Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-04-06 23:25:44

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Parę pytań o Debiana

Już jakiś czas jestem na tym forum mimo, że uzywam kubuntu, myślę jednak o zmianie dystrybucji bo w tym kubuntu to czy tamto mi nie działa i zaczyna mnie to irytować. Już od paru dni testuję wersje wheezy na virtualboxie, wersję live z KDE bo tylko to środowisko mnie interesuje. Mam jednak w związku tym kilka pytań.

1 Jak wygląda kwestia sterów do NVIDI? Bo na virtualboxie tego nie sprawdzę. Z tego co widzę to nie ma w debianie jakiegoś specjalnego łatwego gui do instalacji sterów własnościowych. Pytanie jak to się robi w tym systemie? Zależy mi żeby to było przez apt, a nie ręcznie w trybie tekstowym. Mam kartę:

Kod:

 laskosz@PC:~$ sudo lshw -c display 
[sudo] password for laskosz: 
  *-display               
       description: VGA compatible controller
       product: G94 [GeForce 9600 GT]
       vendor: NVIDIA Corporation
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       version: a1
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=nvidia latency=0
       resources: irq:16 memory:e6000000-e6ffffff memory:d0000000-dfffffff memory:e4000000-e5ffffff ioport:a000(size=128) memory:e7000000-e707ffff

Z nią jest o tyle problem, że bez sterówników strasznie szumi wentylator i dopiero jak są stery nvidi to pracuje cichutko i da się pracować normalnie.

2 Jak to jest z tymi wersjami? ta wersja stabilna którą mam to wheezy ale ja chciałbym mieć złoty środek i dystrybucję stabilne ale z bardziej świeżym oprogramowaniem i taką gdzie jak załóżmy wychodzi nowa wersja KDE to za parę dni chciałbym mieć jej aktualizację a nie za rok. Czy w związku z tym lepszym wyborem była by ta niestabilna jessie? Czy po prostu do whezzy dodaje się jakieś repo żeby mi aktualizowało soft do najnowszych wersji?

3 Jak w  system settings (ustawienia KDE) dodać aplet zarządzanie użytkownikami?
4 Czy w debianie działają te ustawienia skórek plymouth w czasie bootowanie systemu? Bo zainstalowałem to na virtualnej maszynie i nie działa.

Offline

 

#2  2014-04-06 23:27:55

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Parę pytań o Debiana

1) Są; szukaj paczek nvidia
https://packages.debian.org/search?keywords=nvidia& … ozilla-search

2) Jessie nie jest niestabilna, ale testowa (Sid jest niestabilny); mniej więcej tak działa, ale poślizgi są różne

3) Zbędny dodatek :>

4) Plymouth działa, ale testowałem tylko tekstowa wersję

Fervi

Offline

 

#3  2014-04-06 23:32:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Parę pytań o Debiana

Plymounth jest bardzo poważnym utrudnieniem i opóźniaczem uruchomienia systemu.
Lepiej się trzymać od niego z daleka.

Stery Nvidii? z repozytorium przez aptitude/DKMS, względnie świeże są w repo experimental, po chwili w testing, po jakimś czasie w stabilnym.
Inne metody masz opisane w FAQ, w  HOWTO autorstwa Arniego.

Używa się prawie jak Ubuntu, ale przeważnie nie próbuje myśleć za użyszkodnika, i nie ładuje domyślnie przy instalacji tony "cholesterolu"
o ile się go sensownie skonfiguruje.

Z Network-Managerem i Pulseaudio czasem wyłażą podobne jaja,
jak w Ubuntu, ryzyko jest praktycznie identyczne.

Może cię zmartwić KDE, Debian zazwyczaj w stabilnym wydaniu ma dość starą wersję, w porównaniu z Ubuntu czy innymi dystrybucjami.
W Jessie i Sidzie jest znacznie lepiej pod tym względem.
Dowód rzeczowy:
https://packages.debian.org/pl/wheezy/kde-window-manager

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-04-06 23:41:53)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2014-04-06 23:59:06

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Parę pytań o Debiana

Plymounth jest bardzo poważnym utrudnieniem i opóźniaczem uruchomienia systemu.

dokładnie, gówno przysłania logi a to zło jak coś sprzętowi nie pasuje i opóźnia start w dodatku czyli pasożyt;)...

Ostatnio edytowany przez menel (2014-04-07 00:03:26)

Offline

 

#5  2014-04-07 10:39:56

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Parę pytań o Debiana

hmm czyli najlepszym rozwiazaniem dla mnei będzie ta wersja niestabilna jessie tak?
Teraz pytanie jak ją ściągnąć, bo chciałbym samo KDE, ale nie mogę na stronie znaleźć takiej wersji ISO z KDE dla wersji jessie. Czy może można jakoś zrobić upgrade z wersji stabilnej?

Offline

 

#6  2014-04-07 10:43:45

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Parę pytań o Debiana

Możesz robić upgrade

http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/dail … 6-netinst.iso

To pobierasz, wypalasz, a potem przed startem instalatora (jak masz ISOLinux) wybierasz KDE

Fervi

Offline

 

#7  2014-04-07 11:28:29

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Parę pytań o Debiana

Hmm ale to jest chyba link do 64 bit systemu a ja wolałbym chyba 32 bit.  Chmm co do samej instalacji to ja to zawsze instaluje z pendrive bo nie chce mi się tego wypalać. Jeśli chodzi o debiana to jak najlepiej nanieść iso na pendriva?

Offline

 

#8  2014-04-07 11:47:04

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Parę pytań o Debiana

Ja robię Unetbootinem

Tam masz 2 wersje (32 i 64), ale to netinstall (musisz mieć internet)

Fervi

Offline

 

#9  2014-04-07 12:19:23

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Parę pytań o Debiana

vnu007dl napisał(-a):

Hmm ale to jest chyba link do 64 bit systemu a ja wolałbym chyba 32 bit.  Chmm co do samej instalacji to ja to zawsze instaluje z pendrive bo nie chce mi się tego wypalać. Jeśli chodzi o debiana to jak najlepiej nanieść iso na pendriva?

Najlepiej użyć dd. Z Unetbootin lubią być problemy.

Pobierz netinstall i na etapie instalacji możesz wybrać inne środowisko graficzne.

Ostatnio edytowany przez yossarian (2014-04-07 12:20:42)

Offline

 

#10  2014-04-07 12:55:53

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Parę pytań o Debiana

chyba jednak najprościej jest zmienić repozytoria i zrobić aktualizację do jessi. Jeśli zaś chodzi o moją kartę grafiki to najlepiej w ten sposób?

Kod:

 sudo apt-get install linux-headers-`uname -r` 
sudo apt-get install nvidia-glx

Czy muszę wybrać konkretnie jakaś wersję sterowników? Bo nie wiem za bardzo któa wersja pasuje do mojej karty.

Offline

 

#11  2014-04-07 16:25:12

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Parę pytań o Debiana

vnu007dl napisał(-a):

chyba jednak najprościej jest zmienić repozytoria i zrobić aktualizację do jessi. Jeśli zaś chodzi o moją kartę grafiki to najlepiej w ten sposób?

Kod:

 sudo apt-get install linux-headers-`uname -r` 
sudo apt-get install nvidia-glx

Czy muszę wybrać konkretnie jakaś wersję sterowników? Bo nie wiem za bardzo któa wersja pasuje do mojej karty.

Trzeba było zajrzeć do poradnika, o którym już wspominał Jacekalex.

W Debianie Jessie instaluje się tak:
http://dug.net.pl/tekst/142/nvidia___zamkniete_ster … anie/#testing

Instalujesz zwykłą wersję:

Pakiet: nvidia-driver (331.49-1) [non-free]
NVIDIA metapackage

This metapackage depends on the NVIDIA binary driver and libraries that provide optimized hardware acceleration of OpenGL applications via a direct-rendering X Server. AGP, PCIe, SLI, TV-out and flat panel displays are also supported.

Please see the nvidia-kernel-dkms or nvidia-kernel-source packages for building the kernel module required by this package. This will provide nvidia-kernel-331.49.

This version only supports GeForce 8xxx and higher of the Geforce GPUs plus corresponding Quadros and nforce. Look at the legacy packages for older cards.

https://packages.debian.org/jessie/nvidia-driver

Offline

 

#12  2014-04-09 09:34:16

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Parę pytań o Debiana

Zapytam jeszcze coś takiego.
Jeśli bym robił upgrade do jessie to najpierw zrobić aktualizację i dopiero instalować stery do NVIDI, czy mogę wcześniej zainstalować stery i dopiero wtedy robić upgrade?

Co do samej instalacji sterów NVIDI to w przypadku mojej karty
Instaluję go poleceniem:

Kod:

aptitude -R install nvidia-kernel-dkms nvidia-driver nvidia-settings

a nie żadnych wersji 304.xx: czy 173.14.xx: bo nie rozumiem w końcu ktore pasują.
Co do XORGA to rozumie, ze w debianie sam mi się nie skonfiguruje i muszę go zrobić ręcznie, czyli poleceniem

Kod:

mkdir /etc/X11/xorg.conf.d
echo -e 'Section "Device"\n\tIdentifier "My GPU"\n\tDriver "nvidia"\nEndSection' > /etc/X11/xorg.conf.d/20-nvidia.conf

albo ręcznie zrobić w nim wpis

Kod:

Section "Device"
    Identifier "My GPU"
    Driver "nvidia"
EndSection

I tylko tyle i co i reset i będą działać stery?

Offline

 

#13  2014-04-17 11:34:06

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Parę pytań o Debiana

Nikt nie odpisal a mam jeszcze jedno pytanie. Zamierzam zainstaliwac wersje jessie ale ona jest tylko w wersji netinstall a w moich warunkach na taka instalacje nie moge sobie pozwolic,moze ktos wie czy jest moze jakas wersja jessi na normalnym pelnym iso?

Offline

 

#14  2014-04-17 11:47:59

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Parę pytań o Debiana

moze ktos wie czy jest moze jakas wersja jessi na normalnym pelnym iso?

Jest.
Zaglądałeś na oficjalną stronę Debiana?
Tam są odnośniki, po polsku.

Poza tym jest nawet cos dla leni, którym nic się nie chce samemu sprawdzać:
http://dug.net.pl/tekst/200/pobieranie_obrazow_instalacyjnych_debiana/

Ostatnio edytowany przez yossarian (2014-04-17 11:59:22)

Offline

 

#15  2014-04-17 15:08:02

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Parę pytań o Debiana

Ok dzięki za info, faktcyznie mój błąd, byłem tam, ale nie doczytałem. Upewnię się jeszcze, że chodzi o to:
ftp://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/iso-cd/ ? I tutaj mam np plik debian-testing-i386-kde-CD-1.iso czyli to jest po prostu jessie z KDE?

Offline

 

#16  2014-04-17 15:14:37

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Parę pytań o Debiana

Tak to jest 32-bitowe jessie z KDE

Ostatnio edytowany przez thomsson (2014-04-17 15:14:50)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#17  2014-04-20 21:31:36

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Parę pytań o Debiana

Testuje sobie debiana jessie i wychodza rozne kwiatki,jednym z nich jest np to ze nie ma np firefoxa, co mnie nieco zdziwilo,no ale ok, teraz pytanie jak go zainstalować? Domyślnie sciąga sie paczke archieum tar i dziala,no ale ja bym wolal to instalować z repo, wszystko sie wtedy ładnie samo komponuje z resztą sytemu itp. No ale chyba nie ma czegoś takiego dla debiana,ale znalazłem info ze mozna uzyc repo z minta i ze ok, ze mint jest kompatybilby z debianem,ale ja nie wiem czy to jest dobry pomysł,nie chce sobie zasmiecic systemu i repozytorium,co o tym myslicie?
Pytanie dwa, jak zainstalowac jdownloadera? W buntu bylo wygodne repo, mozna go użyc czy niebardzo?
Pytanie 3, jak zainstalowac adobe air? Jest to potrzebne bodajze do tej aplikacji do rozliczania pitow online.
Pytanie 4. Jak instalowalem debiana z domyslnym srodowiskiem graficznym to kde sie instalowalo poleceniem bodajze apt-get instal kde-full, a jak teraz zainstalowalem wersje iso juz z kde to widze ze to niejest full kde. Jak go doinstalowac w tym wypadku?

Offline

 

#18  2014-04-20 21:34:30

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Parę pytań o Debiana

Jak nie ma jak jest: iceweasel

Offline

 

#19  2014-04-20 21:42:26

  Rafcio6179 - Użytkownik

Rafcio6179
Użytkownik
Skąd: Budzyń / Wielkopolska
Zarejestrowany: 2012-04-05

Re: Parę pytań o Debiana

Używasz testowej wersji systemu , nie jest do końca stabilny , chociaż bardziej niż nie jedno łubuntu :) tutaj info Kde Debian https://wiki.debian.org/KDE


Linux Register User #550664
Debian 10 Buster

Offline

 

#20  2014-04-20 21:45:30

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Parę pytań o Debiana

Te kwiatki to raczej brak wiedzy (i chęci jej zdobycia) u vnu007dl.

Offline

 

#21  2014-04-20 21:51:08

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Parę pytań o Debiana

vnu007dl ależ jest fajerfox! z przemiłym logiem łasicy, chociaż mi to bardziej przypomina niedźwiedzia polarnego;)

Ostatnio edytowany przez menel (2014-04-20 21:51:41)

Offline

 

#22  2014-04-20 22:00:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Parę pytań o Debiana

Należy jeszcze dodać, że owa łasica, czy lis polarny raczej, i nazwa Iceweasel, to wynik licencji na nazwę i  logo Firefoxa (obrazek), która nie spełnia wymogów wolnego oprogramowania wg standardów Debiana.

Identyczna sytuacja jest z Thunderbirdem  = Icedove, czy Seamonkey = Iceape.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#23  2014-04-20 22:05:54

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Parę pytań o Debiana

2) Możesz z PPA pobrać, lub ZIP'a pobrać z ich strony
4) sudo apt-get -y install kde-full

Fervi

Offline

 

#24  2014-04-20 22:06:12

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Parę pytań o Debiana

To ze nie napisalem ze wiem ze jest ta przegladarka ice cos tam firefoxowo podobna nie znaczy ze o tym nie wiem, natomuast pytanue bylo o firefoxa bo go po prostu chce... Czy najpierw musze podac 10 powodow czemu akurat firefox skoro jest ta ice cos tam i wysluchac kontrargumentow lacznie z tym ze nie doczytalem ze to ze wzgledow licencyjnych i polityki debiana...?
Natomiast.nikt defacto nie odpoeiedzial na moje pytanie i jak to jest z tym mieszaniem repo z innych  dystrybucji.
BardZo was prosze chlopaki pomozcie mi i skupny sie na pytaniu i odpowiedzi a nie szukajmy problemow gdzie ich nie ma bo to profesjonalne forum i za to wlasnie cenilem sobie tutejszych uzytkownikow
Sory za oftop i bledy ale pisze z telefonu bo dzieci juz spia i bola mnie juz oczy a paluchy mam zaduze na dotykowke

Offline

 

#25  2014-04-20 22:06:28

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Parę pytań o Debiana

ściągasz fajerfoxa ze strony oficjalnej mozilli rozpakowujesz do /opt robisz sobie skrót w /usr/share/applications i wsio

PS.
iceweasel to jest fajerfox ze zmienionym logiem, nazwą i pozbawiony opcji raportowania błędów do mozilli...

Ostatnio edytowany przez menel (2014-04-20 22:12:31)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)