Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-11-14 10:58:58

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

kernel eXt73

No właśnie. Można go na Debiana (Crunchbanga lub Manjaro) w miarę bezboleśnie wrzucić ? Jeśli tak to, który ? Może kernel z debiana da radę też tak zoptymalizować ? Obecnie siedzę na Crunchbangu, ale zastanawiam się nad Manjaro lub powrotem do korzeni (czytaj Debiana stable). Z drugiej strony kernel 3.12  korci (mam ATI Mobility Radeon HD 3650).  A na koniec to , co powinno być na początku :
laptop ASUS M51 Va
Procesor : Core 2 Duo P8400 2,26 GHZ (Centrino 2),
Pamięć : 4GB (DDR2),
HDD : 320 GB,
Karta graficzna : ATI RADEON 3650 512 RAM,
Napęd : DVD (multi),
Komunikacja : 4xUSB, Bluetooth, express card, wifi, czytnik kart pamięci, kamera 1.3 MPX, HDMI.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#2  2013-11-14 11:14:50

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: kernel eXt73

Ja bym odradzał.
To jest kernel skrojony i zrobiony na ubuntu.
Inne gcc inny libc6

Co najwyżej można podpatrzyć konfigurację i skompilować samemu.

Jeśli chcesz żwawy kernel to sprawdź kernel aptosida.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#3  2013-11-14 15:25:56

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: kernel eXt73

Ten kernel jest jak Ubuntu, nawalone pierdółek nikomu do niczego nie potrzebnych.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#4  2013-11-14 17:33:27

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: kernel eXt73

IMHO nie warto. Cały bajer polega na tym, że Ubuntu to nie dystrybucja ciągła.
Z każdym wydaniem nowego jądra poprawiane jest zarządzanie energią, ulepszana wydajność sterowników etc.
Wtedy porównując do takiego starego dystrybucyjnego może różnica robić wrażenie. Ale to zasługa deweloperów kernela, a nie czarodziejów z forum Ubuntu ;)
Poza tym większy wpływ na to mają odpowiednie parametry w Grubie i kilka skryptów pm-utils.

To samo, albo i więcej, osiągniesz na jądrze z aptosida i kilkoma dodatkowymi ustawieniami.
Tu masz kilka wskazówek:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=223171

Offline

 

#5  2013-11-14 19:15:12

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel eXt73

W sumie gdyby rzeczywiście akurat ten kernel sprawdzał się u Ciebie najlepiej, to można sobie używać, komp Ci od tego nie wybuchnie.

PS U siebie na desktopie używam Liquorixa.

Offline

 

#6  2013-11-14 19:33:38

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: kernel eXt73

Też zacząłem używać Liquorix'a

Jest to kernel, który według zapewnień autora jest stworzony pod prace biurowe, multimedia i dla graczy.

Nie chcę skłamać, ale temperatura mi o 5 stopni spadła

Fervi

Offline

 

#7  2013-11-18 15:23:57

  e X t 7 3 - Nowy użytkownik

e X t 7 3
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-18

Re: kernel eXt73

Panowie ;) Moje kernel to nie tylko config to cały proces optymalizacji - w tym na poziomie kompilatora i to mocno w szczególności w wersjach i7 oraz Brazos. Jeśli chodzi o temperatury pracy, zużycie energii to kernele tu w 100 % współpracują z moimi skryptami APM. Tu zużycie energii potrafi zejść ok 30-50 % w stosunku do standardowych rozwiązań GNU/Linux + temperatury w trybie działania na baterii powinny spać nawet o 30-50 %. Maszyny po wyłączeniu dysku i wygaszeniu ekranu po ok 7 minutach nie działania w trybie idle powinna być niesłyszalna i zimna [jesli nie są realizowane jakieś zadania]. Co do stosowania na Debianie ... myślę, że z linią v27.x nie powinno być większych problemów ... nawet jak będzie inne Gcc ;) ... jedynie co do libc nie jestem na 100 % przekonany. Jednak oczywiscie polecam np. Kubuntu. Poniżej przykład działania kernela v26.7-brazos [bazuje na Linux-3.11.8].

http://www.youtube.com/watch?v=60ykWV30KLk&feat … etailpage#t=0

Co do kernerla Steven`a [Steven Barrett] - Liquorix, cóż Ja od dłuższego czasu nie stosuje rozwiązań Con`a, podobnie jak i Paolo ... swego czasu z nimi mocno korespondowałem, ale BFS niestety nie spełnia obecnie pokładanych [moich] w nim nadziejach. Niestety to samo BFQ - tu Paolo nawet wprowadził po rozmowach ze mną parę zmian, ale i tak mnie to obecnie nie do końca satysfakcjonuje. Mój APM naprzemiennie, a nawet jednoczasowo - w zależności od dysku używa CFQ i Noop. Zatem kernele Stevena na pewno w grach będą wolniejsze od moich i w przypadku 100 % obciążenia "padną" nie zapewnia pełnej responsywności.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez e X t 7 3 (2013-11-18 15:25:47)

Offline

 

#8  2013-11-18 15:53:33

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kernel eXt73

Witamy kolegę ;)

Nigdzie nie widziałem źródełek Twoich kerneli z nałożonymi łatkami, ani listy stosowanych aktualnie łatek.
To jest powód, dla którego wszyscy Cię klasyfikują do *buntu.
Po prostu Użyszkodnicy *buntu zazwyczaj nie mają w zwyczaju kompilować samodzielnie, nakładać łątek i kombinować, dlatego też nie interesuje ich za bardzo, co tam w trawie piszczy.
Na forach Debiana, Archa czy Gentoo zaraz trafiłbyś na "przesłuchanie". ;)

Przy okazji, jak napisał Ilin, *buntu. to często inna wersja gcc i libc6, także jakieśtam pojedyncze paczuszki można, ale raczej nie kernel, bo może to oznaczać znacznie więcej, niż zwykłą czkawkę. ;)

Pozdro
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2013-11-18 16:45:24

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: kernel eXt73

e X t 7 3 gdzie można znaleźć twój skrypt APM?

Ostatnio edytowany przez dominbik (2013-11-18 16:45:35)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#10  2013-11-18 17:22:45

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: kernel eXt73

Witamy.

Takie dosyć sceptyczne słowa wynikają z zagmatwanej dystrybucji tych kerneli. Jakieś cuda na kiju, klikadła, masa magicznych zmian w systemie, nad którymi przy takich automatach trudniej zapanować, niż nad instalowaniem ręcznym kerneli, wrzuceniem skryptu pm-utils itp.

IMHO o wiele lepiej by to wyglądało (na innych forach niż Ubuntu) w postaci zwykłych narzędzi do samodzielnej instalacji i samodzielnego wyboru odpowiednich komponentów.
Sam bym z ciekawości porównał z obecnymi ustawieniami, przy których system działał dłużej niż na Win7.

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-11-18 17:25:01)

Offline

 

#11  2013-11-18 17:50:55

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel eXt73

Poza tym do płatnego kernela Linux w świecie GNU/Linux podchodzi się z pewną dozą niepewności. :P Wszyscy grzebacze systemowi będą się krzywić. ;)

Offline

 

#12  2013-11-18 18:30:10

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: kernel eXt73

@e X t 7 3
Czy mógłbyś udostępnić efekty swoich prac w wersji demonstracyjnej* dla Debiana?

* bo o ile wiem i o ile szukałem, to są płatne - oczywiście nie mam nic przeciwko.

Offline

 

#13  2013-11-18 21:27:54

  e X t 7 3 - Nowy użytkownik

e X t 7 3
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-18

Re: kernel eXt73

Panowie witam ;) ... postaram się odpowiedzieć na wasze wątpliwości w najbliższych kilku dniach. Co do źródeł to racja ostatnie ich nie uaktualniałem, ale są. Co do skryptu APM to jest w kilku wersjach. Tylko tu jeszcze wchodzi kwestia wyłączania określonych skryptów w pm-utils. Postaram się ustalić z Kolegą NetBitem73 kwestię zapewnienia wsparcia dla Debiana ... choć teraz jestem prawie pewien, że przynajmniej NeteXt'73 i w tym skrypty APM powinny działać ok. Oczywiście najlepiej mieć środowisko testowe do takich zmian ;). Sami też chyba musimy postawić Debiana do testów.

Źródła - link zawsze znajduje się w informacji o kernelach: http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=216&t=169063

a dokładny link: http://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/ext73-k … ce/index.html

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez e X t 7 3 (2013-11-18 21:29:24)

Offline

 

#14  2013-11-18 21:55:17

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: kernel eXt73

(Tak tylko wtrącę, że i Panie się tu udzielają, nawet pełnią kluczowe role w funkcjonowaniu DUG-a).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#15  2013-11-18 22:02:27

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kernel eXt73

azhag napisał(-a):

(Tak tylko wtrącę, że i Panie się tu udzielają, nawet pełnią kluczowe role w funkcjonowaniu DUG-a).

Tym samym uratowałeś żywot nowego na tym forum Kolegi.
Zauważyłeś jego niezręczność wcześniej, niż Wredotka Aniołek na spacerze
z psinką...:D

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-11-18 22:04:41)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2013-11-21 09:41:10

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: kernel eXt73

Cieszę się, że temat się konstruktywnie rozwija. Ja niestety przez ostatnie dni nie miałem czasu zrobić nawet połowy tego co sobie zaplanowałem (może t i lepiej).
Może kolega e X t 7 3 wyjaśni jak z tymi opłatami za jego kernel, ja w linku widzę tylko prośbę o dotację.
Mój laptop jak pracuje na Crunchbangu może służyć za grzejnik (obudowa czasem parzy, a na windows chłodno i cicho), jestem więc żywo zainteresowany tematem.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#17  2013-11-21 11:29:12

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: kernel eXt73

pi@r napisał(-a):

Cieszę się, że temat się konstruktywnie rozwija. Ja niestety przez ostatnie dni nie miałem czasu zrobić nawet połowy tego co sobie zaplanowałem (może t i lepiej).
Może kolega e X t 7 3 wyjaśni jak z tymi opłatami za jego kernel, ja w linku widzę tylko prośbę o dotację.
Mój laptop jak pracuje na Crunchbangu może służyć za grzejnik (obudowa czasem parzy, a na windows chłodno i cicho), jestem więc żywo zainteresowany tematem.

A zrobiłeś cokolwiek żeby rozwiązać problem?

Offline

 

#18  2013-11-21 11:54:15

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: kernel eXt73

Tak. Ustawiłem cpufreq. Sprawdziłem swój bios, ale tam jest biednie i nic na temat chłodzenia nie widzę. Ostatnio zainstalowałem Liquorix'a ale jeszcze nie zdążyłem go przetestować. Brak czasu nie pomaga.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#19  2013-11-21 12:19:13

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: kernel eXt73

Cpufreq zazwyczaj działa sam bez dodatkowego ustawiania.
Zacznij od instalacji kernela 3.12 i przy używaniu otwartych sterowników, dopisz w Grubie radeon.dpm=1

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-11-21 12:21:51)

Offline

 

#20  2013-11-21 12:35:17

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel eXt73

pi@r: w podanym linku jest to wyjaśnione:

e X t 7 3 napisał(-a):

Przygotowane przeze mnie kernele udostępniane są zgodnie z postanowieniami powołanej powyżej Powszechnej Licencji Publicznej GNU w wersji trzeciej [GPL 2.0]. Zgodnie z jej postanawianiami udostępniam źródła na podstawie których budowane są poszczególne pakiety deb.

Zgodnie z postanowieniami licencji GPL na udostępniane źródła (kod źródłowy) oraz pakiety (kod wynikowy) nie udziela się gwarancji. Jedynie w przypadku pakietów (kod wynikowy) oznaczonych jako i7 oraz Brazos gwarantuje, iż pakiety te są zbudowane prawidłowo i są zgodne z GNU/Linux Ubuntu oraz Kubuntu. W związku z powyższym oraz postanowieniami powołanej licencji nie ponoszę odpowiedzialności za skutki ewentualnych błędów wynikających z funkcjonowania udostępnionych pakietów.

Wskazane źródła zostają przeze mnie poddane modyfikacji (o czym mowa powyżej) i prawo do korzystania z nich udostępniam na zasadach opisanych w powołanym akcie normatywnym. Kod źródłowy jest odpowiedni dla wszystkich wydań (K8, atom, i7, Brazos) z danej serii (np. v22.x) i dystrybuowany jest zgodnie z wszelkimi postanowieniami Licencji GPL w wersji 2.

Pakiety binarne (kod wynikowy) zawierające kernele oznaczone, jako K8 oraz atom udostępniam w pełni nieodpłatnie, bez ograniczenia ilości stanowisk na których użytkownik je instaluje oraz bez ograniczenia swobody ich rozpowszechniania.

W przypadku pakietów binarnych (kod wynikowy) oznaczonych, jako i7 oraz Brazos, ich dystrybucja ma charakter odpłatny i realizowana jest na podstawie indywidualnej umowy wykonania dzieła - budowy kodu wynikowego zoptymalizowanego dla architektury 64 bitowych, w tym architektury Intel Sandy Bridge i Ivy Bridge – i3, i5 oraz i7 (pakiety oznaczone, jako i7) oraz dla architektury Firmy AMD od wersji K10.5 – w tym Athlon II, Phenom II, Brazos, Fusion (Llano, Trinity, Piledriver) oraz FX (Zambezi, Bulldozer, Vishera, Piledriver) – pakiety oznaczone, jako Brazos. Umowa zawierana jest pomiędzy moją osobą, jako przyjmującym zamówienie, a ich użytkownikiem (zamawiającym) otrzymującym prawo do korzystania z tego dzieła (danej kompilacji, np. wersja v26.7), który w ramach jednorazowej zapłaty opiewającej na kwotę 50 zł, uzyskuje prawo do otrzymania najnowszej - na danych dzień - wersji dzieła oraz jej kolejnych ulepszonych wersji (następne kompilacje, np. wersja 21.1 lub v26.7, etc.) w okresie roku od dnia zawarcia umowy (dnia zapłaty). Użytkownik w ramach wskazanej jednorazowej opłaty uzyskuje prawo do korzystania w powołanym okresie z dzieła oznaczonego jako pakiety i7, bądź też Brazos oraz prawo do testowania przedpremierowych wersji pakietów oznaczonych jako K8.

Offline

 

#21  2013-11-21 15:11:18

  e X t 7 3 - Nowy użytkownik

e X t 7 3
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-18

Re: kernel eXt73

Panie i Panowie ... już z Kolegą NetBitem dyskutujemy nad wsparciem dla Debiana "oficjalnym" ... ale przynajmniej Ja ostatnio mam pracy tyle, że śpię maksymalnie po 5 godzin/dzień. Zatem powoli postaram się pracować nad takim wsparcie, "dotarciem" naszych rozwiązań do architektury Debiana. Myślę ze nastąpi to nie wcześniej niż na początku przyszłego roku. Zatem na teraz zachęcam np. do przetestowania Kubuntu 13.10 z moimi rozwiązaniami przy udziale naszego NeteXt'73. Tu Kolega NetBit73 wykazuje się godną podziwu inwencją i jak by nie On nie dałbym rady realizować swoich pomysłów - dnia by zabrakło ;).

Ponadto proszę Szanowne Koleżanki o wybaczenie ... niewybaczalne faux-pas popełniłem [zwracając się jedynie do panów] ... i proszę o wybaczenie ;).

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez e X t 7 3 (2013-11-21 15:11:32)

Offline

 

#22  2013-11-21 15:43:02

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: kernel eXt73

Brzmi ciekawie :)

Z tym, że Debian to nie Ubuntu. Taki automatyzm raczej nie przejdzie. Użytkownicy Debiana lubią wiedzieć jakie zmiany (i w jaki sposób) są wprowadzane systemie . Druga sprawa, to fakt, że Debian jest bardziej elastyczny niż Ubuntu. Z tego powodu równiez taki klikany automatyzm nie wydaje się zbyt dobrym rozwiązaniem. Przykład: opcje startowe kernela. Poza Grubem, popularny jest extlinux, elilo, ja sam używam refind. Dlatego takie automatyczne dopisywanie czegoś do /etc/default/grub to średnio dobry pomysł, a chyba tak to masz rozwiązane dla Ubuntu. Z tego co wiem, inaczej tez jest aktualizowane firmware. W Debianie po prostu aktualizuje się pakiet ze zwykłego repozytorium:
intel-microcode
Podobnie jest ze sterownikami zamkniętymi. Zazwyczaj są połatane wersje już w repozytorium. Tak sam jak sterowniki do kart wifi, które w Debianie po prostu działają po doinstalowaniu jednego pakietu z firmware.

IMHO warto się zastanowić czy taka klikana automatyka jest w ogóle potrzebna użytkownikom innych dystrybucji niż Ubuntu. Nie musi być ona konieczna, a nawet mile widziana.

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-11-21 15:43:59)

Offline

 

#23  2013-11-21 17:25:39

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kernel eXt73

Panie i Panowie ... już z Kolegą NetBitem dyskutujemy nad wsparciem dla Debiana "oficjalnym" ... ale przynajmniej Ja ostatnio mam pracy tyle, że śpię maksymalnie po 5 godzin/dzień.....

Ja wolę inne powody do bezsenności, takie bardziej hetero.....:D

Wsparcie dla Debiana? pewnie niezbędne, z tą różnicą, że np na tym forum dość trudno znaleźć użyszkodnika Debiana, który takiej pomocy potrzebuje.

Jeśli ktoś chce trafić na specyfikę DUG, to obok Debiana zdecydowanie Arch,  Gentoo i BSD.
Bo na moje oko, to raczej żadna z ww dystrybucji nie ma tutaj bezwzględnej większości.

A więc kiedy wsparcie dla Archa, Gentoo i FreeBSD? :DDDDDD

PS.
Zapomniałem, mamy tutaj też klub użyszkodników  LFSa..........;)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#24  2013-11-21 19:29:49

  e X t 7 3 - Nowy użytkownik

e X t 7 3
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-18

Re: kernel eXt73

ależ mnie Panowie "motywujecie" hehe ;) ... Kolego Jacekalex .. Ja też wolę takie "przyczyny bezsenności" ;)

Pozdrawiam

Offline

 

#25  2013-11-21 21:26:35

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: kernel eXt73

Właśnie ciężko żeby to przeszło. Przydałby się jakiś github czy coś ala to, żeby można było sobie spojrzeć chociaż na tą bezpłatną wersję jak to wygląda. Zwłaszcza interesuje mnie ten skrypt APM.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)