Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-08-19 15:53:58

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Aptitude nie odinstalowuje wszystkiego co samo wcześniej zainstalowało ?
Witam !
Przeprowadzałem niedawno wstępną konfigurację systemu Debian Wheezy. Wszystko działa ok, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju. Pomyłkowo poleceniem:

Kod:

aptitude install libgtk2.0-dev

zainstalowałem nie ten pakiet co trzeba "libgtk2.0-dev" screen1, więc zaraz po zakończeniu instalacji wpisałem:

Kod:

aptitude remove(albo purge) libgtk2.0-dev

screen2
I jak widać - przy instalacji aptitude zainstalowało 94pakietów (186MB) niezbędnych do działania, a przy odinstalowywaniu "libgtk2.0-dev" uwzględniło już tylko 52 (59,9MB). Czyli ~127MB dalej zalega na dysku. Mógłby ktoś wyjaśnić czym, to jest spowodowane ? Szukałem odpowiedzi w internecie, lecz nic nie znalazłem. Między wpisaniem poleceń nic innego nie instalowałem, używam tylko aptitude i jestem zadowolony z jego działania; ładnie rozwiązuje problemy z zależnościami itd..., lecz ta przypadłość powoduje u mnie dyskomfort psychiczny i lekki niesmak do tego narzędzia.

Mógłby mi ktoś opisać czemu tak działa ten mechanizm, czy to, po prostu zapętlające się zależności, czy jest jakiś konkretny powód ku temu ? A może wszystko jest ok ? Jak usuwać powstałe tak śmieci ? Można jakoś ustawić aptitude by tego nie instalował albo automatycznie usuwał ? Jestem laikiem w tych sprawach. http://img171.imageshack.us/img171/628/23807220.png Po co zatem ta opcja skoro i tak pakiety zainstalowane przez aptitude z automatu zostają ?


Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-08-19 16:06:17)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#2  2011-08-19 16:08:30

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Pakiety które nie zostały usunięte są polecane przez inne pakiety już wcześniej zainstalowane w systemie (lub są ich zależnościami). To nie jest „przypadłość” aptitude, tak po prostu zachowuje się siatka zależności w Debianie. Pakiet nie zostanie automatycznie usunięty jeżeli jest bezpośrednią zależnością lub pakietem polecanym przez pakiety ze statusem zainstalowanych ręcznie (lub ich bezpośrednie zależności oraz zainstalowane pakiety polecane itd.).

Offline

 

#3  2011-08-19 16:26:39

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Więc czy istnieje jakieś wyjście/ustawienie w opcjach by te pakiety aptitude automatycznie usunął lub wogóle ich nie instalował ? To w końcu 127MB. Czy muszę to wszystko teraz usuwać własnoręcznie ? Wam nie przeszkadzają takie pozostawione pakiety ?

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-08-19 16:27:04)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#4  2011-08-19 16:28:39

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

zainstaluj deborphan, powywala ci nieużywane pakiety bibliotek


linux regd. user #248790

Offline

 

#5  2011-08-19 17:38:05

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Wrzuć:

Kod:

APT::AutoRemove::RecommendsImportant "false";

do pliku /etc/apt/apt.conf

Z tym wpisem nie powinien już trzymać polecanych tak jak zależności.

=====================

O i to jeszcze:

Kod:

APT::AutoRemove::SuggestsImportant "false";

Jak wyżej, ale odnośnie sugerowanych. Wydawało mi się, że to domyślnie jest ustawione na „false”, ale jednak nie jest.

=====================

Jak już przy tym jesteśmy, to możesz od razu tam dorzucić:

Kod:

APT::Install-Recommends "false";
APT::Install-Suggests "false";

Pierwsze żeby w ogóle nie instalował polecanych, a drugie żeby nie instalował sugerowanych.

Poza tym z wiersza poleceń dla aptitude:
-r — instaluj z polecanymi
-R — instaluj bez polecanych


===========================

/me napisał(-a):

Wydawało mi się, że to domyślnie jest ustawione na „false”, ale jednak nie jest.

APT changelog kilka tygodni temu napisał(-a):

- change default of APT::AutoRemove::SuggestsImportant to true

;)

Offline

 

#6  2011-08-19 18:35:02

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Dzięki za profesjonalną pomoc. Tylko czy ten konfig /etc/apt/apt.conf działa dla aptitude ? Z tego co teraz testowałem w konsoli to wydaje mi się że nie. A staram się nie używać apt-get i nawet tego pliku tam nie miałem ;P Po stworzeniu pliku dobrze działa to dla apt-get. Zaraz postaram się napisać i dać screeny jak to wygląda z tym aptitude i apt-get.
Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-08-19 18:47:18)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#7  2011-08-19 18:54:55

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Działa, u mnie działał przynajmniej jak teraz dzisiaj sprawdzałem. Zobacz samo:

Kod:

aptitude install -s

EDIT: Chyba że nadpisujesz ustawienia z /etc/apt/apt.conf w pliku /root/.aptitude/config. W takim przypadku nie będą działać, ponieważ dla aptitude opcje zdefiniowane w jego konfigu w katalogu domowym użytkownika (np. użytkownika root) mają pierwszeństwo.

==================

Żeby jeszcze bardziej zagmatwać, dodatkowo dostępne są też opcje tylko dla aptitude:

Kod:

Aptitude::Keep-Recommends
Aptitude::Keep-Suggests

A ta to już w ogóle kosmos:

Kod:

Aptitude::Ignore-Recommends-Important

In previous versions of aptitude, the setting Aptitude::Recommends-Important caused recommendations to be installed automatically, the same way that Apt::Install-Recommends does today. If this option is set to false and Aptitude::Recommends-Important is also set to false, aptitude will set Apt::Install-Recommends to false and set Aptitude::Ignore-Recommends-Important to true on startup.

:)

Offline

 

#8  2011-08-19 20:14:00

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

EDIT: Gdzie można uzyskać takie informacje odnośnie narzędzia aptitude ?
http://algebraicthunk.net/~dburrows/projects/aptitu … 02s04s05.html

Rzeczywiście jest dokładnie tak jak mówisz. W tym pliku mam już wpis wartości Apt::Install-Recommends "false"; który został pewnie wpisany przez Opcje>Preferencje w aptitude (zmieniłem opcję Automatyczna instalacja polecanych pakietów na false).
Mam tylko jeszcze jedną obiekcję;
Zastanawiam się tylko czy dopisać do tego pliku resztę tego co podałeś dla /etc/apt/apt.conf z tą samą składnią ? Czy może nie trzeba, aptitude to zignoruje lub niektórych wartości i tak nie obsłuży ? Zważam na to że w Opcje>Preferencje nie ma ustawień odnośnie tych wartości (jest tylko dla install-recommends) a zmiana tylko tej jednej opcji "Automatyczna instalacja polecanych pakietów" na false dała identyczny rezultat w zachowaniu aptitude przy instalacji pakietów jak apt-get z tym konfigiem, chodź może się mylę lub tylko przy instalacji to tak wygląda ? Załączam screeny po prawej pokazane czy była włączona ta opcja dla aptitude oraz czy był konfig /etc/apt/apt.conf

http://img59.imageshack.us/img59/7958/65918538.png    aptitude z odznaczoną opcję (zmienione na false)
http://img155.imageshack.us/img155/3697/47938593.png  aptitude z zaznaczoną opcją (true)
http://img689.imageshack.us/img689/3536/58397207.png apt-get z konfigiem
http://img204.imageshack.us/img204/4215/18874558.png apt-get bez konfigu
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-08-20 11:30:03)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#9  2011-08-19 20:25:59

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Wiesz ja to w ogóle mam /root/.aptitude/config całkiem pusty. :) Ustawienia w /etc/apt/apt.conf to nie są ustawienia dla apt-get, tylko są to ustawienia globalne. Dla mnie tak jest najczytelniej, ale to już każdy robi jak chce.

Odnośnie tego wątku w /etc/apt/apt.conf mam obecnie:

Kod:

APT::Install-Recommends "false";
APT::Install-Suggests "false";
APT::AutoRemove::RecommendsImportant "false";
APT::AutoRemove::SuggestsImportant "false";

Jest to respektowane zarówno przez apt-get jak i przez aptitude i tak chyba zostawię u siebie na stałe.

dominbik napisał(-a):

Zważam na to że w Opcje>Preferencje nie ma ustawień odnośnie tych wartości

Tam to w ogóle jest niewiele, więcej ustawień znajdziesz tutaj, a to i tak nie wszystko.

Offline

 

#10  2011-08-19 20:55:29

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

aha. Dzięki wielkie za pomoc. Ten config działa dokładnie tak jak chcę. Mam jeszcze tylko dwa pytania;

Czy brak polecanych pakietów stwarza jakieś problemy w działaniu aplikacji ? Trzeba doinstalowywać potem i tak trochę tych pakietów ręcznie bo programy mają niepełną funkcjonalność ? Czy raczej to zjawisko nie występuje/jest marginalne ?  Jestem laikiem w Linuxach i nie wiem czy mi się to opłaca. Chciałbym mieć kontrolę i brak takich śmieci w systemie jednak z drugiej strony przeraża mnie myśl gdybym połowę i tak musiał doinstalowywać ręcznie a potem kombinował jak to usuwać z automatu...

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-08-19 20:57:57)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#11  2011-08-19 21:11:39

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

dominbik napisał(-a):

Trzeba doinstalowywać potem i tak trochę tych pakietów ręcznie bo programy mają niepełną funkcjonalność ?

Mniej więcej o to właśnie w tym chodzi… że zacytuję samego siebie:

/me napisał(-a):

Ani pakiety polecane ani sugerowane nie są niezbędne do prawidłowego działania instalowanego programu. Do prawidłowego działania wymagane są jedynie jego zależności. Pakiety polecane i sugerowane często rozszerzają funkcjonalność danego programu.

Domyślnie skonfigurowany aptitude zawsze podczas instalacji danego programu traktuje pakiety polecane tak, jakby były one jego zależnościami. Nie ma w tym nic złego, w końcu to deweloperzy poszczególnych programów decydują o tym, którym pakietom nadać status polecanych.

http://dug.net.pl/tekst/85/aptitude___zarzadzanie_p … _i_sugerowane

Czyli przykładowo komunikator nie będzie posiadał zestawu wtyczek, odtwarzacz nie otworzy każdego formatu pliku, nie będziesz mógł czegoś rozpakować, nagrywać jakichś płyt itp. Jak nie instalujesz pakietów polecanych, to czasem będziesz musiał szukać funkcjonalności których potrzebujesz i sprawdzić z palca co dany program poleca/sugeruje i te pakiety dociągnąć. Za to unikniesz czasem absurdalnych powiązań jak np. instalacja pulseaudio wraz z openoffice. ;)

Offline

 

#12  2011-08-19 21:53:24

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Rozumiem. Dzięki Wielkie za pomoc. Wiele się nauczyłem. Póki co zostanę bez instalacji pakietów polecanych, a gdyby było za dużo bawienia się to zmienię konfig na mniej więcej taki;

Kod:

Apt::Install-Recommends "true";
Apt::Install-Suggests "false";
Apt::AutoRemove "";
Apt::AutoRemove::RecommendsImportant "true";
Apt::AutoRemove::SuggestsImportant "false";

który instaluje polecane pakiety lecz traktuje je jako zależności i później przy usuwaniu pakietu usuwa również i polecane nie zostawiając śmieci. Żałuje że nie widziałem tego artykułu wcześniej.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-08-19 21:57:46)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#13  2011-10-31 21:15:33

  jarski185 - Członek DUG

jarski185
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-01-19
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Kontynuując wątek "tuningu" aptitude chciałbym się dowiedzieć czy jest taka opcja, która będzie nakazywać aptitude instalowanie pakietów bez dołączanej dokumentacji. Taki ficzer jest w portage i daje sporo korzyści.

Offline

 

#14  2011-10-31 22:23:09

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Nie ma.

Możesz spróbować zrobić z katalogu /usr/share/doc/ dowiązanie do /dev/null, ale robisz to na własną odpowiedzialność.

Offline

 

#15  2011-10-31 22:27:15

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

To inne pytanie -> Czy nieinstalowanie tych pakietów (-R czy inne linijki) nie rzutuje na "sprawności aplikacji"? Tzn. Mam obawy, że np. instalując z R ograniczamy nasz program; powiedzmy -> Instalujesz Wine bez Wine-gecko (paczka) i on później się dopytuje czy doinstalować (?) Czy raczej aplikacja "pójdzie bez obaw" z pełną funkcjonalnością?

Fervi

Offline

 

#16  2011-10-31 22:59:10

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Pakiety polecane zazwyczaj rozszerzają funkcjonalność danego programu. A w jaki sposób rozszerzają i co konkretnie dany program/pakiet poleca (oraz sugeruje) zależy po prostu od deweloperów/opiekunów danego pakietu. Różnie to bywa…

EDIT: O, na to samo odpowiadałem już w poście 11. ;)

Offline

 

#17  2011-10-31 23:17:45

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Oczywiście że wpływa. Jeżeli nie zainstalujesz pakietu B, to pakiet A nie będzie mógł skorzystać z tych swoich funkcji, do których niezbędny jest mu pakiet B (np. Bibus nie będzie potrafił współpracować z LO Writerem bez zainstalowanego pakietu python-uno, który sam w sobie nie jest niezbędny ani LO Writerowi, ani Bibusowi). Niektóre programy wyświetlają komunikat co należy doinstalować aby uzyskać dostęp do danej funkcji, ale nie jest to regułą i zależy tylko od dobrej woli programistów.

Nie jest jednak możliwa taka sytuacja, aby zainstalować pakiet A bez wymaganego przez niego do działania pakietu B. Chyba że aptitude podasz flagi wymuszające pewne czynności (jak instalację pomimo niespełnionych zależności), no ale robisz to na własną odpowiedzialność.

Doczytaj w dokumentacji o relacjach pomiędzy pakietami w Debianie.

Offline

 

#18  2011-11-02 20:07:54

  jarski185 - Członek DUG

jarski185
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-01-19
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Mam taką drobną wątpliwość apropos sposobu wciągania nowych pakietow przez aptitude:

Kod:

jarski185@kompas:~$ sudo aptitude full-upgrade   
Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane:
  dictionaries-common{a} myspell-de-de-oldspell{a}

Czy mogę jakoś uniknąc instalowania tego?

Kod:

jarski185@kompas:~$ aptitude why myspell-de-de-oldspell
i   libwebkitgtk-1.0-0     Wymaga     libenchant1c2a (>= 1.6)                   
p   libenchant1c2a         Wymaga     myspell-dictionary | aspell-dictionary | i
                                      spell-dictionary | hunspell-dictionary    
p   myspell-de-de-oldspell Udostępnia myspell-dictionary

Kod:

jarski185@kompas:~$ aptitude why dictionaries-common
i   libwebkitgtk-1.0-0 Wymaga     libenchant1c2a (>= 1.6)                       
p   libenchant1c2a     Wymaga     myspell-dictionary | aspell-dictionary | ispel
                                  l-dictionary | hunspell-dictionary            
p   hunspell-eu-es     Udostępnia hunspell-dictionary                           
p   hunspell-eu-es     Wymaga     dictionaries-common (>= 1.1)

Offline

 

#19  2011-11-02 20:10:37

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

jarski185 napisał(-a):

Kod:

jarski185@kompas:~$ sudo aptitude full-upgrade   
Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane:
  dictionaries-common{a} myspell-de-de-oldspell{a}

To jest całość?

Offline

 

#20  2011-11-02 20:16:14

  jarski185 - Członek DUG

jarski185
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-01-19
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

No nie, nie sadziłem ze bedzie potrzebna calosc.

Kod:

Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane:
  dictionaries-common{a} myspell-de-de-oldspell{a} 
Następujące pakiety zostaną zaktualizowane:
  libenchant1c2a libexpat1 libexpat1-dev linux-libc-dev xserver-common 
  xserver-xorg-core 
Następujące pakiety POLECANE przez inne NIE zostaną zainstalowane:
  enchant libgl1-mesa-dri 
6 pakietów aktualizowanych, 2 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 5024 kB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 2072 kB.
Kontynuować? [T/n/?]

Offline

 

#21  2011-11-02 20:26:43

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Zależności pakietu libenchant1c2a zmieniły się w nowszej wersji — teraz wymaga jakiegoś słownika:

Kod:

amidala / # apt-cache depends libenchant1c2a/testing |grep -i wymaga
  Wymaga: libaspell15
  Wymaga: libc6
  Wymaga: libgcc1
  Wymaga: libglib2.0-0
  Wymaga: libhunspell-1.3-0
  Wymaga: libstdc++6
  Wymaga: zlib1g

Kod:

amidala / # apt-cache depends libenchant1c2a/unstable |grep -i wymaga
  Wymaga: libaspell15
  Wymaga: libc6
  Wymaga: libgcc1
  Wymaga: libglib2.0-0
  Wymaga: libhunspell-1.3-0
  Wymaga: libstdc++6
  Wymaga: zlib1g
 |Wymaga: <myspell-dictionary>
 |Wymaga: <aspell-dictionary>
 |Wymaga: <ispell-dictionary>
  Wymaga: <hunspell-dictionary>

Wciąga myspell-de-de-oldspell bo jest pierwszy na liście po prostu, myspell-de-de-oldspell natomiast wciąga dictionaries-common. Raczej tego nie unikniesz jeżeli chcesz mieć nowszą wersję libenchant1c2a. Zamiast myspell-de-de-oldspell możesz zainstalować inny słownik, np. myspell-pl

… ostatecznie można podłożyć pusty pakiet.

Offline

 

#22  2011-11-02 20:29:56

  jarski185 - Członek DUG

jarski185
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-01-19
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

O jakie fajne polecenie-zapamietam sobie. A jak podlozyc pusty pakiet? Mozesz coś wiecej zdradzic na ten temat?

Offline

 

#23  2011-11-02 20:30:32

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

via equivs: dug.net.pl/tekst/154

Offline

 

#24  2011-11-02 20:56:47

  jarski185 - Członek DUG

jarski185
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-01-19
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

O kurcze-swietna sprawa ten program. Zrobilem sobie takie fejki i zadzialalo ale teraz probuje mi jeszcze wciagnac pakiecik o wdziecznej nazwie

Kod:

myspell-fr

Zrobilem fejka dla niego i full upgrade chce go tez aktualizowac , co sie niestety nie udaje.
Konczy sie zabawa w ten sposob:

Kod:

Konfigurowanie myspell-fr (1.4-26) ...
Error: update-dictcommon-hunspell not present or executable. Missing dependency on dictionaries-common?
dpkg: błąd przetwarzania myspell-fr (--configure):
 podproces zainstalowany skrypt post-installation zwrócił kod błędu 1
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie libenchant1c2a:
configured to not write apport reports
                                       libenchant1c2a zależy od myspell-dictionary | aspell-dictionary | ispell-dictionary | hunspell-dictionary; jednakże:
  Pakiet myspell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet myspell-fr dostarcza myspell-dictionary, ale nie został jeszcze skonfigurowany.
  Pakiet aspell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet aspell-pl dostarczający aspell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet ispell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet ipolish dostarczający ispell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet hunspell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet myspell-fr dostarcza hunspell-dictionary, ale nie został jeszcze skonfigurowany.
dpkg: błąd przetwarzania libenchant1c2a (--configure):
 problemy z zależnościami - pozostawiony nieskonfigurowany
Konfigurowanie linux-libc-dev (3.0.0-6) ...
configured to not write apport reports
                                      Konfigurowanie xserver-common (2:1.11.1.902-1) ...
Konfigurowanie xserver-xorg-core (2:1.11.1.902-1) ...
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 myspell-fr
 libenchant1c2a
localepurge: Disk space freed in /usr/share/locale: 0 KiB
localepurge: Disk space freed in /usr/share/man: 0 KiB

Total disk space freed by localepurge: 0 KiB

E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
W czasie instalacji wystąpiły problemy. Próba naprawy:
Konfigurowanie myspell-fr (1.4-26) ...
Error: update-dictcommon-hunspell not present or executable. Missing dependency on dictionaries-common?
dpkg: błąd przetwarzania myspell-fr (--configure):
 podproces zainstalowany skrypt post-installation zwrócił kod błędu 1
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie libenchant1c2a:
 libenchant1c2a zależy od myspell-dictionary | aspell-dictionary | ispell-dictionary | hunspell-dictionary; jednakże:
  Pakiet myspell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet myspell-fr dostarcza myspell-dictionary, ale nie został jeszcze skonfigurowany.
  Pakiet aspell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet aspell-pl dostarczający aspell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet ispell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet ipolish dostarczający ispell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet hunspell-dictionary nie jest zainstalowany.
  Pakiet myspell-fr dostarcza hunspell-dictionary, ale nie został jeszcze skonfigurowany.
dpkg: błąd przetwarzania libenchant1c2a (--configure):
 problemy z zależnościami - pozostawiony nieskonfigurowany
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 myspell-fr
 libenchant1c2a
                                             
Bieżący status: 0 aktualizacji [-7].

Takze aby to zatrybilo jak nalezy musiałbym zrobić fejki dla wszystkich tych pakietow, prawda?

Ostatnio edytowany przez jarski185 (2011-11-02 20:58:30)

Offline

 

#25  2011-11-02 21:14:48

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

jarski185 napisał(-a):

Zrobilem sobie takie fejki i zadzialalo

Jakich pakietów? Dla testu podłożyłem ten przykładowy myspell-fr z taką zawartością:

Kod:

Package: myspell-fr
Version: 11:2+fake
Provides: myspell-dictionary

I bangla.

Kod:

amidala tmp # aptitude show myspell-fr
Pakiet: myspell-fr                           
Stan: zainstalowany
Zainstalowany automatycznie: nie
Wersja: 11:2+fake
Priorytet: opcjonalny
Sekcja: misc
Opiekun: root <root@amidala>
Rozmiar rozpakowanego: 26,6 k
Udostępnia: myspell-dictionary
Opis: Dummy package to fulfill package dependencies
 This is a dummy package that makes Debian's package management system believe that equivalents to packages on which other packages depend on are actually
 installed.  Deinstallation of this package is only possible when all pending dependency issues are properly resolved in some other way. 
 
 Please note that this is a crude hack and if thoughtlessly used might possibly do damage to your packaging system.  And please note as well that using it is
 not the recommended way of dealing with broken dependencies.  It is better to file a bug report.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)