Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Jak powinno się uruchamiać dunst? Czy wystarczy samo dodanie opcji "dunst &" do autostartu openbox?
Po instalacji pakietu dunst próbowałem uaktywnić go w standardowy sposób i tak nie działa a jednak powiadomienia się pokazują.:
~$ systemctl status --user dunst.service ● dunst.service - Dunst notification daemon Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/user/dunst.service; disabled; vendor preset: Active: inactive (dead) sudo systemctl start dunst.service Failed to start dunst.service: Unit dunst.service not found. sudo systemctl start --user dunst.service Failed to connect to bus: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Mam jeszcze pytanie jak skonfigurować powiadomienia celem pokazywania zmian głośności?
pactl set-sink-volume 0 +3% pactl set-sink-volume 0 -3% pactl set-sink-mute 0 toggle
Offline
Co do zmian głośności to ja mam volumeicon-alsa i tam można podpiąć pod niego klawisze multimedialne do volup/voldown/mute i jak masz jakiegoś demona od notyfikacji, np. xfce4-notifyd to ci te eventy zmiany głośności wyłapie i wyśle powiadomienia na pulpit. Niby jest też pasystray ale on jeszcze nie jest dopracowany, przynajmniej ta paczka, która jest w debianie, bo na git widziałem, że obsługę klawiszy multimedialnych zaimplementowali, więc pewnie w następnym wydaniu będzie to działać jak należy. Póki co trza jechać na volumeicon-alsa, który człowieka może wnerwić czasem. xD
Co do samego dunst, to usługa dla systemd nie jest aktywowana ręcznie ale przez dbus, masz tam w pliku usługi:
[Service] Type=dbus BusName=org.freedesktop.Notifications ExecStart=/usr/bin/dunst
Więc jak jakaś appka będzie chciała nadawać na tej szynie to wtedy dunst zostanie zainicjowany i komunikat odbierze i go sobie przetworzy zwracając powiadomienie. Ty nic nie musisz dodatkowo robić.
No i jak np. wpiszesz w terminalu
$ dunstify -h string:x-dunst-stack-tag:test Testing
to w logu systemowym powinieneś zobaczyć:
Jul 29 23:03:05 morfikownia dbus-daemon[3628]: [session uid=1000 pid=3628] Activating via systemd: service name='org.freedesktop.Notifications' unit='dunst.service' requested by ':1.1841' (uid=1000 pid=698642 comm="dunstify -h string:x-dunst-stack-tag:test Testing ") Jul 29 23:03:05 morfikownia dbus-daemon[3628]: [session uid=1000 pid=3628] Successfully activated service 'org.freedesktop.Notifications' Jul 29 23:03:05 morfikownia systemd[3594]: Starting dunst.service... Jul 29 23:03:05 morfikownia systemd[3594]: Started dunst.service.
No i proces powinien się pojawić autoamtycznie:
$ ps aux | grep -i dunst morfik 698645 0.0 0.1 474168 14708 ? Ssl 23:03 0:00 /usr/bin/dunst
Ostatnio edytowany przez morfik (2021-07-29 23:05:27)
Offline
U mnie dźwięk działa pod PulseAudio i mam podpięte klawisze multimedialne laptopa F10 -> F12, chciałbym zmianę widzieć w okienku powiadomień. Dunst akurat sam z siebie tego nie obsługuje ale jest pewnie sposób podpięcia skryptu i wtedy...
$ dunstify -h string:x-dunst-stack-tag:test Testing bash: dunstify: nie znaleziono polecenia
???
czego może brakować?
$ ps aux | grep -i dunst marek 1233 0.0 0.1 338588 15684 ? Sl 19:16 0:00 dunst marek 2731 0.0 0.0 6228 876 pts/0 S+ 19:27 0:00 grep -i dunst
Offline
No dunst ci działa ale nie masz dunstify, choć to dziwne, bo wszystko powinno być na swoim miejscu:
# dpkg -L dunst | grep bin /usr/bin /usr/bin/dunst /usr/bin/dunstctl /usr/bin/dunstify
Ja sobie przy okazji pozbyłem się tego mojego wcześniejszego mechanizmu powiadomień opartego o xfce4 i sobie go zastąpiłem tym dunst'em. U mnie działa bez najmniejszego zarzutu.
Tu masz przykład jak to wygląda:
Ostatnio edytowany przez morfik (2021-07-30 21:21:30)
Offline
morfik napisał(-a):
No dunst ci działa ale nie masz dunstify, choć to dziwne, bo wszystko powinno być na swoim miejscu:
no nie jest
dpkg -L dunst | grep bin /usr/bin /usr/bin/dunst
Ty również instalowałeś w ten sposób?
$ sudo apt-get install dunst libnotify-bin Czytanie list pakietów... Gotowe Budowanie drzewa zależności Odczyt informacji o stanie... Gotowe dunst is already the newest version (1.3.2-1). libnotify-bin is already the newest version (0.7.7-4).
Czy mógłbyś pokazać proszę jak zaimpletowałeś skrypt notify_send.sh w pliku konfiguracji dunst`a. On, jak mniemam, powiadamia o zmianie natężenia głośności na Twojej maszynie. Bardzo podoba mi się także, to z widoku screena conky, sekcja Wi-Fi a konkretnie pasek siły sygnału.
Offline
Ja mam nowszą wersję dunst:
$ apt-cache policy dunst dunst: Installed: 1.5.0-1 Candidate: 1.5.0-1 Version table: *** 1.5.0-1 990 500 https://deb.debian.org/debian testing/main amd64 Packages 990 https://deb.debian.org/debian sid/main amd64 Packages 100 /var/lib/dpkg/status
Co do samych skryptów to wrzuciłem je sobie do /usr/local/bin/ i w openbox podlinkowałem klawisze do wywołania skryptu z określonymi opcjami.
Tu masz ten skrypt z którego ja korzystam:
https://github.com/dastorm/volume-notification-dunst
https://github.com/vlevit/notify-send.sh
Ostatnio edytowany przez morfik (2021-07-30 23:07:21)
Offline
Brak pakietów dunstctl i dunstify tłumaczę uboższą biblioteką wersji Debiana stable, którą mam zainstalowaną z tego wniosek, że może czas przejść na ver. Testing.
Brakuje mi trochę doświadczenia więc zapytam mimo, iż to nie związane z tematem postu:
zamiana ver. stable na testing przyniesie za pewne zmianę wersji roboczej np. przeglądarki Firefox. W tej chwili jej wersja to 78.12 i na niej "chodzi" w pełni Cloudflare ESNI. W wyższej wersji już jest to podobno niemożliwe. Czy można przejść na testing zachowując trwale starszą wersję FF?
Zainstalowałem ikony Faba, w domyślnej lokalizacji dla ikon, bez których Twój skrypt nie zadziała, tego się doczytałem. Konieczne jest także umieszczenie faba w tym samym katalogu co skrypt. Zrobić dowiązanie, czy dobrze myślę?
Offline
Jak sobie dodasz wpisy w sources.list dla testinga, to możesz potem zainstalować dunst z testinga + zależności, nie musisz wymieniać wszystkiego na testing.
# apt-get -t testing install dunst
Zainstalowałem ikony Faba, w domyślnej lokalizacji dla ikon, bez których Twój skrypt nie zadziała, tego się doczytałem. Konieczne jest także umieszczenie faba w tym samym katalogu co skrypt. Zrobić dowiązanie, czy dobrze myślę?
To nie jest mój skrypt. Wymaga ikonek Faba ale to pakiet jeden trza doinstalować i to wszystko. Tam w poprzednim moim poście masz dwa linki. Ten pierwszy (volume-notification-dunst) jest z faktycznym skryptem, ale ten skrypt wymaga skryptu z drugiego linku (notify-send). Niby w debianie jest pakiet libnotify-bin i on ma /usr/bin/notify-send ale najwyraźniej ten notify-send jest niedorobiony i trzeba ten drugi. Oba skrypty trza umieścić w tym samym katalogu, u mnie np. w /usr/local/bin/ , bo ja mam wszystkie partycje poza / zamontowane jako noexec.
Offline
morfik napisał(-a):
Jak sobie dodasz wpisy w sources.list dla testinga, to możesz potem zainstalować dunst z testinga + zależności, nie musisz wymieniać wszystkiego na testing.
Dodałem testing do sources.list i zainstalowałem dunst jak pokazałeś. Mam:
# dpkg -L dunst | grep bin /usr/bin /usr/bin/dunst /usr/bin/dunstctl /usr/bin/dunstify
# main deb http://deb.debian.org/debian buster main contrib non-free deb-src http://deb.debian.org/debian buster main contrib non-free deb http://deb.debian.org/debian-security/ buster/updates main contrib non-free deb-src http://deb.debian.org/debian-security/ buster/updates main contrib non-free # buster-updates, previously known as 'volatile' deb http://deb.debian.org/debian buster-updates main contrib non-free deb-src http://deb.debian.org/debian/ buster-updates main contrib non-free # realtek firmware deb http://ftp.de.debian.org/debian buster main non-free deb-src http://ftp.de.debian.org/debian buster main non-free # buster-backports deb http://deb.debian.org/debian buster-backports main contrib non-free deb-src http://deb.debian.org/debian buster-backports main contrib non-free # testing deb http://deb.debian.org/debian testing main contrib non-free deb-src http://deb.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
Teraz po instalacji zahaszować testing czy zmienić priorytety w /etc/apt/preferences.d aby nie zaktualizować wszystkich pakietów?
Ostatnio edytowany przez mark (2021-07-31 18:05:58)
Offline
Możesz zahashować, choć ja bym ustawił priorytety, bo jak się pojawi aktualizacja to przy wyłączonym wpisie z testing to ci tego pakietu nie zaktualizuje. Tu sobie zobacz jak to wygląda u mnie, choć muszę tam update posłać ale to jak zmigruję z apt-key. xD
Offline
morfik napisał(-a):
Możesz zahashować, choć ja bym ustawił priorytety, bo jak się pojawi aktualizacja to przy wyłączonym wpisie z testing to ci tego pakietu nie zaktualizuje.
No właśnie! Po raz pierwszy przydarzyło mi się pomieszać repo stable z testing, dla Ciebie to żaden problem ale ja wiem tylko że należy "pobawić się" z ustawieniem priorytetów. Nie mam pliku /etc/apt/preferences a tylko pusty katalog /etc/apt/preferences.d i co ja mam począć? Póki co # testing.
Wracając do ustawień dunst. Powiadomienia zmiany głośności działają na razie tylko z terminala poleceniem
/usr/local/bin/volume.sh up /usr/local/bin/volume.sh down
Klawisz F12 zwiększa głośność, F11 zmniejsza, F10 mute.
Jaka frakcja w konfigu dunstrc być powinna bo w mój sposób nie działa:
[scrypt] event = F12 script = /usr/local/bin/volume.sh up
Offline
No właśnie! Po raz pierwszy przydarzyło mi się pomieszać repo stable z testing, dla Ciebie to żaden problem ale ja wiem tylko że należy "pobawić się" z ustawieniem priorytetów. Nie mam pliku /etc/apt/preferences a tylko pusty katalog /etc/apt/preferences.d i co ja mam począć? Póki co # testing.
No jak nie masz tego pliku, to go sobie utwórz. xD
Co do dunst, to skróty klawiszowe konfigurujesz w openbox, w pliku ~/.config/openbox/rc.xml i tam masz coś takiego:
<keybind key="XF86AudioRaiseVolume"> <action name="Execute"> <command>/usr/local/bin/volume.sh up</command> </action> </keybind> <keybind key="XF86AudioLowerVolume"> <action name="Execute"> <command>/usr/local/bin/volume.sh down</command> </action> </keybind> <keybind key="XF86AudioMute"> <action name="Execute"> <command>/usr/local/bin/volume.sh mute</command> </action> </keybind>
I tyle.
Offline
morfik napisał(-a):
Co do dunst, to skróty klawiszowe konfigurujesz w openbox, w pliku ~/.config/openbox/rc.xml i tam masz coś takiego:
Kod:
<keybind key="XF86AudioRaiseVolume"> <action name="Execute"> <command>/usr/local/bin/volume.sh up</command> </action> </keybind> <keybind key="XF86AudioLowerVolume"> <action name="Execute"> <command>/usr/local/bin/volume.sh down</command> </action> </keybind> <keybind key="XF86AudioMute"> <action name="Execute"> <command>/usr/local/bin/volume.sh mute</command> </action> </keybind>I tyle.
I o to chodziło!
Ja trochę przekombinowałem wiążąc powiadomienia zmian głośności z plikiem konfiguracyjnym ~/.config/dunst/dunstrc a trzeba było dać w ~/.config/openbox/rc.xml
Już to mam tzn. powiadomienia zmiany głośności tylko brak w nich ikonki głośnika. Po to instalowałem ikony Faba. Czy należałoby zrobić dowiązanie tego typu:
ln -s /usr/share/icons/Faba/48x48/notifications /usr/local/bin
Ostatnio edytowany przez mark (2021-07-31 21:32:18)
Offline
Ja sobie tylko dostosowałem jeszcze te skrypty, bo te ikonki mi nie odpowiadały.
Przy okazji sobie wgrałem obsidian-icon-theme i ujednoliciłem ikonki w systemie. xD
BTW, tam można też sobie wrzucić powiadomienia od zmiany jasności ekranu. Jak coś to tu masz linka do skrypta:
https://gist.github.com/rjl6789/d3a173188e6e3c76753d2d9845b45c96
Ostatnio edytowany przez morfik (2021-07-31 21:41:08)
Offline
mark napisał(-a):
Już to mam tzn. powiadomienia zmiany głośności tylko brak w nich ikonki głośnika. Po to instalowałem ikony Faba. Czy należałoby zrobić dowiązanie tego typu:
Kod:
ln -s /usr/share/icons/Faba/48x48/notifications /usr/local/bin
Musisz popatrzeć na ścieżki do ikonek w skryptach. Muszą pasować do tych, które masz w systemie. Żadnych dowiązań nie trza robić.
Ostatnio edytowany przez morfik (2021-07-31 21:38:14)
Offline
morfik napisał(-a):
Musisz popatrzeć na ścieżki do ikonek w skryptach. Muszą pasować do tych, które masz w systemie. Żadnych dowiązań nie trza robić.
Jedynie skrypt volume.sh odnosi się do ikon lecz tam się ścieżki zgadzają a pomimo tego ikonek nie widać.
icon_name="/usr/share/icons/Faba/48x48/notifications/notification-audio-volume-low.svg"
Offline
Jest dobrze!
Wrzuciłem do ~/config/dunst konfigurację default, bez przeróbek stąd:
/usr/share/doc/dunst/dunstrc.gz
Teraz wyświetla się jak u Ciebie.
Serdecznie dziękuję za pomoc i cenne uwagi.
Offline
Ja troszkę przerobiłem sobie te powiadomienia. Udało mi się zrezygnować z tego zewnętrznego dodatkowego skryptu na rzecz dunstify. Jak coś skrypty są tutaj.
No i teraz wygląda to tak:
Offline
Fajnie to wygląda, pokazałbym swój ale nie wiem jak wcisnąć obraz do postu, sorry.
A podałbyś fragment kodu conky`ego? Podoba mi się ta część odnośnie wi-fi, signal?
Offline
Ja obrazki wrzucam na https://imgur.com/ i potem linkuje kod tutaj.
A conky to masz tu.
Offline
Powiadomienia z dunst`a pojawiają się przy zmianach głośności i z menadżera zasilania a tak wygląda teraz po powyższych "bojach" u mnie:
https://zapodaj.net/7c5f2be0925e5.png.html
Debian 10 kernel 5.10.0-8-amd64 openbox
morfik bardzo Ci dziękuję za pomoc, jesteś super!
Offline