Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-07-24 20:12:02

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Witam.

Mam ja sobie Lenovo Y580, dysk HDD który dali z lapem zionie ducha - drugi raz w przeciągu dwóch miesięcy musiałem ręcznie remapować badblocki - czas najwyższy wymienić to ustrojstwo na coś normalnego - celuję w SSD ~500 GB (mniej nie ma sensu).

1. Mam dwie opcje - albo brać SSD na normalnym złączu SATA, albo na mSATA które również jest w moim lapku. Na chwilę obecną mSATA wydaje się lepszym  pomysłem - bo zostaje miejsce na ewentualny drugi "normalny" dysk... ALE coś czytam różne opinie na temat tego złącza - jedni piszą że prędkości są gorsze niż na normalnym SATA, inni że tak było tylko na początku bo producenci nie optymalizowali zachowania kontrolerów pod mSATA tylko dawali dokładnie to samo co w SATA, potem się opamiętali i nowsze konstrukcje chodzą tak samo szybko - ktoś może wie jak wygląda prawda w tym temacie?

2. Na chwilę obecną najbardziej skłaniam się ku Samsungowi 850 EVO 500 GB - w pracy mam wersję 250 GB (na SATA) i chodzi bardzo ładnie, ale widzę że dobre opinie zbiera też Crucial... miał ktoś może do czynienia z dyskami tej firmy? Warto w to inwestować? A może jeszcze coś innego? Wiem że pewniakiem powinien być Intel (Intel SSD 540s też się ładnie prezentuje), ale brakuje mi wersji mSATA... (jak się zdecydowałbym żeby jednak brać na normalne SATA to oczywiście Intel wraca do gry...).

Dysk do zastosowania ogólnego + developerki głównie Windos (czytaj kobyły w stylu: Visual Studio, M$ SQL Server itd.).

Z góry dzięki za info.

Pozdrawiam.

Offline

 

#2  2016-07-24 22:13:29

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Przeczytaj warunki gwarancji producentów i je porównaj.
Reszta ma zdecydowanie mniejsze znaczenie przy wyborze.

btw, mi właśnie padł HDD używany jako kopia zapasowa danych na SSD ;)
Miało być na odwrót ;)

Offline

 

#3  2016-07-25 03:08:35

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Huk napisał(-a):

celuję w SSD ~500 GB (mniej nie ma sensu).

ależ ma. w PC mam 64 GB, w lapku 128 GB, który i tak w większości połowie jest pusty. kwestia organizacji. jeżeli potrzebujesz dużo miejsca na muzykę/filmy/inne bzdury, to możesz to trzymać na zwykłym talerzu, na dysku zewnętrznym USB albo spiąć sobie jakiś RAID. przecież nośnik z multimediami nie musi być szybki, prawda? na SSD trzymasz przede wszystkim system, swap i najczęściej uruchamiane programy, a filmy i gry spod windy wywal na talerz. ja w takiej konfiguracji nie odczuwam, żeby się ładowały wolniej.

pytanie brzmi: czy wydam więcej kasy po to, żeby nie musieć dołączać zewnętrznych dysków/pendrajwów/kart pamięci, żeby obejżeć filma

__
edyta: używam od ponad roku szajsunga i adata, problemów nie zgłaszam.

Ostatnio edytowany przez rychu (2016-07-25 03:11:10)


linux regd. user #248790

Offline

 

#4  2016-07-25 07:02:49

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

@yossarian:

Z tego co widzę Samsung daje 5 latek i 150 TB, Crucial 3 lata i 75 TB - ale szczerze, wątpię żebym do tych granic zbliżył się nawet przez 10 lat... aż tyle mielenia na dysku nie ma... :)

@rychu:

Gdyby nie to że obecny HDD pada to bym się zgodził - a tak wolę już wziąć 500 GB i mieć spokój z miejscem - filmy gry itd i tak trzymam na zewnętrznych dyskach, które to zresztą kiedyś opisywałem (obecnie w sumie na jednym głównie - ADATA HD710), wczoraj postawiłem tam też Debiana i chodzi bardzo sprawnie :)

Chyba rychu dawno nie używałeś Windosa jako maszynki do programowania :) - niestety Visual + SQL + SDK do różnych Androidów potrafią ważyć dziesiątki GB (na chwilę obecną na kompie firmowym, po roku mam wolne 25 GB / 250 GB), a jeszcze chciałbym tam postawić obok Debiana... dlatego wolę brać 500 GB żeby potem nie żonglować.

Realnie ile bym nie wziął i tak wiem z doświadczenia że będzie za mało :P

Jedyne co mnie zastanawia to ten dylemat mSATA vs SATA...

Pozdrawiam.

Offline

 

#5  2016-07-25 09:39:01

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Złącza nie mają znaczenia. Miałem kiedyś dysk na msata w jakimś lapku i różnicy nie odczułem.

Offline

 

#6  2016-07-25 10:22:17

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

A moim zdaniem mają.
Stałem przed podobnym wyborem w zeszłym miesiącu do stacjonarki (bo te dyski na pciex to tak naprawdę przejściówka do m2 plus krzemiak).
Nie wiem jak masz zorganizowaną maszynę, ale u mnie w gentoo jest tak, że kompilacje i tak dzieją się w ramie, cały portage (czyli 200MB+ małych plików tekstowych) jest podmontowane jako aufs (więc przeszukiwanie tej bazy również dzieje sie ramie), a openRC rządzi się swoimi prawami i dhcpowanie po adres i tak trwa te trzy sekundy ;)
Jeżeli masz jakąś maszynkę i7 czterokorową i komp ma być gotowy jeszcze zanim nadusisz POWER- idź w m2.
Ja kupiłem Kingstona 120 na Sata3 i różnica jest na tyle zadowalająca, że jestem pewien że nie wykorzystałbym mocy m2'ki.
<offtop>ja też używam konfiguracji maszyny+ nas do danych i polecam ten styl życia</offtop>

Offline

 

#7  2016-07-25 10:55:43

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

@Pavlo950:

Dzięki za info.

@lis6502:

Y580 to jest lapek - nie ma tam złącza M2 niestety, do wyboru mam: albo SATA (do którego obecnie jest podpięty padający "tradycyjny" dysk) albo mSATA (obecnie nieużywane).

Wiem że M2 ma lepszą wydajność ale tutaj takiego wyboru nie mam - SATA albo mSATA oto jest pytanie - czy pomiędzy tym obecnie są jakieś większe różnice prędkości.

W pracy mam EVO 850 250 GB na SATA - benchmarków nie robiłem, ale pomiędzy tym a dyskiem talerzowym różnica jest OGROMNA (kiedyś wstawanie Windosa od zera do pulpitu - 2 minuty, teraz 30 sekund), uruchamianie Visuala z naszym projektem kiedyś 5 minut, teraz 1 itd.)

Generalnie cudów nie oczekuję, tylko nie chciałbym aby się okazało że dysk na mSATA np. przypycha się czy też dostaje "czkawki" przy dłuższym użytkowaniu, a na SATA jest wszystko OK, albo że oba dyski niby mają taką samą wydajność na papierze, a realnie SATA 300 MB/s a mSATA połowę tego (na początku jak weszła mSATA kilku producentów się popisało i tak wyglądały benchmarki dla tego samego modelu dysku).

Dlatego zbieram opinie o tym wynalazku :) - nie ukrywam że lepiej było by wziąć mSATA a za jakiś czas może jakiegoś talerza jak obecny całkiem wyzionie ducha ale brak pewności nieco odbiera chęci...

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez Huk (2016-07-25 10:56:09)

Offline

 

#8  2016-07-25 11:20:09

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Wujek google informuje, że oba złącza pracują w SATA 3 czyli 6Gb/s, więc lepszym wyborem jest miniSATA.

Offline

 

#9  2016-07-25 17:09:18

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Huk napisał(-a):

@yossarian:

Z tego co widzę Samsung daje 5 latek i 150 TB, Crucial 3 lata i 75 TB - ale szczerze, wątpię żebym do tych granic zbliżył się nawet przez 10 lat... aż tyle mielenia na dysku nie ma... :)

Do tych 3/5 lat zbliżysz się wcześniej niż za 10 lat ;)

Poza tym nie ma czegoś takiego jak „5 latek i 150 TB” i „3 lata i 75 TB”. Zamiast „i” jest „albo”. A to tylko jedno z wielu ograniczeń gwarancji producenta.
Ja wybrałbym ten z 5-letnia gwarancją.
A tym, czy wg jakiegoś testu program uruchomi się o 0.00001 s szybciej na jakimś innym dysku, bym sobie w ogóle głowy nie zaprzątał.

Offline

 

#10  2016-07-26 03:26:12

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Huk napisał(-a):

Chyba rychu dawno nie używałeś Windosa jako maszynki do programowania :)

no właśnie, dlaczego spora grupa ludzi decyduje się na pisanie aplikacji na androida  pod shitem? pardon, windowsem

sory za ot

Ostatnio edytowany przez rychu (2016-07-26 03:26:39)


linux regd. user #248790

Offline

 

#11  2016-07-26 09:53:43

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Brałbym coś na kościach MLC gdyż TLC mają dużo mniejszą żywotność i wydajność, spadek zauważalny już po kilku miesiącach normalnego użytkowania. Obecnie większość tańszych dysków posiadają TLC.


Windows 8.1

Offline

 

#12  2016-07-26 13:01:20

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Losowej jakości SSD z jakąś rozsądną gwarancją i polityką backupu oraz szyfrowaniem danych i można w kółko jechać na gwarancji ;]

Offline

 

#13  2016-07-26 17:35:52

  numer_inaczej - Użytkownik

numer_inaczej
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-15

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Wtrącę swoje 3 grosze. Mam taką konfigurację jaką przedstawił rychu, tj Samsung SSD 850 PRO 256GB na system oraz szyfrowany WDC Red 3 TB na którym mam między innymi backup.
Użycie danych na SSD przedstawia się następująco:

Kod:

System plików           rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sda7                 35G  9,6G   23G  30% /
/dev/sda6                488M   19M  434M   5% /boot
/dev/sda8                9,8G  3,5G  5,8G  38% /usr/portage
/dev/sda9                 15G  1,1G   13G   8% /var
/dev/sda10                26G  6,6G   18G  28% /home
/dev/sda11               148G   31G  110G  22% /as_media
/dev/mapper/gentoo-data  2,6T  166G  2,3T   7% /media/data

Czyli jak widać system nie ma aż takich wymagań. Na /as_media trzymam gry ze steama.
Ja przy wyborze dysku kierowałem się pojemnością (miał być na dwa systemy, ostatecznie został tylko Gentoo Linux - tylko z Fluxbox. Jeśli korzystasz z innego środowiska to troszkę więcej miejsca należałoby dorzucić. A tak to najzwyklejszy desktop z apache i cupsem) oraz 10 letnią gwarancją (do czasu osiągnięcia limitu transferu danych).
Póki co wszystko działa jak Pan Bóg przykazał.
Dysk kupowałem około 2 lata temu, podczas gdy później znajomi kupowali inne marki i nie słyszałem, by narzekali.

Offline

 

#14  2016-07-28 21:34:14

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Dzięki wszystkim za info chyba wezmę tego Samsunga EVO 850 na mSATA i niech się dzieje co ma ;]

@yossarian:

No faktycznie latka zlecą szybko - oczywiści chodziło mi o limit TB - do tego na 99% nie zbliżę się w żadnym z tych urządzeń przez dłuuugi czas :)

@rychu:

To był przykład - póki co nie pisze pod Andka ani żadną mobilkę, ale w razie czego miejsce być musi (i nie wiem skąd przekonanie Twoje że SDK Andka pod Linuksem waży mniej... jak instalowałem SDK pod Debianem to pobierał tyle samo syfu co pod Windos - ten typ tak ma po prostu), dlatego mniej niż 480-500 GB mnie nie interesuje.

@raven18:

Z tego co się orientuję to nie TLC jako takie a niektóre jego implementację - np. poprzednia wersja EVO - 840 miała bardzo poważne problemy pod tym względem wynikające z faktu że stosowano tam TLC bardzo małych rozmiarów (19 nm) co z czasem prowadziło do efektu "naciekania" stanów sąsiednich komórek TLC dla dawno zapisanych danych i zmniejszało bardzo znacząco prędkość odczytu danych (z 500 MB/s => 50 MB/s). Rozwiązaniem był ponowny zapis danych do tej komórki - prędkość wracała do normy na jakiś czas. Dlatego w EVO 850 jest "3D V-NAND" - czytaj. marketingowa papkowata nazwa nowego TLC ale wykonanego w 40 nm i w innej technologii, która ma zapobiec min. efektowi "naciekania" - jak dotąd doniesień o problemach jak w EVO 840 brak - samemu w lapku firmowym mam wersję 250 GB od 1.5 roku i nie odczuwam żadnej degradacji wydajności.

Pozdrawiam.

Offline

 

#15  2016-07-30 22:48:16

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

ja mam Crucial  BX200 250 GB  chodzi wyśmienicie.

Offline

 

#16  2016-07-31 07:57:04

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

Teraz TLC masowo tłuką w 15nm
http://pclab.pl/news69258.html
Samsung to poprawił, reszta leci po kosztach jak widać ...


Windows 8.1

Offline

 

#17  2016-08-15 17:32:31

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: SSD - mSata czy SATA? Crucial, Samsung czy jeszcze co innego?

W końcu zakupiłem tego Samsunga dałem 725 zł (wersja mSATA... swoją drogą nie wiedziałem że to takie MAŁE ustrojstwo... 500 GB na powierzchni 3x4 cm - szacun) - co do prędkości, każdy benchmark pokazuje inną... ale Windos z 5 minut na uruchomienie na zwykłym dysku, zszedł na 15 sekund na SSD... więc benchmarki mam nosie :)

Jak kiedyś zainstaluje Debiana to dam znać ile tam zajmuje włączenie - ja bynajmniej jestem na chwilę obecną zadowolony, lapek zapierdziela jak rakieta :) - oby tylko swoje pochodził.

Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)