-userbar.png

Offline

 

#13  2009-06-21 14:15:51

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Nie zapominajmy, ze to system jest dla nas a nie my dla niego :)
Czy bedac kierowca trzeba byc odrazu mechanikiem? Nie.
Dawno, dawno temu mialem swira na punkcie budowania sobie systemu samemu dzieki temu, ze potrafilem sobie skonfigurowac FreeBSD, Debiana, Archa czy Slackware teraz sie jako tako poruszam, ale odkad pracuje nie mam czasu szukac po googlu jak zaintsalowac najnowsze stery na najnowszym jaju i jakiego pacza nalozyc na kernela, sorry ja potrzebuje system do pracy a nie do tego by czytac jak durny stetki stron dokumentacji. Dlatego jesli chodzi o desktop to pacha mnie w kierunku dystrybucji gdzie mam wszystko z marszu. Na serwer preferuje Debiana z jego pieknym czarnym ekranem.

Offline

 

#14  2009-06-21 14:32:03

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Jeśli informatyk nie potrafi skonstruować dobrego zapytania do wyszukiwarki, to nie wyobrażam sobie, że potrafi sprawnie rozwiązywać problemy.
Zwróć uwagę na formę "odkad pracuje nie mam czasu szukac po googlu".  Imho to oznacza brak szacunku dla cudzego czasu - ja pracuję, zarabiam kasę to nie będę tracił swojego czasu na rozwiązywanie swoich nie pracowych problemów, mam w dupie czas innych. A właściwie powinno się powiedzieć, "Odkąd pracuję to google stało się niezbędnym narzędziem w szybkim rozwiązywaniu problemów". Wyszukiwarkę też trzeba umieć pytać.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#15  2009-06-21 14:46:43

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Linuks niestety jest systemem w którym "używanie" jest na końcu, to jest tak jak ze starym samochodem, włożyć ogromną ilość pracy, czasu i wiedzy, to może coś z tego będzie i gdzieś tym samochodem dojedziesz ;)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#16  2009-06-21 14:53:01

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

czadman kompletnie mnie nie zrozumiales. Google jest potrzebne kazdy szanujacy informatyk musi go znac i kropka nie podelga to dyskusji. Ale moze dam malutki przyklad mam w robocie AIXy i bazy Oracle i moim obowiazkiem jest utrzymanie tych systemow za to mi placa i z tego mnie rozliczaja, nikt mi nie placi w robocie za rozwiazywanie problemow z xorgiem pod debianem na lapku czy kiepskimi czcionkami na wstepie w FF - a potrzebuje miec to sprawne by moc uruchomic np. dbca czy poszukac rozwiazania na googlu ;). Moj czas jest cenny i pracodawca mi placi za to bym potrafil podpiac nowa macierz do systemu zestawic ASM, zrobic migracje LPARow etc.
Ktos kto administruje tylko systemami np. na Debianie moze sobie czytac dokumentacje do debka ja nim nie administruje tylko AIXe i jest mi ona mowiec kolokwialnie malo przydatna dlatego takich przypadkach jak moj fajne by bylo aby zminimalizowac czas potrzebny na zrobienie czego pod Debianem - stad pomysl wiki i artow step-by-step gdzie kazdy moze na bierzaco modyfikowac arty a w przypadku FAQa moze tylko autor ew. admin co powoduje ze sa tam czesto starocie.

Offline

 

#17  2009-06-21 15:04:27

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

marg1 napisał(-a):

Linuks niestety jest systemem w którym "używanie" jest na końcu

Przeczytałem polską dokumentację debian.org/doc oraz gentoo.org/doc/pl i system użytkuje a nie tylko się z nim bawię...
Jest mnóstwo takich ludzi jak ja, przeczytali podstawy użytkowania i dają sobie rade.
Odnośnie tematu, czasami znaleźć coś na google może stanowić problem dlatego do rozwiązywania problemów bardziej preferuję bugzille, to jest dopiero niezła, szybko skarbnica wiedzy w porównaniu do stron man czy info którym czasami trzeba poświęcić troszkę czasu aby nie stać w miejscu.


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#18  2009-06-21 15:10:48

  rafaloo - Członek DUG

rafaloo
Członek DUG
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Linuks niestety jest systemem w którym "używanie" jest na końcu

nie no nie przesadzajmy :) jeśli skonfigurowanie systemu może zająć trochę czasu to w dalszej kolejności nie ma tu specjalnie nic do czasochłonnego grzebania.
@marg1 czyżbyś planował powrót do Windowsa? :)


http://www.debian-art.org/CONTENT/content-files/80977-userbar.png

Offline

 

#19  2009-06-21 15:23:07

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Nie mam co wracać, bo cały czas go mam - przy obecnych możłiwościach linuksa jeżeli chodzi o gry - żegnaj niezależności :)
pogadamy za 10 lat :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#20  2009-06-21 16:24:32

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

marg1 napisał(-a):

jeżeli chodzi o gry

Jeszcze ciutkę i będzie QuakeLive ;)


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#21  2009-06-21 17:10:09

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

Już jest chyba :) ostatnio w coś takiego grałem dla testu na windows :)
www.quakelive.com
nie wiem czy zadziała na linuksie warto sprawdzić :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#22  2009-06-21 17:26:36

  rafaloo - Członek DUG

rafaloo
Członek DUG
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

marg1 napisał(-a):

Już jest chyba :) ostatnio w coś takiego grałem dla testu na windows :)
www.quakelive.com
nie wiem czy zadziała na linuksie warto sprawdzić :)

Support for Mac & Linux, along with alternative browsers is under development.


http://www.debian-art.org/CONTENT/content-files/80977-userbar.png

Offline

 

#23  2009-06-21 23:49:08

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

rafaloo napisał(-a):

Znam trzy języki w tym nie znajduje się angielski i nie narzekam z tego powodu...po to istnieje forum by pytać.

niestety w informatyce, elektronice itp bez przynajmniej podstaw angielskiego technicznego jest i bedzie ciezko ... to tak jakby badacz tekstow sredniowiecznych nie mial pojecia o lacinie - pewnie sie da, ale zawsze bedzie czegos brakowalo ...

debianus_userus napisał(-a):

Czy bedac kierowca trzeba byc odrazu mechanikiem? Nie.

tylko ze jak cos nie dzila to jedziesz do serwisu, placisz im i problem jest juz ich zmartwieniem ... pobodnie moze byc kiedys z komputerami ... ale obecnie jestesmy na etapie podobnym do motoryzacji w latach 30-tych - przeciety kierowca mial wtedy mniejsze lub wieksze (ale wieksze niz przecietna teraz) pojecie o naprawie samochodu (jeszcze chyba w latach 60-tych czy 70-tych bylo to na egzaminie na prawo jazdy)

marg1 napisał(-a):

Linuks niestety jest systemem w którym "używanie" jest na końcu, to jest tak jak ze starym samochodem, włożyć ogromną ilość pracy, czasu i wiedzy, to może coś z tego będzie i gdzieś tym samochodem dojedziesz ;)

bo ja wiem ... jak na desktopie w pracy rok temu postawilem system to od tamtej pory tylko doinstalowalem kilka narzedzi i zrobilem update do stable ... w domu troche meczylem go z sprawami multimedialnymi, ale jak czlowiek nie ma ochoty/czasu na dlubanie to po postawieniu systemu (co w wiekszosci przypadkow jest rutyna) na prawde nie musi go tykac ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#24  2009-06-21 23:56:30

  rafaloo - Członek DUG

rafaloo
Członek DUG
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: Skąd czerpiecie wiedzę na temat Debiana/Linuksa

bercik napisał(-a):

niestety w informatyce, elektronice itp bez przynajmniej podstaw angielskiego technicznego jest i bedzie ciezko ... to tak jakby badacz tekstow sredniowiecznych nie mial pojecia o lacinie - pewnie sie da, ale zawsze bedzie czegos brakowalo ...

jak już mówiłem:

wiem, że język angielski króluje w tej dziedzinie,

na szczęście nie studiuję informatyki :P a aby użytkować Linuksa w tym Debiana nie trzeba być ani informatykiem ani znać angielskiego. Niemniej jednak zdaję sobie sprawę, że jego znajomość bardzo ułatwia życie.

Ostatnio edytowany przez rafaloo (2009-06-21 23:56:52)


http://www.debian-art.org/CONTENT/content-files/80977-userbar.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)