Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-08-04 10:08:19

SamozwańczyKrólBasha
Lemur
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2016-02-24

Linux - Test dla nowego pracownika

Cześć

Mam do zrobienia test dla nowych kandydatów na stanowisko administratora. Moje zadanie polega na wymyśleniu pytań dla kandydata z działki linux, bash, tomcat, apache i inne rzeczy którymi nie chce was kłopotać. Osoba na tym stanowisku będzie się zajmowała między innymi administrowaniem serwerami (debian), pisaniem skryptów, i zarządzaniem maszynami wirtualnymi i administrowaniem aplikacjami.

Chciałbym Was zaprosić do dyskusji na temat przeprowadzania rekrutacji na sysadmina. Jak do tego podejść? Jakie pytania zadać w wymienionych przeze mnie działek? Nie mam wielkiego doświadczenia ani jeśli chodzi o rekrutowanie. Może wy macie jakieś pomysły czy doświadczenia?

Nie chce by było za łatwo ani za trudno ani też nie chce zestresować na śmierć kandydata, więc moje propozycje pytań są takie:

1) Pytania ogólne typu: Na czym polega wirtualizacja? :) Jakie znasz rodzaje?
2) Co znajduję się w /proc a co w /bin
3) Jak monitorować w debianie parametry systemu. Np sposoby wyświetlania ilości cpu,hdd,ram.
4) Po co w linuksie jest cron?
5) Co znajduję się w /etc/fstab i jak zamontować udział sieciowy?
6) Po jakim protokole montuje się udział sieciowy wystawiany przez host windowsa?
7) Dam mu do wyjaśnienia jakiś prosty skrypt bash-owy i niech powie co ten robi (czy raczej niech pisze własny?)
8) Jak zmienić ilość pamięci jaką wykorzystuje tomcat i/lub jak nazywa się plik konfiguracyjny gdzie się to robi?


A teraz wzbudzę w was poczucie niższości. Zresztą uzasadnione :)

Offline

 

#2  2016-08-04 10:27:06

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Dla mnie tego typu quiz zawsze jest bez sensu i nijak warunkuje czy dany człowiek sobie na tym konkretnym stanowisku poradzi. Zamiast tego, udostępnij człowiekowi testowe środowisko stworzone na potrzeby rekrutacji. Środowisko, w którym temu gościowi przyjdzie pracować i w tym środowisku mu zaserwuj konkretne rzeczy do zrobienia. Chcesz, żeby ci pokazał, że "zna apacza"? Postaw mu go i zadaj praktyczne pytania. Najlepiej takie, na które nie będzie znał odpowiedzi lub też te, które mu sprawią niesamowitą trudność. xD Wtedy się uwidoczni proces myślowy pracownika i zobaczysz jak sobie on radzi, gdy czegoś nie wie albo, gdy zachodzi potrzeba rozwiązania problemu w sytuacji, z którą po raz pierwszy ma styczność. I to chyba tyle.

Jakby mi ktoś zadał pytanie, "co znajduje się w katalogu /bin/", odpowiedziałbym -- pliki. xD

Offline

 

#3  2016-08-04 10:42:57

SamozwańczyKrólBasha
Lemur
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2016-02-24

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Cenna uwaga i też bym wolał tak zrobić. Jednak w praktyce nie będę miał możliwości wpuszczenia go na kompa. Praca jedynie na kartce.. Jednak łapię Twoje ogólne przesłanie :)


A teraz wzbudzę w was poczucie niższości. Zresztą uzasadnione :)

Offline

 

#4  2016-08-04 10:51:05

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Na każde pytanie jest w necie odpowiedź. Posadź go przed fizyczną maszyną, bez loginów i haseł i niech się zaloguje. Jak sobie da radę, to z wszystkim sobie poradzi.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#5  2016-08-04 11:35:20

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

W końcu to IT, tu chodzi o umiejętność zarządzania informacją. Jak ktoś to potrafi i ma niesamowitą determinację, to sobie poradzi. xD

Offline

 

#6  2016-08-04 11:50:31

SamozwańczyKrólBasha
Lemur
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2016-02-24

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Może mu dać jakiś kawałek bashowego skryptu i zobaczyć jak kombinuje?


A teraz wzbudzę w was poczucie niższości. Zresztą uzasadnione :)

Offline

 

#7  2016-08-04 12:01:41

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

3104

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:42:51)

Offline

 

#8  2016-08-04 16:10:18

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

uzytkownikubunt napisał(-a):

Na tym forum mati75 chyba lubi zsh (Z shell) bardziej niż Bash.

To wszystko wina azhaga admina łajzy.

Składka bashowa działa w zsh, z tym akurat nie ma problemu.

Sam jestem sysadminem i przeszło paru nowych przez moją rekrutacje.

Pytania typu:

1) Pytania ogólne typu: Na czym polega wirtualizacja? :) Jakie znasz rodzaje?
2) Co znajduję się w /proc a co w /bin
3) Jak monitorować w debianie parametry systemu. Np sposoby wyświetlania ilości cpu,hdd,ram.
4) Po co w linuksie jest cron?
5) Co znajduję się w /etc/fstab i jak zamontować udział sieciowy?
6) Po jakim protokole montuje się udział sieciowy wystawiany przez host windowsa?
7) Dam mu do wyjaśnienia jakiś prosty skrypt bash-owy i niech powie co ten robi (czy raczej niech pisze własny?)
8) Jak zmienić ilość pamięci jaką wykorzystuje tomcat i/lub jak nazywa się plik konfiguracyjny gdzie się to robi?

Są kompletnie bez sensu, bo nie sprawdzają nic. Ktoś kompletnie zielony może użyć google i będzie miał odpowiedź, ale chyba nie o to chodzi.

Proponuje się skupić bardziej na tym co sysop ma robić, czyli jak coś zainstalować (pip z pythona czy pecl), jak znaleźć coś w logach, grupy, uprawnienia itd.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#9  2016-08-04 19:27:06

  noyo - Użytkownik

noyo
Użytkownik
Skąd: Mazury
Zarejestrowany: 2014-05-06
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Moim zdaniem, szukanie odpowiedzi w internecie i umiejętność wykorzystywania ich jest tak samo ważna jak inne rzeczy, więc można dorzuć jakiś etap w wyszukiwaniu i wykorzystywaniu wiedzy zgromadzonej w "śmietniku" :)

Ostatnio edytowany przez noyo (2016-08-04 19:31:54)

Offline

 

#10  2016-08-04 20:30:38

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Przyznam że nie czytałem całego tematu bo tak bardzo chciałem odpowiedzieć ;P
Obecnie pracuję jako admin- operator 13k+ maszyn w dużej korpo.
Jeśli chodzi o test to w moim przypadku był skonstruowany genialnie.

Należy zmienić uprawnienia pliku init.file , dając tylko odczyt i wykonanie grupie was, pełne użytkownikowi wasadmin i żadnych dla pozostałych. Które z niżej podanych poleceń realizuje tę logikę
a) chattr <tu jakieś losowe krzakiXD> RWXRW---- init.file
b) chattr wasadmin.was init.file ; chown 570 init.file
c) chown was:wasadmin ; chmod 750 init.file
d) chown was.wasadmin ; chmod g=rx u=rwx o= init.file

takich pytań było ze trzydzieści z adminki, 30 z webaplikacji, 40 z baz danych i podobnie z javą, pajtonami i resztą raków.
Generalnie składnia pytania ma wyeliminować ziomków typu 'widziałem w google i jakoś tak to szło'. Albo siedzisz w tym i wiesz że user:grupa plik, albo rzeźbisz i trafisz albo nie.

edit: jako pierwsze pytanie powiedz 'jak zrobić generator losowych znaków', a jak nie będize wiedział to każ mu wyjśc z VI xD

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2016-08-04 20:31:50)

Offline

 

#11  2016-08-04 20:47:31

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

sam test, choćby nie wiem jak dobry nie zobrazuje ci "całości" pracownika, najlepsze są jednak te ~3 miechy, wtedy można ocenić czy to wartościowa osoba, czy ma widzę, czy wie gdzie szukać jak czegoś nie wie i tak dalej :)

Offline

 

#12  2016-08-04 21:58:39

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

noyo napisał(-a):

Moim zdaniem, szukanie odpowiedzi w internecie i umiejętność wykorzystywania ich jest tak samo ważna jak inne rzeczy, więc można dorzuć jakiś etap w wyszukiwaniu i wykorzystywaniu wiedzy zgromadzonej w "śmietniku" :)

Potem się kończy tak:

http://hostingnews.pl/wlamanie-na-serwery-adweb/


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#13  2016-08-04 22:11:34

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

lis6502 napisał(-a):

Przyznam że nie czytałem całego tematu bo tak bardzo chciałem odpowiedzieć ;P
Obecnie pracuję jako admin- operator 13k+ maszyn w dużej korpo.
Jeśli chodzi o test to w moim przypadku był skonstruowany genialnie.

Należy zmienić uprawnienia pliku init.file , dając tylko odczyt i wykonanie grupie was, pełne użytkownikowi wasadmin i żadnych dla pozostałych. Które z niżej podanych poleceń realizuje tę logikę
a) chattr <tu jakieś losowe krzakiXD> RWXRW---- init.file
b) chattr wasadmin.was init.file ; chown 570 init.file
c) chown was:wasadmin ; chmod 750 init.file
d) chown was.wasadmin ; chmod g=rx u=rwx o= init.file

takich pytań było ze trzydzieści z adminki, 30 z webaplikacji, 40 z baz danych i podobnie z javą, pajtonami i resztą raków.
Generalnie składnia pytania ma wyeliminować ziomków typu 'widziałem w google i jakoś tak to szło'. Albo siedzisz w tym i wiesz że user:grupa plik, albo rzeźbisz i trafisz albo nie.

edit: jako pierwsze pytanie powiedz 'jak zrobić generator losowych znaków', a jak nie będize wiedział to każ mu wyjśc z VI xD

Pomysł idealny XD co byś odpowiedział, jakbyś dostał takie pytanie (o generatorze)?

_____

Tak jak wyżej + pytanie o drobne różnice np poleceń czy między systemami (np najistotniejsza róznica między Gentoo a Debianem). Jak gość by siedział w czymś, to by wiedział co i jak.

Offline

 

#14  2016-08-04 22:52:02

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

A ja tam skłaniam się do praktyki i oceny innych umiejętności niż znajomość definicji. xD Dla przykładu, conky i LUA. Ja kompletnie nie znam tego całego LUA ale jakoś mi to nie przeszkodziło w wyrzeźbieniu przyzwoitego desktopa. xD Od paru lat zamierzam przeczytać podstawy linuxa, może w końcu kiedyś to zrobię ale jakoś ciągle mi czasu brakuje i tak odkładam na później. xD

Offline

 

#15  2016-08-05 02:08:04

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

mati75 napisał(-a):

noyo napisał(-a):

Moim zdaniem, szukanie odpowiedzi w internecie i umiejętność wykorzystywania ich jest tak samo ważna jak inne rzeczy, więc można dorzuć jakiś etap w wyszukiwaniu i wykorzystywaniu wiedzy zgromadzonej w "śmietniku" :)

Potem się kończy tak:

http://hostingnews.pl/wlamanie-na-serwery-adweb/

Adweb się skończył z zupełnie innego powodu, niż się oficjalne sądzi.

Najpierw było dwóch kumpli, jeden od technologii i adminki, drugi od marketingu i zarządzania.
Kiedy się pojawiła prawdziwa kasa, i starczyło na helikopter, to nagle ktoś wymyślił,
że po co dawać dolę gościowi od technologii, skoro można PRO ADMINA za 2-3 tysie zatrudnić.

Nastąpił uroczysty rozwód, po którym wystawiony do wiatru spec od technologii odszedł z całą technologią, a "harcerze za 2-3 tysie" nawet nie wiedzieli, co mają w systemie.

Właśnie dlatego backupy poleciały razem z całością danych z produkcji, a po wielkiej firmie technologicznej zostały guziki.

Twój komentarz o tym, jak się kończy nie opisuje Adwebu tylko Rotnode, tam się harcerze popisali dając klientom dostęp do sudo, i to w dosyć trefnej wersji.
Oczywiście, jak napisał ktoś w komentarzu na niebezpieczniku:

Grsec przed CVE-2012-0056 cię nie obroni.
Skompilowanie wszystkich binarek robiących setuid z PIE mogłoby, ale kto to robi.

sznurek:
https://niebezpiecznik.pl/post/rootnode-net-hacked/

Pozdro

PS:

Kod:

hardening-check `which sudo`
/usr/bin/sudo:
 Position Independent Executable: yes
 Stack protected: yes
 Fortify Source functions: yes (some protected functions found)
 Read-only relocations: yes
 Immediate binding: yes

SOA#1

XD


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2016-08-05 11:29:46

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Jacekalex napisał(-a):

Nastąpił uroczysty rozwód, po którym wystawiony do wiatru spec od technologii odszedł z całą technologią, a "harcerze za 2-3 tysie" nawet nie wiedzieli, co mają w systemie.

Właśnie dlatego backupy poleciały razem z całością danych z produkcji, a po wielkiej firmie technologicznej zostały guziki.

O to mi właśnie chodzi, że harcerze nie bardzo składni basha znali i poleciało o jedną * za dużo:

Dla jasności: backupy poleciały, bo były podmontowane r/w, pewnie w /backup – dlatego nie było widocznych skutków zaraz po magicznym poleceniu, ale trochę to trwało, więc nasz bohater poszedł spać, zostawiając otwartą sesję ssh z kasowaniem „kolejki spamu”. Gdy rano się obudził, system męczył się z usuwaniem zawartości /sys, ale już było za późno, bo całe /home czy /srv odeszło do krainy wysokiej entropii.

Co do samego spamu, który zapycha kolejki – to był zapewne spam wychodzący, czyli rozsyłany przez konta, do których wyciekły (trojanami) hasła, z nim jest trudniej walczyć, bo klient zautoryzowany, a jak już się podepnie, to wali grubymi tysiącami maili. Wykasowanie jest dość proste, może nawet na forum dostał prawidłową odpowiedź, typu: rm -rf /var/spool/postfix/active/*/* ale na to system mógł odpowiedzieć „argument list too long” i nasz bohater sam powstawiał spacje (no skoro too long, to skrócimy i niech idzie w kawałkach), ciesząc się do siebie, jaki to jest sprytny i nie dośc, że sam administruje, to jeszcze sam poprawia komendy zasugerowane na forum.

Dlatego nie było od razu zgłoszenia do prokuratury, dlatego ocalały bazy danych klientów (/var).


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#17  2016-08-05 14:14:12

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

3108

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:42:56)

Offline

 

#18  2016-08-05 14:17:20

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

uzytkownikubunt napisał(-a):

lis6502 napisał(-a):

takich pytań było ze trzydzieści z adminki, 30 z webaplikacji, 40 z baz danych i podobnie z javą, pajtonami i resztą raków.

Tak z ciekawości jakie pytanie może dostać kandydat na administratora z Javy?

pewnie test ogolny nie na konkretne stanowisko, kiedys na rozmowie na linuxowca dostalem tez test 50 pytan z windowsow :P

Offline

 

#19  2016-08-05 14:37:11

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

3109

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:42:57)

Offline

 

#20  2016-08-05 17:40:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

mati75 napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

Nastąpił uroczysty rozwód, po którym wystawiony do wiatru spec od technologii odszedł z całą technologią, a "harcerze za 2-3 tysie" nawet nie wiedzieli, co mają w systemie.

Właśnie dlatego backupy poleciały razem z całością danych z produkcji, a po wielkiej firmie technologicznej zostały guziki.

O to mi właśnie chodzi, że harcerze nie bardzo składni basha znali i poleciało o jedną * za dużo:

Dla jasności: backupy poleciały, bo były podmontowane r/w, pewnie w /backup – dlatego nie było widocznych skutków zaraz po magicznym poleceniu, ale trochę to trwało, więc nasz bohater poszedł spać, zostawiając otwartą sesję ssh z kasowaniem „kolejki spamu”. Gdy rano się obudził, system męczył się z usuwaniem zawartości /sys, ale już było za późno, bo całe /home czy /srv odeszło do krainy wysokiej entropii.

Co do samego spamu, który zapycha kolejki – to był zapewne spam wychodzący, czyli rozsyłany przez konta, do których wyciekły (trojanami) hasła, z nim jest trudniej walczyć, bo klient zautoryzowany, a jak już się podepnie, to wali grubymi tysiącami maili. Wykasowanie jest dość proste, może nawet na forum dostał prawidłową odpowiedź, typu: rm -rf /var/spool/postfix/active/*/* ale na to system mógł odpowiedzieć „argument list too long” i nasz bohater sam powstawiał spacje (no skoro too long, to skrócimy i niech idzie w kawałkach), ciesząc się do siebie, jaki to jest sprytny i nie dośc, że sam administruje, to jeszcze sam poprawia komendy zasugerowane na forum.

Dlatego nie było od razu zgłoszenia do prokuratury, dlatego ocalały bazy danych klientów (/var).

Kolejkę spamu w Postfixie się czyści poleceniem postsuper a nie przez polecenia basha,
rm -f oznacza czasowe rozwalenie Posfixa zazwyczaj.

Zatem wystarczyło:

Kod:

postsuper -d ALL

ale najpierw po prostu skonfigurować ponownie Spamassina.
Usuwanie spamu przez rm oznacza, że nowy "admin"  miał totalne pojęcie  o absolutnie niczym.

Za to szef Adwebu nie wiedział, że w firmie technologicznej się oszczędza na helikopterach a nie na głównych specjalistach od używanej technologii.

Jak ktoś nie wierzy, to niech się spyta w Intelu, Qualcommie albo Armie. xD

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-08-05 17:43:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#21  2016-08-05 21:07:10

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

uzytkownikubunt napisał(-a):

lis6502 napisał(-a):

takich pytań było ze trzydzieści z adminki, 30 z webaplikacji, 40 z baz danych i podobnie z javą, pajtonami i resztą raków.

Tak z ciekawości jakie pytanie może dostać kandydat na administratora z Javy?

Test miał ocenić w szeregi jakiej grupy wstąpię, jeśli chodzi o javę to celowo udzielałem randomowych odpowiedzi xD

Offline

 

#22  2016-08-05 22:11:34

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Jacekalex napisał(-a):

Kolejkę spamu w Postfixie się czyści poleceniem postsuper a nie przez polecenia basha,

Ja to wiem, ladmini tego nie wiedzieli. Zaczyna się blokady źródła zapychania kolejki, a potem się ją czyści.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#23  2016-08-05 22:48:08

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

mati75 napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

Kolejkę spamu w Postfixie się czyści poleceniem postsuper a nie przez polecenia basha,

Ja to wiem, ladmini tego nie wiedzieli. Zaczyna się blokady źródła zapychania kolejki, a potem się ją czyści.

Jak znam życie, to źródłem był brak filtrów SPF i DKIM i filtrów RBL  na wejściu, czyli sesji SMTP.

Czyli razem z ze starym adminem poszły na spacer wszystkie zaawansowane konfiguracje. xD


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#24  2016-08-05 23:21:59

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Albo klienci z podejściem, że strona raz zainstalowana będzie działać wiecznie. Pluginów też można nasrać pierdyliand, a potem się kończy tak:

Kod:

2016-08-05 23:04:10 1bVmHq-0002tu-Jg <= pacjent@domena.pl U=pacjent P=local S=1416 id=d4cadf8cbe14abc77811511ad45c1b3f@domena.pl T="Shall we F$ck?" from <pacjent@domena.pl> for xxxx@hotmail.it
2016-08-05 23:04:10 cwd=/home/pacjent/domains/domena.pl/public_html/wp-content/plugins/shortcodes-ultimate 5 args: /usr/sbin/sendmail -t -i -f pacjent@domena.pl
2016-08-05 23:04:11 1bVmHq-0002uF-Mq <= pacjent@domena.pl U=pacjent P=local S=1406 id=f3bd03bfd7a585938c64aa9ad6b23bdf@domena.pl T="Don't Say NO to My Sxxy Call" from <pacjent@domena.pl> for xxxx@yahoo.com
2016-08-05 23:04:11 cwd=/home/pacjent/domains/domena.pl/public_html/wp-content/plugins/shortcodes-ultimate 5 args: /usr/sbin/sendmail -t -i -f pacjent@domena.pl
2016-08-05 23:04:11 1bVmHr-0002ue-1o <= pacjent@domena.pl U=pacjent P=local S=1408 id=10a3ff1475613bc4cb10e937d7400611@domena.pl T="Shall we F$ck?" from <pacjent@domena.pl> for xxxx@hotmail.com
2016-08-05 23:04:11 cwd=/home/pacjent/domains/domena.pl/public_html/wp-content/plugins/shortcodes-ultimate 5 args: /usr/sbin/sendmail -t -i -f pacjent@domena.pl
2016-08-05 23:04:11 1bVmHr-0002v3-7A <= pacjent@domena.pl U=pacjent P=local S=1440 id=a4fd8d6f4bc97ca63fb52b85a1646b35@domena.pl T="Shall we F$ck?" from <pacjent@domena.pl> for xxxx@yahoo.com
2016-08-05 23:04:11 cwd=/home/pacjent/domains/domena.pl/public_html/wp-content/plugins/shortcodes-ultimate 5 args: /usr/sbin/sendmail -t -i -f pacjent@domena.pl

Ostatnio edytowany przez mati75 (2016-08-05 23:23:04)


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#25  2016-08-06 16:26:02

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Mnie kiedyś na rozmowie zapytano ile można zaadresować hostów w sieci 10.0.0.0/22
Jak powiedziałem, że 2^10-2, to gość zrobił wielkie oczy i stwierdził, że to nie prawda.
Nie chodziło raczej o sprawdzenie, jak komuś coś grzecznie wytłumaczyć, bo gość stanowczo upierał się przy swoim. W końcu spytałem się ile tych hostów wg niego można zaadresować, usłyszałem "ok siedmiuset". Wstałem i wyszedłem, bo kolejnego idioty za szefa nie chciałem.
Inne odpowiedzi na swoje pytania komentował, "że Pan to bardziej z doświadczenia mówi, a nie tak jak powinno się to robić". Witki opadają.

Jeśli chodzi o sprawdzenie wiedzy to wg mnie tylko VMka ze spreparowanym problemem, który nie wyskoczy na pierwszej stronie w podpowiedziach google. Wtedy od razu widać, czy gość jest pro czy tylko "kiedyś zainstalował łubuntubu"


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)