Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-04-20 10:38:32

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

Witam :-)

Znalazłem na forum, że Adamos instalował PCBSD i chciałbym zapytać się o wrażenia. Tzn. jak trudne w instalacji, w obsłudze, czy łatwo się instaluje soft i aktualizuje? Oczywiście opinii innych też jestem ciekawy :-)

Chcę zawalczyć z BSD, ale boję się od razu wskoczyć na Free :/

Offline

 

#2  2006-04-20 11:00:12

  kwachu - Członek DUG

kwachu
Członek DUG
Skąd: z /home/kwachu
Zarejestrowany: 2006-04-06

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

Instalacja PcBSD jest banalna. Instalowałem to parę miesięcy temu na VM i nie było problemów, ale czytałem gdzieś opinie że niektórym jakieś starsze wersje czyściły dyski.
A co do FreeBSD to wydaje mi się że nie masz się czego obawiać. Nie taki straszny jak go malują.
Ja instalowałem 5.4 przy pomocy tego opisu i poszło jak po maśle:
http://www.bsdguru.org/X?f=1040059


http://img218.imageshack.us/img218/8307/811168430630qp0.png
http://img.userbars.pl/22/4369.png
http://www.cdlinux.pl/grafika/cdlinux_button-200x50.png

Offline

 

#3  2006-04-20 11:14:10

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

Dzięki za zachętę :-) Moim problemem jest, że po pierwsze, mam rytm dobowy użytkowania komputera [raz na dobę MUSZĘ wysłać pewną korespondencję] i dlatego wyłączenie kompa z użytkowania na dłużej niż dobę jest w mojej sytuacji wysoce niewskazane. Po drugie, szkoda mi oczu i kręgosłupa na wielogodzinne/wielodniowe ślęczenie przed monitorem, aby np. zainstalować flasha lub Javę do Firefoksa :-) Dlatego na razie chcę poznać BSD jak najmniejszym kosztem, czyli poprzez PCBSD, a gdy przypadnie mi do gustu, zacznę stopniowo zgłębiać jego tajniki :-) Niestety, instalowanie kilku systemów na jednym dysku przekracza moje skromne możliwości :/

P.S. Próbowałem instalować Gentoo z graficznym instalatorem, ale po kilku pomyślnie wykonanych etapach instalator wywalił błąd i poinformował, żeby przed zgłoszeniem go jako buga zapoznać się z listą znanych bugów - więc to chyba była wina instalatora :-) Ale głowy nie dam. Trochę szkoda, ale trudno się mówi :-(

Offline

 

#4  2006-04-20 14:38:22

  harlequin - Użytkownik

harlequin
Użytkownik
Skąd: dolnośląskie
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

fakt, zainstalować można wszystko. Tylko potem to pokonfigurować by było użyteczne i nie zamieszkać w googlach na parę tygodni.

p.s.
Ja dzięki FreeBSD poznałem edytor "ee" moim zdaniem rewelacyjny wynalazek pod konsole.
Sam system, według mnie,  jest magią: Mysz PS/2 w konfiguracji x-ów nie zaznacza się jako PS/2, dobrze, że jest automatyczne tworzenie plastrów na partycji, ale u mnie jak system sobie zrobił to sam to niedało się zmodyfikować ich wielkości i tak swap musiał by mieć 1,5 GB. czyli opcja jest ale i tak trzeba tworzyć je recznie :(


[/url]

Offline

 

#5  2006-04-20 14:51:35

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

fakt, zainstalować można wszystko. Tylko potem to pokonfigurować by było użyteczne i nie zamieszkać w googlach na parę tygodni.

p.s.
Ja dzięki FreeBSD poznałem edytor "ee" moim zdaniem rewelacyjny wynalazek pod konsole.
Sam system, według mnie,  jest magią: Mysz PS/2 w konfiguracji x-ów nie zaznacza się jako PS/2, dobrze, że jest automatyczne tworzenie plastrów na partycji, ale u mnie jak system sobie zrobił to sam to niedało się zmodyfikować ich wielkości i tak swap musiał by mieć 1,5 GB. czyli opcja jest ale i tak trzeba tworzyć je recznie :(

No nie brzmi to zachęcająco ;-( Ale instalnąć sobie można i zobaczyć, co siedzi na tych płytkach :-) W razie czego mam już przetrenowane stawianie Ubuntu w 45 minut, więc tak bardzo się nie obawiam ;-)

Offline

 

#6  2006-04-20 15:26:19

  harlequin - Użytkownik

harlequin
Użytkownik
Skąd: dolnośląskie
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

pewnie, że próbuj. Nie spodziewaj się tam /dev/hda, i chyba trzeba patchować kernelka dla naszych neostradowych modemów ale mądre głowy na pewno pomogą, poza tym mnie raczej alternatywne systemy nie lubią i starają się mi skomplikować nawet prostą sytuację, co nie znaczy, że tak jest u wszystkich ;)

powodzenia ;)


[/url]

Offline

 

#7  2006-04-20 15:34:15

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

pewnie, że próbuj. Nie spodziewaj się tam /dev/hda, i chyba trzeba patchować kernelka dla naszych neostradowych modemów ale mądre głowy na pewno pomogą, poza tym mnie raczej alternatywne systemy nie lubią i starają się mi skomplikować nawet prostą sytuację, co nie znaczy, że tak jest u wszystkich ;)

powodzenia ;)

Na szczęście nie mam neostrady, bo inaczej nie podchodziłbym do BSD ;-) Na Chello [dhcp] jak dotąd odpalały mi automatem wszystkie dystrybucje, które testowałem [razem kilkanaście], więc żywię nadzieję, że i PCBSD ruszy :-) Na pewno wrzucę krótki komentarz z wyniku instalacji - obiecuję - może kogoś zainteresuje, bo jednak PCBSD to dość rzadki system w Polsce.

Offline

 

#8  2006-04-20 15:44:15

  djlinux1992 - Użytkownik

djlinux1992
Użytkownik
Skąd: Zamość
Zarejestrowany: 2005-05-22

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

Powiem tak:
PCBSD to gotowiec tak jak windows wgrywamy i mamy kupe bajerów graficznych (a naprawde fajncyh :D) pozatym troche softu i szybko wstaje.

Porty możemy sobie sciagnąć z FreeBSD 6.0 (na tym bazuje nowe PCBSD) rozpakowujemy i korzystamy. Mamy co nam trzeba ;-)

Offline

 

#9  2006-04-20 22:09:32

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

Wszystko było dobrze, chociaż bez dźwięku i w zbyt niskiej rozdzielczości, ale gdy bardzo pożądany przeze mnie program, tj Thunderbird, nie chciał się odpalić po instalacji [banalnej - kliknięciem] z ich paczki, to dałem sobie spokój - i piszę już z Ubuntu :)

Offline

 

#10  2006-04-20 22:18:56

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

co do czyszczenia dysków kiedyś podobno bła to plaga ale tylko jak zainstaluje się na partycjach powyżej hda4 ja zainstalowałem na hda5 i było dobrze

denerwowało mnie w tym systemie konieczność aktualizacji systemu z portów a nie paczek, na moim słabym sprzęcie kąpilacja aktualizującya system trwała 6 dni, przez które mało co mogłem robić, zauważyłem tez że pc-bsd zajmowało dużo więcej miejsca niz debian

do moich potrzeb starcza mi debianek i nie potrzebuje raczej rzadnych rzeczy z *bsd, paiętam też że musiałem emulować linuksową operę aby miec flasha :)

Offline

 

#11  2006-04-20 22:21:43

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

Wszyscy się rozkochujecie w BSD ale jak wypadają przy nich systemy takie jak BEOS i QNX. Ma ktoś jakieś doświadczenia związane z tymi "zabawkami"?


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#12  2006-04-20 22:46:39

  harlequin - Użytkownik

harlequin
Użytkownik
Skąd: dolnośląskie
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

PCBSD to gotowiec tak jak windows wgrywamy i mamy kupe bajerów graficznych (a naprawde fajncyh :D) pozatym troche softu i szybko wstaje.

Wszystko było dobrze, chociaż bez dźwięku i w zbyt niskiej rozdzielczości, ale gdy bardzo pożądany przeze mnie program, tj Thunderbird, nie chciał się odpalić po instalacji [banalnej - kliknięciem] z ich paczki, to dałem sobie spokój - i piszę już z Ubuntu :)

:)

p.s. a miałem nadzieję, że w tym PCBSD domyślili się, że dźwięk dzisiaj to nie fanaberia ;)


[/url]

Offline

 

#13  2006-04-21 07:37:47

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: pytanie do Adamosa i innych [PCBSD]

Nie wiem jak jest z tymi ustawieniami w PCBSD. Ja sobie zainstalowałem normalne FREEBSD i wszystko mi działało - i dźwięk i rozdzielczość i flash i java. Choć wiem że włąśnie z flashem i javą są kłopoty.
Jedyne kłopoty z którymi sobie nie poradziłem to drukarka HP1020 i skaner.
Skaner to może bym i przeżył, ale bez drukarki to nijak. A sterownik nie chciał się skompilować i już....


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)