Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-12-15 15:49:25

  skotx - Członek DUG

skotx
Członek DUG
Skąd: Olkusz
Zarejestrowany: 2008-01-22

Przyśpieszenie startu systemu

Nie będzie to typowe how-to, podam tu narzędzia z których można skorzystać do poprawy wydajności systemu zachowując taką samą użyteczność systemu jak przed (chodzi mi tu o to by nie wyłączać usług za wszelką cenę po to by zyskać 2-3 sekundy). Nie jestem pisarzem a poza tym jestem zbyt leniwy by coś naskrobać , więc będzie krótko i na temat ;) Zresztą nie ma sensu kopiować man'a oraz rzeczy z innych stron dlatego będzie trochę linków.

bootchart
Pierwsze co należy zrobić to zainstalować bootcharta w celu zobaczenia jakie usługi i jak długo się uruchamiają.

Kod:

aptitude install bootchart

Do gruba/lilo dopisujemy:  init=/sbin/bootchartd
np.:kernel  /vmlinuz-2.6.28-rc8 root=/dev/sda6 init=/sbin/bootchartd ro

Po uruchomieniu systemów, wklepujemy bootchart i w katalogu domowym powstaje wykres bootchart.png.

Można także dodatkowo użyć skryptu http://git.kernel.org/?p=linux/kernel/git/torvalds/ … aa62c736c6203 . Żeby go użyć dopisujemy do gruba/lilo „initcall_debug”.
Po włączeniu systemu wywołujemy go "dmesg|perl scripts/bootgraph.pl > bootgraph.svg".

http://www.bootchart.org/

Kompilacja kernela
Ja oczywiście kompilowałem kernel, ale jak ktoś nie chce to nie będę namawiał. Ja dzięki temu uzyskałem kilka sekund mniej niż na dystrybucyjnym kernelu no i wiem co w nim mam. Nie ma różnicy czy kompilujemy z initrid'em czy bez, system tak samo się uruchamia.
Mój .config dla compaq presario v6171, dla kernel 2.6.28-rc8 http://rapidshare.com/files/173548742/config.html

Wyłączenie/odinstalowanie niepotrzebnych usług
W zasadzie to chyba najważniejsza czynność. Do tego używamy dwóch narzędzi. Rrconf lub/i sysv-rc-conf. Albo te usługi po prostu usuwamy z systemu. Można także kombinować ręcznie ze skryptami startowymi (zresztą jest to zalecane bo w/w narzędzia nie są idealne jak to pisze w mani'e). Polecam ręcznie modyfikować pod warunkiem że wiesz co chcesz osiągnąć.
Nie ma sensu wypisywać co można wyłączyć bo każdy używa czegoś innego w systemie.


Insserv
Ja tego nie używam, ponieważ u mnie to się nie sprawdza, wręcz psuje to co sam zmodyfikowałem, przez co system jeszcze dłużej się uruchamia

Kod:

aptitude install insserv
dpkg-reconfigure insserv

Dzięki temu skrypty startowe będą się uruchamiać nie jak to zwykle bywa szeregowo tylko jako oparte o zależności.

http://wiki.debian.org/LSBInitScripts/DependencyBasedBoot

Dzieki temu usługi nie będą uruchamiać się pojedyńczo, tylko według zależności jakie zrobił insserv.

Kod:

echo CONCURRENCY=startpar >> /etc/default/rcS

Readahead

Kod:

aptitude install readahead
touch /etc/readahead/profile-once

Przy następnym rozruchu readahead będzie „zbierał” pliki potrzebne do późniejszych rozruchów. Nie będę przepisywał manuala więc polecam: man readahead ;)

Jest jeszce wersja super readahead, nie testowana przeze mnie.
http://moblin.org/downloads/super-read-ahead-002



dash
Można używać także (szybszego?) dasha zamiast basha czy zsh. Ja tego nie robię bo po co, wole zsh ;)

Kod:

aptitude install dash
dpkg-reconfigure dash

Używanie gdm/kdm i innych
Według uznania. Ja usunąłem gdm'a bo nie ma sensu używać czegoś co jest zbędne. System dłużej się przez to uruchamia, a dla mnie nie ma różnicy czy loguje się w konsoli czy gdm'ie.

http://mces.blogspot.com/2008/10/improving-login-ti … -1-gnome.html
http://mces.blogspot.com/2008/11/improving-login-ti … -2-gnome.html

Partycje
Problem z dużą ilością partycji. Fakt że im więcej partycji tym dłużej system będzie się uruchamiał bo je musi zamontować. Ja mam 9 +swap, cdrom, proc itp. więc trochę czasu zajmuje zamontowanie tego. Problem nie rozwiązany przeze mnie jeszcze.

Polecam poczytać: http://404.g-net.pl/?p=433


Ten artykuł jest jedynie małym wstępem tego co można udoskonalić, wszystkich rzeczy nie będę opisywał bo albo ma to nie duży wpływ na system, ale nie do końca to sprawdziłem jak to działa i jakie są tego skutki. Teraz mój system startuje w ~~20s i nie ma sensu kombinować żeby było lepiej. Prawie drugie tyle trwa logowanie itd.
http://img237.imageshack.us/img237/1474/bootchartlx5.png

Wszystko zostało napisane bez przemyśleń z mojego lenistwa i mogą być błędy. Oczywiście nie ponoszę odpowiedzialności jak się komuś zrobi bubu np. z skryptami startowymi.


Lektura obowiązkowa:

http://wiki.debian.org/BootProcessSpeedup
http://www.debian-administration.org/articles/620 Polecam, można tu znaleźć kilka cennych informacji oraz plików
http://lwn.net/Articles/299483/


Jeśli mam wysłuchiwać czyichś poglądów, to niech będą one wypowiedziane w formie twierdzącej, wątpliwości sam mam dosyć.

Offline

 

#2  2008-12-16 12:10:42

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Można używać także (szybszego?) dasha zamiast basha czy zsh. Ja tego nie robię bo po co, wole zsh ;)

Naturalnie że szybszego. Nie posiada zbędnego bloatu, bashizmów, itd itp, porównaj choćby wielkość binarki.

Wykonuje skrypty shellowe po prostu szybciej od basha czy zsh. bash lub zsh mogą pozostać twoją powłoką logowania (wpis w /etc/passwd), ale /bin/sh niech będzie symlinkiem do /bin/dash — to po prostu pod niemal każdym względem lepsze rozwiązanie (i w wielu dystrybucjach domyślne).

Używanie gdm/kdm i innych

TO akurat ma jedną, ogromną zaletę, a nawet dwie, zwłaszcza jeśli uruchamiasz podczas startu kilka niekoniecznie niezbędnych usług (u mnie nfs, lighttpd, mysql, itp). Otóż, wystarczy umieścić ?DM *przed* tamtymi usługami, a otrzymasz ekran logowania ?DM *zanim* system skończy się ładować :) w czasie gdy init startuje jeszcze nfs, httpd, i chujwiecojeszcze, ty możesz już wpisywać swoje hasło. No i masz o jedno "startx" mniej do wpisywania.

Druga zaleta to łatwe i szybkie przełączanie użytkowników i wyłączanie kompa z menu w KDE, Gnome czy Xfce. W przypadku kdm można nawet poprosić o nowe okno logowania poleceniem dcop (aczkolwiek nie pamiętam jak ono szło, chyba coś w stylu "dcop kdm reserve", kto wie do czego dcop służy z pewnością będzie w stanie znaleźć komendę).

==

I jeszcze moje 0.03$:

Podczas użytkowania systemu normalne jest, że co jakiś czas instalujemy, testujemy i wywalamy różne programy. Wiele z nich ma swoje skrypty startowe w "/etc/init.d/". Niestety, dpkg i apt są tak pomyślane, aby nie usuwać tych skryptów :) tym oto sposobem:

Kod:

$ ls /etc/init.d/ |wc -l
95

Z czego większość to śmieci:

Kod:

$ file /etc/init.d/samba 
/etc/init.d/samba: POSIX shell script text executable
$ dpkg -s samba | grep install
Status: deinstall ok config-files

Byłem w trakcie pisania skryptu, który użyje "apt-find file" aby dowiedzieć się, które z tych plików należą do jakiej paczki, oraz "dpkg --get-selections" aby sprawdzić, czy paczka jest zainstalowana, a następnie odśmieci ten katalog i usunie martwe symlinki w "/etc/rc?.d/". Niestety wysiadł prąd, a potem straciłem wenę :P jak będzie gotowy, wrzucę.

Po takiej akcji warto przyjrzeć się zawartości "/etc/rc2.d/" (jeśli domyślny runlevel to 2), i tam pozmieniać kolejność symlinków w taki sposób, aby gdm/kdm (ORAZ ich zależności) startowały jak najwcześniej.

==

Kolejna rzecz to fsck. W /etc/fstab znajdują się na końcu każdego wpisu dwa tajemnicze numerki. Ostatni z nich oznacza, w jakiej kolejności będzie wykonywany fsck dla tego wolumenu podczas startu systemu. Prawdopodobnie ustawienie tego na zero dla rzadko używanych partycji (np. u mnie /mnt/szparagi) won't kill kittens (u mnie działa(TM)).

==

Jeśli potrzebujesz systemu REALLYFASTJUSTNOWIMMEDIATELY, a potrzebujesz jedynie np. rzucić okiem na jeden plik lub zapisać krótką notkę, możesz stworzyć sobie wpis w /boot/grub/menu.lst zawierający w linii poleceń kernela "init=/bin/sh" (czy inna powłoka). Około 5 sekund po jego wybraniu będziesz w powłoce roota (bez sieci, podmontowanych dysków, itp). Dajesz "mount -a", "su - $USER", robisz co trzeba, robisz "umount -a" i "poweroff". Ewentualnie będąc w owej "macierzystej" konsoli roota możesz dać "exec /sbin/init" aby uruchomić normalnie resztę systemu.

==

Logowanie przez USB.

Tak, bardzo miła opcja :) praktycznie wszystkie dystrybucje Linuksa (poza Slackware), a nawet chyba FreeBSD, używają PAM. Zasada działania PAM jest prosta — zamiast używać hasła do logowania się do systemu, możesz używać czegoś innego — czytnika smartcardów, linii papilarnych, albo pendrive'a. To ostatnie da się zrealizować następująco:

Kod:

$ apt-get install libpam-usb

Następnie, edytujemy plik "/etc/pam.d/common-auth", i dopisujemy przed linijką "auth required pam_unix.so nullok_secure", linijkę:

Kod:

auth    sufficient      pam_usb.so

Następnie, podłączamy pendraka do portu USB, i zapodajemy poleceniem (jako root):

Kod:

$ pamusb-conf --add-device jakaśdowolnanazwadlaurządzenia

Sprawdzamy czy nazwa producenta, model, itp zgadzają się z tym, co mamy podłączone, i dajemy "yes". Następnie zapodajemy poleceniem:

Kod:

$ pamusb-conf --add-user twojanazwaużytkownika

Potwierdzamy, że "twojanazwaużytkownika" ma od teraz prawo autentykować się za pomocą urządzenia "jakaśdowolnanazwadlaurządzenia". Wydaje mi się, że potrzebny jest restart niektórych usług (z pewnością gdm/kdm, i/lub wylogowanie się).

Jak to działa w praktyce? Gdy urządzenie jest podłączone:

Kod:

$ sudo su -
* pam_usb v0.4.2
* Authentication request for user "harry" (sudo)
* Device "USBPenis" is connected (good).
* Performing one time pad verification...
* Regenerating new pads...
* Access granted.
#

A gdy odłączę:

Kod:

$ sudo su -
* pam_usb v0.4.2
* Authentication request for user "harry" (sudo)
* Device "USBPenis" is not connected.
* Access denied.
[sudo] password for harry:

Jeżeli teraz połączymy to z GDM, i wybierzemy "standardową przeglądarkę użytkowników" w okienku (bez żadnego theme'a), logowanie do systemu odbywa się JEDNYM KLIKNIĘCIEM :)

FAQ:
Q: Czy to jest bezpieczne?
A: Tak.

Q: Dlaczego?
A: libpam-usb używa numeru seryjnego twojego pendraka oraz tz. "one-time pad" do zweryfikowania twojego urządzenia. Do podrobienia pierwszego potrzeba odrobinę specjalistycznego sprzętu, no i aby zdobyć jedno i drugie potrzeba fizycznie zdobyć pendraka i skopiować te dane. Jeśli zauważysz brak pendraka (ja swojego noszę z kluczami, więc raczej zauważę), alarm. Z kolei jeśli ktoś ci go po tej akcji podrzuci z powrotem, skopiowane dane będą bezużyteczne gdy tylko podłączysz pendraka do kompa — komputer wygeneruje nowy one-time pad (dlatego są nazywane one-time, duh), i stary pad złoczyńca może sobie w dupę wsadzić.

Q: Wolę hasło.
A: Spoko, a ja wolę szybkość i wygodę. A jeśli ktoś ma fizyczny dostęp do twojego komputera masz większe problemy.


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#3  2008-12-16 12:47:07

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

harry666t napisał(-a):

Podczas użytkowania systemu normalne jest, że co jakiś czas instalujemy, testujemy i wywalamy różne programy. Wiele z nich ma swoje skrypty startowe w "/etc/init.d/". Niestety, dpkg i apt są tak pomyślane, aby nie usuwać tych skryptów :) tym oto sposobem:

Kod:

$ ls /etc/init.d/ |wc -l
95

Z czego większość to śmieci

a czy przypadkiem purge tego nie zalatwia ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#4  2008-12-16 13:08:13

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Przyśpieszenie startu systemu

No i masz o jedno "startx" mniej do wpisywania.

u mnie startx (z opcjami) wpisuje się samo jeśli loguję się na TTY1

Byłem w trakcie pisania skryptu, który użyje "apt-find file" aby dowiedzieć się, które z tych plików należą do jakiej paczki, oraz "dpkg --get-selections" aby sprawdzić, czy paczka jest zainstalowana, a następnie odśmieci ten katalog i usunie martwe symlinki w "/etc/rc?.d/". Niestety wysiadł prąd, a potem straciłem wenę :P jak będzie gotowy, wrzucę.

Pozwolisz, że cię wyręczę?

Kod:

dpkg -l | grep "^rc" | awk '{print $2}' | xargs dpkg --purge

Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2008-12-16 13:34:54

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

A dlaczego nie po prostu:
aptitude purge $( dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' ) ?

Ktoś kiedyś puścił plotę, że aptitude nie potrafi czyścić (purge), ale to wierutne kłamstwo :P


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#6  2008-12-16 13:45:49

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Przyśpieszenie startu systemu

urug napisał(-a):

A dlaczego nie po prostu:
aptitude purge $( dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' ) ?

jeśli pakiet ma status rc, to jest niezainstalowany (jedynie pliki konfiguracyjne pozostały z byłej instalacji) i nie można go usunąć za pomocą APT-a.

ale awka masz lepszego ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#7  2008-12-16 13:48:53

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

za pomocą aptitude można wyczyścić jego konfigurację. To działa, stosuje od dawna. Sprawdź proszę :-)


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#8  2008-12-16 13:50:04

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

alez przy pomocy aptitude mozna:

Kod:

root@pc-rrp:~# dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }'
exim4-daemon-light
fam
iamerican
ipolish
libgd2-noxpm
libglew1
root@pc-rrp:~# aptitude purge $( dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' )
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Reading state information... Gotowe
Odczyt dodatkowych informacji o stanie
Inicjalizacja stanów pakietów... Gotowe
Odczyt opisów zadań... Gotowe
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  exim4-daemon-light{p} fam{p} iamerican{p} ipolish{p} libgd2-noxpm{p}
  libglew1{p}
0 pakietów uaktualnianych, 0 instalowanych, 6 do usunięcia i 938 nie uaktualnian
ych.
Do pobrania 0B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0B.
Kontynuować? [Y/n/?] Y
Zapisywanie dodatkowych informacji o stanie... Gotowe
(Odczytywanie bazy danych ... 192247 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.                                                                           )
Usuwanie exim4-daemon-light ...
Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla exim4-daemon-light ...
Usuwanie fam ...
Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla fam ...
Usuwanie iamerican ...
Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla iamerican ...
Usuwanie ipolish ...
Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla ipolish ...
Usuwanie libgd2-noxpm ...
Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla libgd2-noxpm ...
Usuwanie libglew1 ...
Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla libglew1 ...
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Reading state information... Gotowe
Odczyt dodatkowych informacji o stanie
Inicjalizacja stanów pakietów... Gotowe
Zapisywanie dodatkowych informacji o stanie... Gotowe
Odczyt opisów zadań... Gotowe

root@pc-rrp:~# dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }'
root@pc-rrp:~#

"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#9  2008-12-16 13:51:08

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Przyśpieszenie startu systemu

O. Dam sobie paznokcie obciąć, że jeszcze niedawno nie można było. :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#10  2008-12-16 13:54:37

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

w domu mam jeszcze chyba na jakiejs partycji sarge ... wiec jak wroce to sprawdze, a Ty szykuj nozyczki :-)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#11  2008-12-16 14:08:00

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Kod:

apt-get --purge remove pakiet

usuwa pliki konfiguracyjne. Zawsze tak usuwam pakiety i nigdy nie posiadam w systemie pozostałości w postaci plików konfiguracyjnych. Na Sarge też to działało.

Offline

 

#12  2008-12-16 14:13:47

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

smigacz:~# dpkg -l | grep ^rc
rc  iptstate                              2.2.1-1.1                  Top-like state for netfilter/iptables
rc  libnetfilter-conntrack1               0.0.96-1                   Netfilter netlink-conntrack library
rc  libnfnetlink0                         0.0.39-1                   Netfilter netlink library
smigacz:~# apt-get purge $( dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' )
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Pakiet iptstate nie jest zainstalowany, więc nie zostanie usunięty.
Pakiet libnetfilter-conntrack1 nie jest zainstalowany, więc nie zostanie usunięty.
Pakiet libnfnetlink0 nie jest zainstalowany, więc nie zostanie usunięty.
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 4 nieaktualizowanych.
smigacz:~#

Ale tego już rzeczywiście nie potrafi.


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#13  2008-12-16 15:20:49

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Spróbuj tak:

Kod:

apt-get install libnetfilter-conntrack1 && apt-get --purge remove libnetfilter-conntrack1

Offline

 

#14  2008-12-16 15:25:58

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

fnmirk, chodzi o to że ta pakiety już są usunięte. Pozostały tylko pliki konfiguracyjne (stan rc), więc remove już nic nie da.


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#15  2008-12-16 15:38:33

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Chodzi o usunięcie pozostałości po odinstalowanych pakietach. Jak ponownie zainstalujesz i równocześnie usuniesz z opcją ,,purge'' to wychodzi na to samo.

Ja jak decyduję się na usuwanie pakietu nie przewiduję jego ponownego użycia i od razu korzystam z opcji ,,purge''. Jeżeli jednak coś przeoczę lub zostawię i później muszę usunąć to wykonuję powyższą operację lub korzystam z synaptica.

Tak postępuję odkąd używam Debiana - od czasów Sarge.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2008-12-16 15:40:53)

Offline

 

#16  2008-12-16 15:42:37

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Przyśpieszenie startu systemu

fnmirk napisał(-a):

Chodzi o usunięcie pozostałości po odinstalowanych pakietach. Jak ponownie zainstalujesz i równocześnie usuniesz z opcją ,,purge'' to wychodzi na to samo.

tylko po co instalować (a więc często pobierać) potencjalnie duży pakiet?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#17  2008-12-16 18:38:17

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Ale przecież potrzeba wykonania takiej operacji jak usuwanie pozostałości plików konfiguracyjnych zachodzi bardzo rzadko. Ja przynajmniej rzadko muszę używać. Jakby nie podobne nieraz tematy to bym zapomniał o istnieniu takiej funkcji. Usuwając pakiet czyszczę wszystko od razu.

Offline

 

#18  2008-12-16 18:53:53

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Mam często tak, że jak odinstalowuje pakiet (aptitude purge), a on wywala zależności  - to te zależności są tylko usuwane, i trzeba zrobić na nich purge. W sumie to nie wiem czy jest jakiś przełącznik do tego, nie szukałem.

Do czego zmierzam - przydaje się jednak czasem możliwość czyszczenia usuniętych pakietów.


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#19  2008-12-16 21:02:53

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Przyśpieszenie startu systemu

1. na Debianie 3.1 aptitude purge dziala na odinstalowanych pakietach
2. tak wogole to te dpkg i awk w tych komendach nie sa potrzebne - w zasadzie wystarcza:

Kod:

aptitude purge ~c

(moznaby dokladac warunek na fakt bycia usunnietym, ale nie usuniete z flaga c to patologia ...)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#20  2010-01-14 01:56:53

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Optymalizacja startu systemu fajna sprawa, także w końcu i mnie dopadło :)

Pole do popisu trochę się kurczy - Debian już domyślnie korzysta z dasha, skrypty startowe uruchamiane są w oparciu o zależności (correct me if I'm wrong). Jedyne co właściwie zrobiłem w tym kierunku to doinstalowanie readahead, co faktycznie urwało ze startu systemu dwie sekundy :) Kernel - Liquorix - jeżeli komuś nie chce się kompilować własnego, to lepszego dla Debiana (na desktop) raczej się nie znajdzie. Liquorix jest zbudowany ze źródeł Zen w oparciu o konfigi z Siduxa, czyli ruszy na niemal każdym sprzęcie, ale zawiera kilka dających kopa nowinek (jak planista BFS - The Brain Fuck Scheduler).

Dobrze dobrane skrypty startowe (choćby za pomocą sysv-rc-conf) oczywiście zawsze w cenie :) Do tego zauważyłem na Gentoo (w Debianie nie sprawdzałem), że system podnosi się trochę szybciej na uvesafb niż na vesafb (jeżeli ktoś w ogóle korzysta ze sterownika bufora ramki). Jeszcze co do kernela - pomijając samą optymalizację pod sprzęt - wywalenie fragmentu typu root=/dev/sda10 z linii kernela przyspiesza start systemu (w przypadku kompilacji na danym sprzęcie/konfiguracji partycji, nie jest on konieczny).

No to jeszcze wykresy bootchart (bootchart też spowalnia start systemu):

Bez readahead => http://img18.imageshack.us/img18/2799/bootchart1.th.png    Z dodanym readahead => http://img18.imageshack.us/img18/4314/bootchart2.th.png

Offline

 

#21  2010-01-14 11:57:13

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Toś mnie zaintrygował całkiem :)
A jest sens, żebym ja takie jadro instalował na Siduxie?
Z kompilowaniem dałem sobie już św. spokój na wieki wieków, Amen...


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#22  2010-01-14 12:46:09

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Przyśpieszenie startu systemu

A czemu nie? U mnie lata szybciej niż siduxowe, sprawdzić zawsze możesz... Wystarczy wpis do sources.list:

Kod:

deb http://liquorix.net/debian sid main

I instalujesz pakiet z kernelem tak jak każdy inny przez aptitude.

Offline

 

#23  2010-01-14 13:51:53

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Przyśpieszenie startu systemu

A jak z użyciem ramu z readhead?


Windows 8.1

Offline

 

#24  2010-01-14 18:50:33

  marian6 - Użytkownik

marian6
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-01-08

Re: Przyśpieszenie startu systemu

ArnVaker musze powiedziec ze po instalacji tego kernela praca na moim lapku znacznie sie poprawiła. Wiatraki tak nie warcza jak na siduxowym kernelu oraz poprawiła sie akceleracja na sterach otwartych:)

Ostatnio edytowany przez marian6 (2010-01-14 19:12:19)

Offline

 

#25  2010-01-14 19:41:01

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Przyśpieszenie startu systemu

Ja tam nie widzę żadnej różnicy, ale ja jestem malkontentem :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)