Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-09-18 14:48:45

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Co myślicie o używanych monitorach?

Cześć. Mój stary monitor 1360x768 mi nie wystarcza i chciałbym go wymienić na jakiś FullHD - niestety pieniędzy brak. Macie jakieś doświadczenie z używanymi monitorami? Podobno niektórzy narzekają na nierównomierne kolory (jakby część się "wypaliła"), na to że szybciej się psują, jednak z drugiej strony... mój staruszek (na matrycy TN) ma już dobre 10 lat i jakoś się trzyma.

Szukałbym czegoś ok. 20 cali (może i mały, ale obecnie mam 17 :P), na matrycy IPS (ładniejsze kolory - na telefonie mam IPS i różnica w porównaniu do TN jest kolosalna) i jak wspominałem wcześniej, FullHD. Nówki kosztują koło 500 zł, tymczasem używane w mojej okolicy 250-350 zł - zawsze mogę podjechać i zobaczyć w jakim jest stanie.

Co o tym myślicie? Na co zwracać uwagę, jakbym się zdecydował na zakup?

Ostatnio edytowany przez Hepita (2016-09-18 14:52:26)


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#2  2016-09-18 15:18:41

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Nie podałeś zastosowania.
Nie bój się kupna używanych monitorów.
Ja bym zwracał uwagę na rysy na matrycy, martwe piksele, rodzaj matrycy (matowa/błyszcząca), równomierność podświetlenia, kontrast statyczny, liczba i rodzaj złączy, gwarancję rozruchową.
Tak dla przykładu, kupiłem rodzicom wiele lat temu LCD 19 cali emachines z jednym martwym pikselem (co nie przeszkadza w codziennej pracy) i służy bezproblemowo do dziś.

Offline

 

#3  2016-09-18 16:07:41

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Włącz pod takim monitorem coś takiego na pełnym ekranie: https://www.youtube.com/watch?v=KAx4NmWaPB0 i obserwuj. Jak zobaczysz jakieś małe pixele wypalone lub przebarwienia to unikaj takiego (bo może ale nie musi zupełnie wykitować). Jak wszystko ok. a do tego cena atrakcyjna to bierz!

Ostatnio edytowany przez neo86 (2016-09-18 16:21:27)

Offline

 

#4  2016-09-19 22:08:03

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Nigdy nie miałem nowego. ;)

Dosłownie kilka tygodni temu poprzedni monitor znakami dymnymi zakomunikował, że kupno kolejnego nie może być już dłużej odwlekane. Następnego dnia udało mi się ukraść za 40 zł 19-stkę — sprzedający lombard nawet nie wiedział co sprzedaje, na aukcji na allegro napisali w tytule tylko "monitor LCD", a w treści, że niby ma 14 cali i 100% sprawny. Na szczęście zamieścili fotki i po tabliczce znamionowej udało się dojść co zacz.

Pomijając jednego przepalonego piksela, monitor jest igła. 10/10, kupiłbym raz jeszcze.

Generalnie rada jest taka: kupuj albo od znajomego, który Cię nie wyroluje, albo od firmy (nie osoby prywatnej!), która jasno napisze, że „monitor jest całkowicie sprawny” — wtedy jeśli coś z monitorem jest nie jak należy, to zwracasz tytułem niezgodności towaru z ofertą.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2016-09-20 05:04:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Ja zawsze używałem dużych 21 cali, używanych CRT, ostatni wyzionął  ducha w lipcu.
Na Allegro już następnego nie znalazłem, ostatnia IIyama slużyła mi trzy latka, kupiłem ją na za 49 zeta + kurier.

Teraz mam nowy LG  22MT58DF, muszę przyznać, że pod względem input lag na przestrzeni ostatnich trzech lat poprawa jest kolosalna, to skalibrowanie dziada, żeby sensownie wyświetlał kolory to była niezła jazda, i dwa dni gimnastyki i myszkowania po necie.

Udało się tak:

Kod:

/usr/bin/xcalib  $HOME/.ICC/lg_IPS235_manuf.ICM || true
/usr/bin/xgamma -gamma 0.8 || true

We wszystkich  CRT prawidłowe kolory były od kopa, bez żadnej gimnastyki.

Jeśli chodzi o kupowanie używanego LCD, poza totalnymi okazjami, radzę uważać, planowana powtarzalność produkcji zaszła tak daleko, że trzeba najpierw zapytać producenta, po ilu latach się to zepsuje zgodnie z planem.

PS.
Ten LG to mój pierwszy w życiu nowy monitor.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-09-20 05:06:37)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2016-09-20 07:08:46

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Ja mam monitor LCD od LG, według tego co piszą na obudowie, jest to dokładnie LG FLATRON L1718S. Działa nieprzerwanie od jakichś chyba 11 lat.
Może nie jest to jakiś super ultra hiper dobry monitor, ale mat, w dodatku 4:3 (1280x1024) i ma kilka domyślnych ustawień barw (zimna, ciepła i coś tam jeszcze).
Da się ustawić kilka innych pierdół poza domyślnymi i czasami wyświetlany obraz jest przesunięty za bardzo w którąś stronę, ale monitor ładnie sobie radzi z środkowaniem obrazu "na żądanie".
Da się też wyśrodkować przez dobranie odpowiedniej częstotliwości od strony kompa.
Kupowany był jako nowy.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2016-09-20 07:10:46)

Offline

 

#7  2016-09-20 10:32:31

  sidjestgit - Użytkownik

sidjestgit
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-03-07

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Roznica miedzy nowym sprawnym a używanym sprawnym monitorem jest żadna.
Ten nowy po miesiącu tez jest używany.
Mam na stole 3 monitory z czego 2 x 23" oraz jeden Samsung 4:3 19" (19" ma taka wysokość matrycy jak 23")
Tego 19" Samsunga znalazłem na ebayu i zaraz pojechałem go kupić.
Okazało się ze monitor stal w pewnej malej serwerowni obok szaf, był włączany tylko gdy admin chodził zrobić jakieś
apdejty. (przy mnie kolo odpinał go od serwera. w serwerowni były filtry itp, zero kuzu. monitor sprzedawali bo likwidują serwerownie, będą kolokować)
Za tego Samsunga 19" zapłaciłem 15 euro :) (tyle co 2 kawy i ciacho) No i sobie chwale (po prostu robi swoja robotę tak jak te za 700 euro. do czytania PDF i innego Tekstu styka)

Sumując. Jeśli sprawny to kupuj.

Ostatnio edytowany przez sidjestgit (2016-09-20 10:35:02)

Offline

 

#8  2016-09-20 21:22:59

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Podpisuję się rękami nogami pod kupnem używanych :)
Do mojego setupu 2x17 chciałem dokupić trzeci, ale okazało się że nie mogę używac naraz więcej jak dwóch :p
Także dorwałem za całe 70plnów Samsunga Syncmaster 710T, toćka w toćkę jak ten pierwszy i jak mam ochotę coś poczytać czy porzeźbić w konsoli na wielolinijkowym pliku, obracam je sobie o 90st i xrandruję obrócenie. Efekt wyczepisty, bo matryca przystosowana jest do obracania i przekłamanie barw jest akceptowane.
Zastanów się Hepita jakie masz potrzeby; jakich złącz potrzebujesz i funkcji.
Miałem wspomnianego wcześniej lg1718s, ale wyrosłem z VGA na rzecz DVI i HDMI. Posiadane syncmastery świetnie sobie radzą z kablem HDMI->DVI. Obsługują także SyncOnGreen (sprawdzane z Playstation 2).
Swoją drogą, potrzebuję większych przekątnych; ktoś czasem nie chce kupić 2x 710t + lg1718s w nieprzyzwoitej cenie 50pln/sztuka? ^^

Offline

 

#9  2016-09-20 22:22:55

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Zastosowania wszechstronne, ale nie potrzebuję czegoś do pracy nad grafiką, nie gram też w gry które by wymagały odświeżania większego niż 60 Hz. Więc szukam jakiegoś FullHD IPS koło 20 cali.
No nic, dzięki za opinie, będę szukał w okolicy. Jak coś znajdę to kupię :)


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#10  2016-11-03 18:47:04

  Datastream Bolt - Użytkownik

Datastream Bolt
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-10-23

Re: Co myślicie o używanych monitorach?

Używane monitory wcale takie złe nie są, a czasami efekt może przejść wszelkie oczekiwania, jak na przykład ostatnio zdarzyło mi się kupić monitor od Acera, 23 cale i przyłożyć do obecnego wcześniej samsunga, to jednak jakość barw w acerze jest zdecydowanie lepsza, przez co widzę teraz, jak bardzo biel na samsungu jest żółta... Ale co dwa monitory to nie jeden. Tak więc jedyna na co narzekam to... słaba jakość starego monitora c:

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)