Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-05-06 10:58:29

  redelek - Członek DUG

redelek
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-07-17

Linux cache DNS

Witam,

Ostatnio na rozmowie w sprawie pracy miałem pytanie jak zwolnić/wyczyścić cache dns na serwerze z linux, nie będącym DNS-em. Odpowiedziałem, że za dużo pracują na Windows i takiego czegoś nie potrzeba bo linux na bieżąco odpytuje DNS. Popatrzyli na mnie z grymasem i coś tam odnotowali.
Nie jestem wszechwiedzący i uczę się cały czas. Ich grymas skłonił mnie do googlowania i do podpytania WAS. Niestety ciężko coś znaleść, albo nie tak pytania zadaję.
Może ktoś z Was wie jak to działa i czy dobrze im powiedziałem , jeśli źle to podajcie jakiś sznurek do poczytania


Dzięki


Pozdrawiam
Redelek
--------------------------------------------------------
Polecam hosting ViPower https://vipower.pl/panel/aff.php?aff=208, TikTalik https://tiktalik.com/pl/

Offline

 

#2  2015-05-06 13:00:45

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Linux cache DNS

Linux: /etc/init.d/nscd restart

Windows: ipconfig /flushdns

Ja bym tak odpowiedzial...

Offline

 

#3  2015-05-06 14:12:20

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux cache DNS

A mój linux ma cache DNS. xD Tzn. moja maszyna osobiście go nie posiada, bo to zagrożenie bezpieczeństwa i prywatności ale mój router już potrafi pamiętać zapytania DNS -- nie to bym podglądał gdzie ludzie włażą. xD Choć to w sumie nie router tylko dnsmasq, który także robi za server dhcp.

Offline

 

#4  2015-05-06 14:21:55

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Linux cache DNS

Zależy, jaki demon w Linuxie robi za cache DNS, ja mam na Bindzie, często jest na Dnsmasqu, może też mieć Nscd albo nawet Dnscache z paczki  Djbdns czy  Pdns,
przeważnie starczy zrestartować demona, który za to odpowiada.

Samba też może używać własnego, wbudowanego demona DNS albo Binda.

Razem jest sporo różnych opcji, zależnie, o jaką dystrybucję Linuxa konkretnie chodzi.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-05-06 14:26:38)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2015-05-06 14:32:08

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux cache DNS

Trza było się zapytać: A co to za linux? Bo przecie linux to samo jądro operacyjne i raczej nie potrafi samo nawet robić zapytań DNS, a jeśli ma pan na myśli dystrybucję (rozróżnia pan te dwa, prawda? xD), to jaka to dystrybucja i czy są tam domyślne pakiety czy raczej został ten system postawiony from scratch i admin poinstalował tam różne rzeczy. Jeśli to pierwsze, to jaka dystrybucja, a jeśli to drugie, to pewnie trza by się admina spytać, czy instalował tam jakiś cacher DNS. xD Bez tego to raczej trzeba by dig'ać i sprawdzić czy query time się zmienia i jest poniżej 1ms. xD A w ogóle to chyba ja powinienem być na pana miejscu skoro pan takie pytania zadaje. xD

Offline

 

#6  2015-05-06 16:22:54

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Linux cache DNS

1929

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:17:39)

Offline

 

#7  2015-05-06 16:35:36

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux cache DNS

Tak czy inaczej sam kernel się na nic zda. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2015-05-06 16:36:18)

Offline

 

#8  2015-05-07 00:12:05

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Linux cache DNS

redelek napisał(-a):

Witam,

Ostatnio na rozmowie w sprawie pracy miałem pytanie jak zwolnić/wyczyścić cache dns na serwerze z linux, nie będącym DNS-em. Odpowiedziałem, że za dużo pracują na Windows i takiego czegoś nie potrzeba bo linux na bieżąco odpytuje DNS. Popatrzyli na mnie z grymasem i coś tam odnotowali.
Nie jestem wszechwiedzący i uczę się cały czas. Ich grymas skłonił mnie do googlowania i do podpytania WAS. Niestety ciężko coś znaleść, albo nie tak pytania zadaję.
Może ktoś z Was wie jak to działa i czy dobrze im powiedziałem , jeśli źle to podajcie jakiś sznurek do poczytania


Dzięki

Generalnie w linuksie na pytanie "czy to jest trzymane w cache" bezpieczniej jest odpowiedziec "tak". (poniewaz pytanie raczej nie pada bez powodu :-)).

Jezeli sie przejmujesz tym ze "ktos cos zanotował" to nie przejmuj sie :-), częściej ocenia się za to co umniesz. Jak nie dostaniesz kontraktu to raczej przez fakt 'częstrzego uzywania windy' niz przez fakt nie wiedzenia jak dropować DNS cache.


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)