Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-08-06 13:56:56

  annti7 - Nowy użytkownik

annti7
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-06

Uruchomienie trybu graficznego - problem

Witam wszystkich!
Proszę o pomoc w uruchomieniu trybu graficznego. Próbuję robić wg poradnika http://www.debian.pl/threads/441-X-O...i-konfiguracja i mi nie wychodzi.
Polecenie dpkg-reconfigure xserver-xorg nie wywołuje u mnie żadnego kreatora. Próbowałem szukać jakiś rozwiązań w Internecie ale każdy pisze co innego.
Instalowałem jeszcze taki pakiet apt-get install xorg xbase-clients
Proszę o pomoc, jaki następny krok powinienem zrobić aby uruchomić tryb graficzny.
Z góry dziękuje za pomoc, pozdrawiam.

Offline

 

#2  2014-08-06 14:02:51

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

Witamy.

Przecież to porady z 2006 roku.
Sprawdź może w kalendarzu jaka jest aktualna data.

Napisz lepiej jaki masz sprzęt, jaki system, co konkretnie robisz i co próbujesz osiągnąć.

Offline

 

#3  2014-08-06 14:08:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

Na początek potrzebny jest wynik:

Kod:

lspci -k | egrep -iA3 vga

Poradnik, który przytoczyłeś, ma tylko 8 lat, od tego czasu  bardzo wiele się w Linuxie zmieniło na lepsze w dziedzinie konfiguracji obrazu.

Tu jest mocno młodsza dokumentacja:
https://wiki.debian.org/Xorg

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-08-06 14:11:02)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2014-08-07 10:03:40

  annti7 - Nowy użytkownik

annti7
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-06

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

lspci -k | egrep -iA3 vga
Polecenie pokazuje mi dwie karty:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Sandy Bridge Integrated Graphics Controller (rev 09)     Subsystem: Dell Device 04cd
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Cougar Point HECI Controller #1 (rev 04)
    Subsystem: Dell Device 04b3
--
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]
    Subsystem: Dell Device 04cd
05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)
    Subsystem: Dell Device 04b3

Chcę uruchomić tryb graficzny na laptopie Dell Vostro 3550.
Chciałem teraz uruchomić kreatora poleceniem
Xorg -configure
Otrzynuję błedy:
vmware:please ignore above "fatal; module vmwgfx not found."
(++) Using config file: "/root/xorg.conf.new"
(==) Using system config directory "/usr/share/X11/xorg.conf.d"
Number of created screens dpes not match number of detected devices.
Configuration failde

Offline

 

#5  2014-08-07 10:10:51

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

Nie potrzebujesz żadnego xorg.conf i żadnych „kreatorów”.

Napisz w końcu jaki system (i w jaki sposób) zainstalowałeś.

Offline

 

#6  2014-08-07 11:44:08

  annti7 - Nowy użytkownik

annti7
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-06

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

Zainstalowałem Debiana 6.0.3 2.6.32-5.686
W sumie jak instalowałem to celowo zrezygnowałem podczas instalacji z instalowania grafiki. Startuję z nauka Debiana i chciałem sobie później doinstalować.

Offline

 

#7  2014-08-07 11:47:11

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

annti7 napisał(-a):

Zainstalowałem Debiana 6.0.3 2.6.32-5.686
W sumie jak instalowałem to celowo zrezygnowałem podczas instalacji z instalowania grafiki. Startuję z nauka Debiana i chciałem sobie później doinstalować.

To jest muzealne wydanie, które się nie nadaje na sprzęt, który posiadasz.

Offline

 

#8  2014-08-07 12:08:04

  annti7 - Nowy użytkownik

annti7
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-06

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

yossarian napisał(-a):

annti7 napisał(-a):

Zainstalowałem Debiana 6.0.3 2.6.32-5.686
W sumie jak instalowałem to celowo zrezygnowałem podczas instalacji z instalowania grafiki. Startuję z nauka Debiana i chciałem sobie później doinstalować.

To jest muzealne wydanie, które się nie nadaje na sprzęt, który posiadasz.

To co proponujesz?
debian-7.6.0-i386-CD-1.iso
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.6.0/i386/iso-cd/

z tej strony będzie dobry?

Offline

 

#9  2014-08-07 12:14:30

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

Możesz wybrać amd64.
To również trochę za stare wydanie, ale jako instalator się nada.
Po instalacji od razu zrób aktualizacje do Jessie i dopiero wtedy baw się w konfigurację lub od razu próbuj z instalatorami Jessie, ale one czasem nie działają.
http://dug.net.pl/tekst/200/pobieranie_obrazow_instalacyjnych_debiana/

Offline

 

#10  2014-08-07 13:01:37

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

Jessie Alpha 1 działa na pewno.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#11  2014-08-07 20:12:05

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

Generalnie moja rada .... zainstaluj sobie z "srodowiskiem graficznym" oraz ucz sie obslugi systemu uzywajac go oraz tym samym rozwizaujac pomniejsze problemy przy pomocy google.pl oraz forum.

Nie ma co sie forsować ambicją bo informacji jest bardzo dużo, na eksperymenty i zabawy jeszcze przyjdzie czas.

W stosunku do windy tutaj jest dosłownie wszystko inaczej:

- zaczynając od tego ze po instalacji w większości przypadków system jest w miare kompletny i w zasadzie gotowy do uzywania bez instalacji zewnetrznych sterownikow, bo sa juz w systemie
- poprzez fakt ze bardzo duzo rzeczy zwiazanych z GUI jest konfigurowalne.
- konczac na tym ze oprogramowania się raczej nie instaluje szukajac go na ... installki.pl ale przez menazdzer pakietow ściąga się je z podpisanych cyfrowo serwerow. (obecnie dystrybucja zawiera ze 40 000 pakietow).


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#12  2014-08-07 22:55:42

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

Jak chcesz nauki Debiana to idź z grubej rury ;) Zainstaluj Debian Sid. Tam to się wiele nauczysz :] Gwarantuję! Używam go od 10.07.2014 i powiem szczerze, że dawno tak wspaniałej dystrybucji do nauki nie widziałem. Wymaga owszem myślenia ale jak dobrze myślisz nie będziesz mieć z nim żadnych większych kłopotów. Debian 6.x i kernel 2.6.x to totalny archaizm dziwię się, że jeszcze to żyje.

Ostatnio edytowany przez neo86 (2014-08-07 22:58:55)

Offline

 

#13  2014-08-07 22:58:36

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

@neo86: albo po aktualizacji zrezygnujesz, bo coś się sypnie. Sid jest dla doświadczonych userów, świerzak może rozpocząć ze Stable albo z testingiem, wyżej to jest tylko wysyłanie go na pole minowe


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#14  2014-08-07 23:01:41

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

No nie wiem ja tu widzę więcej na forum wątków z problemami z Jessie (Testingiem) niż z Sidem ale może się mylę. Ja robię aktualizacje średnio raz w tygodniu i do tej pory nic się ważniejszego nie sypnęło. Były małe sypnięcia ale to babolątka maleńkie jak mróweczki łatwe do naprawy nawet dla amatora (np. takiego jak ja). Gdybym był doświadczonym userem linuksa to bym przeszedł na Archa lub Gentoo albo nawet na coś z *BSD ale nie czuję się na siłach by to zrobić. Te zaawansowane distra przerastają mnie dlatego pozostaję przy Debianie ale w wersji Sid.

Wg. mnie podstawą stabilnego Debiana Sida to repozytoria tylko dla niego przeznaczone a nie zabawa w mieszanie jak barman Jessiego z Sidem lub nawet z Wheezym... Bez mieszanek wybuchowych system gra i buczy :] Co do pola minowego o którym wspominasz to wiesz trzeba się wprawiać bo nie znasz dnia ani godziny kiedy Rosja zaatakuje ;)

Ostatnio edytowany przez neo86 (2014-08-07 23:08:39)

Offline

 

#15  2014-08-07 23:19:22

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

neo86 napisał(-a):

No nie wiem ja tu widzę więcej na forum wątków z problemami z Jessie (Testingiem) niż z Sidem ale może się mylę.

Jak ktoś ma sida to zazwyczaj wie jak sobie z nim poradzić :) a swoją drogą do nauki tylko sid, na stable nic się nie nauczysz bo już wszystko działa :)


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

#16  2014-08-07 23:49:58

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

neo86 napisał(-a):

Jak chcesz nauki Debiana to idź z grubej rury ;) Zainstaluj Debian Sid. Tam to się wiele nauczysz :] Gwarantuję! Używam go od 10.07.2014 i powiem szczerze, że dawno tak wspaniałej dystrybucji do nauki nie widziałem. Wymaga owszem myślenia ale jak dobrze myślisz nie będziesz mieć z nim żadnych większych kłopotów. Debian 6.x i kernel 2.6.x to totalny archaizm dziwię się, że jeszcze to żyje.

Ochłoń trochę i nie rób zamieszania.

Po kilku tygodniach używania to sobie możesz gwarantować…

Offline

 

#17  2014-08-08 09:06:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Uruchomienie trybu graficznego - problem

No nie wiem ja tu widzę więcej na forum wątków z problemami z Jessie (Testingiem) niż z Sidem ale może się mylę.

Bo nikt go nie używa. xD

A jak się ktoś chce uczyć, to w zależności od umiejętności nich se wybierze stable, testing, unstable i experimental. Stable jest dobre dla kogoś, kto nie chce się ciągle użerać z problemami wynikającymi ze zmian w pakietach i nie chodzi tu o to, że ktoś źle paczkę zrobił i przez przypadek dał: "rm -R / usr/blabla" . xD W systemie, w którym miljart pakietów się zmienia jednocześnie, tracisz czas na szukanie info "czemu to nie działa, przecie przed chwilą działało", a jest przecie całe mnustwo innych rzeczy, na temat których trzeba się pierw nieco doedukować.

Chcesz się uczyć struktur systemu, to musisz zamrozić rotację oprogramowania, a jak się nauczysz podstaw to se zainstalujesz testing, a jak się douczysz trochę więcej to sobie dodasz kilka gałęzi jednocześnie i ci to będzie działać lepiej niż stable. Ja na początku to nawet nie umiałem paczki deb na ubuntu zainstalować, bo chciało jakieś uprawnienia administratora, cholera wie dlaczego. Potem się spytałem kumpla, jak to zainstalować, to ten mu powiedział, że trzeba wpisać "su". No to wpisałem i mi wyrzuciło jakiś "password", zacząłem wklepywać znaki na klawiaturze ale na ekranie się gwiazdki nie pojawiały, to pomyślałem — no tak, słyszałem już wiele pogłosek, że na linuxie są problemy z softwarem (miał być hardware ale kto by wtedy to rozróżniał) i u mnie już na samym początku klawiatura się powiesiła...  xD No to zainstalowałem debiana i tutaj dostrzegłem pozycję w menu "odpal terminal jako root", no i tu już były gwiazdki przy wpisywaniu hasła. Zalogowałem się i wpisywałem ręcznie te 50 czy ile tam tych znaków było w nazwie tej paczki, poprzedzając to jakimiś losowymi znakami "dpkg -i", po czym dałem enter i napisało mi, że nie ma takiego pliku... To się wnerwiłem i poszedłem na windowsa... Dopiero kilka dni później się dowiedziałem, że mam użyć "cd", i tak dobrze, że spacji w nazwie czy ścieżkach nie było. A za parę tygodni odkryłem co to "tab" i życie stało się o wiele prostsze. xD  Jeśli ktoś chce dać takiemu osobnikowi sida, to powodzenia. :]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)