Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-03-18 09:10:46

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Witam wszystkich !
Mam pytanie jak w temacie. Laptop głównie niestety do win7, linux obok. Na linuxie net, filmy, muza. Na windows rzeczy firmowe (ZUS, księgowość, przeglądarka DWG).  Jakieś gry typu wesnoth, homm3, homm4.
Jestem blady w ty temacie, dlatego proszę o pomoc. Przyjmę zarówno rady od teoretyków jak i użytkowników.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#2  2014-03-18 09:15:23

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Umiarkowany pomysł.

Z prockami AMD na Linuxie problemu nie ma, z kartami graficznymi ATI/AMD - to już totolotek.
Wydajność AMD w prockach też jest taka sobie, ich procki przy Intelach nie powalają wydajnością ani energooszczędnością.
Za każdym razem, jak wydają coś nowego, to najpierw są ochy i achy, a potem, po porównaniu z Intelami, zazwyczaj robi się grobowa cisza. :D


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2014-03-18 09:37:05

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Patrząc na ceny właśnie taki wniosek można wyciągnąć. Mam jednak do AMD sentyment z dawnych lat (ze dwa blaszaki wstecz). Co do kart graficznych to rzeczywiście ludziska narzekają. Będę jednak musiał w najbliższym czasie (do końca kwietnia) wybrać jakiś sprzęt do powyższych zastosowań.
Czy iść w nowe czy może jakiś sprzęt poleasingowy ?
A z innej beczki : Czy na linuksie działa jakaś przeglądarka plików wdg.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#4  2014-03-18 10:44:48

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

@pi@r:

IMHO nie warto - chyba że masz baaardzo skromny budżet i z Intela  nawet do i3'ki nie dociągniesz, wtedy MOŻE jako tako to się opłaci... ale jak już Jacekalex napisał - AMD ani wydajnością, ani - co IMHO w przypadku lapka jest nawet ważniejsze - energoszczędnością nie grzeszą w stosunku do Intela :( w sumie to co to za lapek? Bo jak ja brałem swoje Lenovo to w przedziale 2200-3500 zł nic z AMD nie widziałem... (znaczy z Radeonami kompy były oczywiście ale Intel + Radeon, z procami AMD tylko jakieś słabiutkie kompy do 2000 zł).

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-03-18 10:45:57)

Offline

 

#5  2014-03-18 10:57:05

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

No właśnie wychodzi , że budżet mam max. 2 tys. Co do modelu to nic nie ustaliłem jeszcze. Gdzieś mi się rzuciło na oczy  jakieś lenovo z AMD za ok. 1200 zł i stąd pomysł aby się dopytać. I miało osobną klawiaturę numeryczną , która jest mi potrzebna.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#6  2014-03-18 11:10:14

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

IMHO już lepiej dołożyć kilk stówek i zakupić np. coś takiego:

http://allegro.pl/laptop-lenovo-g580h-i3-3110m-8gb- … 53212981.html

Za 1200 zł będzie crap totalny pewnie 4 GB Ram które Windos zeżre w sekundę. Zobacz sobie inne Lenóvki - większość ma klawiaturę numeryczną i obudowę z aluminium lub czegoś podobnego, raczej pożyje dłużej niż HP czy Acer (bo stawiam że to za 1200 to HP Pavulon albo Acer - dobrze myślę?).

Offline

 

#7  2014-03-18 11:37:22

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Tu widziałem
http://www.x-kom.pl/p/168038-notebook-laptop-15-6-l … 0-dvd-rw.html
Ale rzeczywiście trzeba na inne sprzęty popatrzeć.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#8  2014-03-18 19:55:00

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Nie.   Bo jesśli ma zintegrowaną grafike ATI to w linuxie możesz mieć trochę problemów. Ja bym wybrał intela ze zintegrowaną intelowską grafiką, ewentualnie nvidia.

Offline

 

#9  2014-03-18 20:34:04

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

za 2k już możesz coś wyrwać z i3 lub i5 bez dedykowanej grafy. Jeżeli grasz tylko w takie gry jak podałeś to dla Ciebie idealne rozwiązanie i bezproblemowe jeżeli chodzi o obsługę. Co do AMD to niestety jeżeli chodzi o procki do laptopów to lipa straszna. Sam jestem fanem amd i ciężko mi mówić takie, żeczy... Ja procek AMD kupił bym tylko do blaszaka i byłby to FX8320 za ok 630zł. 4 moduły 8 rdzeni (co prawda słabych ale zawsze) dobre chłodzenie i można śmigać. Jak by wypuścili FXy w technologii Steamroller już całkiem bajka by była ale chodzą pogłoski że to się wogule nie stanie... Co do grafy to mają jak najbardziej ok ale znowu pod linuxem często są kwiatki przy zamkniętych sterach, a jak kupisz starszą grafe zostają tylko otwarte,

Offline

 

#10  2014-03-18 20:40:53

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

A ile prądu  zżeraja AMD dla laptopów? w porównaniu do intela?
Dla desktopów to jest prawie 2x więcej W

Offline

 

#11  2014-03-18 21:05:30

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Generalnie w laptopach nie ma tragedii, ale jeżeli masz APU to intel + dedykowana grafa jest bardziej prądożerny, natomiast jeżeli jedziesz na samym intelu to sytuacja jest odwrotna. kolejna kwestia to ram. APU bardzo lubią szybki ram, a w lapkach jest jak jest i często trzeba wtedy takowy wymienić bo to daje grafie w APU niezlego kopa. Co do takiego porównania widziałem kiedyś takowe bodajże na PClab... Mimo, że redakcja tam nie przepada za AMD i lubią im wytykać wszystko to same testy były rzetelne.

Offline

 

#12  2014-03-18 21:19:48

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Bitels napisał(-a):

za 2k już możesz coś wyrwać z i3 lub i5 bez dedykowanej grafy.

Jak ja szukałem, to znaleźć nie mogłem i wziąłem to, co w podpisie mam. Nie mam z tym problemów, dałem chyba około 1800.
Dobrą opcją będzie zamówienie z avansu.

Offline

 

#13  2014-03-18 21:42:05

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Ja pewnie tera wzioł bym coś takiego:
http://www.x-kom.pl/p/171595-notebook-laptop-15-6-l … 0-dvd-rw.html
http://www.komputronik.pl/product/221604/Komputery/ … _406701_.html
http://www.x-kom.pl/p/159258-notebook-laptop-15-6-a … -hd8750m.html
Mój typ to lenovo bez dedykowanej grafy z i5 haswell ale na x-komp masz do wyboru do koloru. Wyszukane na szybko więc trzeba by się dokładnie przyjrzeć poczytać testy i wybrać to co najlepsze.

Offline

 

#14  2014-03-18 23:24:06

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Ja niedawno robiłem znajomej laptopa, jakiś Samsung na APU serii A4 więc raczej z dolnej półki i siłą rzeczy troszkę się nim pobawiłem. Powem tak, działało to całkiem nieźle, na Win7 oczywiście. Temperatury podobne jak na Asusie i5 (Sandy Bridge) mojej żony, może troszkę wyższe, czas działania na baterii chyba w miarę podobny. Oczywiście nie robiłem jakichś testów wydajności ani nie odpalałem żadnych gier czy benczmarków. Generalnie wszystko chodziło gładko i bez jakichś zacięć. Jedyne przeciwskazanie to grafa AMD (APU) i sterowniki pod linuksem. Wiem coś o tym bo sam mam takie cudo w blaszaku ale ja lecę na testingu więc problemy ze sterami na i386, o dziwo na amd64 większość z tych problemów nie występuje. Musisz określić jakiej dystrybucji używasz lub masz zamiar używać bo to tak jak napisał Jacekalex, totolotek choć na stable nie powinno Ci to stwarzać problemów. Generalnie pod windę to wziąłbym AMD ze względu na cenę. Ostatnim AMD-kiem z którym się zetknąłem i którego bym odradzał to Phenom II, grzał się masakralnie ale teraz to oni już chyba tylko APU na rynek mobilny robią.

@Bitels, wcale takiej bajki z tym steamrollerem by nie było bez dogonienia Intela w zmniejszaniu procesu technologicznego. Spece od AMD zdają się nie zauważać, że już ludzie nie patrzą tylko na megaherce ale też i na TDP ewentualnie stosunek TDP/wydajność. Choć faktem jest, że źle by się stało, gdyby AMD wycofało się z runku procesrów desktopowych. Pewnie nawet fani Intela mogliby mieć im to za złe.

Edit:@pi@r, jak masz więcej kasy to rozważ lapka z matową matrycą, trzeci link z postu powyżej.

Ostatnio edytowany przez skullman (2014-03-18 23:48:19)

Offline

 

#15  2014-03-19 06:32:32

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Hola hola! Nie polecaj Acera z matówką! Trzeba najpierw znaleźć testy tego "cuda". Jak szukałem lapka to Acer też miał niby matowy panel IPS, tylko w testach (zdjęcia pod różnymi kątami - wiadomo), jakość wyświetlania była masakryczna - dużo gorsza niż monitora z błyszczykiem. Dobra mata niestety kosztuje... w ogóle Acer to jest firma która za niską cenę daje niby bardzo dobre bebechy, ale jakość wykonania czy temperatury to już inna bajka...

Offline

 

#16  2014-03-19 08:03:43

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

583

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:47:58)

Offline

 

#17  2014-03-19 10:50:09

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Dzięki za rady. Widzę już , że laptopy z AMD będę omijać. Laptop musi być solidny i bezawaryjny (nawet kosztem wydajności). Nie mam czasu na gierki z serwisami.  Z tego co patrzę to największym obciążeniem będzie przeglądarka plików DWG.
http://images.autodesk.com/adsk/files/dwg_trueview_ … ents-FY14.pdf


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#18  2014-03-19 10:54:15

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

@pi@r:

Tylko małe "ale" - lapki awaryjność zwykle mają modelową, często niezależną od producenta bebechów ;] mój zbuk MSI VR630 mimo że ma Athlona i grzeje się makabrycznie, to chodzi nadal mimo leciwego wieku. Dlatego zawsze patrz na reviewsy i nie bierz w ciemno, radzę też unikać nowości bo można się naciąć. IMHO im niższa temperatura w stresie, w testach tym lepiej - jak coś na full przekracza 90 stopni to IMHO nie należy tego brać, no chyba że przez 90% czasu ma się nudzić.

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-03-19 11:03:17)

Offline

 

#19  2014-03-19 11:28:05

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

585

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:48:00)

Offline

 

#20  2014-03-19 19:02:39

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Co do promocji to się zgadza. Jak się wyrwie coś fajnego z A6 w przyzwoitej cenie to warto wziąść.
skullman: hehe to że FX na steamrollerze pewnie i tak był w plecy co do intela to jest bardziej niż pewne, ale z tą prądożernością w stacjonarce to nie ma to praktycznie znaczenia jeżeli komp chodzi tylko parę godzin dziennie i nie na najwyższych obrotach. AMD nie ma raczej szans na dogonienie Intela i z tym trzeba się pogodzić, ale dają więcej rdzeni w niskiej cenie co wydaje mi się że spowoduje, że komp będzie dłużej "na czasie".
A co do demonizowania ACERA to też mam trochę inne zdanie, wszystko zależy od modelu. Bratu już dobre kilka lat temu kupiliśmy emachines (budżetowa marka Acera) za 1500zł w promocji z prockiem o ile dobrze pamiętam T4200 w sklepie nie dla idiotów. I co, przeżył do teraz bez szwanku i wygląda też dobrze a nie stoi na biurku jak stacjonarka tylko jest codziennie targany do roboty. Brat jak sam mówi kupił by już se nowy ale ten mu się zepsuć nie chce :D

Offline

 

#21  2014-03-19 21:27:59

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

dają więcej rdzeni w niskiej cenie co wydaje mi się że spowoduje, że komp będzie dłużej "na czasie".

Nie ;) Patrzy się ogólnie na benchmarki, bo 2 rdzeniowe kompy mogą być lepsze od 4 rdzeniowych

Fervi

Ostatnio edytowany przez fervi (2014-03-19 21:28:21)

Offline

 

#22  2014-03-19 23:00:05

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

@Bitels:

Ja nie demonizuję Acer'a jako takiego - ale umówmy się, jeżeli za 2000 zł Lenovo, HP i reszta firm oferuje mniej więcej coś w stylu:

i3, panel 1360x768 TN glare, grafa integra albo Nvidia 710M

A Acer wyskakuje z:

i5, panel fullHD IPS matowy, grafa Nvidia 740M

to coś jednak śmierdzi ;] na czymś oszczędzić muszą - jak ja sprawdzałem to oszczędzali na jakości panelu (niby IPS a kąty widzenia jak w TN, jakość kolorów też do tyłka), chłodzeniu, oraz jakości obudowy, bebechy pewnie w miarę podobne ale jak w stresie to coś potrafiło w testach dochodzić spokojnie do 105 stopni, to ja dziękuję ;]

@fervi:

To zależy od konkretnego zastosowania, ale fakt faktem że nadal bardziej odczuwa się powolność pojedynczego rdzenia niż całości, bo spora ilość aplikacji nadal jest jedno wątkowa.

Offline

 

#23  2014-03-20 08:21:50

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

Lenovo też jest mega tanie w porównaniu do innch  no może trochę lepsze od acera...;) Ale i tak wybrałbym Lenovo dla domu niż ejsera kesera kesera .......

Ostatnio edytowany przez chmuri (2014-03-20 08:22:02)


http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&amp;do=get&amp;target=centos-logo-light.png

Offline

 

#24  2014-03-20 08:24:07

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

@chmuri

No nie wiem - każdy producent (no, może poza Dell'em) posiada tanie linie produktów, ale za te same pieniądze zwykle Acer proponuje najbardziej "wypasione" bebechy, kosztem jakości ;]

Offline

 

#25  2014-03-20 12:11:30

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Czy laptop z procesorem AMD to dobry pomysł ?

@użytkownikubuntu, jak weźmiesz do ręki lapka z jakimś intelem ULP to też poczujesz, że procesor słabiutki. Miałem w rękach w sobotę fajnego cieniutkiego asusa i na win8 mulił niemiłosiernie, prawdopodobnie przez taki procesor, nawet nie sprawdzałem co tam siedziało ale przypuszczam, że właśnie taki low power.

@Bitels, dokładnie tak jak mówisz, mój brat kupił pod koniec 2007 roku Acera na misję, ot tani to jak padnie to mniej szkoda będzie. Szukał tylko modelu z dużymi otworami wentylacyjnymi czyli jego zdaniem z dobrym chłodzeniem. Laptop działa do dziś a mamy już 2014. W tym czasie kolega zamęczył już dwa, Toshibę i HP tylko stanim na biurku i przeglądaniem neta, drogie ładnie wykonane a popadały wkrótce po zakończeniu okresu gwarancyjnego. A Acer brata ma się dobrze po półrocznym pobycie w Afganistanie, wiele godzin grania (teraz już tylko Q3 i UT2004 w sieci) i w ogóle dość intensywnej eksploatacji. Nie ma reguły. Trzeba po prostu kupować modele obecne na rynku jak najdłużej. A czy to Intel czy AMD, jak nie potrzebuje super wydajności to chyba już nie ma znaczenia.

Ostatnio edytowany przez skullman (2014-03-20 12:23:07)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)