Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-06-14 15:08:30

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Kompilacja Xen + moduły.

Pytanko potrzebuje skompilować Kernel z następującymi modułami
tun imq ipv6 qos ipip iptables (full)

Z tym że pytałem się na liście Xen jak to najlepiej zrobić to dali mi milion sposób który żaden nie jest dla mnie jasny i klarowny. Czy ktoś coś robił pod Xen? W sensie kompilował kernela na maszynę wirtualną,a nie pod hypervisor?


http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png

Offline

 

#2  2011-06-14 15:33:01

  milyges - inż.

milyges
inż.
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2006-04-09
Serwis

Re: Kompilacja Xen + moduły.

No shell dugowy tak działa ;)

Bierzesz normalny kernel (bez patcha XEN). Od którejś wersji funkcje domU w XEN są w głównej gałęzi jądra (na shellu mam linux-2.6.33.2). Ustawiasz sobie co CI tam trzeba w jajku, jedyna różnica to to że:
1. Nie ustawiasz sterowników do urządzeń (jak dyski czy sieciówki).
2. Włączasz obsługę XENa w konfigu

Kod:

drivers        Kbuild      mm                  samples          virt
master linux-2.6.33.2 # grep -i xen .config
CONFIG_XEN=y
CONFIG_XEN_MAX_DOMAIN_MEMORY=32
CONFIG_XEN_SAVE_RESTORE=y
# CONFIG_XEN_DEBUG_FS is not set
CONFIG_XEN_BLKDEV_FRONTEND=y
CONFIG_XEN_NETDEV_FRONTEND=y
CONFIG_HVC_XEN=y
CONFIG_XEN_BALLOON=y
CONFIG_XEN_SCRUB_PAGES=y
CONFIG_XEN_DEV_EVTCHN=y
CONFIG_XENFS=y
CONFIG_XEN_COMPAT_XENFS=y
CONFIG_XEN_SYS_HYPERVISOR=y
master linux-2.6.33.2 #

I już możesz jądro załadować w xenie.

Sorry za formę ale nie potrafię tego jakoś ładnie sklecić w całość :P

Offline

 

#3  2011-06-14 19:48:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja Xen + moduły.

A /me mieć baldzo dobla nowina.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2011-06-14 22:22:47

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Znaczy, że wystarczy tylko jądro zmienić na 3.0 z xen'em? I będzie szło?

Offline

 

#5  2011-06-14 22:43:24

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Kompilacja Xen + moduły.

O kurde. Co za czasy. Już jajko 3.0 dochodzi... :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#6  2011-06-15 00:14:00

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Kompilacja Xen + moduły.

@czadman: dożyjemy 10.0 :] Pomyśl co będzie jak popatrzysz w kalendarz i zobaczysz 2030, albo coś koło tego.

Offline

 

#7  2011-06-15 01:56:54

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Na razie kompilowałem ze zmiennym szczęściem jajo 3.0:
rc1 - kernel panic , nie montuje rootfs.
rc2 - działa, ACPI działa prawidłowo, inne moduly też, obraz wstał na vesa, na nouveau nie ruszył, nvidia nie wie, co to za jajo.
rc3 - przy kompilacji nie zbudowal bzImage.
Jako, że jaja pomiędzy 2.6.38.2 a 2.6.39.2 nie wstają  u mnie bez acpi=off w grubie, stabilna wersja 3.0 jest oczekiwana i mile widziana.

EDYTA:
Xen Dom0 w 3.0-rc3 nie widzę w konfigu, pewnie się pojawi trochę później, mam jednak nadzieję, że w tej wersji.
Na razie jest tylko Xen-Guest support.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-24 14:40:33)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2011-06-15 15:18:50

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Czyli co czekać na xena 3.0?


http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png

Offline

 

#9  2011-06-24 14:39:53

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Diabli wiedzą, w 3.0-rc4 nic nowego w typie Dom0 nie zauważyłem (moja ślepota).
Jest tylko DomU, tak samo, jak we wcześniejszych kernelach.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2011-06-24 15:03:52

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Po prostu zaznacz:

Kod:

  │ CONFIG_XEN:                                                                                                                                            │
  │                                                                                                                                                        │
  │ This is the Linux Xen port.  Enabling this will allow the                                                                                              │
  │ kernel to boot in a paravirtualized environment under the                                                                                              │
  │ Xen hypervisor.                                                                                                                                        │
  │                                                                                                                                                        │
  │ Symbol: XEN [=y]                                                                                                                                       │
  │ Type  : boolean                                                                                                                                        │
  │ Prompt: Xen guest support                                                                                                                              │
  │   Defined at arch/x86/xen/Kconfig:5                                                                                                                    │
  │   Depends on: PARAVIRT_GUEST [=y] && (X86_64 [=y] || X86_32 [=n] && X86_PAE [=n] && !X86_VISWS [=n]) && X86_CMPXCHG [=y] && X86_TSC [=y]               │
  │   Location:                                                                                                                                            │
  │     -> Processor type and features                                                                                                                     │
  │       -> Paravirtualized guest support (PARAVIRT_GUEST [=y])                                                                                           │
  │   Selects: PARAVIRT [=y] && PARAVIRT_CLOCK [=n]

Od razu będziesz miał wybrane:

Kod:

  │ Symbol: XEN_DOM0 [=y]                                                                                                                                  │
  │ Type  : boolean

Offline

 

#11  2011-06-24 15:24:20

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja Xen + moduły.

ArnVaker napisał(-a):

Po prostu zaznacz:.
............

Zwracam honor!
Rzeczywiście:

Kod:

grep -i  XEN_DOM0 .config
CONFIG_XEN_DOM0=y

Tylko czytając o pełnym supporcie Xen myślałem, że znajdę go w dziale

Kod:

CONFIG_VIRTUALIZATION

tak samo, jak KVM.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2011-06-24 15:48:14

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Ten „pełny” to chyba w sensie, że dodali kod którego brakowało, ale same opcje w konfigu się nie zmieniły.

O to chyba się rozbija:

Features added to 3.0:

    xen-blkback backend driver to be used in dom0 to serve virtual block devices (disks) to VMs.

Czyli ta opcja doszła:

Kod:

  │ Symbol: XEN_BLKDEV_BACKEND [=y]                                                                                                                        │
  │ Type  : tristate                                                                                                                                       │
  │ Prompt: Block-device backend driver                                                                                                                    │
  │   Defined at drivers/block/Kconfig:473                                                                                                                 │
  │   Depends on: BLK_DEV [=y] && XEN_BACKEND [=y]                                                                                                         │
  │   Location:                                                                                                                                            │
  │     -> Device Drivers                                                                                                                                  │
  │       -> Block devices (BLK_DEV [=y])

Offline

 

#13  2011-06-24 17:31:39

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja Xen + moduły.

A ja myślę, że mają obsuwy z wprowadzeniem Xena, bo na poziomie wersji rc4 jest jeszcze tona roboty.

Poza tym widzę spore zmiany w ACPi, mam taką plytę, że wszystkie kernele skompilowane w domu, czy to ze starego konfigu przez oldconfig, czy make localyes z kernela Aptosida, mogę odpalić wyłącznie wdodająć acpi=off do gruba.
W 3.0-rc2 Acpi u mine działa normalnie, w 3.0-rc4 już nie, jajo nie wstało w ogóle, ani z acpi=off, ani inaczej.
Ciekaw jestem, jak sprawa będzie wyglądała w finalnym kernelu 3.0, bo myślę, że najpierw unowocześniono podsystem ACPI do najnowszych płyt gł i chipsetów, w okolicach 2.6.38.4, a teraz próbują przywrócić obsługiwanie starszego sprzętu, który działa prawidłowo z jajem 2.6.37.
Teraz mam 4 wersje 3.0-rc - w 2 dzialających kernelach - w każdym Acpi działa inaczej.
I powstał niezły bajzel, za który głównie odpowiadają producenci, ignorujący istnienie Linuxa.

Docelowo, Xen - to pełna Virtualizacja, i o ile KVM jest w VIrtualisation, to Xen Dom0 też się tam znajdzie, tylko po drodze trochę wody w Wiśle upłynie, jak zwykle.

Poza tym od wprowadzenia kodu, do jego stabilnej wersji zazwyczaj mija kilka wydań, a poprzednio łata Xen była przygotowana na jajo 2.6.34, co wyraźnie znaczy, ze podobnie jak np Grsecurity (stabilna łata) developerzy Xena nie wytrzymują tempa rozwoju kernela.

Np w  Grsecurity testowe łaty są na bierząco - w tej chwili 2.6.39.1, ale stabilna jest dalej na etapie 2.6.32.*, podobnie np Layer7,  łata realtime, czy Xen, w ogóle nie wspominając np o OpenVZ.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-24 17:37:31)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2011-06-24 17:47:53

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Jacekalex napisał(-a):

A ja myślę, że mają obsuwy z wprowadzeniem Xena, bo na poziomie wersji rc4 jest jeszcze tona roboty.

No ale czego jeszcze brakuje? Okres „merge window” dla wersji 3.0 już dawno zamknięty — nic nowego do niej nie dojdzie.

Offline

 

#15  2011-06-24 18:00:24

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Poprawianie błędów dojdzie, wcale ich nie brakuje, np uwalony Nouveau w 3.0-rc2, z Acpi też jest trochę roboty, a w pełni gotowy Xen jeszcze niejedną poprawkę zaliczy.
Do tej pory Dom0 nie był częścią kernela,i nie był też objęty supportem kernela, teraz wszystko musi się doszlifować conieco, a poprawianie sterowników, to też nie ziewanie.
Z resztą najlepszym przykładem wdrażania nowego kodu do kernela niech będzie btrfs, bardzo dobry system plikow, ktory dalej przeżywa wiek dziecięcy, do stabilnej wersji jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie.
W jaju 3.0-rc4 pisze jak byk:

Btrfs is highly experimental,....

Czyżby wdrożenie Xen Dom0 było łatwiejsze od zjedzenia bułki?

To tak jak ze stabilnym gcc-4.6 - na stronie GCC wisi jako stabilny, w Gentoo jest zamaskowany jako experymentalny, a stabilny w Gentoo będzie wtedy, jak kilka tysięcy programów w portage będzie się prawidłowo kompilowalo tym kompilatorem.

W międzyczasie te tysiąc, czy może 3 tysiące łatek ktoś musi napisać.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-24 18:00:59)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2011-06-24 18:03:00

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Ech, pytam o zasadnicze funkcjonalności Xena, które rzekomo mają być jeszcze wprowadzone w tej wersji, a nie o nouveau, btrfs czy drobne poprawki… Po zamknięciu „merge window” — czyli mniej więcej w momencie wydania wersji rc1 — nowe funkcjonalności nie są wprowadzane. Kolejne wersje rc to przeważnie tylko stabilizacja i optymalizacja kodu, łatanie znalezionych bugów itp.

Offline

 

#17  2011-06-24 18:23:01

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja Xen + moduły.

ArnVaker napisał(-a):

.......Kolejne wersje rc to przeważnie tylko stabilizacja i optymalizacja kodu, łatanie znalezionych bugów itp.

Dokladnie to mam na myśli...
A trochę bugów do łatania jest...

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#18  2011-06-24 18:25:30

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja Xen + moduły.

W takim razie o jakie „obsuwy z wprowadzeniem Xena” Ci chodziło?

Offline

 

#19  2011-06-24 19:38:43

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja Xen + moduły.

Łata Xena - najnowsza, na jajo 2.6.34? - DomU zaimportowane do kernela, już dziala.
Ale Dom0 jeszcze nie.

Zapadła decyzja, Dom0 włączamy do kernela 3.0? - i częsć łaty z 2.6.34 jest portowana do 3.0.
Czy 2.6.34 i 3.0 - to ten sam kod?
Czy może trzeba napisać xxx łatek, poprawiających to czy tamto?
Jeśli Xena nie widać w kernelu, w virtualzacji, tak jak kvm, to dlaczego, czy jest w czymś gorszy od kvm? mniej dojrzały od kvm? Otóż nie, po prostu kvm jest w kernelu od dawna, i jest stabila częściąkernela, a Xen w części Dom) się dopiero pojawil, i i wymaga jeszcze "doszlifowania", poprwaienia blędów, itp.
Tu mam na myśli obsuwy, choć może przesadzam.
Na stronie Xena jest radosna wiadomość o włączeniu kodu do kernela, ale ani slowa, w jakim stanie był kod przekazany, do włączenia do kernela.

W każdym razie wyjdzie za kilka tygodni jajo 3.0 - stabilne, to zobaczymy, na ile to rozwiązanie się sprawdzi, a z bugzilli kernela dowiemy się, ile jeszcze jest do zrobienia, żeby to było w pełni produkcyjne rozwiązanie.

To by było na tyle
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)