Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-04-07 09:55:29

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Tak czytam forum i czytam i widzę że część problemów co jakiś czas się powtarza tylko grzebać by trzeba żeby je znaleźć... od pewnego czasu po głowie chodzi mi pomysł napisania podręcznika dla początkujących (jak i tych bardziej zaawansowanych) - który rozwijał by się wraz z każdym (no ok - "prawie" każdym ;] ) tematem oznaczonym jako "[SOLVED]".

Kiedyś - chyba - na howToForge, były takie fajne FAQ'i do Ubuntu - były tam opisane rozwiązania 90% problemów - o coś takiego mi chodzi.

Co o takim pomyśle sądzicie?

Offline

 

#2  2011-04-07 10:11:01

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Chce Ci się ?
Sporo rozwiązań jest w FAQ i na portalu. Nie każdy młody wpadnie na to aby tam szukać, a uruchamia TYLKO szukajkę forumową


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2011-04-07 10:21:30

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Szkoda czasu.
Nie twierdze, że zawsze i wszędzie, ale dobrze  to widać na forum Ubuntu.
Jest Start z Ubuntu, jest FAQ, a i tak 99% Neofitów zakłada co chwila wątek w stylu:
"Siema, komputer nie pobiera adresu z routera....", albo "POMOCY, Apache nie wyświetla plików php".

Poza tym poradników nie brakuje.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-04-07 10:34:06)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2011-04-07 10:26:05

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

@Bodzio:

Ale to właśnie miało by trafić na portal - tyle że być rozwojowe, bardziej od obecnych artykułów. A chcieć mi się - czasami - chce, często samemu mam tak że coś konfigurowałem kilka lat wstecz, a potem szukam "gdzie ten diabelny post się podział..." ;] tak wszystko było by w jednym miejscu...

Może zrobię tak - jak tylko znajdę chwilę wolnego czasu - opiszę podstawy instalacji i konfiguracji, wrzucę tutaj i poddam się krytyce ;] zobaczę jak to wyjdzie...

@Jacekalex:

Wiem jak to tam wyglądało - ale z drugiej strony, na DUG'u tak źle nie jest ;] no nic jak mi przyjdą chęci to mimo wszystko coś "upichcę" i zobaczymy ;]

Ostatnio edytowany przez Huk (2011-04-07 10:29:21)

Offline

 

#5  2011-04-07 10:26:09

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Nikt nie czyta FAQ, że o dokumentacji nie wspomnę, bo sam jej nie czytam.
W związku z tym, jak mawiał klasyk, taki poradnik to byłaby "masa energii psu w d..."  ;)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#6  2011-04-07 11:17:58

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Koncepcja zgromadzenia często potrzebnych informacji w jednym miejscu jest git. Sam przekonałem się o tym instalując Archa, na ich wiki (anglojęzycznej) jest po prostu wszystko co potrzeba i są to zazwyczaj informacje aktualne. Wystarczy wpisać hasło w szukajce — rozwiązanie już jest.

Offline

 

#7  2011-04-07 11:29:53

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

W takim poradniku nigdy nie opiszesz problemów jakie mogą wystąpić. Ale jak chcesz możesz pisać. Tylko aby to wszystko utrzymać w aktualnej formie trzeba bardzo dużo czasu poświęcić. Na początku są chęci, które z czasem zanikają i projekt umiera. Życie to życie nigdy nie wiesz co zdarzy się za chwile.

Offline

 

#8  2011-04-08 13:48:50

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

ArnVaker napisał(-a):

Koncepcja zgromadzenia często potrzebnych informacji w jednym miejscu jest git. Sam przekonałem się o tym instalując Archa, na ich wiki (anglojęzycznej) jest po prostu wszystko co potrzeba i są to zazwyczaj informacje aktualne. Wystarczy wpisać hasło w szukajce — rozwiązanie już jest.

Na wiki Debiana też jest praktycznie wszystko, co potrzeba tylko, że początkujący tam nigdy nie zaglądają.
Wystarczy wpisać w google  Debian wiki rt61pci na przykład :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#9  2011-04-08 13:53:24

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Nie podzielam Twojego entuzjazmu, zawsze debianowe wiki strasznie biedne mi się wydawało. :P
Jeśli natomiast coś się w tej kwestii zmieniło, to NIC tylko się cieszyć. :)

Offline

 

#10  2011-04-08 15:27:46

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

@marg1:

Oj nie, aż tak dobrze jak na wiki Arch to nie ma ;] owszem większość problemów jest opisana, ale czasami trzeba się nieźle na grzebać do czegoś bardziej "dla zwykłego usera", zwykle jak czegoś szukam to nawet w google Arch wiki wyskakuje jako pierwsze a wiki Debiana daleeeeko  (o ile w ogóle).

Właśnie o coś takiego mi chodzi jak na wiki Arch się dzieje - różnica tylko była by taka że wszystko miało by być w jednym miejscu - jak to kiedyś miało miejsce na howToForge dla Ubuntu...

Tak swoją drogą - IMHO początkujący nie zaglądają na wiki/FAQ z trzech powodów:

A.Są zbyt leniwi żeby szukać w ogóle bo łatwiej zapytać na forum (takie coś swego czasu (nadal?) miało miejsce na forum Ubuntu - co dwa dni temat "Jak zainstalować stery Nvidii").

B.Są zbyt leniwi żeby przeszukiwać całe wiki (a niestety, czasami trzeba trochę się namęczyć - choć jest z tym coraz lepiej).

C.Natrafiają na "outdated info" za pomocą którego ni cholery nie da się rozwiązać ich problemu - ale jako początkujący o tym nie wiedzą,  przez to szybko się zniechęcają - tutaj mówię z własnego doświadczenia - jak chciałem kilka lat temu, uruchomić ster od sieciówki z jajka 2.4 na jajku 2.6 (albo vice versa... nie do końca pamiętam), a że to był okres przechodzenia z jaja 2.4 na 2.6 (o czym jako noob wtedy nie wiedziałem) to znajdywało się od czorta takich informacji - dzisiaj choć lepiej, to nadal nie jest z tym zbyt dobrze, wystarczy że numerek jajka wzrośnie o więcej niż 4 cyferki i już się (zwykle) zaczynają problemy - najczęściej łatwo naprawialne... najczęściej...

O ile na podpunkt A poradzić nic nie można - o tyle na B i C już tak...

Ok, widzę że entuzjazm jest dość "umiarkowany" ;] jak będę miał czas to coś napiszę i zobaczę jak to wyjdzie - oczywiście o ile mi wcześniej chęci nie wyparują ;]

Pozdro.

Offline

 

#11  2011-04-08 16:24:47

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Huk napisał(-a):

na howToForge, były takie fajne FAQ'i do Ubuntu

Huk napisał(-a):

jak to kiedyś miało miejsce na howToForge dla Ubuntu...

My chyba nie wiedzą jak wyglądało to co masz na myśli i dlatego nie bardzo łapią o co chodzi. :) Możesz jakiegoś linka rzucić? Jeżeli już nie ma tego aktualnie, to >>tutaj<< powinno dać się jeszcze znaleźć.

Offline

 

#12  2011-04-08 16:49:32

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Ok sorry coś mi się pokićkało, nie na howToForge a tutaj:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper

Właśnie o coś takiego mi chodzi dla Debiana - pytanie i odpowiedź, a pytań na forum ci dostatek ;]

Offline

 

#13  2011-04-08 16:52:35

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Zobaczcie ten wątek: http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=125&t=122658
Przez prawie 4 lata na tamtym forum widziałem może najwyżej z 5 osób, które się w ten sposób interesowały dokumentacją.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-04-08 16:54:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2011-04-08 19:19:22

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Huk napisał(-a):

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper

Dzięki. :)

Huk napisał(-a):

Może zrobię tak - jak tylko znajdę chwilę wolnego czasu - opiszę podstawy instalacji i konfiguracji

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=14075

Zresztą w ogóle wiele rzeczy już jest… Będziesz ponownie pisał o sources.list, kluczach GPG, aptitude czy sterach Nvidii?

Jeszcze kwestia:

Huk napisał(-a):

który rozwijał by się

Nie chodzi mi o pisownię, tylko o to rozwijanie „się”. Na pewno jesteś przekonany, że sam pociągniesz taki projekt i będziesz w stanie utrzymywać go na poziomie przez lata? Przy tym byłoby sporo roboty… Sam kilka dni odkładałem zaktualizowanie kawałka tekstu kiedy w Sidzie pojawiła się nowa wersja pakietu nvidia-kernel-common zachowująca się inaczej niż poprzednia. ;) Uściślijmy zatem czego ten wątek dotyczy — Ty chcesz taki poradnik rozwijać czy chcesz żebyśmy „my” taki poradnik rozwijali?

Kwestia wersji systemu — rozwiązanie ze stable niekoniecznie jest odpowiednie dla wersji testing czy unstable i odwrotnie. Chciałbyś utrzymywać oddzielny tekst dla stable, a oddzielny dla testing/unstable? W perspektywie lat w sumie miałoby to sens — tekst „rozwojowy” z chwilą wydania mógłby zostać zachowany z etykietą „stable”, a „rozwojowy” ruszyć dalej wraz z Debianem. :) Jednak do takiego obrotu spraw to jeszcze daleka droga.

Huk napisał(-a):

Ale to właśnie miało by trafić na portal - tyle że być rozwojowe, bardziej od obecnych artykułów.

Na portal, ale w jakiej formie? Jako „Nowy tekst” czy oczekujesz czegoś specjalnego dla tego projektu?

Offline

 

#15  2011-04-08 20:58:13

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

WG mnie poradnik tak ale taki trochę inny
Co miało by tam być?
- opis co to jest linux i jak to działa
- opisana struktura katalogów co gdzie jest (tak aby zapoznać z logiką działania systemu)
- jak to jest z partycjami
- co to jest kernel
- coś więcej o logach czyli gdzie szukać info jak coś nie działa
- prawa plików i że tu nie ma rozszerzenia .exe :P
i tego typu podstawy mówiące bardziej o tym czym jest system i jak działa tak by taki windziaż wiedział co robi. Dodatkowo można opisać i przedstawić kilka środowisk graficznych :]

Dlaczego myślę że taka forma jest dobra? Więc jak czytam posty takich początkujących to większość problemów wynika z niewiedzy jak coś działa tylko działanie po omacku i nawet nie wiedzą gdzie szukać podpowiedzi (logi) i jak diagnozować problem.

Takie podejście zastosowałam w przypadku arta o udostępnianiu połączenia internetowego gdzie jest opisane jak to działa i jak sprawdzać czy się dobrze ustawiło wszystko i chyba metoda jest dobra bo jest dość poczytny

Offline

 

#16  2011-04-08 21:57:21

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

O, przydałby się jakiś naprawdę dobry artykuł o zarządzaniu oprogramowaniem w Linuksie. Nowi użytkownicy mają nadzwyczajną zdolność do znajdowania takich poradników, które radzą programy kompilować ze źródeł, a tak naprawdę nie ma gdzie ich odesłać żeby się dowiedzieli jak powinni postępować.

Offline

 

#17  2011-04-08 22:40:22

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

@ArnVaker:

No tego nie widziałem wcześniej - dzięki za linka (i jak widać znalazł się taki jeden (azhag) któremu się chciało ;] )

Szczerze - jak by to miało wyglądać do końca nie wiem, znaczy się - na początku myślałem sobie że miałby to być jeden artykuł w formie takiej jak na ubuntuguide - do której linka podałem, ale skoro azhag już coś podobnego stworzył to raczej sensu nie ma...

Bardziej skłaniał bym się do tego co podała @BiExi... bo w zasadzie jak przypominam sobie swoje początki to wyglądało to mniej więcej tak jak opisała, ba pamiętam jak na początku kląłem na czym świat stoi na system repozytoriów (no bo jak to tak, że instaluje się aplikacje bez akceptowana licencji? Wybrania ścieżki? Kliknięcia 50 razy w "Tak potwierdzam"? Nie mogłem uwierzyć ze da się inaczej - dzisiaj wiele bym dał gdyby pod Windos było jakieś repozytorium (wiem że jest coś takiego, ale zbyt małe i dość przestarzałe).

Gdyby można to jakoś "jajarsko" - a zarazem z sensem - opisać wielu ludzi by się tak nie przerażało...

Zawsze można by też dorobić jakiś dodatkowy artykuł w stylu "Często spotykane problemy" - oddzielny dla każdej dystrybucji do którego dodawano by problemy (i rozwiązania) występujące tylko dla danej dystrybucji (na pewno można by takie coś dać dla Testing i Stable - dla Sid raczej sensu by nie miało, ze względu na częste zmiany).

Na razie to tak tylko "gdybam" co by było gdyby... ale pomysł ciekawy...

A co do tego kto miałby to pisać - o ile to kiedyś ruszy to zacznę samemu, ale potem każdy miałby możliwość dorzucenia swoich "5 groszy" - jak tylko pojawi się jakiś poważniejszy problem, którego rozwiązanie nie jest takie oczywiste...

@Minio:

Co masz na myśli przez "zarządzanie oprogramowaniem"??

Ostatnio edytowany przez Huk (2011-04-08 22:41:00)

Offline

 

#18  2011-04-08 23:02:05

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Huk napisał(-a):

skoro azhag już coś podobnego stworzył to raczej sensu nie ma...

Problem w tym, że jest to nieskończone, nieaktualizowane i zdezaktualizowane (Wersja 0.0 (10 maj 2009)). W takiej postaci nawet nie warto do tego linkować, bo może w błąd wprowadzać. Wielu już było piszących podobne poradniki, każdy oczywiście pisał własny na własną rękę… Większość z nich zostawała porzucona jeszcze przed ukończeniem. ;) Jedynym wyjątkiem jest chyba >>ten tutaj<<, z którego skorzystało wielu początkujących użytkowników.

Offline

 

#19  2011-04-08 23:25:28

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Juz myslalem, ze nikt nie poda [ bo nie zna/bo nie chce ] linku ktory podal przedmowca... Przeciez tam sa w sumie podstawy dla kazdego nowego, ktory chce poznac debiana/linuksa. Wpisze sobie taki swiezak w gooogle : repozytoria debian i co wyskakuje? pierwszy wynik to repo na debian.linux.pl. Wiec zaglada tam, zjezdza na dol wpisu i co widzi?
Debian krok po kroku (poradnik Debiana dla początkujących)
wiec mysle ze w pierwszej kolejnosci doda strone do zakladek zeby sie nie zapodziala a doczyta pozniej.

Jesli mialby to byc jakis poradnik czy cso podobnego, bo wiadomo... FAQ istnieje i nie tylko u nas a niektore sprawy czy w ubuntu czy to w debianie rozwiazuje sie podobnie to... bylbym za czyms takim jak kolega Huk zapodal ---> http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper.

Kiedys sam z tego korzystalem i dla mnie jako swiezaka bylo to zajebiste ulatwienie. Myslalem sobie, kurde, jak wszystko ladnie skompletowane i...przejrzyscie 'sklejone'.

Biexi:
Po co po raz n'ty pisac o tym co to jest kernel jak bylo tego juz troche, albo podzial na partycje jak jest to wlasnie w w/w poradniku i wpisujac w google ' partycje, debian' na pewno sie tam trafi.

Jesli mamy cos powielac, to lepiej nie zaczynac, ale jesli mamy stworzyc cos takiego jak bylo to zrobione dla Dapper'a, to jestem za.

Ostatnio sam zauwazylem, ze jak czlowiek nie siedzi na linuksie to zapomina w cholere rzeczy. Ponad rok bez linuksa i dupa...
' kurde jak sie to robilo, pamietam ale cholera co to byl za pakiet itp...'
Kiedys probowalem notowac na pseudo blogu ale i to nie wypalilo - chociaz jak ostatnio stawialem wheezy to skorzystalem ze swojej [ pewnie nie jednemu znanej ] notatki odnosnie PL czcionek w Mplayerze. Ktos spojrzy na date mojej rejestracji i powie, no kurde, po ch** zadaje pytanie dlaczego mu sie tnie HQ w yt skoro on 5 lat w tym siedzi i powinien to wiedziec...

Ale... jakbym sobie odpalil takie guide co mial Dapper to no problemo... po co mi pytac google i jeszcze dobrze formulowac pytania jak WIEM, ze tam to na pewno jest i to bardzo czytelnie przedstawione.

Nie chwale sie i nie zale ale do stworzenia wlasnie takiego projektu to sam bym sie dopisal.

Pozdro

Offline

 

#20  2011-04-08 23:28:15

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Huk, nie daj się tym, którzy mówią że nie warto. Skoro czujesz powołanie, to podbij do azhag'a, dowiedz się to & owo o debiandocu i albo rozwiń jego projekt, albo zacznij własny. Tak czy inaczej, rada od wujka lisa: daruj sobie tutki jak obsługiwać apta czy inne zmienianie tapety w KDE, bo to nie o to chodzi.
Jeśli potrzebowałbyś beta—tostera, to mój ojciec na pewno chętnie zajrzy w Twoje wypocinki i zada Ci tak szczegółowe pytania, że nawet małpa zrozumie wersję finalną :D
Kiedyś zassałem mu jakiś poradnik dla początkujących o konsoli, przegoniłem go po tym poradniku dla początkujących przytaczanego zawsze przez mojego ulubionego moda na zaprzyjaźnionym forum (bodajże autor zwał się Kiki, Kako, coś w ten serek). Coś tam kumażu, coś dzwoni, po czym zadaje elementarne pytanie, dla mnie tak oczywiste że nigdy nie szukałem źródła :D
Nie powiem, praca z nim dużo nauczyła mnie samego, teraz przerabiamy avidemux'a i ogólnie jest wesoło, w każdym razie, życiowo, życiowo.
Jeszcze jedno: pisząc, pomyśl sobie o uniksopodobnym systemie, którego w ogóle nie znasz. Jak się czujesz, jakie wrażenia, jakie pytania cisną się na usta i... do dzieła ;] </motywator>

Offline

 

#21  2011-04-08 23:40:27

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Huk napisał(-a):

@Minio:

Co masz na myśli przez "zarządzanie oprogramowaniem"??

Opis samej idei repozytoriów. Co to są repozytoria, jak należy z nich korzystać, jakie możliwości dają. Jakiś przystosowany dla początkujących poradnik dodawania nowych programów w systemie. Ludzie po przejściu z Windowsa (bo zakładam że jednak głównie do takich jest kierowany taki tekst) myślą Windowsowym sposobem — że trzeba program ściągnąć z sieci i zainstalować. No i co robią? Pobierają źródła i je samodzielnie kompilują, czym — jeśli im się w ogóle uda — wprowadzają tylko burdel do systemu. A tu można uruchomić Synaptica/Software-center, wyszukać odpowiedni program i dwoma kliknięciami myszką go zainstalować.

Poza tym pewnie trzeba by było się wgryźć w zależności i współdzielone biblioteki, bo dla kogoś może być mylące, że prosty i mały programik który chce zainstalować ciągnie za sobą 90 MB danych.

Offline

 

#22  2011-04-09 07:46:30

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

BlackEvo napisał(-a):

Juz myslalem, ze nikt nie poda [ bo nie zna/bo nie chce ] linku ktory podal przedmowca... Przeciez tam sa w sumie podstawy dla kazdego nowego, ktory chce poznac debiana/linuksa

mnie natomiast zastanawia, dlaczego nikt nie wspomina o oficjalnej dokumentacji debiana, http://www.debian.org/doc/ - tam są całe tony tekstów. można tworzyć nowe FAQ czy projekty wiki, ale to jest powielanie tekstów, które już gdzieś indziej zostały napisane. raczej bym doradzał dołączenie do jakiegoś istniejącego projektu, chociaż rozumiem, że na pewnym etapie życia człowiek chce mieć swój własny ;)


linux regd. user #248790

Offline

 

#23  2011-04-09 09:50:42

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

@rychu

W zasadzie dzisiaj mozna oficjalna strone dokumentacji debiana podawac nowemu. Dlaczego dzisiaj? Bo wraz z wejsciem Debiana 6 to sie troche wzieli za to - podzielili na sekcje [ software, hardware, desktop... ] i w zasadzie jest troche latwiej i przejrzysciej. Pamietasz jak wygladala dokumetacja [ debiana ] za czasow wlasnie dappera?

Pamietam, ze sam myslalem, iz debian bedzie mial takie samo guide jak wtedy dapper ale jak wszedlem na dokumentacje to jako swierzak wywalilem oczy i stwierdzilem, ze troche sie pobawie na dapperze bo tam wiekszosc problemow jest ladnie wypisana i rozwiazana. A debiana w tamtym czasie nawet sam nie zainstalowalem - pomogl mi kolega ktory podpowiadal bo tytul w dokumentacji byl po polsku a w srodku juz ENG i inne co bylo dla mnie [ zgermanizowanego typka ]  utrudnieniem. ;-)

Ja to widze [ utworzenie projektu ] od strony osoby poczatkujacej ktora nie jest geek'iem ale przygode z linuksem traktuje jako rozwiniecie swoich umiejetnosci i poznania czegos innego. Bo jak ja zaczynalem bylem tym pierwszym, teraz raczej to drugie wiec... sa jakby 2 strony medalu. Geek bedzie siedzial i zagladal wszedzie aby poznac zrodlo, hobbysta bedzie szukal info jak zrobic zebby dzialalo i nie robilo problemow.

Tez nie jestem za powielaniem tekstow, ale np utworzenie takiego guide jak w linku kilka postow wyzej.
-  pytanie
+ odpowiedz
-  pytanie
+ odpowiedz

...to przejrzysty, prosty a zarazem najlepszy sposob dla nowego usera

Offline

 

#24  2011-04-09 10:05:07

  blinki - Użytkownik

blinki
Użytkownik
Skąd: Wschowa/Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-04-09
Serwis

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Moim zdaniem dobrzy pomysł, sam jak szukam jakiś rozwiązań jest to często rozdmuchane i niekoniecznie działające, jak by zgromadzić wszystko w jedno miejsce, w formacie XML ze spisem treści, oczywiście rozwiązania sprawdzone i działające. Można by było nadać temu adres np. solved.dug.net.pl i zrobić faq w xml lub mechanizm do wyszukiwania artykułów na podstawie tematów z forum, jakiś system oceniania i ranking najbardziej pomocnych, a Huk niech tam będzie modem i będzie sprawdzał te "artykuły" (bo sam to raczej nie da rady ogarnąć tych wszystkich tematów)


Platforma Systemowa: Debian 5.0 lenny | KDE 4.3.2
PC: FS Amilo li 3710 | DualCore 2.0GHz/3GB/Intel GMA X4500
Przeglądarka: Opera (Firefox sux^^)

Offline

 

#25  2011-04-12 23:10:40

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

OK, coś tam popisałem i póki co wyszła taka wersja "baaaaaaardzo mocno" robocza:

http://wine.x.pl/art1.pdf

wiem że ma błędy ortograficzne, wiem że ma braki itd - zamieszczam żeby uzyskać jakąś konstruktywną krytykę od was ;]

Wytykajcie braki, niezrozumiałości i inne dziwolągi o których zapomniałem napisać ;]

Zakładając że po krytyce nie zapadnę się pod ziemię ze wstydu ;p to dalszy ciąg wyobrażam sobie tak:

1.Opis instalacji Debiana Step-by-step (system bazowy, w tym podstawowe kom,endy konsoli, managera pakietów itd)
2.Instalacja najpotrzebniejszych pakietów
3.Instalacja środowiska graficznego
4.Rozpoczęcie FAQ o którym była mowa na samym początku, czyli:

-Pytanie
*Odpowiedź

-Pytanie
*Odpowiedź

itd

i uzupełnianie tego FAQ z czasem jak na forum wyskoczy jakiś ciekawszy problem - przy czym uzupełnianie mam nadzieję z pomocą reszty "grupy" ;]

OK no to teraz czas na krytykę (a wiem że jest za co ;] ).

GO! GO! GO!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)