Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-04-04 16:59:14

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

262083

634

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:49:05)

Offline

 

#2  2014-04-04 17:21:48

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 262083

Projekt QT oddaje znacznie więcej na wszystkie platformy, nie tylko Win$.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2014-04-04 17:29:46

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 262083

Tylko żeby się nie okazało, że będzie tak jak z Mono lub OOXML.

Formalnie mucha nie siada, a w rzeczywistości to jedno wielkie G.

Offline

 

#4  2014-04-04 17:46:17

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: 262083

635

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:49:06)

Offline

 

#5  2014-04-04 17:55:58

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

Hmmm... z jednej strony jako .NET owiec ( :( wolałbym QT + C++, ale polski rynek jest jaki jest) powinienem się cieszyć, z drugiej mam spore wątpliwości, zwłaszcza jak piszą że pan Miguel "kłamczuszek" de Icaza będzie w "zarządzie". Już prowadzone przez niego mono jest tak "otwarte" że wersja na Androida jest płatna (darmowa jest jakiś badziew bez optymalizacji który ma 10% wydajności normalnej biblioteki) - no chyba że się coś zmieniło o czym nie wiem - tak to wyglądało parę miesięcy temu, jak się tematem interesowałem.

Samemu ostatnio walczyłem z ciekawości nad uruchomieniem swojej stronki w MVC4 na mono, ale technologie M$ tutaj nie pomagają - cały .NET do tej pory był pisany na zasadzie:

Chcesz produktywnie używać? Spoko... ALE REALNE wsparcie ma:

-IDE od MS (VisualStudio)
-SQL Server od MS
-system od MS
-serwer http od MS

Jak chcesz na czymś innym to licz się z problemami - w stylu: SimpleMembershipProvider którego użyłeś w swoim projekcie nie śmiga bo wymaga Sql Server'a (na jaką cholerę się pytam? ), a to Entity Framework - mimo że "niby" może korzystać z wielu baz, to realne wsparcie ma dla SQL Server, z innymi mogą już być jajeczka itd.

Zresztą nie oszukujmy się - do tej pory cała strategia M$ wyglądała jak strategia dilera, najpierw dawać (deweloperom) za darmo narzędzia, to potem będą uzależnieni od naszych technologii - do tej pory działało. BA! To nadal działa bardzo dobrze w sferze enterprise, ale Android, iOS i przede wszystkim badziewny HTML,  sprawiły że strategia kompletnie nie sprawdza się w świecie mobilnych rozwiązań. Min. to zmusiło M$ do wydania ASP.NET MVC który zamiast badziewia od M$ które używało ASP.NET WebForms, zaczął w końcu korzystać z ogólnodostępnych technologii webowych (co by złego o Jquery, czy innych bibliotekach nie powiedzieć - to w MVC programuje się o NIEBO lepiej niż w starym ASP), teraz zmusza ich też do otwarcia się nieco na świat... no cóż, może nowe kierownictwo zrozumie jakie błędy popełnił Balmer i seryjnie poprawi nieco M$ - pożyjemy zobaczymy.

@Jacekalex:

Tyle że dla QT... a realnie w ogóle dla HTML - w C++ nie ma realnego wsparcia. Nie ma serwerów webowych dla C++ (ok, wiem że kilka istnieje ale nikt poważny nie będzie stawiał stronki na serwerze z popularnością 0.01%), a dzisiaj niestety, wszyscy szczą pod siebie bo "HTML pińć"... i dedykowane frameworki nie webowe, stają się coraz mniej pożądane (IMHO trend się odwróci, ale najpierw się ludzie muszą przekonać że jednak gra w HTML5 jest "trochę" za wolna na średniej klasy telefon czy tablet - podczas gdy dedyk działa jak ta lala).

Ja osobiście mam nadzieję że Ubuntu Phone może QT realnie włączyć do gry... o ile ludki z Ubuntu nie zawalą...

Offline

 

#6  2014-04-04 18:22:35

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 262083

Aplikacje webowe?
Html5, JS, PHP, Python, Ajax, Java?
Mało?

QT jest do tworzenia interfejsu na kompie pacjenta, i pięknie pracuje z Webkitem, potrafi integrować pulpit z elementami z netu.
Elegancko też obrabia rożne dane, które może otrzymywać z księżyca w plikach XML. :D

Jakoś Linuxa i BSD do tej pory brała się z zasady - rób jedną rzecz, ale najlepiej jak to jest możliwe.

Jak na razie się to nie zmieniło, choć SystemD walczy, aby z tym wariactwem skończyć.

Sugerowałbym nie przesadzać z tymi cudami od M$, i nie tłumaczył, ze w Polsce M$ musi się równać .NET, QT na Windows chodzi tak samo, jaki na Linuxie, MacOS, i nawet Androidzie.

Też radzę nie ściemniać, zarówno skrypty webowe, jak i programy na komputer, to zazwyczaj jest stosunkowo prosta funkcjonalność, a z tyłu mniejsza lub większa czy przeogromna baza danych.

Ta zasada obowiązuje, począwszy od SubiektaGT, skończywszy na takich maluszkach, jak ZUS, czy FB.

Dlatego radziłbym zejść na ziemię, to, co takie wielkie firmy jak Insert robią w .NET, na świecie powstaje np w Pythonie, nazywa się np OpenERP i jest np  darmowe.
Diabelnie mało jest zastosowań, gdzie się wyskakuje ponad ten schemat, a oprogramowanie powstaje w Polsce.

To po prostu jest wyuczona bezradność, "wszyscy" używają Win$, więc robimy only Win$, .NET i MSSQL, a jak ktoś kupi sobie makówkę czy postawi Linuxa, to nie ma softu, bo przecież "normalność" jest Win$.

Dowcip polega na tym, że w tej chwili nr jeden na świecie, to jest Android, a nie Windows, i ten Android urzęduje na coraz większych urządzeniach.

Dlatego .NET, to już technologia bardziej historyczna, niż rzeczywista,
ostatnio z resztą skończyło się wsparcie dla XP, a z pewnością nie wszystkie kompy natychmiast zostaną zaktualizowane hardwarowo, żeby uciągnęły Win7 albo Win8.
Ciekawe, jak będą wyglądały  proporcje systemów operacyjnych
za 5 lat, bo chyba trochę  inaczej, niż obecnie.

Ja na razie widzę, że coraz więcej stron internetowych zaczyna być robionych z domyślną skórą na tablety i małe ekrany.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-04-04 18:26:06)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2014-04-04 18:59:34

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

@Jacekalex:

Widać że "coś" wiesz ale włąśnie tylko "coś":

Aplikacje webowe?
Html5, JS, PHP, Python, Ajax, Java?
Mało?

A C++ tam widzisz? Tak trudno zrozumieć że jak większość ludzi siedzi w PHP, czy JS to C++ dostaje po dupie? Nie, nie upadnie przez to ale też rozwija się w pewnych sferach wolno.

QT jest do tworzenia interfejsu na kompie pacjenta, i pięknie pracuje z Webkitem, potrafi integrować pulpit z elementami z netu.
Elegancko też obrabia rożne dane, które może otrzymywać z księżyca w plikach XML. :D

Panie drogi - webkit jest NIEDZIAŁAJĄCY poza desktopami - więc nie pitol, obecnie jest to największa bolączka QT - poczytaj trochę ich bugzillę i wkurwienie ludzi zanim zaczniesz rozsiewać dezinformację. Ze względu na licencję iOS'a jak i ograniczenia Androida na razie nie wiadomo co z tym zrobić - a to dość ważny komponent.

Sugerowałbym nie przesadzać z tymi cudami od M$, i nie tłumaczył, ze w Polsce M$ musi się równać .NET, QT na Windows chodzi tak samo, jaki na Linuxie, MacOS, i nawet Androidzie.

Poprawka - MOŻE chodzić tak samo, jak skorzystasz z tego co jest w 100% wspierane na wszystkim. Tak samo zresztą jest z Javą, .NET i innymi badziewiami.

Dlatego radziłbym zejść na ziemię, to, co takie wielkie firmy jak Insert robią w .NET, na świecie powstaje np w Pythonie, nazywa się np OpenERP i jest np  darmowe.
Diabelnie mało jest zastosowań, gdzie się wyskakuje ponad ten schemat, a oprogramowanie powstaje w Polsce.

No to używaj i podbijaj rynek, ja Ci nie bronię - jakoś na razie oferty pracy za np. 10 koła na rękę widzę głównie w Javie, .NET i C++ (niskopoziomowe).

To po prostu jest wyuczona bezradność, "wszyscy" używają Win$, więc robimy only Win$, .NET i MSSQL, a jak ktoś kupi sobie makówkę czy postawi Linuxa, to nie ma softu, bo przecież "normalność" jest Win$.

Oj jak mi się studia przypominają ;] samemu miałem wtedy taki zapał, do gadania "M$ zaraza padnie, .NET to gówno wielkie, C++ rządzi, OS rządzi itd"... ale RYNEK weryfikuje szybko te przekonania, niestety - szukasz roboty dobrze płatnej? Java lub .NET (jasne że są WYJĄTKI, ale 9/10 dobrych ofert te te dwie technologie).

Dowcip polega na tym, że w tej chwili nr jeden na świecie, to jest Android, a nie Windows, i ten Android urzęduje na coraz większych urządzeniach.

True, tylko dowcip do tego dowcipu polega na tym że Android sam w sobie jest *ujstwem na podobnym poziomie co Windos, i też posiada dedykowane API (dalvik), zamiast używać czegoś ogólnego (np. QT - IMHO wielka szkoda że google nie wykupiło ich i nie użyło jako bazy, QT + QML i fony na Andku by śmigały znacznie lepiej ;] ), wybór pomiędzy tyfusem a cholerą... średni układ.

A drugi dowcip polega na tym że realnie przenośne są tylko 3 duże frameworki: QT (C++), MONO (C#) oraz Java (nie dalvik oczywiście), natomiast żaden z tych framweorków nie jest przenośny w 100%, ja kibicuję QT ;]

Dlatego .NET, to już technologia bardziej historyczna, niż rzeczywista,
ostatnio z resztą skończyło się wsparcie dla XP, a z pewnością nie wszystkie kompy natychmiast zostaną zaktualizowane hardwarowo, żeby uciągnęły Win7 albo Win8.
Ciekawe, jak będą wyglądały  proporcje systemów operacyjnych
za 5 lat, bo chyba trochę  inaczej, niż obecnie.

Oj kolego, mógłbym się rozpisywać dlaczego .NET nie padnie przez najbliższe 30 lat... ale mi się nie chce ;p powiem tylko tyle - jak zaczynałem studia, to .NET miał być wielkim killerem Javy, co to się nie mówiło! Java is dead! .NET rules, .NET 100 razy lepszy Popularność Javy szybko spada... ble! Minęło trochę lat i co? Java ma się świetnie, javowcy zarabiają najlepszą kaskę, pracy w *uj, na całym świecie itd. Przypomina coś ta gadka ;] ?

Pozdrawiam.

Offline

 

#8  2014-04-04 19:14:09

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: 262083

636

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:49:07)

Offline

 

#9  2014-04-04 19:17:47

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 262083

To przygotuj się na radość, kiedy przyjdzie zrobić te Twoje programy jako  multiplatformowe, a wersja .NET na niewindowsowy system będzie tak samo doskonała, jak kiedyś Mono.
Oczywiście nie zakładam się, jaka będzie przyszłość informatyki w Polsce, po Xp powstaje stopniowo wielka dziura, którą zapełnić może M$ nowymi systemami, ale z łatwością może w tej dziurze zaatakować jakiś inny system, Andek x86?, jakiś inny wytwór korpo?
Linux ma małe szanse, bo nie ma kasy na reklamę i agresywną promocję, za to sporo starych kompów zostanie zmienionych na taki duperekek wielkości pendraka, który ma HDMI, wifi i usb, i chodzi pod kontrolą Androida, ostatnio nawet Dell takie zabawki robi.

Wizja Ubuntu Edge - fona, który zapięty do śledzia robi za zwykły desktop, tej jest wizją niezbyt odległą, za trzy- cztery lata to będzie rzeczywistość.

Wystarczy 4GB RAM i karta pamięci 64GB, żeby taki duperelek z dodatkowym dyziem na USB zastąpił mojego grata.

I będziesz musiał pisać programy na takie drobiazgi, ciekawe, w której wersji .NET ;).

Na horyzoncie już taki świat widać, 4GB ram i 64GB SSD ma mieć niedługo nawet nawet Google Glass - razem z 4 jajowym prockiem.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-04-04 20:35:51)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2014-04-04 21:07:06

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

Już miałem nie odpisywać, ale...

Ja akurat mam "trochę" doświadczeń z testowaniem multipletowości, QT i GTK i paru innych. O ile mnie .NET wk**wia, to pisanie że nie ma przyszłości - biorąc pod uwagę fakt że JUŻ OBECNIE Mono (w płatnej wersji) działa (na zasadzie plus-minus - tak samo zresztą jak QT) na: Windos, Linux, MacOs, iOS (MacOS i iOS to obecnie główne platformy developerskie Xamarian'a) oraz Android, jest po prostu pieprzeniem głupot.

Programiści chcą mieć język który spełnia założenia:

-łatwy w nauce
-szybki
-przenośny
-dojrzały
-z dużą bazą bibliotek
-z dobrym IDE

A C# wypełnia powyższe obecnie najbardziej uniwersalnie - bardzo przyjemny w nauce, w miarę szybki (C++ to nie jest, ale też nie jest to żółwik w stylu pythona czy JS), przenośny (patrz wcześniej).

A reszta? C++ jest super ale każdy kto programował w obu językach, przyzna że C# jest w pieeeeezdu wygodniejszy, bo programista może się lenić w wielu kwestiach - GC załatwi za niego to co w C++ musi robić ręcznie.

Python - przyjemny w nauce i pisaniu... ale wolny jak flaczki z olejem (wiem że jest kompilator, ale to nie zawsze rozwiązuje sprawę), do tego nie dojrzały na tyle co reszta - nie tak dawno temu z wersji na wersję wyleciała kompatybilność wsteczna bo musieli poprawić jakieś błędy.

JS - no gówienko na topie, każdy małolat powie jaki to suuuuuper język jest ble ble ble, a realnie rozpacz i bagno jak chcesz coś zrobić porządnie. Do tego webówkarze muszą stosować taśmę żeby to kleić z dowolnym językiem serwerowym. Najgorsze to że Mozilla, Opera oraz parę inncyh firemek na siłę to badziewie wpychają.

Java - pierwszy realny konkurent (który obecnie zresztą jest ostro na prowadzeniu), dojrzała, przenośna, bibliotek od cholery, ale do wersji 8.0 dość powolna i dziurawa jak serek szwajcarski. Dopiero jak Oracle przejęło SUN to wzięli się na poważnie do roboty. Ale pod względem wygody muszą gonić (na razie) C#...

No i na koniec QT? IMHO to może być czarny konik - i mam nadzieję że tak będzie. Zalety to szybkość, dokumentacja, przenośność. Niestety na razie QT to niszówka, fajnie że KDE na nim powstało ale na rynek pracy na razie się to nie przekłada.

Oczywiście nie zakładam się, jaka będzie przyszłość informatyki w Polsce, po Xp powstaje stopniowo wielka dziura, którą zapełnić może M$ nowymi systemami, ale z łatwością może w tej dziurze zaatakować jakiś inny system, Andek x86?, jakiś inny wytwór korpo?
Linux ma małe szanse, bo nie ma kasy na reklamę i agresywną promocję, za to sporo starych kompów zostanie zmienionych na taki duperekek wielkości pendraka, który ma HDMI, wifi i usb, i chodzi pod kontrolą Androida, ostatnio nawet Dell takie zabawki robi.

Tutaj sytuacja jest duuuużo bardziej złożona i podzielić ją trzeba na korporacje i desktop.

W przypadku desktopa wszystko jest możliwe... ale ja nie widziałem jeszcze człowieka który na Andku by chciał pracować - do szperania w necie tablet jest super, ale już do uzupełniania Excela, czy programowania, czy obróbki zdjęć... niekoniecznie. Do tego większość softu na którym się pracuje jest pisana na PC. O takich rzeczach jak gry nie wspomnę (i nie, konsola to konsola, a PC to PC jedno drugiego nie zastąpi).

Natomiast faktem jest że M$ w swojej "nieskończonej mundrości" zraził ostro producentów sprzętu kiedy wydał własny tablet i własne telefony... zobaczymy.

W przypadku korpo sprawa jest dużo prostsza - oni nawet jakby chcieli to nie mogą uciec od M$ - ale prawda taka że większość firm ze współpracy z M$ jest zadowolona (złą opinię M$ ma raczej tylko wśród userów desktopowych). W ogóle korpo to jest inna bajka bo tam często panuje myślenie:

Darmowy soft? To musi być niezłe gówno! Soft za 1 000 000 zł? Ooo to musi być super!

Bullshit oczywisty - ale idź prezesa firmy przekonać ;p

Wizja Ubuntu Edge - fona, który zapięty do śledzia robi za zwykły desktop, tej jest wizją niezbyt odległą, za trzy- cztery lata to będzie rzeczywistość.

To JUŻ jest rzeczywistość w przypadku dowolnego tabletu z wyjściem HDMI, Ubuntu chce tylko zrobić w wersji bardziej dla debili co się boją że jak podepną kabel to tablet wybuchnie ;p

I będziesz musiał pisać programy na takie drobiazgi, ciekawe, w której wersji .NET ;).

Ja niestety na razie zostałem jebanym webówkarzem :/ więc w teorii moje "programy" powinny śmigać na wszystkim co ma przeglądarkę... ale nawet nie wiesz ile bym dał żeby porzucić to gówno (znaczy webówki) i zacząć klepać coś na fony czy desktopa - niestety ciężko dzisiaj znaleźć firmę która nie robi czegoś na strony :/

Ja do .NET sentymentu nie mam, zamieniłbym to na QT w każdej chwili, ale za razem przyznaję bez bicia że C# jest bardzo fajnym językiem który uczył się na błędach C++ i Javy. W zasadzie tylko QT pod tym względem ma podobne doświadczenia - oni starają się brać to co najlepsze od wszystkich ;]

Dobra ja na tym kończę bo dywagować to sobie możemy i kolejny offtop robić, a do porozumienia nie dojdziemy ;]

Pozdrawiam.

Offline

 

#11  2014-04-04 22:11:06

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: 262083

Co do JS się nie zgodzę. Jest ok, może trochę inny, trochę dziwny, ale bardzo elastyczny i świetnie się sprawdza od dawna w swoim zastosowaniu. Trochę jednak trzeba poświęcić czasu na jego naukę. Jak ktoś nie zna to mówi, że gówno. Nie dziwię się, sam kiedyś tak mówiłem. Jest specyficzny bo i środowisko, w którym przyszło mu działać jest specyficzne. Bez niego ciężko zrobić sensowną aplikację webową, tym bardziej teraz gdy możemy korzystać z HTML5.

Offline

 

#12  2014-04-04 22:25:45

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

@kamikaze:

OK, może trochę przesadziłem w sumie to nie tyle o sam JS chodzi, co o robienie z niego (przez niektórych) języka do wszystkiego, jak też o jakość kodu w nim napisanego (zwykle do najwyższych nie należy bo i język pozwala na więcej niż kompilator). Mnie szlag trafia jak Mozilla i inni mówią "niet!" Googlowemu pomysłowi z native clientem który by umożliwił pianie w dowolnym języku (i nie, wcale nie musiałby to być "flashplayer reaktywacja"), za to zachwalają JS że jest do wszystkiego, szybkie proste bla bla bla, nie widząc jego wad.

Offline

 

#13  2014-04-04 23:03:39

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: 262083

No tak, właśnie różnie jest z jakością kodu w JS. Jak jest zespół programistów na projekcie to każdy ma inne doświadczenia z JS i pisze inaczej, po swojemu. Robi się burdel. A, że zwykle to taka trochę mniej ważna warstwa aplikacji to tak zostaje. Po prostu to jest kolejny język używany przez programistę do zrobienia aplikacji webowej, który jest z nazwy np. developerem .NET albo Java. Więc głównie na tym języku jest największe skupienie. W sumie co tu się dziwić, jak jeszcze trzeba znać HTML, JS, CSS, SQL plus jakieś frameworki i biblioteki w każdym z tych języków. Nabranie wprawy w każdej warstwie aplikacji trochę trwa.

Offline

 

#14  2014-04-04 23:03:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 262083

@Huk

Jedno skromne pytanie:
jakież to wspaniałości ma .NET do zaoferowania w usługach sieciowych?
Mam na myśli cuda, których nie da się zrealizować w C/C++ z powodu strasznych ograniczeń.

Wszystko, co do tej pory na oczy widziałem, to albo serwowanie statycznych stron, w postaci np plików xml np z arkuszami xslt - .NET tez korzysta z tej techniki, albo tworzenie interaktywnej aplikacji internetowej z użyciem np Ajaxa, Javy albo gimnastyki z js.

Tu akurat rzeczywiście nie QT, bo QT rysuje program na pulpicie, a nie stronę WWW.
W każdym razie bibliotek do xml w C/C++ masz dostatek, wyplucie arkusza xslt z poziomu C/C++  to też żaden wielki problem, czy to rzeźbiąc w kodzie, czy używając jakiejś gotowej biblioteki do tego.

I też jakoś nie kupuję argumentu,  że nie ma dobrego serwera do programów C++, bo każdy program napisany w C możesz odpalać na każdym serwerze WWW jako cgi, a jak CI koniecznie zależy na specjalnym serwerze, to extra moduł do Nginxa czy Lighttpd też można naskrobać.

I nie kupuję argumentu, jaki JS straszny, bo tak się składa, że HTML5 jest genetycznie zrośnięty z JS, a JS wykonuje się w przeglądarce pacjenta, i w ogóle nie obciąża serwera, podobnie, jak AJAX.
Także nie stanowi wielkiego problemu dla Twojego super pro serwera.

Także zamiast  super dumy, co tam robi .NET bardziej radzę zajrzeć do dokumentacji W3C.

Chyba, ze jesteś jeszcze na etapie kontrolek ActiveX, które w Windows jeszcze działają, a poza Windows obrabia je tylko Chrome,
w specjalnym sandboxie.

Odnoszę wrażenie, że stawiasz niektórym platformom dziwaczne wymagania, generowanie usługi http na serwerze z poziomu QT wielkiego sensu nie ma, za to do XML i HTML conieco znajdziesz na necie.

Reasumując, radziłbym zobaczyć, czy czasem w świecie nie ma konkurencyjnych mechanizmów wobec cudowności M$, bo moim zdaniem innym systemom niczego nie brakuje w praktycznie dowolnych zastosowaniach.

W przypadku BSD, Linuxa i i MacOS nie ma pytania "czy możliwe" tylko "jak się za to zabrać".

Prosty przykład profesjonalnego programu typu CAD.

Jeden mój znajomy inż. tak strasznie wychwalał przy mnie Autocada, ze poradziłem mu, żeby zobaczył, na jakiej tandecie Amerykanie projektują okręty wojenne i czołgi, po bliższym zapoznaniem się z Brl-Cad'em wychwalanie Autocada się skończyło "psiejsko czarodziejsko" :D

I praktycznie gdzie nie spojrzeć, sytuacja zazwyczaj wygląda podobnie, co nie oznacza, ze migracja z Windows jest lekka i przyjemna.
W każdym razie w tej chwili jedyna siła Windows polega na tym, że nikt nie promuje skutecznej alternatywy dla tego sytemu, z wyjątkiem urządzeń z Andkiem.
Ta sytuacja jednak powolutku się zmienia, jeśli spojrzeć np na Magistrat z "biednego" Monachium, Francuską Policję, czy sporą popularność Open/LibreOffice.

U nas też się zaczyna malutka rewolucja w tym kierunku.

Także zamknięta technologia M$ już dawno nie jest "jedynie słusznym" kierunkiem, choć może jeszcze długo będzie można na niej zarobić tyle, że kogoś będzie stać na to, żeby nie wiedzieć, że świat się zmienia.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#15  2014-04-05 00:14:06

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

@Jacekalex:

Nie rozumiesz - na C/C++/Javie/Qt czy innych rzeczach można to samo co w C#, tyle że w C# zwykle robi się to szybciej bo:

-odpada zarządzanie pamięcią (minus to oczywiście większe wymagania pamięciowe)
-jest LINQ który ZNACZĄCO pomaga w wielu sytuacjach (często w 10 sekund robisz coś co na QT zajmuje np. 5 minut - mam nadzieję ze dodadza coś podobnego do nowych C++, odkąd są lambdy jest to możliwe)
-jest integracja z wieloma rozwiązaniami które oszczekają robotę (ORM'y code first, jak i wizualne, wbudowane frameworki do testów itd)
-Visual znacząco pomaga w takich kwestiach jak factoring czy zarządzanie zależnościami
itd.

Jasne że wszystko możesz zrobić na C/C++/Javie tylko trochę dłużej to zajmie. A czas to pieniądz.

Wyciągasz jakieś dziwne wnioski że ja jestem obrońcą .NET - bardzo błędne. Jedno to uważać że .NET ma wady (jak wszystko - największa dla mnie to nadal słaba przenośność), drugie to jechać po .NET bo to zrobił M$ - wiem jak to jest bo samemu kiedyś tak robiłem dopóki dobrze tego frameworka nie poznałem.

Zanim zacząłem się zagłębiać w .NET, byłem (jestem) dobrze obeznany z QT, napisałem sobie w tym kilka aplikacyjek, ba nawet napisałem własny prosty serwer Http właśnie żeby móc opierdzielać kod w QT (potem doszedłem do wniosku że nie ma to sensu), niedawno w QML zacząłem opierdzielać, w ramach edukacyjnych prostą gierkę. Ponad to był czysty C++ oraz trochę C. Dlatego mogę z ręką na sercu powiedzieć że w.NET pisze się trochę szybciej niż w C++ czy nawet QT, kosztem większego zużycia pamięci i przenośności kodu (ale tutaj zależy co się pisze, duża część aplikacji ruszy na Mono po rekompilacji od strzała).

Nie próbuj mi udowodnić że jest świat poza .NET bo ja to dobrze wiem - lepiej zacznij przekonywać pracodawców o tym, bo to oni kształtują rynek. Jak nie będzie ofert pracy w QT to jego znajomość na niewiele się zda. A że dzisiaj wszyscy tak lubią webówki to twierdzę że przydało by się wsparcie w QT - tyle.

Co do webówek - nie zaczynaj ze mną TEGO tematu - ja dokumentację czytać potrafię, ale nic dokumentacja nie pomoże jak na jednej przeglądarce coś działa tak, na drugiej tak, a na trzeciej wcale - end of story. A HTML5 odziwo tego w żadnym stopniu nie poprawia.

Tak swoją drogą - pisałeś w C/C++/QT ORAZ .NET czy Javie żeby mieć porównanie? Odpisujesz tak jakbyś miał 25 lat doświadczenia jako programista i znał wszystkie frameworki, tylko Twoje info jest kompletnie sprzeczne z moim (kilkuletnim) doświadczeniem - więc jak to jest? Ile aplikacji na koncie i jak dużych i w czym? To jest kluczowa sprawa, liczę na odpowiedź.

Pozdrawiam.

Offline

 

#16  2014-04-05 01:17:22

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 262083

kamikaze napisał(-a):

Co do JS się nie zgodzę. Jest ok, może trochę inny, trochę dziwny, ale bardzo elastyczny i świetnie się sprawdza od dawna w swoim zastosowaniu. Trochę jednak trzeba poświęcić czasu na jego naukę. Jak ktoś nie zna to mówi, że gówno. Nie dziwię się, sam kiedyś tak mówiłem. Jest specyficzny bo i środowisko, w którym przyszło mu działać jest specyficzne. Bez niego ciężko zrobić sensowną aplikację webową, tym bardziej teraz gdy możemy korzystać z HTML5.

JS ssie, tylko OpenJS :>

Fervi

Offline

 

#17  2014-04-05 10:54:57

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: 262083

Co to jest OpenJS? Jakoś google niewiele mówi.

@Huk Mijasz się z prawdą z deczko. Trochę tam za dużo plusów wpisałeś jak dla mnie ;] Bo np. taki ORM to teraz prawie każdy język ma. Zarządzanie pamięcią też jest w Javie. W Javie też mamy zarządzanie zależnościami i to kilka sposobów do wyboru. Ogólnie sporo bibliotek i frameworków open source, jest z czego wybierać. Nie wiem jak z szybkością pisania bo też nie wiem jak to mierzyć. W PHP się szybko proste stronki klepie ;] W Pythonie z Django też migiem, chyba do webowych .NET to nie ma co startować z porównaniem. Ale nie będę się kłócił bo o .NET tyle wiem co nic. Tylko chciałem zaznaczyć, że Java jest podobna do .NET lub na odwrót. Może reszta języków jest faktycznie inna bo nie używa maszyny wirtualnej, ale wśród tych dwóch to chyba ciężko wybrać i sensownie porównywać.

Offline

 

#18  2014-04-05 11:06:10

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 262083

@kamikaze
Wolny JavaScript to taki, który nie wrzuca użytkownika w pułapkę Javascriptu (Javascript Trap)

Zasada jest dość prosta, ale jednocześnie impossibru.

Otwarty Javascript to ten, który nie wymaga jakiś zamkniętych wtyczek, kodów i jest prosty i przejrzysty

https://www.gnu.org/philosophy/javascript-trap.html

Fervi

Offline

 

#19  2014-04-05 11:33:04

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

@kamikaze:

Ale gdzie mijam się z prawdą? Przecież napisałem że Java to jest pierwszy realny konkurent :) .NET to generalnie zaczął się jako zrzynka z Javy więc owszem jest do niej najbardziej zbliżony, natomiast Sun trochę "spoczął na laurach" i zapuścił tę technologię przez ostatnie lata (zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa - przez ostatni rok znajdowano praktycznie co kilka tygodni krytyczne dziury), teraz Java8 zapowiada się ciekawie, min. dlatego że takie rzeczy jak LINQ w końcu w niej są ;] ale też JVM miał zostać nieco zoptymalizowany żeby tak nie mulić.

Generalnie Java jest lepsze do jednych rzeczy, .NET do drugich - faktem natomiast jest że programiści Javy zarabiają zwykle największe pieniążki na rynku dlatego poważnie myślę czy nie zmienić kierunku rozwoju ;]

Co do reszty... żebyśmy się dobrze zrozumieli - PHP, Python czy Ruby jest bardzo fajny, ale jak szukam roboty to wygląda to tak:

PHP - dużo ofert ale głównie poszukują klepaczek właśnie prostych stronek za 2-2.5 koła miesięcznie, oczywiście zdarzają się też senior developers z pensyjką 5-10 koła, ale wtedy zwykle poza samym PHP dochodzi pierdylion innych umiejętności webowych (wyjątki od tego też się oczywiście zdarzają)

Python - baaaardzo rzadko cokolwiek, ze 2 razy widziałem jakieś poważniejsze oferty w tym (a i tak nie w samym Pythonie), do tego jak postawisz nie stronkę tylko aplikację, która wymaga przetwarzania sporych rzeczy na serwerze to wydajność jest problemem.

Ruby on Rails - wielu chwali, ale roboty mało, choć się zdarza, w sumie podobnie jak w przypadku pythona.

QT - zdarzyło mi się 2 razy widzieć ofertę, w enklawach typu Warszawka czy Wrocław, niestety to trochę mało :( tutaj mnie najbardziej boli bo IMHO QT jest na poziomie .NET czy Javy jeżeli chodzi o realną uniwersalność... oh well...

C/C++ - tu jest dużo lepiej ale zwykle dochodzi znajomość mikrokontrolerów i/lub assemblera a u mnie to niestety leży :(

Java/.NET - ofert od cholery i trochę i jeszcze trochę, zarówno junior, jak i senior developers, głównie webówki, ale też np. Android (oczywiście wtedy znajomość dalvika wymagana), czy przetwarzanie danych. Osoby które znam a które w tym robią po paru latach zarabiają 6-10 koła miesięcznie i mają w czym wybierać.

Fajnie się mówi ".NET/Java/Cośtam jest bee idź w QT/C/C++", ja tak zrobiłem i po studiach znalazłem się z ręką w nocniku - dookoła wszyscy szukają junior developera  .NET albo Java (albo PHP ale na zasadzie murzynka do klepania stronek ;] ), C++ jest ale własnie ze znajomością mikrokontrolerów, albo z 5 letnim doświadczeniem. Rynek szybko zweryfikował moje "bojowe" nastawienie do .NET i Javy(a jakby mnie Jacekalex słyszał na studiach to by się zdziwił bo głoszone tezy miałem praktycznie identyczne jak on :P ! Oj ile ja walk stoczyłem gadając że .NET to crap w który niedługo "padnie" a QT will rule the world :P ), i waśnie dlatego gadanie że coś padnie jest głupotą, Java nie padła i ma się świetnie, .NET nie padł i ma się świetnie, jak trzeba będzie to M$ wykupi Xamariana i Mono na wszystko będzie za free, albo ktoś inny zrobi port na GPL i tyle. Ja się bardziej martwię że JS zostanie wypromowany jako uniwersalny język do wszystkiego, a za parę latek będzie kernel Linucha w tym napisany ;p (śmieszne? Już engine Unreala na FF z wykorzystaniem JS przepisali... sa też kompilatory C/C++ na JS - więc robi się ciekawie)

Pozdrawiam.

Offline

 

#20  2014-04-05 12:16:06

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: 262083

Chodziło mi konkretnie o:

Huk napisał(-a):

Nie rozumiesz - na C/C++/Javie/Qt czy innych rzeczach można to samo co w C#, tyle że w C# zwykle robi się to szybciej bo:

I wymieniamy rzeczy, które są w C#, a nie ma niby w C/C++/Javie/Qt. No ale nie ważne. Co do zarobków, z mojego doświadczenia Java i .NET chyba porównywalnie. Jeśli są różnice to niewielkie. Wszystko zależy od tego gdzie i dla kogo się pracuje. No ale fakt jeśli programowanie najwięcej ofert i dobre zarobki to Java i .NET.

Offline

 

#21  2014-04-05 12:43:58

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

@kamikaze:

Ja powiem tak - mając kolekcję w C++... niech będzie to lista obiektów jakiejś własnej klasy, którą chcemy filtrować po jakimś polu, w C czy C++ trzepa pisać metodkę w C# wystarczy:

var filteredVar = someVar.Where(x => x.SomeField == "SomeValue");

To jest najprostszy przykład, ale często występujący w tym co robię ;] jest kilka innych takich pierdółek. Znowu żeby dobrze zrozumieć - nie twierdzę że projekt "X" w .Net napiszemy w dzień a na C++ w miesiąc, ale różnice zwykle są zauważalne - inna sprawa że za te różnice w przypadku .NET trzeba potem zapłacić za serwerek M$, bazę M$ itd ;] taki model biznesowy. Do tego - wiadomo, jak zwalimy architekturę to żaden język programowania nam tyłka nie uratuje ;] dlatego zgadam się z szefem mojej byłej firmy, który twierdził że "Przestawić się z jednego języka na drugi można w miesiąc, ale nauczyć się pisać DOBRY kod, to już lata praktyki" ;]

Wiem że w Pythonie jeszcze szybciej można wiele rzeczy zrobić niż w Javie czy .NET, ale płaci się za to wydajnością, która w przypadku bardziej złożonych stronek czy aplikacji jednak jest istotna. Już się Zuckeberg przejechał na twierdzeniu parę lat temu żeby robić gry w HTML5, teraz przyznał "No to był błąd, jednak HTML5 jest za wolny do natywnych aplikacji na fony i tablety" ;]

Pozdrawiam.

Offline

 

#22  2014-04-05 12:50:14

  Red_Fedora - Użytkownik

Red_Fedora
Użytkownik
Skąd: Piękna kraina nad Sierpienic
Zarejestrowany: 2013-06-03

Re: 262083

Mnie bardziej ciekawi co się stanie z mono.


http://static1.wikia.nocookie.net/__cb20130812121419/nonsensopedia/images/2/2b/Pinkie_pie.gif
Po co myśleć racjonalnie? Najważniejsze jest to by było zabawnie!

Offline

 

#23  2014-04-05 12:57:10

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

@Red_Fedora:

W jakim sensie? Ja stawiam że opcje są dwie - albo zaczną realnie ulepszać je za pomocą tego kodu który M$ udostępnił, albo ktoś zrobi alternatywę, biorąc jednak pod uwagę jak skończył dotGNU jest to wątpliwe.

Offline

 

#24  2014-04-05 14:40:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 262083

Huk napisał(-a):

@Jacekalex:

Nie rozumiesz - na C/C++/Javie/Qt czy innych rzeczach można to samo co w C#, tyle że w C# zwykle robi się to szybciej bo:

-odpada zarządzanie pamięcią (minus to oczywiście większe wymagania pamięciowe)
-jest LINQ który ZNACZĄCO pomaga w wielu sytuacjach (często w 10 sekund robisz coś co na QT zajmuje np. 5 minut - mam nadzieję ze dodadza coś podobnego do nowych C++, odkąd są lambdy jest to możliwe)
-jest integracja z wieloma rozwiązaniami które oszczekają robotę (ORM'y code first, jak i wizualne, wbudowane frameworki do testów itd)
-Visual znacząco pomaga w takich kwestiach jak factoring czy zarządzanie zależnościami
itd.

Jasne że wszystko możesz zrobić na C/C++/Javie tylko trochę dłużej to zajmie. A czas to pieniądz.

Wyciągasz jakieś dziwne wnioski że ja jestem obrońcą .NET - bardzo błędne. Jedno to uważać że .NET ma wady (jak wszystko - największa dla mnie to nadal słaba przenośność), drugie to jechać po .NET bo to zrobił M$ - wiem jak to jest bo samemu kiedyś tak robiłem dopóki dobrze tego frameworka nie poznałem.

Zanim zacząłem się zagłębiać w .NET, byłem (jestem) dobrze obeznany z QT, napisałem sobie w tym kilka aplikacyjek, ba nawet napisałem własny prosty serwer Http właśnie żeby móc opierdzielać kod w QT (potem doszedłem do wniosku że nie ma to sensu), niedawno w QML zacząłem opierdzielać, w ramach edukacyjnych prostą gierkę. Ponad to był czysty C++ oraz trochę C. Dlatego mogę z ręką na sercu powiedzieć że w.NET pisze się trochę szybciej niż w C++ czy nawet QT, kosztem większego zużycia pamięci i przenośności kodu (ale tutaj zależy co się pisze, duża część aplikacji ruszy na Mono po rekompilacji od strzała).

Nie próbuj mi udowodnić że jest świat poza .NET bo ja to dobrze wiem - lepiej zacznij przekonywać pracodawców o tym, bo to oni kształtują rynek. Jak nie będzie ofert pracy w QT to jego znajomość na niewiele się zda. A że dzisiaj wszyscy tak lubią webówki to twierdzę że przydało by się wsparcie w QT - tyle.

Co do webówek - nie zaczynaj ze mną TEGO tematu - ja dokumentację czytać potrafię, ale nic dokumentacja nie pomoże jak na jednej przeglądarce coś działa tak, na drugiej tak, a na trzeciej wcale - end of story. A HTML5 odziwo tego w żadnym stopniu nie poprawia.

Tak swoją drogą - pisałeś w C/C++/QT ORAZ .NET czy Javie żeby mieć porównanie? Odpisujesz tak jakbyś miał 25 lat doświadczenia jako programista i znał wszystkie frameworki, tylko Twoje info jest kompletnie sprzeczne z moim (kilkuletnim) doświadczeniem - więc jak to jest? Ile aplikacji na koncie i jak dużych i w czym? To jest kluczowa sprawa, liczę na odpowiedź.

Pozdrawiam.

Zawodowo się programowaniem nie zajmuję, mój pierwszy poważny program w QT powstaje równie szybko, jak krew z nosa, ale też nie gonią mnie żadne terminy.

Natomiast faktem jest, że Polska jest mocno  opóźniona w rozwoju, tutaj wielu szacownych biznesmenów nie wie nawet, że poza platformą Windows jest jakaś inna alternatywa.
To jest fakt, z którym nie zamierzam nawet dyskutować.

I nawet, jak na moich oczach ten stan rzeczy się zmienia, nieubłaganie, dzień po dniu, to przecież w Polsce 99% firm póki nie zbankrutuje, to niczego nie chce zmieniać.

Co nie zmienia faktu, że projektując jakąkolwiek aplikację, trzeba brać pod uwagę wersję na Androida i IOS, krótko piszac, systemy liczące się na rynku.

Czy ktoś potrafi pisać w .NET na systemy inne niż Windows? czy to jest stabilne rozwiązanie? Czy będzie takie w przyszłości?
Czy taki np serwer MSSQL można uruchomić na systemie innym niż Windows?

Pytam, bo znam kilka innych, które chodzą na różnych systemach operacyjnych, i to nie tylko darmowych, ale np Oracle też.

W Twoim świętym przekonaniu o wyższości technologii .NET widzę tylko i wyłącznie konformizm normatywny.
Do Twojego "oczywistego przekonania" świetnie pasuje ten cytat:

Może rzeczywiście rację miał Fromm, w „Ucieczce od wolności”, że ludziom wolność nie jest do niczego potrzebna, bo „nowoczesny człowiek żyje w iluzji, że wie, czego pragnie – gdy tymczasem pragnie dokładnie tego, czego się od niego oczekuje, że będzie pragnął”.

Źródło.

Sam powód tego wątku jest pocieszny, opóźnia się wydanie Androida 5, bo po prostu Dalvik już wyczerpał swoje możliwości, i trzeba go przepisać na jakąś wersję C.
Z przyczyn licencyjnych najlepszy byłby używany w FBSD Clang,
ale cała masa "opiniotwórczych" blogerów i komentatorów zaczęło miauczeć, że tylko C#, tylko .NET i tylko Visual Studio.
Ta obietnica uwolnienia niektórych elementów .NET jest ciągiem dalszym tego kociokwiku, który ma dać drugi żywot rozwiązaniom od M$.
Żeby było weselej, M$ "uwalnia i nie uwalnia" NET, bo nie wypuszcza kontroli nad patentami z ręki, z drugiej strony obiecując, że to już "wolne i dostępne dla każdego".

Krótko pisząc, próbują zjeść ciastko i mieć dalej ciastko, złapanie na technologiczną smycz najgroźniejszego rywala na rynku OS jest warte każdych pieniędzy.
Google natomiast już dwie wojny patentowe przeżył (Oracle i Apple)
i teraz na zimne dmucha w kwestiach licencyjnych.

I jakoś nie kupuję Twoich teorii o wyższości .NET, popartej nawet 1000 letnim doświadczeniem, i pewnie teorii Twojego Pracodawcy, bo po prostu M$ już nawet nie jest największym dostawcą systemów operacyjnych, pokonał go Android.

Jeżeli do tego się zgadzamy, że widać na horyzoncie punkt kolizyjny, kiedy tablet czy smartfon podłączony do HDMI zastępuje normalny komputer, to to będzie początek prawdziwej "świętej wojny" na Linii M$ - Google, na razie to jest tylko "zimna wojna".

Piszę "świętej wojny" bo w tych starciach zwolenników takiej czy innej technologii więcej jest religii, niż czegokolwiek innego.

Osobiście wolę  używać w miarę możliwości programów opartych na wolnych licencjach, gdybym dzisiaj zarabiał na życie programowaniem, to byłoby dla mnie znacznie bardziej ważne.

Źródełek .NET czy Visual Studio na licencji LGPL się nie spodziewam, 
dlatego też nie traktuję poważnie (jak zawsze) fenomenalnych wiadomości z M$.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-04-05 14:59:30)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#25  2014-04-05 17:05:34

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: 262083

Zawodowo się programowaniem nie zajmuję, mój pierwszy poważny program w QT powstaje równie szybko, jak krew z nosa, ale też nie gonią mnie żadne terminy.

;] no i to wyjaśnia to i owo...

Natomiast faktem jest, że Polska jest mocno  opóźniona w rozwoju, tutaj wielu szacownych biznesmenów nie wie nawet, że poza platformą Windows jest jakaś inna alternatywa.
To jest fakt, z którym nie zamierzam nawet dyskutować.

Prawdą jest że u nas mamy wielu twardogłowych "biznesmanów" którzy się na rynku IT (czytaj na technologiach) znają jak ja na samochodach sportowych (czyli wcale ;p), a potem tworzą się gnioty w ASP.NET z WebFormami... z drugiej strony jak szukałem roboty w Kanadzie to też głównie był .NET i Java, proporcje podobne jak w u nas... 

Co nie zmienia faktu, że projektując jakąkolwiek aplikację, trzeba brać pod uwagę wersję na Androida i IOS, krótko piszac, systemy liczące się na rynku.

Niestety tak nie jest. Zamiast tego wszyscy chcą iść w responsywne webówki które "działają na wszystkim" :/ dla mnie to jest głupota, ale weź przekonaj szefów firm...

Czy ktoś potrafi pisać w .NET na systemy inne niż Windows? czy to jest stabilne rozwiązanie? Czy będzie takie w przyszłości?
Czy taki np serwer MSSQL można uruchomić na systemie innym niż Windows?

1. Mono i .NET to TEN SAM KOD, TE SAME FUNKCJE itd. Więc piszesz RAZ... tyle teoria ;] praktyka mówi że 90% funkcji .NET powinno działać od strzała na obu systemach, ale te 10% może sprawiać problemy, niby są to głównie rzeczy mocno zintegrowane z Windos (jak np. WPF) których nie byłbyś w stanie zastosować anyway, ale zawsze możesz chcieć tego użyć u siebie. O ile biblioteki nie używają tych metod też powinny się kompilować od strzała.

2. Z tego co czytam - Mono jest całkiem stabilne i używają go też duże firmy.

3. MSSQL nie jest i nie będzie do uruchomienia poza Windos ;p do tego M$ specjalnie stara się uzależnić wiele rzeczy bezpośrednio od niego, ale to nie znaczy że nie można stosować np. MySQL, ja ostatnio właśnie sprawdzałem czy Entity Framework działą z MySQL i trochę roboty nad tym było ale działa ;] Oracle też jest wspierany z tego co się orientuję, Sqlite też chodzi (choć wsparcie w EF jest słabawe), Postrage chodzi ale słabo, co do innych nie wiem.

W Twoim świętym przekonaniu o wyższości technologii .NET[...]

Gdzie ja napisałęm że .NET jest lepszy od innych technologii? Napisałem że z pośród WYMIENIONYCH punktów, które dla programistów są ważne, .NET spełnia je najbardziej UNIWERSALNIE, czyli są rzeczy które nadają się lepiej do konkretnych zastosowań ale gorzej do innych, nic więcej. Już kamikaze to dobrze wspomniał - Java i .NET są w dużej mierze podobne pod wieloma względami, niemniej jak czytam wypowiedzi programistów którzy pracowali na obu językach (do Javy 7 włącznie) to większość pisze że .NET jest po prostu wygodniejszy, co nie znaczy że zawsze lepszy.

Sam powód tego wątku jest pocieszny, opóźnia się wydanie Androida 5, bo po prostu Dalvik już wyczerpał swoje możliwości, i trzeba go przepisać na jakąś wersję C.
Z przyczyn licencyjnych najlepszy byłby używany w FBSD Clang,
ale cała masa "opiniotwórczych" blogerów i komentatorów zaczęło miauczeć, że tylko C#, tylko .NET i tylko Visual Studio.

C# w Andku? HA HA HA. Gdzieś Ty to wyczytał :D? Ja wiem że pan de Icaza  się chwalił jakiś czas temu że niby przepisali Andka na Mono i że był 2 razy szybszy, ale nie martw się, C# jako natywnego na Andku nie zobaczymy ;] Google by sobie strzeliło w stopę, bo z automatu ludzie by na Windos chcieli na Andka programy pisać, no i co z softem już dalvikowym? Do kosza? Ludzie którzy piszą na tym soft by ich zjedli chyba ;]

Mnie się marzy QT jako baza dla Androida, ale jest to tak samo prawdopodobne jak C# ;(

I jakoś nie kupuję Twoich teorii o wyższości .NET, popartej nawet 1000 letnim doświadczeniem, i pewnie teorii Twojego Pracodawcy, bo po prostu M$ już nawet nie jest największym dostawcą systemów operacyjnych, pokonał go Android.

(po raz kolejny wyjaśniam że nigdzie nie napisałem jakoby .NET był w wyższości nad wszystkim innym - patrz kilka linijek wyżej)

;] a nie wierz, ja Cię nie zmuszam ;p proponuję tylko żebyś spróbował się zatrudnić jako programista, fajnie się "ratuje świat" jak się w danej branży nie robi ;]

Osobiście wolę  używać w miarę możliwości programów opartych na wolnych licencjach, gdybym dzisiaj zarabiał na życie programowaniem, to byłoby dla mnie znacznie bardziej ważne.

Śmiało! Zostań programista już dzisiaj! Jak się okaże że masz do wyboru .NET albo Javę albo PHP za psie pieniądze to zobaczymy czy frazesy można włożyć do garnka zamiast obiadu ;] każdy chyba przechodził okres buntu, ale prędzej czy później trzeba iść tam gdzie jest kasa. W chwili obecnej to jest Java i .NET.

Źródełek .NET czy Visual Studio na licencji LGPL się nie spodziewam, 
dlatego też nie traktuję poważnie (jak zawsze) fenomenalnych wiadomości z M$.

Tak samo nie radzę się spodziewać źródełka Sql Server, Silverlight czy Windos ;]

Piszę "świętej wojny" bo w tych starciach zwolenników takiej czy innej technologii więcej jest religii, niż czegokolwiek innego.

Eee wiesz biorąc pod uwagę jak bardzo jedziesz w tym wątku po frameworku, którego nie znasz to zdanie brzmi dosyć... zabawnie ;]

Ja kończę temat - na koniec tylko dodam że dla większości ludzi ważne jest nie to czy robi na os, czy na cs, czy robi na Andka czy iOS, tylko czy dostanie za swoją pracę 100, 1000 czy 10 000 zł, chcesz zmieniać świat, to załóż firmę i zatrudniaj programistów od np. QT za stawki .NET'owe czy Javove, ja z wielką chęcią framework zmienię ;]

Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)