Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Cześć. Nie bez znaczenia, na pewno zaś zasługujący bacznej uwagi jest fakt, że sterownik w wersji 304.* jest ostatnią wersją obsługującą, z tego co pamiętam, procesory graficzne NV4x i G7x oraz oparte na nich chipsety płyty głównej. Poprawki błędów krytycznych etc. zostały uwzględnione w 304.*, ale tylko do końca 2017. roku. Proszę wybaczyć, ale stosunkowo niedawno dowiedziałem się o tym fakcie. Postanowiłem więc, podzielić się tą smutną wiedzą, co nazwałbym stoickim pogodzeniem się z losem i nieuniknioną koniecznością :- )
W pierwszej wiadomości tego tematu, Ainat wspomniał o próbie instalacji "Nvidi dla czipa NV-44x". Wymaganą wersję sterownika, zdaje się potwierdzać skrypt nvidia-detect, który sugeruje "It is recommended to install the nvidia-legacy-304xx-driver". Nietrudno zrelatywizować prawdę, gdy zna się oficjalne stanowisko Nvidii dot. okresu wsparcia dla starszych wersji GPU (a przecież "Komp jest stary (...)", cyt. Ainat). Więc może zmiana karty na nowszą? Sam stoję przed podobnym dylematem. Owa zmiana staje się w tych warunkach, tylko jedną z możliwości — ale często zgadzamy się na to, bo zyski są tu większe od strat :- )
Czy w tej sytuacji jest rzeczą dopuszczalną (vide Off Topic) następujące pytanie; czy ktoś z Was, korzysta ze sterownika nouveau? Jak się sprawuje, warto spróbować?
Pozdrawiam.
Offline
Jakie pliki zapisują logi z botowania ? Ja słabiutko znam debiana. Co do miejsca podpięcia do kontrolera to napiszę , że na tym samym dysku , tak samo na 1 partycji stał Ubunu 12.04 jeszcze tydzień temu i wszystko smigało bez problemu , nigdy nie było problemu z botowaniem , odpalał się chyba jeszcze szybciej niż ten Debian. Jak pisałem wyżej sytuacja jest taka ,że przy podbiętych 3 dyskach czasami przy boocie dostaje chwilowej czkawki ale za chwilę botuje a przy podpiętych 4 nie ma szans żeby zabotował. I co ciekawe szuka własnych plików startowych na całkiem innym dysku. Nie rozumiem dlaczego tak jest ale jest. Z poczatku myslałem ,że to coś z dyskiem na , którym są błędy ale po mieszaniu tasiemkami dowiedziałem się ,że to nie o to chodzi. Tak jak by wyszukiwał inny system i chciał z tej partycji botować. Mam 4 dyski i na każdym na 1 partycji jest jeden system , kazdy botuje nizaleznie od innycj , kazdy ma bootini ( XPeki) ustawione jak by był w kompie tylko 1 dysk i jeden system. Decyzję który system z którego dysku ma startować podejmuję w boot menu. Mam tak od kilkunastu lat i nic nie chcę zmieniać. Tak zawsze startowałem linuxy i xpeki i nigdy nie było żadnego problemu. Jak na którymś dysku były 2 systemy to wtedy wybierałem najpierw dysk a nastepnie system.
Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-14 23:02:41)
Offline
@remi
Mi jak pisałem po wielu bojach udało się zainstalować sterowniki Nvidii , mam panel i chyba komp przestał się mrozić , Gdzieś wyżej podaję linka z jakiego poradnika korzystałem , spróbuj.
Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-14 20:43:58)
Offline
To po kolei, płyta ma BIOS czy UEFI? Czy na innych dyskach są partycje Linuksowe?
Jeśli Debian startuje to na pewno nie jest to problem z GRUBem.
Offline
Płyta to Asus A8N SLI DELUXE SOCKET 939 bios rok 2004
,proc AMD 64 2X 2400 GHz rdzeń Toledo ,
1 dysk SATA2 160 GB z XP na 1 partycji
2 dysk SATA 3 1TB z Debian na 1 partycji
3 dysk SAMSUNG sata 2 1TB z XP na 1 partycjui
4 dysk WD sata 2 Black 1 TB z padnietym XP na 1 partycji
Ram 2 x 1GB Geil
Ram 2 x 0,5 GB Patryjot
Zasilacz Enermax 480 W 2 linie 12 v
To z jakiego powodu pakuje się z botowaniem na nie swoją parycję?
Offline
W biosie nie ma opcji wyboru dyzia, z którego ma się bootować w pierwszej kolejności?
Od co najmniej 15-20 lat wszystkich biosach są takie ustawienia, przynajmniej ja zawsze je tam znajdowałem.
Pewnie któryś z tych podpinanych dysków ma zainstalowany jakiś stary bootloader w MBR (albo nawet wszystkie mają), i stąd takie zamieszanie.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-02-15 02:01:40)
Offline
System partycji pewnie MBR stąd ten problem, jeśli kontroler zmieni kolejność dysków to zmienia się też ich kolejność w /dev a przynajmniej ja jak na razie nie widzę innego wytłumaczenia. Można podłączać je po kolei i po każdym testować albo chroot i naprawić problem.
Podaj zawartość /etc/fstab
Offline
Nie chcę wszystkich systemów odpalać przez Gruba, chcę korzystać z kompa tak jak do tej pory , od kilkunastu lat. Na tej płycie sam zawsze wybieram c którego dysku ma system startować, niby wyręczam Gruba ale tak wolę
Z tymi MBR też coś może być na rzeczy, tylko że Ubuntu z dokładnie tej samej lokalizacji normalnie odpalał z tymi samymi dyskami z dokładnie z tego samego dysku i tej samej partycji. Bawiłem się w kolejne podłączanie kolejnych dysków gdyż z początku też pomyślałem, że to wina któregoś z nich. Wychodzi jednak na to , że problemem jest konkretnie 4 dysk, obojętnie który by się na tasiemce znalazł.
To wygląda tak ,że jakby Debian potrafił obsłużyć tylko 3 dyski. Przy podpiętych 3 dyskach też zdarzyło się że nie odpalił lub dłużej myślał. W sumie szybko się odpala.
Aaa, i to wyświetlanie w konsoli widowsowych plików też dziwne, na pewno nie jest to lista wszystkich plików i folderów z wybranej partycji i na 100% nie jestem pewien czy tylko z jednego dysku. Tak jak pisałem jest to wynik ls -all w katalogu /root, tam niby widać te pliki w konsoli. Konsola to możliwość pisania w widoku jak nie zabotuje i na czarnej karcie żali się ,że plików nie znalazł, to oczywiście nie jest konsola w trybie recovery , czy systemowa po zalogowaniu. Sam nie wiem co to jest, było można wklepywać to klepałem
fstab wkleję jak będę na Debianie , teraz nie mam możliwości.
Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-15 15:30:28)
Offline
Debian obsługuje trzy dyski? To nie Debiana wina, jeszcze raz się powtórzę i utwierdzam się w przekonaniu, że Jacekalex ma rację, że problem jest pomiędzy krzesłami i klawiaturą. A Ubuntu działało bo Canonical postawiło sobie za cel wzięcie na siebie sporej części tego problemu. Nie wiem dlaczego uparłeś się na Debiana skoro Ubuntu działało. Nowe Ubuntu daje naprawdę radę, jest jeszcze mint ale są też distra jak openSuSE gdzie niemal wszystko jest od ręki.
Wiesz co to chroot i jak tego używać?
Offline
Wydaje mi się , że nie wiem co To chroot.
To Ubuntu to była bardzo stara wersja , której nie dało się zaktualizować do potrzebnych funkcjonalności.W innym przypadku nigdy bym tego nie ruszał.
To że Canonical rozwiązało pewne problemy za userów jak pisze kolega skulman,uważam za b.dużą zaletę a nie wadę.
@skullman ; nie szastaj tak tym krzesłem i klawiaturą bo na pewno sam przechodziłeś ten etap, a że było to dawno to zapomniałeś. Nie ma mistrzów nad mistrzami. To co jest ważne dla jednych nie ma znaczenia dla innych. Są dwa gatunki komputerowych ludzi ; jeden traktuje komputer jak niezbędne narzędzie do pracy( jak wiertarkę lub klucz 13) a drugi jako sens życia. I jedna postawa i druga jest do przyjęcia. Ja potrzebuję tą przykładową 13. A na Debiana padło ponieważ mam serwer właśnie na Debianie i pomyślałem, że będzie im do pary, że będzie mniej problemów. A tu zamiast mniej to coraz więcej. Ale posuwam się do przodu , już chyba przestał się zamrażać jak zainstalowałem stery Nvidii. co do Ubuntu to wystartowałem razem z nim ; instalowałem pierwsze wydanie od którego wszystko się zaczęło , ostatnie jakie miałem na kompie to chyba 12,04 i po instalacji wszystko działało bez problemu , montował sam dyski i je poprawnie obsługiwał, na minimalnym poziomie użytkowania był po prostu bezobsługowy , tak jak winda. Nie mam czasu na instalację najnowszego Ubuntu ale z ciekawości to zrobię jak czasu trochę zdobędę żeby porównać z Debianem, który mi się bardzo spodobał jeżeli chodzi o środowisko graficzne MATE , pod tym względem kładzie Ubuntu. Chociaż najnowszego Ubuntu po prawdzie nie widziałem jeszcze. A z dyskami jest problem , którego sam sobie nie wymyśliłem. Nie tworzę wirtualnych problemów na zasadzie sztuka dla sztuki, tylko szukam ich rozwiazania.
U mnie obsługuje jedynie trzy dyski, i to jest fakt!!! a kilkunastoletnie Ubuntu obsługiwało 4 , windy które mam na pokładzie obsługują również 4 dyski . Dalej uważasz ,że krzesło i klawiatura są winne?
Aaa; powiem jeszcze że windy u mnie na kompie maja problem z klawiaturą , często jej nie podłączają a Debian i Ubuntu nigdy nie miały z tym problemu ; każdy bot razem z klawiaturą.
Proszę ; etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass> # / was on /dev/sda1 during installation UUID=a635e131-d857-4b0c-aae1-badb70b265fe / ext4 errors=remount-ro 0 1 /dev/sr0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /extraswap swap swap defaults 0 0
extra Swap jest zrobiony prze zemnie w systemie plików /extraswap , nie mam osobnej partycji wymiany.
Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-16 01:32:00)
Offline
Oj tam, oj tam, kiedyś w jednej firmie miałem w serwerze 8 (słownie OSIEM dysków), spiętych w dwie macierze RAID10.
I jakoś wszytko działało dosyć grzecznie, poza tym, że jakiś mądrala (nie ja na szczęście) wymyślił sobie Samsungi Softpoint do RAID.
Przez pół roku zdechły tylko trzy sztuki.
Debian, jak każdy Linux, obrabia tyle dyziów, ile mu wsadzisz, choćby i 1000.
Tu trzeba w biosie ustawić, z którego dysku ma startować system, a potem pozostałe dyski sensownie dodać do /etc/fstab.
Żadna filozofia, trzeba to tylko troszkę sensowniej skonfigurować, żeby kłopotów nie powodowało.
Z resztą, czy taki Prometheus na AGH obrabia tylko trzy dyski?
Też chodzi na Linuxie, jak praktycznie wszystkie superkomputery na świecie.
http://www.agh.edu.pl/info/article/w-agh-uruchomion … torii-polski/
To by było na tyle
Offline
No przechodziłem ale daleki byłem od stiwerdzeń, że debian czy jakikolwiek linux obsługuje tylko 1,2 czy 5 dysków. No ale skoro dla ciebie to tylko narzędzie to zacznij go używać jak narzędzia. Weź jakiegoś live'a, wystartuj z niego komputer ze wszystkimi podpiętymi dyskami, potem chroot (tu masz jak to zrobić) a potem wrzuć zawartość pliku /etc/fstab i wrzuć co wypluje fdisk -l. Wskaż nam, która partycja to root.
Offline
płyta pod f8 ma boot menu , tu wybieram dysk , z którego mam wystartować , czy to nie na to samo wychodzi jak w biosie ustawię/. Chyba, że faktycznie ma znaczenie czy Debian jest podpięty na kontrolerze do portu sata1 czy jakiegoś innego?
Co do MBR ; wszystkie systemy instalowałem zawsze na 1 partycji dysku zawsze na odpiętych pozostałych dyskach, tak że każdy dysk ma swój osobisty bootloader i osobistą MBR,nigdy żadna instalacja systemu nie oddziaływała podczas instalacji na inne instalacje na innych dyskach.Debiana też taksamo instalowałem Takie rozwiązanie stosuję od początku mojej zabawy z komputerami i nigdy nie było problemu . Z botini bawiłem się w konfigurację na samum początku do czasu jak odkryłem, że autonomiczna instalacja na 1 partycji dysku rozwiazuje sprawę botloadera w komputerze. Tak było cały czas do instalacji Debiana i zrobił się problem. Wcześniej Ubuntu , Fedora i inne linuxy z windowsami żyły w zgodzie w jednym domku i botowały na zawołanie a Debian nie chce.Znaczy botuje ale max z podpiętymi 3 dyskami
Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-16 01:16:41)
Offline
Ja doskonale zdaję sobie sprawę, że dla Linuxa ogarnięcie 4 dysków to żaden problem , tylko próbuję dojść dlaczego u mnie nie daje rady?
@skullman : z tego co rozumiem to proponujesz mi podporządkowanie wszystkich instalacji Grubowi Debiana, tak żeby on był szefem botowania całego komputera? Ja tak nie chcę , pragnę :) żebym to ja był dalej Grubem mojego komputera , tak jak to było od 2004 roku
to jest widok dysku z Debianem w Gparted
https://drive.google.com/open?id=1XNEDfQRZwQ0xFHqh8UYaCmd305cSNZyI
Ekran widoczny kiedy przy 4 dyskach nie botuje
https://drive.google.com/open?id=1Zeton0RTdkffLaZfwi4ArlCONyhYO23s
Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-16 07:58:12)
Offline
hmm, w twoim fstab nie widac zadnej partycji typu /boot i to pewnie dlatego biedny debian nie wie skad ma startowac.
Offline
Brak wpisu /boot w fstab, na pewno nie jest problemem. Tak to możemy zgadywać do wiosny...
@Ainat
Napisz co wypisuje system jak podepniesz wszystkie dyski. Chyba się nie obudziłem, bo nie zobaczyłem postu 39.
Ostatnio edytowany przez andreq (2018-02-16 21:41:09)
Offline
To nie w fstab. flagę boot dla dysku. partycji , można zmieniać przez Gparted.
To, czy bios płyty reaguje na flagę boot partycji, to już zależy od konkretnej wersji biosu, chociaż teoretycznie pownien.
Offline
Przy instalacji zaznaczyłem flagę , chyba boot a mony /
Offline
vmlinuz-4.9.0-4-amd64
config-4.9.0-4-amd64
initrd.img-4.9.0-4-amd64
System.map-4.9.0-4-amd64
katalog grub
jeżeli o zawartość folderu /boot chodziło?
Offline
A jakbyś przepisał
UUID=a635e131-d857-4b0c-aae1-badb70b265fe / ext4 errors=remount-ro 0 1
na
UUID=a635e131-d857-4b0c-aae1-badb70b265fe / ext4 defaults,errors=remount-ro 0 1
to zadziała?
Offline
Ainat napisał(-a):
@skullman : z tego co rozumiem to proponujesz mi podporządkowanie wszystkich instalacji Grubowi Debiana, tak żeby on był szefem botowania całego komputera? Ja tak nie chcę , pragnę :) żebym to ja był dalej Grubem mojego komputera , tak jak to było od 2004 roku
Ja? Naprawdę? Poprosiłem tylko o to, co siedzi w /etc/fstab i nie dostałem oraz o wynik fdisk -l. No ale czytanie ze zrozumieniem ma się nijak do debiana więc się czepieł nie będę choć to też dla jednych jest jakieś tam narzędzie a dla na przykład polonistów i maniaków językowych sens życia.
Link do reinstalacji GRUBa zawierał na początku instrukcję jak się zczrootować do systemu bo nie wiesz jak to zrobić.
@Jacekalex. Tu nie chodzi o bootowanie bo z jednym dyskiem system wstaje jak trzeba, natomiast z czterema krzyczy, że nie możę znaleźć zasobów. Trzeba po prostu zmienić wpisy w fstabie.
Ostatnio edytowany przez skullman (2018-02-17 17:02:25)
Offline
Słuchajcie;
mam na płycie 2 kontrolery SATA , jeden chyba przeznaczony do RAID . Do każdego z nich można podpiąć po 4 dyski. Tego do RAID nigdy nie używałem i tak chyba już zostanie.
Ten (nazwijmy go) normalny, w biosie , z podłączonymi dyskami wygląda tak:
pierwszy jest
FIRST SATA MASTER - dysk z Windą
SECOND SATA MASTER - dysk z Windą
THIRD SATA MASTER - DYSK Z Debianem ( od przed chwili )
FOURTH SATA MASTER - dysk z windą ( od przed chwili) wcześniej to tutaj był dysk z Debianem
No i wyobraźcie Sobie , że teraz startuje normalnie z 4 dyskami !!!!
@morfik miałem już zrobić to co napisałeś ale się wstrzymałem ze względu na powyższe.
@skullman proszę /etc/fstab było gdzieś wsześniej , ale proszę
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass> # / was on /dev/sda1 during installation UUID=a635e131-d857-4b0c-aae1-badb70b265fe / ext4 errors=remount-ro 0 1 /dev/sr0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /extraswap swap swap defaults 0 0
i proszę wynik
Dysk /dev/sdb: 931,5 GiB, bajtów: 1000204886016, sektorów: 1953525168 Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512 Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512 Typ etykiety dysku: dos Identyfikator dysku: 0x2cb9b774 Urządzenie Rozruch Początek Koniec Sektory Rozmiar Id Typ /dev/sdb1 * 2048 66074623 66072576 31,5G 7 HPFS/NTFS/exFAT /dev/sdb2 66075345 1009797704 943722360 450G 7 HPFS/NTFS/exFAT /dev/sdb3 1009797705 1953523055 943725351 450G 7 HPFS/NTFS/exFAT Dysk /dev/sdc: 931,5 GiB, bajtów: 1000203804160, sektorów: 1953523055 Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512 Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512 Typ etykiety dysku: dos Identyfikator dysku: 0x3bb07e0f Urządzenie Rozruch Początek Koniec Sektory Rozmiar Id Typ /dev/sdc1 * 63 66075344 66075282 31,5G 7 HPFS/NTFS/exFAT /dev/sdc2 66075345 1009797704 943722360 450G 7 HPFS/NTFS/exFAT /dev/sdc3 1009797705 1953520064 943722360 450G 7 HPFS/NTFS/exFAT Dysk /dev/sda: 931,5 GiB, bajtów: 1000204886016, sektorów: 1953525168 Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 4096 Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 4096 / 4096 Typ etykiety dysku: dos Identyfikator dysku: 0x8e2c2dae Urządzenie Rozruch Początek Koniec Sektory Rozmiar Id Typ /dev/sda1 * 2048 58593279 58591232 28G 83 Linux /dev/sda2 58593280 268472319 209879040 100,1G 83 Linux /dev/sda3 268472320 1107339263 838866944 400G 7 HPFS/NTFS/exFAT /dev/sda4 1107339264 1953523711 846184448 403,5G 7 HPFS/NTFS/exFAT Dysk /dev/sdd: 149,1 GiB, bajtów: 160040803840, sektorów: 312579695 Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512 Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512 Typ etykiety dysku: dos Identyfikator dysku: 0x0aa80aa7 Urządzenie Rozruch Początek Koniec Sektory Rozmiar Id Typ /dev/sdd1 * 63 20482874 20482812 9,8G 7 HPFS/NTFS/exFAT /dev/sdd2 20482875 312576704 292093830 139,3G 7 HPFS/NTFS/exFAT Dysk /dev/sde: 7,5 GiB, bajtów: 8054112256, sektorów: 15730688 Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512 Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512 Typ etykiety dysku: dos Identyfikator dysku: 0x009b54f5 Urządzenie Rozruch Początek Koniec Sektory Rozmiar Id Typ /dev/sde1 * 2048 15730687 15728640 7,5G c W95 FAT32 (LBA)
i od razu przepraszam, że tak długo trwało , ale dzisiaj walczyłem z JPK3 bo święto się zbliża ")
Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-17 22:44:59)
Offline
Na każdym dysku masz flagę rozruchową (to te gwiazdeczki w wyniku fdisk).
Tylko przez bios możesz teoretycznie wybrać dysk z którego ma startować OS,
ale przy niektórych biosach i tak bios może brać pod uwagę flagi uruchomieniowe dysków w pierwszej kolejności.
Wobec sytuacji, kiedy 4 dyski mają flagę boot, bios prawdopodobnie po prostu głupieje, wybiera wtedy dysk do uruchomienia dosyć przypadkowo.
Offline