Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2012-07-02 21:51:45

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

DD nie działa przy próbie bootowania jest błąd że nie może wyszukać pliku syslinux.bin jak ktoś wie jak to zainstalować (oprócz komendy syslinux -i) to proszę o info.

Offline

 

#27  2012-07-02 22:55:44

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

ArnVaker napisał(-a):

(...)przykładowo:

Kod:

dd if=/home/arnvaker/debian-6.0.4-amd64-netinst.iso of=/dev/sdb

• Jak skończy restartujesz kompa i instalujesz.

PL_SBX

Czegoś nie rozumiem.

Mam 4 GB pendrive. Sformatowałem go na partycję podstawową ext4.

Następnie nagrałem debian-wheezy-DI-a1-amd64-netinst.iso korzystając ze sposobu przedstawionego wyżej przez ArnVaker.

Wyłączyłem system, przełączyłem BIOS na USB i instalator Debiana ruszył. Bez problemów.

Czy problemy pojawiają się potem, po zainstalowaniu systemu na dysku?

Pytanie - co robisz źle - gdyż tak opisanej instalacji nie da się spieprzyć.

Pozdrawiam

 

#28  2012-07-02 23:08:55

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Ja nie formatuję nic samo tworzy mi odpowiednią partycję pasującą idealnie do rozmiaru obrazu np.: obraz ma 680mb to partycja na pendrive też jest ~680mb, spróbuję z dyskiem mam cały wolny (jak pusty), na debka to te 1gb mogę poświęcić.

Offline

 

#29  2012-07-02 23:24:25

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Ja nie formatuję nic samo tworzy mi odpowiednią partycję pasującą idealnie do rozmiaru obrazu

Hi,

To się wie. Formatowałem na inne potrzeby. Niemniej uruchamiając gparted widziałem dyski, ich stan, symbolikę i nazwy. Na dodatek pozbyłem się wszelkich możliwych miazmatów, które może, może,... mogłyby dawać popalić.

Sposoby opisane tutaj w wątku, działają u innych. Dlaczego nie u Ciebie?

Pozdrawiam

 

#30  2012-07-02 23:31:45

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Właśnie nie rozumiem tego komputera.. Przy Ubuntu nawet instalator nie chciał się odpalać na normalnej karcie graficznej musiałem odpalać na zintegrowanej. Jak to coś pomoże to płyta gł. to asrock p4i65gv. Możecie mi dokładnie podać jaki obraz .iso/.img mam ściągnąć aby przez dd zrobić bo sam już nie wiem.

Ostatnio edytowany przez PL_SBX (2012-07-02 23:34:43)

Offline

 

#31  2012-07-03 01:31:28

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Hi,

Zacznij od początku.

1. Sprawdź podsystemy sprzętowe systemem operacyjnym, który masz teraz. Wywal wszystko co szwankuje.
2. Pobierz (ale to już było ;) ) netinst iso z
a) Debian 6.0: http://www.debian.org/distrib/ lub
b) Debian 7.0: http://www.debian.org/devel/debian-installer/
3. Wyczyść USB Drive za pomocą gparted (widać wszystko na kolorowo - dobra lekcja co i jak)
4. Nagraj iso z pomocą dd (tylko NIE montuj usb!)

Z resztą sobie poradzisz.

Adresy prowadzą do i386 i amd64, sam wybierz co Ci potrzeba.

Pozdrawiam

 

#32  2012-07-03 10:03:53

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Co do punktu 3. to nie łatwiej wywalić wszystkie partycję? A szwankuje pł. główna z nią mam ciągle problemy a dokładniej chisept intela, ale to tylko w systemach bazujących na ubuntu, np.: mint, jak nie da rady z usb to i tak planuję kupić nagrywarkę.

Offline

 

#33  2012-07-03 10:20:03

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Mi kiedyś też

dd if=...

nie trybiło tak jak powinno. Tzn ładowało obraz na pendrive itd ale podczas instalacji wychodziły jakieś błędy. Poszedłem po lapa z winXP, zainstalowałem UltraISO i poszło bez problemu. W zasadzie tym programem idzie każda dystrybucja linuksa i bardzo dobrze tworzy pena do Boot.

Opis: http://www.windows7.pl/forum/index.php/topic,1415.0.html- tutaj na przykładzie win7 ale czynności wykonujesz te same podając oczywiście ścieżkę do obrazu z Debianem. Jeśli nie masz windowsa, to podejdź do znajomego etc.

P.S.
Spod linuksa unetbootin ZAWSZE mi działał.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez BlackEvo (2012-07-03 10:21:09)

Offline

 

#34  2012-07-03 11:50:55

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

GRUB umożliwia uruchamianie z obrazu .iso.
Jeśli masz tam jakiegoś Linuksa to sobie dopisz odpowiednią pozycje.
http://camelek.wikidot.com/uruchamianie-obrazu-iso- … z-menu-grub-a

Offline

 

#35  2012-07-03 13:24:10

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Tak mam Xubuntu i GRUB 1.99 spróbuję odpalić iso przez GRUB'a. A czy jak ten plik mam pusty to czy w pisaniu update-grub2 nie zepsuję sobie niczego i nie stracę możliwości odpalania systemu?

Ostatnio edytowany przez PL_SBX (2012-07-03 13:26:40)

Offline

 

#36  2012-07-03 15:17:24

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Całkiem pusty? Powinno być w nim coś takiego:

Kod:

#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.

Offline

 

#37  2012-07-03 17:08:21

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Sorka źle się wyraziłem całkiem może nie, ale wydawało mi się że powinny być tam inne opcje bootowania, ale najwyżej zrobie tak jak tam piszę i może nie rozpiernicze sobie czegoś.

A czy to jest dobrze zrobione? (Robione w nano)

Kod:

#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
menuentry "Debian Iso" {
        loopback loop (hd0,1)/home/sebastian/debian-6.0.5-i386-netinstall.iso
        linux (loop)/boot/vmlinuz findiso=/home/sebastian/debian-6.0.5-i386-net$
        initrd (loop)/install.386/initrd.gz
        boot
}

Ostatnio edytowany przez PL_SBX (2012-07-03 17:14:48)

Offline

 

#38  2012-07-03 17:30:42

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Jeszcze ten pierwszy boot koło vmlinuz powinieneś chyba zmienić na install.386 jeżeli tam faktycznie jest vmlinuz. Tylko hmm… To jest partycja z Ubuntu, i Debiana chcesz instalować na tej właśnie partycji? I sformatować podczas instalacji partycję na której jest obraz instalatora z którego instalujesz? :)

Offline

 

#39  2012-07-03 17:37:23

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Nie, mam dodatkowy dysk który wykorzystam na Debian'a a tamten, albo w przyszłości sformatuje, albo zostawię.

Kod:

#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
menuentry "Debian Iso" {
    loopback loop (hd0,1)/home/sebastian/debian-6.0.5-i386-netinstall.iso
    linux (loop)/install.386/vmlinuz findiso=/home/sebastian/debian-6.0.5-i386-netinstall.iso
    initrd (loop)/install.386/initrd.gz
    boot
}

Wszystko wygląda tak i teraz pytanie czy jak normalnie wpisze (sudo) update-grub2 to czy wszystko będzie dobrze?

Offline

 

#40  2012-07-03 17:38:54

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

To się okaże. ;) Po update-grub ten wpis powinien zostać dodany do pliku /boot/grub/grub.cfg, czyli pliku z którego czyta GRUB generując tabelkę z wyborem systemów (i nie tylko). Sprawdź przed restartem jak ten plik wygląda. W sumie możesz backup tego pliku najpierw zrobić, np.:

Kod:

cp -a /boot/grub/grub.cfg /root

==============================

Swoją drogą skoro na Debiana masz inny dysk, to w ogóle nie potrzebujesz instalatora.

Możesz instalować via debootstrap z poziomu Ubuntu:
http://dug.net.pl/tekst/192/instalacja_debiana_za_p … _debootstrap/
http://dug.net.pl/tekst/193/instalacja_debiana_metoda_debootstrap/

==============================

EDIT: Albo Gentoo zainstaluj, może lepiej Ci z nim pójdzie. :)

Offline

 

#41  2012-07-03 19:49:47

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Może mi ktoś powiedziec czemu debootstrap nie może być łatwiejszy :P
Mam rozumieć że jak nie mam partycji na dyski i zrobie mkfs.ntfs /dev/sdb1 to samo zrobi partycję?
A jak uda mi się włączyć instalator z GRUB to jakie partycje najlepiej zrobić i ile miejsca dać oczywiście /home współdzielony z xubuntu + /boot osobna partycja 100mb.

Ostatnio edytowany przez PL_SBX (2012-07-03 19:57:14)

Offline

 

#42  2012-07-03 19:55:09

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Najpierw musisz utworzyć partycje, np. via gparted (powinien być w Ubuntu), w sumie tam możesz też od razu założyć systemy plików.

Offline

 

#43  2012-07-03 19:59:51

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Wiem, wiem a czym się różni ext2 od ext3 z księgowaniem (ext4 unikam w minecrafcie mam -20 fps przez to...), i jak mam 1gb ram to na swap dać ~1,5GB czy ile? i tak jak mój post wyżej po wy edytowaniu jak partycje ustawić.
A co jest stabilniejsze Gentoo czy Debian? (Początki linux'a to były Debian i Slackware)

Ostatnio edytowany przez PL_SBX (2012-07-03 20:02:55)

Offline

 

#44  2012-07-03 20:51:44

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Osobny /boot w sumie nie jest potrzebny, przydaje się raczej w specyficznych przypadkach. Skoro to ma być desktop, to IMO nie ma sensu kombinować jakoś specjalnie z partycjami — /home jak pisałeś, na główną 20GB (choć i 10 powinno starczyć) i po sprawie. ext2 od ext3 z księgowaniem różni się właśnie księgowaniem, ten pierwszy po prostu go nie ma. Jak masz wybierać tylko z tych dwóch to nawet się nie zastanawiaj i użyj ext3. Swap może być taki jak piszesz, jak system zacznie swapować to i tak będzie zamulał niemiłosiernie. ;) Gentoo… Jak je ogarniesz to jest stabilne, ogarnianie trochę niestety trwa. :)

Offline

 

#45  2012-07-03 21:06:57

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

I tego się boję bo Debian jest jakiś dziwnie źle nastawiony do mojego kompa :( Nie wiem może zamówię płytkę z Debian'em bo już sam nie wiem Ubuntu i mandriva bezproblemowo idą z USB. Debootstrap jest dla mnie za trudny, a CDLinux nawet nie wiem jak mam zainstalować skoro ma trochę inaczej pliki poukładane.

Offline

 

#46  2012-07-03 21:22:34

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

PL_SBX napisał(-a):

i jak mam 1gb ram to na swap dać ~1,5GB czy ile?

Wystarczy. Do hibernacji wystarczy, osobiście mam taką sytuację i;
-nie zdarzyło mi się wykorzystać więcej niż 1GB SWAPu (zamula wtedy straszliwie)
-raz zdarzyła mi się nieudana hibernacja, bo wolny SWAP < zajęty RAM.

PL_SBX napisał(-a):

A co jest stabilniejsze Gentoo czy Debian? (Początki linux'a to były Debian i Slackware)

Gentoo jest trudne. Na twoim miejscu wybrałbym Debiana


PL_SBX napisał(-a):

ext4 unikam w minecrafcie mam -20 fps przez to...

W sumie ciekawe. od siebie polecam osobną partycję /home/ - gdybyś coś zepsuł, bez backupa, oszczędza trochę czasu

Ostatnio edytowany przez dominbik (2012-07-03 21:24:52)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#47  2012-07-03 21:35:58

  PL_SBX - Użytkownik

PL_SBX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-01

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Zdecydowałem się na PCLinuxOS, ale przy Debian'ie będę dalej szperać bo takie coś to dla mnie jest masakra po 2 godziny dziennie się mogę z tym męczyć i nic :(

Temat już nie aktualny.

PS.: co myślicie o tym http://allegro.pl/debian-6-0-5-squeeze-pl-finalna-p … 57557321.html
a co do tego ext4 to przez to że jest 6 milisekundowe opóźnienie, a w ext3 5, sorka nie pamiętam za bardzo jak to było, ale wiem że ext4 6, a ext 3 5.

Ostatnio edytowany przez PL_SBX (2012-07-03 21:42:10)

Offline

 

#48  2012-07-04 00:07:40

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

Jak dla mnie, to o 19 złotych za dużo... z tego co tam jest (a jest niewiele) koleś po prostu wyśle ci 8 nagranych płyt i wydruk licencji GNU GPL...
Licencje możesz sobie poczytać w internecie, a z tych ośmiu i tak nie będziesz korzystał (bo bardziej się opłaca pobrać pakiety z repozytorium)

A jeśli by ci się jeszcze chciało próbować z Debkiem, to tu masz opis instalacji krok po kroku http://debian.linux.pl/threads/743-Poradnik-instalacji-Debiana


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#49  2012-07-04 07:29:52

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

thomsson napisał(-a):

Licencje możesz sobie poczytać w internecie, a z tych ośmiu i tak nie będziesz korzystał (bo bardziej się opłaca pobrać pakiety z repozytorium)

Nieprawda, jestem w stanie podać kilka przykładów, kiedy korzysta się z płyt, również dlatego, że jest to bardziej opłacalne ekonomiczne i czasowo.

Co do licencji, to wyobraź sobie, że licencja wymaga dostarczenia jej kopii podczas dystrybucji. Ot, cała tajemnica.

Ostatnio edytowany przez azhag (2012-07-04 08:00:56)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#50  2012-07-04 14:07:48

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Instalacja z USB - ciągłe problemy

azhag napisał(-a):

thomsson napisał(-a):

Licencje możesz sobie poczytać w internecie, a z tych ośmiu i tak nie będziesz korzystał (bo bardziej się opłaca pobrać pakiety z repozytorium)

Nieprawda, jestem w stanie podać kilka przykładów, kiedy korzysta się z płyt, również dlatego, że jest to bardziej opłacalne ekonomiczne i czasowo.

Co do licencji, to wyobraź sobie, że licencja wymaga dostarczenia jej kopii podczas dystrybucji. Ot, cała tajemnica.

Co do płyt no to prawda, są zastosowania, gdzie płyta się sprawdzi, ale zazwyczaj jeśli ma się dostęp do łącza, to płyta staje się nieprzydatna i/lub nieporęczna, co do licencji, to tajemnica była mi już wcześniej znana i nie rozumiem sensu nawiązania ;)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)