Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-06-22 22:10:00

  szulczi - Nowy użytkownik

szulczi
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2017-06-22

dd obraz błąd

Witam,

Posiadam starego Debiania w wersji 3. Potrzebuje zrobić pełny obraz dysku i odtworzyć go na czystym dysku na innym komputerze .

Jak najlepiej to zrobić?

Próbowałem najpierw przy pomocy polecenie dd przez sieć stworzyć obraz , dwa razy próbowałem raz zapisał się plik ok 300 GB (mam dysk o pojemności 500 GB ,gdzie jest ten debian) jednak proces się zakończył i wyskoczył błąd : The pipe has ended , innym razem plik był trochę mniejszy i też wyskoczył ten błąd.

Potrzebuje zrobić obraz i odtworzyć go na identycznym dysku twardym na innym komputerze ,jednakże nie mogę wyłączyć tej starej maszyny.

Proszę o wsparcie, z góry dziękuje :)

Ostatnio edytowany przez szulczi (2017-06-22 22:10:39)

Offline

 

#2  2017-06-23 07:42:18

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: dd obraz błąd

Wyjmij dysk ze starej maszyny, podłącz do nowej i zrób dd bezpośrednio.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2017-06-23 08:08:17

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: dd obraz błąd

Bodzio napisał(-a):

Wyjmij dysk ze starej maszyny, podłącz do nowej i zrób dd bezpośrednio.

"...jednakże nie mogę wyłączyć tej starej maszyny."


btw co sie kryje pod pojeciem "przez sieć"?

Offline

 

#4  2017-06-23 08:59:45

  szulczi - Nowy użytkownik

szulczi
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2017-06-22

Re: dd obraz błąd

Przez sieć tzn ,odpaliłem dd na Windows , sprawdziłem czy się widzą , ta maszyna linuxowa (debian ) z maszyną Windowsową na ,której miałem dd z cmd, no i zapuściłem tworzenie obrazu , na dysku zewnętrznym.

Wszystko ładnie chodzi, odbraz się tworzy, dopóki kiedy właśnie występuje ten błąd.

Ostatnio edytowany przez szulczi (2017-06-23 09:00:07)

Offline

 

#5  2017-06-23 15:29:15

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: dd obraz błąd

Wydaje mi się, że robienie obrazu dysku podczas działania systemu (jeżeli jest on zapisany na tym dysku) może być ryzykowne, tj. w trakcie kopiowania system wciąż będzie działał - zapisywał jakieś dane. I w tej kopii możesz mieć takie właśnie częściowo zapisane dane, co może prowadzić do jakichś błędów.

Żeby kopia była w miarę pewna należy albo skorzystać ze snapshotów (ale w tak starym systemie raczej ich nie ma), albo wyłączyć kompa, odpalić jakiś live CD i z pozycji tego live cd zrobić kopię na inny dysk.


a to feler westchnął seler

Offline

 

#6  2017-06-23 21:32:54

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: dd obraz błąd

Na źródłowej maszynie zainstaluj rsync znajdziesz bez problemu na archive.debian.org, na docelowej maszynie uruchamiasz livecd z rsyncem i serwerem ssh np. GRML, tworzysz partycje montujesz i wykonujesz kopie przez sieć za pomocą rsynca: coś w rodzaju:

Kod:

rsync -aAXv --exclude={"/dev/*","/proc/*","/sys/*","/tmp/*","/run/*","/mnt/*","/media/*","/lost+found"} -e ssh / root@IP_DEUGIEJ_MASZYNY:/mnt/root_woody2

Poszukaj poradników w np: https://wiki.archlinux.org/index.php/full_system_backup_with_rsync

Oczywiście pozostanie ci, pozmienianie paru rzeczy np. nazwy hosta, adresacji, fstab, przywrócenie bootloadera

PS. Ciekaw jestem co się stało, że tam pozostał Woody?

Ostatnio edytowany przez andreq (2017-06-23 21:33:23)

Offline

 

#7  2017-06-24 09:12:44

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: dd obraz błąd

seler napisał(-a):

Wydaje mi się, że robienie obrazu dysku podczas działania systemu (jeżeli jest on zapisany na tym dysku) może być ryzykowne, tj. w trakcie kopiowania system wciąż będzie działał - zapisywał jakieś dane. I w tej kopii możesz mieć takie właśnie częściowo zapisane dane, co może prowadzić do jakichś błędów.

Właśnie dlatego zaraz po uruchomienia klona dociąga się różnice albo rsynciem albo z poziomu z poziomu konkretnych aplikacji (np wypompowanie danych z mysqla i wtłoczenie dumpa na klonie.

Moim zdaniem autorowi pada dysk i stąd pęknięte rury przy dd i ogólnie sam pomysł migracji.
Dlatego najrozsądniej będzie zrobić jak proponuje andreq. Po wszystkim niestety downtime będzie konieczny, by uruchomić źródło w jakimś single user mode i dociągnięcie różnic.
Na przyszłość jeśli to produkcja i niedostępność usług jest niewybaczalna, rozważ autorze loadbalancer/ klastrowanie.

Offline

 

#8  2017-06-24 13:04:55

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: dd obraz błąd

Do rsynca wystarczy opcja -one-file-system, pozbędziesz się niepotrzebnych excludów.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#9  2017-06-24 16:46:15

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: dd obraz błąd

lis6502 napisał(-a):

Właśnie dlatego zaraz po uruchomienia klona dociąga się różnice albo rsynciem

No dobra, a jeżeli z kolei w trakcie rsyncenia coś się pozmienia w kopiowanych danych? I rsync skopiuje w połowie pozmieniane dane?


a to feler westchnął seler

Offline

 

#10  2017-06-24 23:06:30

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: dd obraz błąd

Po wszystkim niestety downtime będzie konieczny, by uruchomić źródło w jakimś single user mode i dociągnięcie różnic

;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)