Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2013-10-23 22:16:53

  enether - wiecznie niewyspany

enether
wiecznie niewyspany
Zarejestrowany: 2012-05-01

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

Zależy od tego czy korpo czy mniejsza firma.

Ja dla przykłady studiując na drugim roku zaocznie infę, z zerowym doświadczeniem zawodowym, wiedząc jedynie to co hobbystycznie sam poznałem, zaciągnąłem się do mniejszej firmy jako nocnik (odbierz telefon, opowiedz klientowi ładnie że to co zgłaszał się robi, wymień dysk, etc) i po jakichś 8 miesiącach zostałem młodszym adminem. Pewnie dostrzegli jak wielki miałem zaciesz na gębie mogąc grzebać w konsoli. Jak na pierwszą w życiu robotę kokosów nie ma, ale ładne wpisy do CV się z tego biorą.

Co do szkoleń: LPIC jest fajne, choć raczej ogólnie podkreśla że ogarniasz czym jest Linuch. RHCE, RHCSA etc. są  chętniej widziane, ale ich koszta są chore. (do tego połowa z nich jest, uwaga, czasowa :X)

Z tego co obserwuję po znanych mi ludziach w branży największe znaczenie ma to, czy ogarniasz, czy Ci się chce, czy chce Ci się samemu doskonalić. Jeżeli tak papierki w stylu magisterka i certyfikacje odchodzą nieco na drugi plan. Taniej wychodzi wziąć człowieka bez papierów i doszkolić oraz oszlifować niż szukać ludzi obwieszonych certami jak choinki.



Info niepowiązane: XFS będzie domyślnym systemem plików w RHEL 7 xD xD

Offline

 

#27  2013-10-23 22:49:02

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

gindek napisał(-a):

jak robota w IT to tylko
Krakow / Wrocław / Katowice / Warszawa / Gdańsk no i może jeszcze Łódź

Jak kogoś interesują sieci , to dodałbym do tego Bydgoszcz, gdzie jest Atos i Alcatel :). Do Atosa podobno bardzo dużo ludzi biorą z wiedzą podstawową na poziomie CCNA.

PS: Chyba nawet z samą wiedzą i do tego bez papierka CCNA :).

Ostatnio edytowany przez sqrtek (2013-10-23 22:49:39)


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#28  2013-10-28 19:24:18

  LIC - Użytkownik

LIC
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-10-21

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

Szperając w sieci i czytając tutejsze porady, nadal wychodzi na to, że warto, abym zaczął od Debiana i dobrze go poznał i są wtedy większe szanse na zatrudnienie. Przeskoczyć później na CentOS/RHEL będzie mi łatwiej. Może w międzyczasie dam radę przerobić materiały przygotowujące do CCNA, zawsze to dodatkowy atut i wiedza.

Offline

 

#29  2013-10-28 19:46:25

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

CCNA1 to żadna wiedza - dosłownie 1h siedzenia na tyłku ...

Fervi

Offline

 

#30  2013-10-28 20:22:49

  LIC - Użytkownik

LIC
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-10-21

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

Ja mam na myśli cztery semestry, cały CCNA (chociaż słyszałem, że w tym roku były zmiany w certyfikatach), a nie jakiś wycinek.

Offline

 

#31  2013-10-28 20:29:03

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

LIC napisał(-a):

Ja mam na myśli cztery semestry, cały CCNA (chociaż słyszałem, że w tym roku były zmiany w certyfikatach), a nie jakiś wycinek.

Nom, wywalili całą bazę danych, certyfikaty nieważne (oj tam, oj tam)

Fervi

Ostatnio edytowany przez fervi (2013-10-28 20:49:07)

Offline

 

#32  2013-10-28 21:24:38

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

CCNA aktualnie posiada więcej materiału które były dopiero w CCNP, sam zdawałem w połowie Sierpnia 640-802, i teraz będę przerabiał sobie różnice programowe które są dostępne w nowszej wersji. Jak dla mnie CCNA to jest podstawą i wydaje mi się że warto jest mieć certyfikat, nie koniecznie wyższe poziomy, ale CCNA na początku potwierdzone wiedzą jest idealne na początek. Niektórzy pracodawcy bez tego certyfikatu nawet do sprzętu sieciowego nie dopuszczą oczywiście potwierdzonego wiedzą, myślę że sieci + systemy unix/linux to niezłe połączenie ;) Przeważnie jeszcze wymaga się wiedzy nt. baz danych mysql.


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#33  2013-10-28 21:27:27

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

sqrtek napisał(-a):

CCNA aktualnie posiada więcej materiału które były dopiero w CCNP, sam zdawałem w połowie Sierpnia 640-802, i teraz będę przerabiał sobie różnice programowe które są dostępne w nowszej wersji. Jak dla mnie CCNA to jest podstawą i wydaje mi się że warto jest mieć certyfikat, nie koniecznie wyższe poziomy, ale CCNA na początku potwierdzone wiedzą jest idealne na początek. Niektórzy pracodawcy bez tego certyfikatu nawet do sprzętu sieciowego nie dopuszczą oczywiście potwierdzonego wiedzą, myślę że sieci + systemy unix/linux to niezłe połączenie ;) Przeważnie jeszcze wymaga się wiedzy nt. baz danych mysql.

A na Netacadzie masz certyfikat? Bo u nas wiele osób płacze, że konta im pousuwali, a w Cisco taki burdel, że (jak wynika) nie masz żadnych certyfikatów

Fervi

Offline

 

#34  2013-10-28 22:01:27

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

fervi napisał(-a):

A na Netacadzie masz certyfikat? Bo u nas wiele osób płacze, że konta im pousuwali, a w Cisco taki burdel, że (jak wynika) nie masz żadnych certyfikatów

Fervi

Dziwne że nie posiadają kont, właśnie się zalogowałem na dawne konto z netacad.com, również sprawdziłem weryfikację kodu certyfikatu z cisco i wszystko na szczęście potwierdzone.
Nie strasz ludzi :P.

PS: Jeszcze sprawdziłem po zalogowaniu na stronie cisco w certification progress, również wszystko tak jak powinno być.

Ostatnio edytowany przez sqrtek (2013-10-28 22:13:22)


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#35  2013-10-29 09:43:38

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

sqrtek napisał(-a):

fervi napisał(-a):

A na Netacadzie masz certyfikat? Bo u nas wiele osób płacze, że konta im pousuwali, a w Cisco taki burdel, że (jak wynika) nie masz żadnych certyfikatów

Fervi

Dziwne że nie posiadają kont, właśnie się zalogowałem na dawne konto z netacad.com, również sprawdziłem weryfikację kodu certyfikatu z cisco i wszystko na szczęście potwierdzone.
Nie strasz ludzi :P.

PS: Jeszcze sprawdziłem po zalogowaniu na stronie cisco w certification progress, również wszystko tak jak powinno być.

Swego czasu cisco wysyłało wiadomość o aktualizacji swojej platformy:

After 30 June 2013, Academy Connection will no longer be available. When logging into Academy Connection, you will see a banner with a link to upgrade to Cisco NetSpace.

i pewnie stąd wynikały problemy. Więcej info.

Wracając do tematu, skup się na jednym czyli na przykład na systemie linux, podstawy są takie same więc obojętne co wybierzesz, dobrze jakbyś sobie Centos wybrał i zaczął sobie przerabiać materiał pod kątem certyfikacji Red hata, tylko wsparcie na forach jest takie sobie ( przynajmniej dla mnie ) i jednak forum DUGa to klasa sama w sobie :)
Wszystkiego naraz nie opanujesz bo zrobisz sobie tylko chaos w głowie, a wiedza po łebkach na dłuższą metę jest bezużyteczna. Na przykład przez 6 miesięcy ostrej nauki RHCSA, 6 miesięcy CCNA i w ciągu roku będziesz dobry w dwóch dziedzinach, a nie liźniesz kilkanaście tematów z różnych dziedzin i nic z tego nie będziesz miał. Niestety, ale tok nauczania jaki jest na studiach ( wszystka wiedza w dużych ilościach ) nie wykształci specjalisty. Oczywiście te 6 miesięcy to przykład nie wiem jak przyswajasz wiedzę, to już pod siebie musisz ustalić.  fervi podał także bardzo ciekawą podstawę do nauki systemu " Najlepiej usunąć Windowsa i postawić Debiana " a chodziło mu o to byś nie miał alternatywy jak na przykład pod linuksem nie odpalisz filmu to przełączysz się na windowsa i sobie obejrzysz, a tak będziesz zmuszony tak długo grzebać aż ten film odpalisz przy okazji masz motywacje ( chce odpalić film ) i czegoś się nauczysz o systemie ( a to tak to działa, takie wyświetla błędy tu muszę szukać ) :) Pisałeś o zajęciu się windows serverem to jest dobry pomysł jak czujesz się w tym systemie dobrze to poznanie go dogłębnie to także wielki plus. Wybór należy do Ciebie. Żeby tak słodko nie było to najgorsze jest utrzymanie systematyczności i wytrwałości bo nic nie przychodzi od razu i upłynie sporo czasu zanim zobaczysz efekty.

Ostatnio edytowany przez ba10 (2013-10-29 09:57:04)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#36  2013-10-29 10:18:04

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

ba10 napisał(-a):

After 30 June 2013, Academy Connection will no longer be available. When logging into Academy Connection, you will see a banner with a link to upgrade to Cisco NetSpace.

i pewnie stąd wynikały problemy. Więcej info.

W tym akurat chodziło o to że dawniej kursanci logowali się na coś w stylu cisco.netacad.net a teraz już tylko i wyłącznie netacad.com pozostało. Tak mi się wydaje przynajmniej. A jeśli się nie przenieśli na netacad.com to nie dziwię się że nie mogą się zalogować.


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#37  2013-10-29 13:09:15

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

ba10 napisał(-a):

fervi podał także bardzo ciekawą podstawę do nauki systemu " Najlepiej usunąć Windowsa i postawić Debiana " a chodziło mu o to byś nie miał alternatywy jak na przykład pod linuksem nie odpalisz filmu to przełączysz się na windowsa i sobie obejrzysz, a tak będziesz zmuszony tak długo grzebać aż ten film odpalisz przy okazji masz motywacje ( chce odpalić film ) i czegoś się nauczysz o systemie ( a to tak to działa, takie wyświetla błędy tu muszę szukać ) :)

dokładnie. to lekko brutalna metoda, ale jak dla mnie jedna z najlepszych. próbowałem z Ubuntu, próbowałem z Debianem zainstalowanym obok windows, ale zawsze wracałem do Windows. Przekonałem się i nauczyłem porządnie (czyli konsola) dopiero gdy przyszło mi siedzieć na wsi z pentium2, debianem, ekg2 i internetem przez wvdial z komórki. (bo windows2000 i nokiapc suite były za ciężkie). Wszystko na IceWM. Normalnie nigdy nie katowałbym się tą konsolą .. ;p


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#38  2014-07-09 18:50:44

  HaPe - Użytkownik

HaPe
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-07-09

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

diabolic napisał(-a):

W niektórych rejonach (podkarpackie) znalezienie pracy admina linuksowego jest bardzo ciężkie, a szczególnie na początku kariery zawodowej. Jak już się coś trafi to od razu chcą multum papierów/certyfikatów i przede wszystkim rozchodzi się głównie o RHEL, druga kwestia to na starcie zarobki wręcz mizerne. Inne systemy to zazwyczaj już tylko u lokalnych ISP, nawet bardzo rzadko trafiają się oferty dla programistów linuksowych ( oczywiście chodzi dalej o to województwo), a o korpach typu onet itp, gdzie w znacznej części bazuje się na Linuksie to już można zapomnieć ;/

Jestem z podkarpackiego, a pracę znalazłem w Gdańsku - oczywiście zdalna i nie narzekam.

Offline

 

#39  2014-07-09 19:57:44

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

Trochę odgrzałeś kotleta, ale wracając do tematu. Tak też można, ale przyznaj rację, że na miejscu to już tak "cukierkowo" nie wygląda.

Ostatnio edytowany przez diabolic (2014-07-09 19:59:20)


I am the one who chose my path

Offline

 

#40  2014-07-09 20:17:07

  HaPe - Użytkownik

HaPe
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-07-09

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

W tym właśnie rzecz, pracy trzeba szukać blisko aglomeracji, najlepiej Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław.

Ostatnio edytowany przez HaPe (2014-07-10 10:58:57)

Offline

 

#41  2014-07-09 23:14:02

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Praca i przyszłość z GNU/Linux

Przeglądając oferty pracy zauważam, że poszukiwani są często administratorzy RHEL, AIX, Solaris, szczególnie na śląsku, w grupie ING. Jednak gdy pytam o konkrety, to mam wrażenie, że na wielu portalach dotyczących Linux wypowiadają się w większości fanatyczni pasjonaci, którzy nie pracują zawodowo z tymi systemami, wrogowie wszystkiego, co nie jest związane z Open Source, używający swojego slangu i właściwie trudno ich zrozumieć. Mnie w szczególności chodzi o poznanie systemu w takim kierunku, abym potrafił nad nim panować, zrozumieć go, zabezpieczyć i obsługiwać popularne i potrzebne narzędzia. Nie chcę jednocześnie marnować czasu i poznawać coś, z czego pracy nie będzie.

Chcesz znać prawdę o prawdziwej pracy admin RHEL / AIX ?

Wersja RedHat

Kod:

lvextend --size +40G /dev/vg0/foo
resize2fs /dev/vg0/foo

Wersja AIX

Kod:

chfs -a siza=+20g /data/u01

naucz się tych dwóch rzeczy i znasz rozwiązanie 50% problemów pojawiających się w administracji RHEL i AIXem.
kolejne 25% to jest czyszczenie /var/log
reszta to są bardziej skomplikowane problemy, które przekazujesz bardziej doświadczonym kolegom.


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)