Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-06-28 19:40:31

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Ręczna konfiguracja wi-fi

Mam w przygotowaniu artykuł, który jest o konfiguracji połączeń przewodowych i bezprzewodowych. Cały system  opiera się o automatyczny dobór parametrów w  zdefiniowanych profilach dostosowanych do różnych sytuacji (z przełączaniem się wifi<->wired włącznie). Wszystko w oparciu o wpasupplicant+ifplugd+guessnet no i o dwa pliki konfiguracyjne. Całość działa sprawnie i chciałbym aby to ktoś przeczytał i ewentualnie potwierdził albo zgłosił jakieś problemy. Jeśli by nie było zastrzeżeń to opublikuje. Póki co jest tutaj: http://dug.net.pl/tekst/288/

Offline

 

#2  2014-06-29 10:06:32

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

Cześć.

Bardzo fajnie, że piszesz taki tekścik tym bardziej że te metody łączenia z siecią są w praktyce dużo wygodniejsze i stabilniejsze niż wicd network manager czy co tam innego.
Przyznam jednak że poradniki w manualu siduction: http://manual.siduction.org/inet-setup#net-set1 do roamingu wpa, przełączania wifi- wire i guessneta są jak dla mnie może w pewnych elementach mniej szczegółowe ale bardziej przejrzyste i łatwiej złapać o co chodzi.

i jeszcze:
- przy wpa_gui warto wspomnieć, że żeby wklepane w nim ustawienia zostały zapamiętane w configach to w wpa_supplicant.conf albo wpa_roam.conf musi być update_config=1

- przy test peer guessneta oprócz address i mac wpisałem jeszcze source z ip takim jak w tym iface ustawiony static w address, pamiętam tylko że bez tego nie działało jak trzeba, warto by to rozkminić i też dopisać

- super by było gdybyś dopisał też info jak przy używaniu tych metod podmieniać MACi wifi i wire, różne przypadki czy to dla poszczególnych iface i czy "globalnie", ja np. potrzebowałem podmienić MACa eth0 "globalnie" nawet jak nie jest podnoszony, a zazwyczaj nie jest bo używam głównie wifi, i nie mogłem tego zrobic w network/interfaces tylko dodałem

Kod:

ifconfig eth0 down 
ifconfig eth0 hw ether xx:xx:xx:xx:xx:xx

w jednym z moich plików startowych uruchamiających moją nietypową usługę.

Sorry, za rzucanie tematami - mam strasznie mało czasu. Mocno Ci kibicuję bo taki tekst tyle że bardziej przejrzysty i czytelny, noi bardziej wyczerpujący temat niż na siductionie będzie dla wielu nieocenionym źródłem wiedzy i to w jednym miejscu!
Piotrek

Offline

 

#3  2014-06-29 11:19:38

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

i jeszcze:
- przy wpa_gui warto wspomnieć, że żeby wklepane w nim ustawienia zostały zapamiętane w configach to w wpa_supplicant.conf albo wpa_roam.conf musi być update_config=1

Jest wspomniane, podobnie jak w przypadku wpa_cli i konfiguracji wifi jako zwykły użytkownik.

- przy test peer guessneta oprócz address i mac wpisałem jeszcze source z ip takim jak w tym iface ustawiony static w address, pamiętam tylko że bez tego nie działało jak trzeba, warto by to rozkminić i też dopisać

U mnie działa, tak jak widać w logu:

Kod:

Jun 28 15:31:56 morfikownia ifplugd(eth1)[3540]: client: guessnet: Got ARP reply from 192.168.0.1 11:22:33:44:55:66
Jun 28 15:31:56 morfikownia ifplugd(eth1)[3540]: client: guessnet: ARP reply from 192.168.0.1 11:22:33:44:55:66 matches
Jun 28 15:31:56 morfikownia ifplugd(eth1)[3540]: client: guessnet: Notified success of scan peer 192.168.0.1 11:22:33:44:55:66
Jun 28 15:31:56 morfikownia ifplugd(eth1)[3540]: client: guessnet: Keeping candidate home_wired_static

Przyznam jednak że poradniki w manualu siduction: http://manual.siduction.org/inet-setup#net-set1 do roamingu wpa, przełączania wifi- wire i guessneta są jak dla mnie może w pewnych elementach mniej szczegółowe ale bardziej przejrzyste i łatwiej złapać o co chodzi.

Bo moje texty nie są do czytania na jeden raz, jak przeczytasz 2-3 razy wszystko się stanie jasne. xD Ja przed pisaniem tego artykułu nie miałem pojęcia praktycznie o wifi, jedyne co to kliknij i powinno działać. :] Co do samego linka, ten opis z przełączaniem się, u mnie nie działa. Widziałem sporo podobnych, w sumie takich samych (ctrl+c, ctrl+v) textów i nie było siły by to uruchomić, dopiero po zaprzęgnięciu guessnet ruszyło.

A co do MACów, to obejrzyj sobie tutaj https://www.youtube.com/watch?v=EOJB3heWnyI

Offline

 

#4  2014-06-29 22:59:11

  crashsh - Zbanowany

crashsh
Zbanowany
Zarejestrowany: 2014-06-27

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

jakieś hardtriki dodaj boliwijskie podkręcanie karty i takie tam..fakt iwconfiga w manie se ogarną..spoko art..publikuj przyda się

Offline

 

#5  2014-07-01 20:05:49

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

Bo moje texty nie są do czytania na jeden raz, jak przeczytasz 2-3 razy wszystko się stanie jasne

wiesz, to Twój wybór na ile publikując tekst chcesz pomóc początkująm

A co do MACów, to obejrzyj sobie tutaj https://www.youtube.com/watch?v=EOJB3heWnyI

dziękuję, też potrafię używać wyszukiwarki, nie chcesz umieszczać info to nie, Twój artykuł - Twój wybór

Offline

 

#6  2014-07-01 21:24:58

  darius - Użytkownik

darius
Użytkownik
Skąd: Paryz/Wilanow
Zarejestrowany: 2014-03-21

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

Na pierwszy "rzut oka" Twoj artykul jest interesujacy. Jezeli bedziesz publikowal (nie sprawdzalem czy juz opublikowany) to badz tak mily utworzyc link do tej dyskusji na poczatku twojego artykulu, poniewaz wiele podstawowych rzeczy (ktore sa oczywiste dla Ciebie) niektorzy moga nie zrozumiec.

W moim przypadku on wygląda tak:
zobaczmy jak on wygląda:
Poniżej mój plik:
Sądząc po powyższym logu,
podobnych do tego poniżej: itp

W momencie w ktorym uzytkownik lambda bedzie czytal w/w artykul to zada sobie pytanie, a coz za komende trzeba uzyc do zastosowania. Wiec mozesz tez dorzucic te komendy a jednoczesnie w celach perfekcyjnych i zrozumialosci dla wszystkich przed "finalem" (mam na mysli ostateczne poprawki) bedzie mozna podyskutowac w tym sznurku bez rozdrabniania tematu po bokach. Krotko mowiac jestem za.

Szacunek.


Linux debian 4.9.0-3-amd64 #1 SMP Debian 4.9.30-2+deb9u3 (2017-08-06) x86_64 GNU/Linux

Offline

 

#7  2014-07-01 21:41:06

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

peadyr -- no to w czym problem? xD Jak chcesz sobie zmieniać mac to robisz, to w niezbyt przyjaznych celach, a ja nie mam zamiaru ludziom pomagać w tego typu zachowaniach. Ci co wiedzą co robią, nie potrzebują się o tym dowiadywać z moich textów -- oni czytają dokumentacje.  Dałem ci linka do filmu, masz tam wyjaśnione co i jak i po co, jeśli nie znasz angielskiego, to się doucz. Nikt z początkujących nie potrzebuje zmieniać maców swoich sieciówek, o ile oni w ogóle wiedzą co to jest i po co to jest... Text, o którym mowa jest o konfiguracji wifi bez zaciągania do tego celu pobugowanych programów typu network-manager, a nie o hakingu dla dzieciaków...

darius -- jeśli ktoś zadaje takie pytania, znaczy, że potrzebuje network-managera. xD No bez przesady, ale by operować na systemie od środka to trzeba przynajmniej jakiś poziom wiedzy mieć, jeśli się go nie posiada to się robi to co morfik zwykł robić, gógla się 2-3tygodnie aż zaspokoi się swoją wiedzę i wyjaśni wszystkie wątpliwości. Te texty, które piszę są skróconym podsumowaniem zgłębiania tematu. Gdybym chciał napisać i zebrać wszystkie informacje, przez które musiałem się przebić w tym texcie, to pewnie dug musiałby znowu rozszerzyć limit wielkości textu, bo jak nie patrzeć już raz wyszedłem poza jego ramy. xD

Poza tym, niech początkujący się zrzucą  na piwo i fajki dla mnie, to będę bardziej skory do współpracy, ps. dużo piję i palę. xD

Offline

 

#8  2014-07-02 08:17:38

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

w niezbyt przyjaznych celach

sypnęła sie karta sieciowa na której MACu wygenerowana była licencja do pewnego oprogramowania, na wygenerowanie nowej wg. nowej karty sieciowej trzeba nieco poczekać a robota w firmie czeka i ludzie sie pieklą, więc można nowej karcie podmienić MAC na starej i menedżer licencji dalej serwuje licencje ludziom do czasu odpowiedzi producenta - wg. mnie nie jest to niecny cel, podejrzewam że jeszcze pare innych by się znalazło

jeśli nie znasz angielskiego, to się doucz ... hakingu dla dzieciaków

pytałeś publicznie o Twój artykuł, odpowiedziałem Ci, rozumiem że moje sugestie wydają Ci się nietrafione, nie musimy się zgadzać, jak mówiłem to Twój artykuł więc i Twój wybór jak go napiszesz, nie miałem zamiaru Cię obrażać i nie rozumiem dlaczego Ty próbujesz to robic nie znając mnie ani moich umiejętności ... to raczej nie jest norma na tym forum

a gadka o składaniu się o fajkach itp. (wybacz ale się nie dorzucę, nie wiem czy jestem początkujący w każdym razie dałem sobie radę jakis czas temu bez Twojego artykułu) troche bez sensu, zastanów się po co piszesz czy żeby wspomóc społeczność czy żeby zyskać +10 punktów do ważności i bonusy na DUGu.

Ostatnio edytowany przez peadyr (2014-07-02 08:24:58)

Offline

 

#9  2014-07-02 09:19:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

http://en.wikibooks.org/wiki/Changing_Your_MAC_Address/Linux

Zamiast się kłócić, to możecie przetłumaczyć cały Wikibooks o sieci w Linuxie. :D


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2014-07-02 10:30:12

  darius - Użytkownik

darius
Użytkownik
Skąd: Paryz/Wilanow
Zarejestrowany: 2014-03-21

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

Tu nikt nie zamierza sie klocic, tylko morfik byl akurat w zlym humorze.

morfik napisał(-a):

Całość działa sprawnie i chciałbym aby to ktoś przeczytał i ewentualnie potwierdził albo zgłosił jakieś problemy.

Szanujacy sie "autor" podtrzymuje swoje dzielo. Przyklad => http://raphaelhertzog.com/2011/01/31/debian-cleanup … ration-files/

to będę bardziej skory do współpracy

Nie musisz wspolpracowac po publikacji, inni zrobia to za Ciebie.

Szacunek.


Linux debian 4.9.0-3-amd64 #1 SMP Debian 4.9.30-2+deb9u3 (2017-08-06) x86_64 GNU/Linux

Offline

 

#11  2014-07-02 11:26:07

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

Zmiana adresu MAC nie jest standardową konfiguracją sieci, a specyficzną (i rzadką) czynnością.

Można opisywać tysiące funkcji w jednym poradniku, tylko jaki to będzie miało wtedy sens?

Offline

 

#12  2014-07-02 19:15:51

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

peadyr — czy ja kogoś obrażam? Jeśli się poczułeś urażony, to chyba masz powód. xD

a gadka o składaniu się o fajkach itp. (wybacz ale się nie dorzucę, nie wiem czy jestem początkujący w każdym razie dałem sobie radę jakis czas temu bez Twojego artykułu

No i brawa dla ciebie, przywracasz mi wiarę w ludzi.

, zastanów się po co piszesz czy żeby wspomóc społeczność czy żeby zyskać +10 punktów do ważności i bonusy na DUGu.

Już kiedyś odpowiedziałem na to pytanie, ja nie piszę artykułów dla ludzi, bo mi za to nie płacą. Texty piszę jako podsumowanie nauki rozkładania systemu operacyjnego na części — gdy za parę lat skończę, napiszę z tych artykułów książkę i może ktoś mi ją zechce wydać, wtedy zostanę milionerem. xD A jak mi nikt nie wyda, to wrzucę na pirata, dam link do konta bankowego i jak ludzie będą chcieli aktualizacji wydań, to będą musieli się zrzucić na fajki i piwo dla mnie — o wiele lepiej mi się pisze po paru piwach, w zadymionych pomieszczeniach gdzie przez mgłę rakotwórczych wyziewów ledwo widać blask monitora. xD

Zapomniałem zapytać, co to za oprogramowanie?

Ostatnio edytowany przez morfik (2014-07-02 19:19:55)

Offline

 

#13  2014-07-03 13:16:48

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: Ręczna konfiguracja wi-fi

Spoko, szkoda mi czasu na przekomarzanie się z Tobą. Zakończmy ten temat.

Ostatnio edytowany przez peadyr (2014-07-03 13:17:03)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)