Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-10-27 16:20:54

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Cześć. Rodzice mają pokaźną kolekcję płyt z muzyką klasyczną, a ja za dużo miejsca na dysku. Pomyślałem, że skoro uważam płyty CD za przeżytek i coś co powinno zostać jak najszybciej wycofane to sobie skopiuję trochę na komputer żeby móc posłuchać. Szukam więc programu który:
-przy zgrywaniu płyty automatycznie zapyta o nazwę albumu i poszczególnych ścieżek oraz kompozytora, żeby to automatycznie otagować (bo dodawanie tagów z terminala już przerabiałem, zdecydowanie za dużo roboty)
-będzie wrzucał każdą płytę do katalogu we wskazanym miejscu, tak żeby było łatwo wszystko znaleźć bez pomocy programu
-będzie potrafił wyszukać utwory po podanym kompozytorze/albumie/nazwie
-pozwoli zrobić playlistę i ją zapisać.

Nie musi być koniecznie jeden program, może być zestaw kilku różnych. najbardziej chodzi mi tu o coś co się zajmie automatycznym zgraniem z płyty bo niestety zjada to najwięcej czasu i o coś co łatwo przeszuka kolekcję. No i dobrze jakby ładnie się integrowało z KDE (więc najlepiej bez ciągnięcia połowy GNOME w zależnościach).

ktoś coś poleci?


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#2  2016-10-27 18:05:15

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Ja do odtwarzania swojej kolekcji używam amaroka, bo jako jedyny ma ludzką playlistę. Działa w niej przeszukiwanie chyba po wszystkim. Obsługuje też niepełne słówka, brak jedynie regex. xD Playlisty robi też bez problemu, a jest tyle opcji, że każdy inny program wymięka przy amaroku.

Do tagowania z kolei używam EasyTag. Poza samym tagowaniem potrafi także nazywać pliki w zależności od tego co mu wpiszesz w tagach, np. wzór: nr_ścieżki-wykonawca-tytul. Wzorów jest cała masa i można se ustawić swój własny.

Amarok również ma jakiś mechanizm tagowania, z tym, że ja z niego nie korzystałem praktycznie, to nie wiem co i jak robi. A EasyTag to chyba raczej bardziej manualne narzędzie do masowego przepisywania tagów. Ja generalnie chyba nigdy nie miałem w rękach płyt z muzyką, zawsze uzupełniałem po kimś tagi, także nazwy piosenek były podane, a reszta do uzupełniania bez problemu.

Nie wiem czy te narzędzia potrafią odczytać info z płyt i uzupełnić odpowiednio, musiałbyś sprawdzić. xD Zawsze też możesz iść na skróty i poszukać torrenta/chomika, który już tę robotę zrobił za ciebie, a ty tylko poprawisz ewentualne błędy.

Offline

 

#3  2016-10-27 20:09:05

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Dzięki, EastTag rzeczywiście nie grzeszy ilością funkcji. Nie sprawdzałem czy potrafi automatycznie odczytać dane z płyty, ale nawet jeśli nie - wpisywanie metadanych będzie na pewno wygodniejsze niż z terminala.

Co do amaroka - po szybkim googlowaniu widzę że odtwarzacz jest tworzony w ramach KDE... czyli kolejna dziedzina w której programy z KDE wygrywają pod względem ilości funkcji :D Szkoda tylko, że jeszcze go nie przeportowali na Qt5. Zaraz pobieram i zobaczę jak śmiga.

A tak BTW - ten przerośnięty pasek menu to zasługa nowej wersji GTK? XD http://i.imgur.com/kQigDaF.png


tak jeszcze co do odczytywania informacji z płyty przez easytag - nie testowałem jeszcze jak to działa, ale w ustawieniach coś jest o CDDB (co pewnie znaczy CD DataBase) http://i.imgur.com/EnwbLrh.png sprawdziłem sobie to freedb.org i w faq piszą

http://www.freedb.org/en/faq.3.html#11 napisał(-a):

freedb is a database to look up CD information using the internet. This is done by a client (a freedb aware application) which calculates a (nearly) unique disc ID for a CD in your CD-Rom and then queries the database. As a result, the client displays the artist, CD-title, tracklist and some additional info.

ciekawe na ile to jest inteligentne :D jak sprawdzę to oczywiście dam znać

Ostatnio edytowany przez Hepita (2016-10-27 20:27:54)


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#4  2016-10-27 20:29:53

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Do mojej kolekcji muzyki mi ostatnio bardzo przypadł do gustu Foobnix: http://foobnix.com/en/index.html Plotki mówią, że to Linuksowy fork Foobar2000 ale ja tam nie wiem. Ważne, że jest miły dla oka i funkcjonalny.

Offline

 

#5  2016-10-27 20:49:55

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Hepita napisał(-a):

Co do amaroka - po szybkim googlowaniu widzę że odtwarzacz jest tworzony w ramach KDE... czyli kolejna dziedzina w której programy z KDE wygrywają pod względem ilości funkcji :D Szkoda tylko, że jeszcze go nie przeportowali na Qt5. Zaraz pobieram i zobaczę jak śmiga.

No ja jadę na Openbox cały czas ale za odtwarzacz muzyki to u mnie od zawsze robił amarok. A Openbox i amarok to raczej wynaturzenie. xD

Mój amarok wygląda normlanie:

http://i.imgur.com/oyxvtiU.png

A co do EasyTag, to tam jest opcja powielania tagów. Zaznaczasz jakieś pole a później zaznaczasz jeszcze kilka i wciskasz ten kwadracik. I zawartość z pierwszego zaznaczonego pola jest kopiowana do wszystkich pozostałych. Można wykonawcę tak skopiować łatwo, nazwę albumu i całą masę innych rzeczy. xD

Offline

 

#6  2016-10-27 22:35:48

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Po małych przebojach z kopiowaniem płyt CD w KDE (a raczej jego niemożliwością, ale to dłuższa historia) zauważyłem że odtwarzacz DeaDBeef (swoją drogą polecam - całkiem przyjazny i lekki, nie korzystam z niego tylko dlatego że nie trzyma ikony w trayu gdzie można by było łatwo zmienić/zapauzować utwór) ma opcję kopiowania z płyty CD - da się nawet od razu dać format i stopień kompresji pliku wyjściowego. I przy okazji wyciąga wszystkie zapisane na płycie metadane.

Amaroka chciałem sobie pobrać, ale chyba muszę się wybrać do Playa i zrobić im awanturę, bo mam prędkość 20 KiB/s mimo zasięgu 49%. dziękuje bardzo, na takiej prędkości to sie nie da pobrać 100 MiB. xD

swoją drogą śmieszy mnie odwieczny problem z tagowaniem muzyki klasycznej - większość odtwarzaczy automatycznie wyświetla nazwę, album, wykonawcę i numer, co powoduje że na większości płyt kompozytor, zamiast jako kompozytor jest wpisany jako wykonawca :D

Możesz wytłumaczyć, o co chodzi z powielaniem tagów w EasyTag? Widzę taką opcję jedynie przy numerze ścieżki


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#7  2016-10-28 08:49:43

  ponury_kostek - Użytkownik

ponury_kostek
Użytkownik
Skąd: Wałbrzych
Zarejestrowany: 2007-01-02
Serwis

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Do rippowania polecam K3B, jesli plytki sa z CD-TEXT to wszystko sam powpisuje (Artysta, nazwy sciezek itd), no i potrafi rippowac do FLAC co akurat dla mnie bylo bardzo istotne

Offline

 

#8  2016-10-28 09:30:15

  Rafcio6179 - Użytkownik

Rafcio6179
Użytkownik
Skąd: Budzyń / Wielkopolska
Zarejestrowany: 2012-04-05

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Hepita napisał(-a):

Po małych przebojach z kopiowaniem płyt CD w KDE (a raczej jego niemożliwością, ale to dłuższa historia) zauważyłem że odtwarzacz DeaDBeef (swoją drogą polecam - całkiem przyjazny i lekki, nie korzystam z niego tylko dlatego że nie trzyma ikony w trayu gdzie można by było łatwo zmienić/zapauzować utwór) ...

Jak najbardziej trzyma ikonkę w zasobniku , preferencje>gui>ukrycie ikony w ... trzeba odznaczyć .


Linux Register User #550664
Debian 10 Buster

Offline

 

#9  2016-10-28 09:32:01

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

O, dzięki za sugestię - właśnie takiego kombajnu jak k3b szukałem. Ma wszystko czego potrzebuję, ładnie wyciąga metadane z CD.
Na początku pobrałem wersję z repo, ale widzę że w AUR mam wersję która już jest na kf5 https://aur.archlinux.org/packages/k3b-git/
Teraz tylko czekać aż Amarok będzie na kf5 (albo szukać czegoś innego na qt5 :)

@Rafcio6179
Sprawdze jak wrócę do domu, teraz jestem na telefonie

Ostatnio edytowany przez Hepita (2016-10-28 09:36:52)


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#10  2016-10-28 11:31:58

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Hepita napisał(-a):

Możesz wytłumaczyć, o co chodzi z powielaniem tagów w EasyTag? Widzę taką opcję jedynie przy numerze ścieżki

No jak w EasyTag zaznaczysz jakaś plik z muzyką, to po prawej stronie ci się pojawi informacja o tagach. Zaznacz tych plików z 10. Tylko ostatnia pozycja będzie wyświetlona po prawej stronie. Jak uzupełnisz jakiś tag, tak jak na obrazku i klikniesz w to "Ab" czy co to jest (różnie jest pokazywane), to to pole zostanie automatycznie skopiowane do pozostałych zaznaczonych utworów.

http://i.imgur.com/fqOxA5A.png

Offline

 

#11  2016-10-29 17:29:02

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Dobra, już rozumiem - w KDE (domyślne ikony - chyba Breeze) to jest wyświetlane jako "T+". Opcja działa jak należy.
k3b z AUR zbudowany na qt5 też działa jak należy.
Za to Amarok jakoś mi nie odpowiada, jednak za duży kombajn jak dla mnie, potrzebuję jedynie prostego wyszukiwania po metadanych i tworzenia playlisty :) będę szukał czegoś innego, a dopóki moja kolekcja za bardzo się nie rozrośnie to spokojnie będę mógł jechać na Audacious


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#12  2016-10-29 18:31:05

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Sorki nie mam teraz czasu nic więcej napisać ale sprawdź Quod Libet


Windows 8.1

Offline

 

#13  2016-10-29 18:51:34

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: poszukuję czegoś do zarządzania kolekcją muzyki.

Właśnie czegoś takiego potrzebowałem. Domyślnie prosty, po wejściu w listę wtyczek okazuje się że niezły kombajn. I nie trzyma w zależnościach połowy KDE4, jak Amarok. Dzięki :)

edit: k3b z gita coś ma problemy z odczytywaniem metadanych z płyty, trzeba by zbadać o co chodzi
edit2: nie tylko k3b z gita, ten z repo archa też nie potrafi odczytać cd-text. może brakuje jakiegoś pakietu?

znalazłem przy okazji takie narzędzie jak "abcde" (kreatywna nazwa, swoją drogą :D). Konsolowe i teoretycznie ma wszystkie opcje zgrywania płyt co k3b. Właśnie testuję, może będzie lepiej działać. No i ma to inną zaletę - nie uzależniam się od KDE w przypadku chęci przesiadki na inne środowisko :)

Ostatnio edytowany przez Hepita (2016-10-29 21:40:34)


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)