Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
ojojojojoj :P
druga strona już leci, a nie ma żadnego laptoka, który by sprawiał jakiś większy problem.
dajcie coś, z czym Debian nie da rady ;)
Dobrego
asus pro60 typ a6r. stawiam flaszke jak wszystko bedzie dzialac. nawet wiecej flaszek.
:)
Offline
A ja stawiam jak coś w hp dv6000 nie będzie:P
Offline
Kosztuje około 14k a nawet rs232 nie ma. Ale tandeta :)
Offline
asus pro60 typ a6r. stawiam flaszke jak wszystko bedzie dzialac. nawet wiecej flaszek.
:)
jestem zinteresowany jakie i ile flaszkoproblemów z nim jest :)?
Offline
A ma ktoś lapka z rs232 który dziala bez problebu pod debiankiem?
mam ... Panasonic Toughbook CF-M34 wersja 400MHz 128Mb RAM ... bardzo porzadny sprzet
wszystko dziala pod stable, tylko ekran dotykowy wymagal dogrania sterownika gunze dla xorg (z jakis powodow nie bylo w paczkach deb)
jezeli ktos posiada do niego stacje dokujaca to uzyskuje drugi niezalezny zewnetrzny RS232 ...
Offline
Myślalem o czymś z teraźniejszości :) - core 2 duo, 1-2GB RAM, NV135-140, BT, WiFi a/b/g/n :)
Googlaem i znalazlem w przyzwoitej cenie (4k-5k) co najwyżej toshiby i Fuj-simens-y :)
WIdzialem jeszcze fajniutkiego DELL-a D830, ale gdzieś wyczytalem że z linux-ami jest ciężko na DELL-ach :( a szkoda bo super sprzęciki. A jeszcze nie ma na rynku polskim wersji pod linuchy - dopiero w europie jakoś na jesieni weszly do sprzedaży.
Offline
ja mam debiana na compaq armada e500 - jest stary, nie jest szybki ale dziala :)
Offline
znajoma ma toshibe a200, poza małymi problemami na samym początku które się same rozwiązały (lap wyłączył sobie sieciówkę i nie bardzo wiedzieliśmy jak ją włączyć, sama się włączyła:)) na kubuntu wszystko śmiga
Offline
Toshiba Satellite P100
Na poczatku problem z dzwiekiem, musialem wgrywac wlasne DSDT do jadra - problemy z acpi, teraz wszystko dziala. Nie sprawdzalem jeszcze bluetooth i czytnika kart, ale mysle, ze zadzialaja bo sprzet standartowy i pelno porad na necie do tego.
Offline
Pytanie co do tego sprzętu?
ASUS F5SL-AP141C-1
grafika: ATI Mobility Radeon™ HD3470 256VRAM
lub
grafika: Nvidia GeForce Go9300 256MB VRAM
Sczególnie interesuje mnie grafika, czy aby do tego znajdę sterowniki. Kotś już testował?
Potrzebna mi grafika lepsza niż
Graphics Media Accelerator X3100
Nie chodzi o granie. Jedynie compiz i AutoCAD uruchomiony w VirutalBox`e musi działać.
Ktokolwiek ma laptopa na kartach: Nvidia lub ATI i dobrał sterowniki niech da znać. Proszę.
Ostatnio edytowany przez zomer (2008-10-05 13:12:12)
Offline
Ja mam Acera 5620Z i obalam mit o wadliwych urządzeniach tego producenta, laptok śmiga aż miło a w dodatku w tym segmencie cenowo bije konkurencje na głowe, jedyny mankament to dla mnie karta wifi Broadcomu ale i z tym sobie poradziłem.
Offline
Też się podzielę swoimi doświadczeniami.
Miesiąc temu pozbyłem się blaszaka i kupiłem sobie HP Compaq 6720s (Celeron 2 Mhz, 2 Gb RAM). Chciałem być ambitny i zainstalować debiana.
Nie udało się mi się z powodu nieszczęsnego wifi Broadcomu. Zresztą żadna z głównych dystrybucji nie obsługuje tej karty out of the box (Debian Etch/Lenny, Ubuntu, OpenSUSE, Fedora). Dopiero Kubuntu 8.04.01 załapało od razu i to będę polecał. I jak żona zażyczyła sobie laptopa dla siebie też zainstalowałem Kubuntu , z tym, że jej laptok (Fujitsu Lifebook 7010) ma bezproblemową kartę wifi Intela.
Tak więc w skrócie:
Na desktop - debian etch/lenny/sidux
Na laptop - kubuntu
Offline
na laptop również debian :] i to najlepiej testing
w ubuntu jest o tyle łatwiej że bardzo fajnie wykrywa ci cały sprzęt i w razie potrzeby zapodaje nawet zamknięte sterowniki, jak to jest przy moim nieszczęsnym atherosie (acer 5520). debian w ogóle stwierdził, że nie będzie z tym czymś pracował i koniec, więc trza było kompilować jajko, zassać binarki z repo i zbudować moduły. w końcu po dłuższej przeprawie ruszyło
uważam że warto, bo w debianie możesz poukładać wszystko po swojemu, a ubuntu to w końcu tylko ubuntu :p
Offline
Ja jakoś nie mam problemów z debianem i laptopem. Wszystko działa, choć trochę się namęczyłem żeby działało tak jak powinno. Z wifi broadcomu też nie było większego problemu, dopóki się nie zepsuła całkowicie że system jej nie widzi. auri_chebzie co ta masz za model tej karty że nie działa bo też mam compaqa tylko niższy model??
Offline
skotx napisał(-a):
Ja jakoś nie mam problemów z debianem i laptopem. Wszystko działa, choć trochę się namęczyłem żeby działało tak jak powinno. Z wifi broadcomu też nie było większego problemu, dopóki się nie zepsuła całkowicie że system jej nie widzi. auri_chebzie co ta masz za model tej karty że nie działa bo też mam compaqa tylko niższy model??
Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g (rev 01)
Kubuntu używa zamkniętego sterownika "wl"
I wyjaśnienie
Ja też nie jestem fanem *buntu, wolałbym debiana, ale nawet nowy sidux ourea nie rozpoznaje tej karty, ciekawostka, że w poprzednim (erebos) za pomocą sidux control center dało się zainstalować tą kartę.
Troszkę wjechaliście mi na ambicję i postanowiłem zainstalować Lenny'ego raz jeszcze. I znowu porażka. Sciągnąłem b43-fwcutter oraz wicd ale niestety karta nie ruszyła.
Wrociłem do Kubuntu 8.04
PS 1
(k)ubuntu 8.10 Beta rozpoznaje kartę broadcomu od kopa.
PS 2
Nowy Mepis 8.0 beta4 zawiera sterownik "wl" -wifi działa
PS 3
(k)ubuntu 8.10 odpala wifi od razu
Ostatnio edytowany przez auri_chebzie (2009-04-24 09:38:56)
Offline
Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller
czyli mój to jeszcze wyższa wersja, a działa pięknie z jądrem jeszcze 2.6.23.9
Offline
Samsung SA 11 świętny sprzęcik, ale ciężko znaleźć do niego jakiegokolwiek linuxa. większość nie widzi w nim sieciówki (w tym debian). nie polecam, jak ktoś chce po prostu wrzucić płytkę instalacyjną i postawić system.
EDIT:
Ubuntu 9.04 jak już wyszedł oficjalnie, tak wykrył mi wszyściuśko. Nie mogę wymyślić jednej rzeczy, która nie działałaby zaraz po instalacji.
Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2009-05-13 08:21:42)
Offline
auri_chebzie napisał(-a):
ciach
PS 4
(k)ubuntu 9.04 odpala wifi od razu również
Na Lennym nadal nie udało mi się uruchomić wifi, po następnej próbie zainstalowania debiana przerzuciłem się na ubuntu 9.04
Czy ktoś może mi w przystępny sposób wytłumaczyć ten fenomen?
Offline
Fenomen powiadasz...
w *buntu masz sterowniki na płycie... w ostatnim czasie bawiłem się kilkoma dystrybucjami i tylko debian podczas instalacji nie wykrył karty IPW2200. Tzn. nie połączył, bo lsmod wyrzucał załadowany moduł ipw2200. Dopiero dociągnięcie za pomocą aptitude sterownika wraz z Ceremonią Akceptacji Warunków Używania Własnościowych Sterowników et cetera et cetera... i zaginiony interfejs eth0 się odnalazł.
*buntu nie ma takich dylematów... stery, flesze i inne bajery działają prosto z pudełka, wiele popularnych drukarek też - i dzięki temu takie windziane kołki jak mój mój młodszy brat robią oczy jak spodki, że system działa po 20 minutach od włożenia LiveCD do napędu.
(akurat na jego lapku, bo na moim ubuntu się wywala :) )
Ostatnio edytowany przez ippo76 (2009-04-24 09:53:49)
Offline
Tak, tylko prawda jest taka, ze tworzac dystrybucje, trzeba obrac jedna z dwoch (lub wiecej - posrednich) drog: albo tworzysz calkowicie wolny i niezalezny system (wolny od blobow, zamknietych sterownikow i aplikacji) lub dodajesz do swojego systemu nie-wolne oprogramowanie. Wynikow takich wyborow jest kilka: albo ktos jest super zadowolony, ze karta wifi mu dziala outofthebox i szczesliwy, ze system sam dociagnie sobie zamkniete sterowniki od nvidii i potem moze miec ewentualne problemy ze stabilnoscia, nad ktora nie maja juz wplywu deweloperzy takiego np. ubuntu; albo wybiera system wolny od blobow, nie-wolnych aplikacji i wie, ze jest to system zalezny od tworcow jego.
Twoj wybor. Dlatego tez zawiodlem sie na tworcach debiana, ze zdecydowali sie na dodanie blobow do defaultowego squeeze (czy jak to tam sie pisze), ale chyba byl juz watek na ten temat.
Wydaje mi sie, ze nie powinno sie oceniac systemu w sposob: Mandriva jest super, bo jak ja instaluje, to moja nvidia dziala od razu z 3d, a fedora jest ble, bo sa problemy z mp3, kodekami i moja nvidia tez ma problemy i wszystko trzeba robic recznie. To nie jest wina systemu samego w sobie, tylko drogi, jaka obrali jego tworcy.
Takie jest moje zdanie.
Offline
...i każdy powinien dokonać wyboru świadomie, bo wolność to także odpowiedzialność za swoje wybory :)
Cannonical idzie na skróty, jakby w zamyśle chcieli detronizować windowsa przez dostarczenie darmowej alternatywy. Z jednej strony to dobrze, nawet dla użytkowników MS. bo chłopcom z Redmont mięknie rurka czego dowodzić może np. obniżka ceny MS Office, wydłużenie życia XP i robienie szumu wokół 7 (czyli przyznanie się nie wprost, że wiśta to chłam). Wzrost popularności ubuntu może sprawić, że niektórzy producenci sprzętu zauważą linuksa. Z drugiej strony bycie alternatywą dla okien powoduje upodabnianie się do nich, żeby nie odstraszać i nie zniechęcać windziarzy. Ta grupa docelowa, o którą toczy się walka ma raczej w nosie kwestie licencyjne (przecież sporo windziarzy i internetowych rzeczników windowsa po prostu ukradło swój system), idee FLOSS i takie tam.
Offline
Dywagacje dywagacjami a ja tu chcę bardzo zamienić ubuntu na debiana w laptoku
Ale widzę, że ciężko Panowie i Panie. Wszyscy tylko mniam mniam debian cacy bo stabilny, bo wszystko można samemu pokonfigurować.
A jak ktoś prosi o proste wytłumaczenie dlaczego w ubuntu wszystko działa a w debianie nie to zaraz mega dysputa zamiast wytłumaczyć i podać konkretne rozwiązanie. Aha wiem, "jak sie nie przewrócis to sie nie naucys.." Nie tędy droga. Jak tak dalej pójdzie to za parę lat zostanie na placu boju winda i łubuntu a reszta będzie niszowa.
Więc pytam poraz kolejny
- który z debianów odpala wifi Broadcom BCM 4312 od kopa (zamknięty sterownik wl) czy trzeba kopac w iluś tam plikach konfiguracyjnych
Dziękuję i życzę spokojnej nocy
Offline
- który z debianów odpala wifi Broadcom BCM 4312 od kopa (zamknięty sterownik wl)
Chyba sam sobie odpowiedziałeś frazą w nawiasie. :)
Tak poza tym
http://jomcode.com/fadhil/?p=59
http://www.broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php
Jeśli w jajku ubuntu włatali ten ster to nie ma też przeszkody aby na debianie użyć jajka buntu.
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.30-rc4/
Offline
Bo tak naprawdę Debian jest dobrym systemem serwerowym albo bazą pod inne dystrybucje. Jest to wielki wór do którego wszystko jest wrzucane i i tylko wybierasz z niego co potrzebujesz ;) Nie jest określone żadnymi standardami np że domyślne środowisko to KDE, XFCE albo Flux. Skórka, dźwięki, tapeta czy bootsplash w nich takie a nie inne. Ma to plusy i minusy.
Offline