Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-06-12 12:56:05

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Wydajność partycja linux vs windows

Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Stoję przed dylematem podziału dysku oraz wyboru rodzaju partycji. Poza Debianem 7 jestem zmuszony zainstalować na pokładzie Windowsa 8. Zastanawiam się jak podzielić dysk aby mieć dostęp do tych samych danych zarówno z poziomu Windowsa jak i Debiana (nie powielając plików). Trochę teorii:
- Dysk 1 TB
- przewidywane partycje Windowsa: system, dokumenty, multimedia, lab
- dla Debiana: system, wymiany.

Zastanawiam się co zrobić z partycjami: dokumenty, multimedia, lab (partycja pod labowanie cisco, gns3, juniper etc). Lepszym wyjściem będzie postawienie ich na ntfs i podmonontowanie w debianie czy walnąć od razu np na ext3? Dodam tylko, że 90% pracy będzie odbywała się na debianie. Windows potrzebny tylko do Office oraz pewnych projektów.

Offline

 

#2  2013-06-12 12:59:37

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

czyli co konkretnie będziesz potrzebował mieć na windowsie że przeliczasz to na 10%?
czyli musisz korzystać z Office'a Micro$oftu?

korzystanie z ext na windowsie (w tym przypadku na win8) uważam za nierozsądny pomysł, ten sterownik jest wogóle rozwijany?

Offline

 

#3  2013-06-12 13:05:42

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Graffi napisał(-a):

czyli co konkretnie będziesz potrzebował mieć na windowsie że przeliczasz to na 10%?
czyli musisz korzystać z Office'a Micro$oftu?

korzystanie z ext na windowsie (w tym przypadku na win8) uważam za nierozsądny pomysł, ten sterownik jest wogóle rozwijany?

Windows będzie wykorzystywany m.in do pisania prac w office, matlab, grania i innych rzeczy, które nie pójdą na debianie chociażby problemy z wtyczką silverlight. Ponadto dziewczyna preferuje windowsa :) Na debianie natomiast bedę labował gns3 (ze wzlgędu na większą wydajność niż pod win), packet tracer, virtualbox, vmware, przeglądanie stron, klient pocztowy etc. Chciałbym cześciej pracować na debianie aby lepiej go poznać...

Offline

 

#4  2013-06-12 13:54:45

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Po co tak wiele partycji dla Windows? tam podział dokumenty, multimedia itd.. jest już przygotowany dla użytkowników z góry. Generalnie w takim wypadku, to co musimy współdzielić z Windowsem polecam wrzucać na partycję NTFS, a spod Linuxa obsługiwać to przez ntfs-3g. Nie ma z tym żadnych problemów - tylko w Windows8 tam jest opcja (nie pamiętam dokładnie jak chcesz mogę poszukać) aby przy wyłączaniu nie hibernował się, a normalnie całkowicie wyłączał. Trzeba ją włączyć, bo czasem przez te wydziwianie Windows ntfs-3g nie chce montować takiej partycji - po włączeniu tej opcji jest już okey.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#5  2013-06-12 14:02:12

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

dominbik napisał(-a):

Po co tak wiele partycji dla Windows? tam podział dokumenty, multimedia itd.. jest już przygotowany dla użytkowników z góry. Generalnie w takim wypadku, to co musimy współdzielić z Windowsem polecam wrzucać na partycję NTFS, a spod Linuxa obsługiwać to przez ntfs-3g. Nie ma z tym żadnych problemów - tylko w Windows8 tam jest opcja (nie pamiętam dokładnie jak chcesz mogę poszukać) aby przy wyłączaniu nie hibernował się, a normalnie całkowicie wyłączał. Trzeba ją włączyć, bo czasem przez te wydziwianie Windows ntfs-3g nie chce montować takiej partycji - po włączeniu tej opcji jest już okey.

Jeżeli chodzi o podział na partycje pod windowsem to na systemowej zawsze trzymałem i będę trzymał system oraz oprogramowanie. Dokumenty oraz inne ważne rzeczy przerzucam na inne partycje, nie raz już była sytuacja, że system się wysypał a dane poszły w jego ślady. Po prostu przenoszę katalogi z partycji C na D ;)

Niestety słyszałem o anomaliach Windows 8, przez to usypianie potrafi nawet uszkodzić dane. Jednak dziekuję Ci bardzo za ostrzeżenie. Po waszych uwagach proponuję wszystko postawić na ntfs, Debiana natomiast z plikiem wymiany na osobnych partycjach. Jaki system plików pod Debiana polecacie oraz ile optymalnie miejsca mu przydzielić. 60Gb na system oraz 5Gb na SWAP wystarczy? Dokumenty będę trzymał na partycjach NTFS, podmontuje je tylko w debianie.

Offline

 

#6  2013-06-12 14:07:53

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

super (tematu matrymonialnego nie komentuję :P )
ogólnie wygląda że mało będzie się na tym windowsie działo, może wygospodaruj niewiele miejsca (100GB?) na "partycje wymiany między systemami" (NTFS - pod Linuxem montujesz przez ntfs-3b) i tam trzymałbyś dane które muszą być wspólne (nie wygląda jakoby było ich wiele)

opiszę to ze swojej perspektywy,
Linux system - ok. 11 - 12GB (starczy)
/home - dużo
windows - tyle ile mu tam potrzeba (win8 to pewnie ze 100GB to będzie z górką)

na wspólną partycję która byłaby i tu i tam dałbym ze 50GB i tam miał rzeczy (dokumenty itp...) które muszą być pod windowsem dostępne - w tym licząc jakieś dokumenty itp...

nigdy w życiu nie grałem w nic co by w mediach było określane grą (miałem swoją definicję gry: "gra - narzędzie dzięki któremu doznaję rozrywki" i w do tej definicji idealnie pasował python, php itp) więc trudno mi ocenić ile potrzebujesz miejsca na twoje gry, a to jednak musisz na partycjach windowsowych pozostawić zainstalowane, więc dla windowsa zarezerwuj tyle ile Ci potrzeba wg swojego widzimisię

i powtarzając za przedmówcą nie dziel dysku na tak dużo partycji w 4 się ogarniesz bez problemów (dwie systemowe, home, dane dla obu systemów)

Offline

 

#7  2013-06-12 14:21:28

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, sugerujesz utworzenie partycji:
Linux system - ok 15Gb
Windows system - ok 150Gb
Linux SWAP - mam 4Gb pamięci więc dla SWAPa dałbym około 5Gb
/ home - wspólna partycja zarówno dla linuxa jak i windowsa. Czyli formatuję ją jako NTFS nastepnie po instalacji debiana montuje przez ntfs-3g?


PS.
Widzę, że się doskonale rozumiemy jeżeli chodzi o gry: PERL aczkolwiek nie ukrywam, że miałem na myśli także rozrywkę innego typu :)

Offline

 

#8  2013-06-12 14:39:57

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Kod:

graffi@dunwyn ~ $ df -h
System plików                                          rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
rootfs                                                   11G  6,0G  3,7G  63% /

i powiem Ci że na brak miejsca narzekać nie mogę, z Widowsem8 nie miałem zbytnio wiele doczynienia to trudno mi określić jakie tam masz wymagania żeby wszystko dobrze działało, jak pracowałem jeszcze w serwisie komputerowym to ludziom pod Win7 robiliśmy 100GB i w ogólności był to dobry wybór (system + programy instalowane tak na oślep przez użytkowników) wiadomo że jak zainstalujesz trochę gier Twoje wymagania co do ilości miejsca wzrosną, ale to już musisz przewidzieć mniej więcej ile tam wygospodarować masz

ale źle się rozumiemy, /home musi być Linuxowy (ext, reiserfs etc...) i tą partycję zostaw bez kombinowania, a wspólna pod oba systemu to jakaś inna (kolejna) ja dla przykładu na 4GB swapu nie mam - i nie czuję żeby był potrzebny (chociaż na dniach 4GB wymienię na 8 :) ) 4GB to sporo tak na prawdę, nie zapchasz tego tak szybko (no chyba że uruchomisz ileś maszyn virutalnych to ok. to dasz radę)

i... i tą wspólna partycję zamontuj jakoś przystępnie np. ~/wspolna :)

taka moja propozycja, na służbowym laptopie mam coś w ten deseń, Debian na codzień
Windows od święta jak potrzeba bardzo (obawiam się że może nie aż tak potrzebny jednak nie mam czasu szukać rozwiązań pewnych pod Linuxa) i wszystko ogarniam tak jak Ci napisałem (no ale tam gier nie ma :P )

Offline

 

#9  2013-06-12 15:04:38

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Dzięki wielkie za pomoc. Zabieram się do działania :)

Wątek do zamknięcia.

Offline

 

#10  2013-06-12 15:12:05

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

i już wszystko wiesz? :D
super, moim zdaniem i tak dopiero jakaś 4 - 5 akcja dzielenia dysku pozwoli Ci na dobre dobranie rozmiaru partycji ;)

Offline

 

#11  2013-06-12 15:13:05

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Graffi napisał(-a):

i już wszystko wiesz? :D
super, moim zdaniem i tak dopiero jakaś 4 - 5 akcja dzielenia dysku pozwoli Ci na dobre dobranie rozmiaru partycji ;)

Tak, rozpisuje podział i zabieram się do pracy :) Jeszcze raz dziękuję.

Offline

 

#12  2013-06-12 15:20:40

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

proszę

Offline

 

#13  2013-06-13 10:16:22

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Ja mam co prawda winxp oraz dysk 1,5TB i u mnie partycja z debianem ma 50GB (wliczając swap 2GiB) i miejsca wystarcza. Mam 1GiB ramu i potrzebuję hibernacji. Jak ktoś potrzebuje hibernacji to swap wielkości ramu + trochę zapasu więc jak masz 4GiB ramu to 5GiB swap powinno wystarczyć. Jak nie katujesz kompa za ostro i nie wychodzisz poza 3GiB ramu to spokojnie możesz sobie swap odpuścić, oczywiście jak nie potrzebujesz hibernacji.

Wszystkie partycje poza jedną mam pod ext4 (wszystko jest zaszyfrowane). Ta jedna partycja ma 50GB i na niej jest ntfs. Służy ona do wymiany danych pomiędzy linux <-> win. I to wszystko. Linkuję na tą partycję dokumenty windosowskie, tam jest opcja (pewnie w nowszych winach też jest) by zmienić położenie katalogu dokumentów. I w przypadku jak windows ma formata, dokumenty zostają na tej współdzielonej partycji. Nie jestem też fanem dużego /home -- tam mam tylko konfigurację linuxa dla userów. Wszelkie inne dane, które ludzie raczej pakują do /home mam na osobnej partycji -- to pomaga w robieniu backupu ustawień użytkownika, plik backupu ma zwykle 500MiB.

Tak wygląda mój dysk -- może sobie dopatrzysz czegoś.

Kod:

NAME                       MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE  MOUNTPOINT
sda                          8:0    0   1,4T  0 disk  
├─sda1                       8:1    0   953M  0 part  /boot
├─sda2                       8:2    0  46,6G  0 part  
│ └─sda2_crypt (dm-0)      254:0    0  46,6G  0 crypt 
│   ├─szyferek-root (dm-1) 254:1    0  32,6G  0 lvm   /
│   ├─szyferek-home (dm-2) 254:2    0   6,5G  0 lvm   /home
│   ├─szyferek-tmp (dm-3)  254:3    0   5,6G  0 lvm   /tmp
│   └─szyferek-swap (dm-4) 254:4    0   1,9G  0 lvm   [SWAP]
├─sda3                       8:3    0 651,9G  0 part  
│ └─truecrypt1 (dm-5)      254:5    0 651,9G  0 dm    /media/Filmy
├─sda4                       8:4    0     1K  0 part  
├─sda5                       8:5    0  46,6G  0 part  /media/ntfs
├─sda6                       8:6    0   298G  0 part  
│ └─truecrypt2 (dm-6)      254:6    0   298G  0 dm    /media/p2p
├─sda7                       8:7    0 213,6G  0 part  
│ └─truecrypt3 (dm-7)      254:7    0 213,6G  0 dm    /media/Dane
├─sda8                       8:8    0  39,1G  0 part  /media/Server
└─sda9                       8:9    0 100,6G  0 part  
  └─truecrypt4 (dm-8)      254:8    0 100,6G  0 dm    /media/Leon

Nie jestem fanem trzymania więcej niż jednego systemu operacyjnego na 1 dysku, zwłaszcza wina i linuxa, temu jak widzisz powyżej, mam tylko jeden system. Jeżeli chcesz upchnąć tam wina, to wrzuć go na Leona. :)

Powyższy setup trzyma się u mnie ponad 2 lata już, nigdy nie zmieniany, został raz zaprojektowany i służy mi dobrze, choć jest jedna rzecz, którą bym poprawił...

Offline

 

#14  2013-06-13 11:56:11

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Odnośnie rozmiaru SWAPu przy trochę bardziej diametralnych rozmiarach RAMu nie ma reguły - trzeba znać swoje wymagania jak i mechanizm działania. Ja mam 8GB RAMu, a SWAPu 4,2GB. I zawsze mi hibernacja działa, bo przekroczyć 4,2GB jestem w stanie tylko w skrajnych sytuacjach.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#15  2013-06-13 12:15:15

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Ja raczej nie miałbym problemu z przekroczeniem i 10GB -- czy ja ciągle siedzę na 1 GB? xD

Offline

 

#16  2013-06-13 15:27:32

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Jeżeli chodzi o moją konfigurację myślę, że 5Gb SWAPu mi wystarczy. Obecnie mam 4Gb RAMu, jednakże planuję rozbudowę do 8Gb. Mofik jak szyfrujesz partycje, nie spowalnia Ci to pracy systemu?

Ostatnio edytowany przez r3solved (2013-06-13 15:27:45)

Offline

 

#17  2013-06-13 15:59:14

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Ja mam stary procek, nie wspiera nawet aes i przy operacjach dyskowych da się odczuć drobny dyskomfort, bo procek trochę więcej % zjada, ale nie jest to znowu jakoś dużo. Nie wiem jaki ty masz procek ale jak wspiera aes to nawet niczego nie zauważysz.

Offline

 

#18  2013-06-13 16:24:08

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

morfik napisał(-a):

Ja mam stary procek, nie wspiera nawet aes i przy operacjach dyskowych da się odczuć drobny dyskomfort, bo procek trochę więcej % zjada, ale nie jest to znowu jakoś dużo. Nie wiem jaki ty masz procek ale jak wspiera aes to nawet niczego nie zauważysz.

Jak skonfigurować szyfrowanko? Jakiś zaufany tutek :)

Offline

 

#19  2013-06-13 16:28:47

  alex011 - Gość

alex011
Gość

Re: Wydajność partycja linux vs windows

A instalowal ktos z was linuxa na btrfs? Slyszalem ze dobre. Ale nie wiem ile w tym prawdy

 

#20  2013-06-13 16:54:04

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Używałem btrfs na maszynie wirtualnej, ale nie widziałem żadnych różnic pomiędzy nim a ext3. Pewnie dlatego, że to na maszynie wirtualnej.

Offline

 

#21  2013-06-13 17:20:14

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Wydajność partycja linux vs windows

@r3solved -- jestem w trakcie pisania textu "jak postawić zaszyfrowanego debiana from scratch". Powinienem niedługo skończyć, jak tylko jeszcze znajdę trochę info na temat konfiguracji -- znowu tasiemiec wyjdzie. Póki co sam log z operacji (wersja skrócona) ma prawie 1k linii i do tego jeszcze trzeba opis dorobić. xD

Tu pisałem trochę o TC -- http://dug.net.pl/tekst/239/jak_dbac_o_swoja_prywat … ylko_w_sieci/

Offline

 

#22  2013-06-13 18:47:16

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Powiem wam Panowie, że to forum to świetna sprawa. Szkoda tylko, że tak późno je odkryłem :)

PS.
Debian, Debian a po nim ostro perl - pod cisco się przyda.

Offline

 

#23  2013-06-13 19:30:22

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Wydajność partycja linux vs windows

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&i … _fs&num=2
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&i … way&num=2
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&i … xt4&num=2

EXT4 nie taki zły, dla typowych zastosować nie ma co się co pchać w nowofuturystycznosłabsze rozwiązania.

Ostatnio edytowany przez dominbik (2013-06-13 19:30:41)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#24  2013-06-13 20:29:46

  r3solved - Użytkownik

r3solved
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-23

Re: Wydajność partycja linux vs windows

Panowie nie chcę zakładać nowego wątku dlatego zapytam tutaj. Wiecie może co może być przyczyną zatrzymania instalacji Debiana 7 - 64bit na wykrywaniu urządzeń sieciowych. Próbowałem zarówno ze zwykłego obrazu jak i netinstall. Dodam tylko, że instaluję z USB.

Offline

 

#25  2013-06-13 20:31:47

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Wydajność partycja linux vs windows

pierwsze i podstawowe pytanie to jak masz podłączony komputer do internetu? jeżeli przez wifi to najprościej na czas instalacji podepnij się kablem.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)