Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-04-06 23:38:55

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

kupujemy telefon z bajerami

Hej. Ostatnio zobaczyłem że temat telefonów z WiFi skutecznie się rozwinął, a gdy wczoraj zobaczyłem opcję internetu na kartę w Play...zachciało mi się takiego telefonu. Nie znam się kompletnie w temacie, zacząłem czytać i im więcej wiem, tm bardziej głupieję pod natłokiem info i wyboru modeli. Szukam telefonu :
- z WiFi,
- z jakimś sensownym standardem netu, gdzie nie ma hot Spota,
- z sensownym LCD - jak mniemam 640 pikseli to minimum to sensownego używania przeglądarki.
- i ergonomiczną klawiaturą - fajne przynajmniej w gablotkach wydają się te z wysuwaną klawiaturą qwerty, nie mam przekonania do wyłącznie dotykowych ekranów jako klawiatury.
- wielkość... jak najmniejsza wiadomo - dlatego opcja rozsuwana mi się podoba.
- cena... kilka stów za używany na gwarancji.
- z opcja nawigacji... słyszałem, że Nokia ma swoje mapki i nie trzeba płacić za nie
Bym prosił o jakieś wskazówki - czym się sugerować i czego unikać.


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#2  2011-04-07 01:31:19

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: kupujemy telefon z bajerami

Koniecznie android ;D miałem windowsy, symbiany i android jest najlepszy ;D Co do konkretnych modeli to coś z androidem 2.1. samsungi są ok i są tanie, ja mam HTC HERO i przymierzam sie do HTC DESIRE :D

Offline

 

#3  2011-04-07 07:16:15

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: kupujemy telefon z bajerami

Mnie cyrograf kończy się w maju. Przymierzałem się do HTC Desire HD, ale ostatnio na rynek wszedł SE X12. Jeśli do maja stanieje to go będę miał.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2011-04-07 09:07:57

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: kupujemy telefon z bajerami

Nokia maps jako nawigację odradzam. Mapy są fajne, szczegółowe i w ogóle miodzio, ale planowanie trasy jest bolesne. Do Rzeszowa ze śląska jechałem ~350 km, wracałem ponad 400. Raz, jadąc według GPS'a (miałem włączoną opcję dróg nieutwardzonych) wjechałem w takie błoto, że musiałem dzwonić po ojca żeby mnie wyciągnął.

WiFi— trzeba uważać, niektóre chipsety nie umieją dogadywać się niektórymi routerami (miałem problem z połączeniem z „accesspointem” postawionym na Nexusie, w telefonie trzeba było wyłączyć oszczędność energii radia), ogólnie musi być „wspierane” szyfrowanie WPA2.

Sensowny standard netu— UMTS ;]

Provider netu: Play, mam, używam na modemie i chwalę sobie prędkość i zasięg (rzadko się zdarza żebym korzystał z GPRS.

Reasumując: optowałbym raczej za czymś, co sam posiadam(łem). Nokia E71 (pełna qwerty przy znośnych rozmiarach, w razie „w” możesz zagrać w pingpong'a ;]), tudzież Samsung i600; o ile umiesz pogrzebać w Windowsie to i600 jest świetną platformą do codziennego użytku.

Nie polecałbym jednak WinMo (przynajmniej w wersji 5 i 6); są strasznie ubogie graficznie, mimo to ociężałe, do tego czuć że nie wszystkie elementy (jak książka telefoniczna i centrum wiadomości na ten przykład) są do siebie dopasowane. E71 przy ~200 kontaktach i ~4000 wiadomości działa stabilnie i z rozsądną prędkością. W razie dalszych pytań z zakresu E71 chętnie służę pomocą :)

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2011-04-07 09:09:58)

Offline

 

#5  2011-04-07 09:48:15

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kupujemy telefon z bajerami

Android + MapDroyd za nawigację wystarcza.

Z fonów radzę się dowiedzieć, jakie są możliwości rootowania planowanego modelu.
Np po to, żeby nie pójść w skarpetkach, jak ileś aplikacji będzie chciało siedzieć na necie po UMTS, a nie będzie ich czym wytresować.
Sznurek2.

Dlatego odradzam Motorole - mają kernel i bootloadrer zablokowany kluczem kryptograficznym

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-04-07 09:48:36)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2011-04-07 10:43:10

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: kupujemy telefon z bajerami

Jeśli chcesz wygodnie przeglądać strony WWW to koniecznie telefon musi obsługiwać multitouch.
Ja ze swojej strony polecić mogę Samsung Galaxy S. Klawiatura fizyczna jest naprawdę zbędna jeśli ma się Swype.


apt-get install anarchism

Offline

 

#7  2011-04-07 13:15:00

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: kupujemy telefon z bajerami

Spodobał mi się model N97 dzisiaj, jak chodziłem po komisach, poczytam o nim, a Wy co o nim powiecie?
Generalnie polecano mi Nokię, ze względu na swoją nawigację, że licencja dożywotnia na jej korzystanie, że sensowna
i że ponoć w niektórych modelach nie wymaga kupowania KB od operatora, tylko po prostu łączy się z satelitami jak jakieś Mio, Garmin albo inna stricte nawigacja - ktoś wie jak to wyczytać w specyfikacjach??

giegiel napisał(-a):

Koniecznie android ;D miałem windowsy, symbiany i android jest najlepszy ;

Bo? - spodobało mi się  kilka modeli Nokii, gdzie rządzi Symbian właśnie...

giegiel napisał(-a):

samsungi są ok i są tanie, ja mam HTC HERO i przymierzam sie do HTC DESIRE :D

Za duże to Desire - szukam czegoś co zmieści się jeszcze w kieszeni od koszuli, a nie tylko kurtki.

lis6502 napisał(-a):

Nokia maps jako nawigację odradzam.

Smutno... jako fan Linuksa zwróciłem uwagę na licencję kilku modeli i zobaczyłem że jest tam dożywotnia...i spodobało mi się to w Nokii właśnie

lis6502 napisał(-a):

W razie dalszych pytań z zakresu E71 chętnie służę pomocą :)

Wygląd fajny nie powiem... mógłbyś porównać z Nokią n97?


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#8  2011-04-07 15:30:24

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: kupujemy telefon z bajerami

Jak masz neta 3G czy tam jakiegoś innego, to chyba ssać mapy od Google najszybciej będzie. No ale, to będzie kosztować jakieś kilobajty danych ;) Może nie mega, ale kilo na pewno (BTW sam korzystam z 3G na terenie Krakowa, ujdzie youtube'a słuchać nawet, na kawałek w stylu 30min liczyć trzeba 40 do 60Mb, a za wiele okazji do słuchania nie mam, zaś Google Mapy (te png/ulice) nie są aż tak ciężkie, i nie zdziwiłbym się jakbyś się zmieścił w kilku mega w użytkowaniu do paru godzin w ciągu dnia, chyba nie robisz dzień po pół tysiącu kilometrów ;)

Offline

 

#9  2011-04-07 15:34:33

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kupujemy telefon z bajerami

Mapy Google? MapDroyd potrafi pobrać mapy dla całego zadanego obszaru przez wifi, BT lub kabel, a potem w ogóle nie zaglądać do netu przez 3g.
Masz w ten sposób nawigację, a za pobieranie map nic nie płacisz.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2011-04-07 16:16:15

  Pitek - Użytkownik

Pitek
Użytkownik
Skąd: Koło
Zarejestrowany: 2011-04-22
Serwis

Re: kupujemy telefon z bajerami

piszcie co chcecie, ale jak dla mnie to n900 byłaby świetnym wyborem...w końcu Debian w telefonie xD

Ostatnio edytowany przez Pitek (2011-04-07 16:16:26)


W poszukiwaniu złotego środka.......

Offline

 

#11  2011-04-07 18:00:50

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: kupujemy telefon z bajerami

Moja dziołcha ma nokie N8 to chyba jedna z najwyższych nokii i co tam jest? nic lipne aplikacje w markecie po prostu bieda.

Na androida masz od groma aplikacji, jak czegoś nie masz to włączasz neta i ściągasz, z reguły są to aplikacje darmowe.

Windows też bieda pod względem aplikacji.

Android rządzi nie mam zamiaru mieć telefonu z czymkolwiek innym ;D

Offline

 

#12  2011-04-07 18:13:06

  Pitek - Użytkownik

Pitek
Użytkownik
Skąd: Koło
Zarejestrowany: 2011-04-22
Serwis

Re: kupujemy telefon z bajerami

n8 to nie n900 :) a ilość aplikacji w Androidzie w porównaniu z ilością aplikacji w Debianie, to...z resztą wiadomo


W poszukiwaniu złotego środka.......

Offline

 

#13  2011-04-07 18:34:12

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: kupujemy telefon z bajerami

Pitek napisał(-a):

n8 to nie n900 :) a ilość aplikacji w Androidzie w porównaniu z ilością aplikacji w Debianie, to...z resztą wiadomo

Czy gdzieś jest napisane że pisałem o n900?? albo o debianie na telefonie?

Offline

 

#14  2011-04-07 18:46:35

  Pitek - Użytkownik

Pitek
Użytkownik
Skąd: Koło
Zarejestrowany: 2011-04-22
Serwis

Re: kupujemy telefon z bajerami

niby nie bezpośrednio, ale porównywanie biednego symbiana, który jest w n8 z Androidem jakby nie wypada :)

a odniosłem wrażenie, że pisząc :

giegel napisał(-a):

Moja dziołcha ma nokie N8 to chyba jedna z najwyższych nokii i co tam jest? nic lipne aplikacje w markecie po prostu bieda.

masz na myśli to, że skoro w jednym z najwyższych modeli Nokii jest lipa, to w pozostałych również...bo i tak Android jest najlepszy

Ostatnio edytowany przez Pitek (2011-04-07 18:49:10)


W poszukiwaniu złotego środka.......

Offline

 

#15  2011-04-07 19:12:27

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kupujemy telefon z bajerami

Android ma dośc fajną politykę bezpieczeństwa - każda aplikacja działa z uprawnieniami innego użytkownika.

Można w nim zainstalować basha, zsh i odpalać własne skrypty.
Jeśli telefon można zrootować (większość można), to każdy może sobie sam skompilować kernela, jakiego będzie chciał.
Na stronie grsecurity jest opisane, że jest  łata grsecurity i pax, na procek,
na którym działa Motoroli Droid, a na XDA Developers (forum), widziałem  naradę,
jak zastąpić Andka przez Gentoo (stage Arm).

Także brakuje jakiegoś programu?
Jest już Mplayer, jest Pidgin (Pidroid), jest Firefox 4, to  z całą pewnością będzie jeszcze sporo programów, które znamy z Linuxa.
A i napisać conieco na swojego Andka można.

To winboye i dzieci neo w Androidzie poruszają się, jak ślepa lesba w rybnym :D

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-04-07 19:16:35)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2011-04-07 19:21:46

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: kupujemy telefon z bajerami

iwo napisał(-a):

Spodobał mi się model N97 dzisiaj, jak chodziłem po komisach, poczytam o nim, a Wy co o nim powiecie?
Generalnie polecano mi Nokię, ze względu na swoją nawigację, że licencja dożywotnia na jej korzystanie, że sensowna
i że ponoć w niektórych modelach nie wymaga kupowania KB od operatora, tylko po prostu łączy się z satelitami jak jakieś Mio, Garmin albo inna stricte nawigacja - ktoś wie jak to wyczytać w specyfikacjach??

giegiel napisał(-a):

Koniecznie android ;D miałem windowsy, symbiany i android jest najlepszy ;

Bo? - spodobało mi się  kilka modeli Nokii, gdzie rządzi Symbian właśnie...

Dlatego porównywałem z symbianem




Jacekalex napisał(-a):

Android ma dośc fajną politykę bezpieczeństwa - każda aplikacja działa z uprawnieniami innego użytkownika.

Można w nim zainstalować basha, zsh i odpalać własne skrypty.
Jeśli telefon można zrootować (większość można), to każdy może sobie sam skompilować kernela, jakiego będzie chciał.
Na stronie grsecurity jest opisane, że jest  łata grsecurity i pax, na procek,
na którym działa Motoroli Droid, a na XDA Developers (forum), widziałem  naradę,
jak zastąpić Andka przez Gentoo (stage Arm).

Także brakuje jakiegoś programu?
Jest już Mplayer, jest Pidgin (Pidroid), jest Firefox 4, to  z całą pewnością będzie jeszcze sporo programów, które znamy z Linuxa.
A i napisać conieco na swojego Andka można.

To winboye i dzieci neo w Androidzie poruszają się, jak ślepa lesba w rybnym :D

Pozdrawiam
;-)

TRUE! ;D

Ostatnio edytowany przez giegiel (2011-04-07 19:22:45)

Offline

 

#17  2011-04-07 20:39:00

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: kupujemy telefon z bajerami

A moja cegła to Nokia 2610 :PP która ma dostęp do GPRS i pozwala mi zajrzeć na forum/pocztę/rozkład jazdy MPK w Krakowie, nawet na zadupiu, w namiocie, nad rzeką

Offline

 

#18  2011-04-07 21:31:25

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: kupujemy telefon z bajerami

Pitek napisał(-a):

piszcie co chcecie, ale jak dla mnie to n900 byłaby świetnym wyborem...w końcu Debian w telefonie xD

sam posiadam N900
jestem zadowolony, chociaż to telefon dla "dłubacza" (a przynajmniej na tą chwilę) brakuje mu wielu mi potrzebnych rzeczy (w standarcie) i na szczęście że jest na stronie Maemo jest kilka zdań które pomogą telefon dostosować sobie do swoich potrzeb (oczywiście musimy jeszcze przynajmniej basha z grubsza ogarniać i takie tam srakie rzeczy żeby to miało "ręce i nogi"

aplikacji do notatek nie znalazłem jakiejś która by była prosta a nie była kopią wordpada (więc napisałem sobie w PyQT4 cosik co już kilka osób skopiowało ode mnie)

nie znalazłem jeszcze darmowej normalnej nawigacji na to która działa (tzn. dobra, nawigacji nie miałem czasu poszukać tak uczciwie ale szukając pobieżnie nie trafiłem na nic :( )

mój telefon posiada już:
- imagemagick'a
- sed'a
- grep'a
- pythona coś doinstalowywałem

ogólnie przyjemny telefon, ale nie polecam go nikomu kogo osobiście nie znam i nie mam pewności że jest pierdo****ty tak jak ja bo się zawiedzie najprawdopodobniej

Offline

 

#19  2011-04-08 20:29:00

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: kupujemy telefon z bajerami

iwo napisał(-a):

...

lis6502 napisał(-a):

Nokia maps jako nawigację odradzam.

Smutno... jako fan Linuksa zwróciłem uwagę na licencję kilku modeli i zobaczyłem że jest tam dożywotnia...i spodobało mi się to w Nokii właśnie

Tak apropos nawigacji. Była kiedyś firma nav4all, która oferowała darmową nawigację w całej Europie. Ze strony firmy ściągało się aplikację i instalowało w telefonie. Do tego moduł gps i jazda. Dane były pobierane z netu via gprs. Nie było to bolesne, bo program nie wyświetlał map tylko strzałki, komendy i liczby. Uratował mi kiedyś zad w Niemczech.

Niestety, pewna firma przejęła firmę, która udostępniała mapy nav4all po czym odcięła nav4all od nich by promować własny produkt. Ta firma to nokia właśnie.

http://www.nav4all.com/site2/www.nav4all.com/pol/index.php

Mam teraz złośliwą satysfakcję, że nokia robi bokami i mam nadzieję, że alians z microsoftem to będzie gwóźdź do jej trumny :)

Ad meritum: nawigacja czy internet w telefonie to IMO tylko namiastka. Zdarza się korzystać w awaryjnej sytuacji ale to tak jak szwajcarski scyzoryk - fajnie mieć ale do pracy lepiej używać prawdziwych narzędzi. Lepiej kupić dedykowane urządzenia...

Jeszcze słówko odnośnie map online - to działa, jak jesteś w cywilizacji. Korzystałem kiedyś z NaviExperta: w pierwszym sezonie gdy jechałem przez lasy to nie nadążał z transferem danych (słaby zasięg) i mapy mi się spóźniały o parę sekund, fajna sprawa na skrzyżowaniach :) W drugim sezonie pogubił się między Szczecinem a Koszalinem :))))

Za granicą też nie skorzystałem, bo po zmianie operatora okazało się, że mój obecny nie ma czegoś takiego jak gprs za granicą (w roamingu??) - no ale to już moje niedopatrzenie. Plusem takich map jest ich aktualność - z reguły znają nowo oddane drogi, czego nie można powiedzieć o mapach z rapidshare`a ;)

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2011-04-08 20:37:13)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#20  2011-04-11 15:37:53

  Plichu - Członek DUG

Plichu
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-02-28

Re: kupujemy telefon z bajerami

Jeśli chodzi o platformę to nie ma się co oszukiwać - android jest przyszłością. Multum aplikacji w markecie (i poza) kilka nawigacji (darmowych jak i płatnych). Jeśli chodzi o symbiana to miałem kontakt z nokią c6. Telefon całkiem przyzwoity jeśli ma służyć jako zwykła słuchawka. GPS szybko łapał fixa ale jak z wytyczaniem trasy i ogólnym działaniem to nie wiem bo nie testowałem. Dosyć wygodne qwerty, spory wyświetlacz(nie orientuje się czy ma mt).

Inne alternatywy mi do głowy nie przychodzą jeśli chodzi o symbiana.
Co do androida to w twoim zasięgu jest milestone tylko obadaj najpierw sprawę z bootloaderem bo dokładnie nie wiem w czym to przeszkadza (nie mam motki).

Ps.
Apropo n97.
W internecie swego czasu naczytałem się wiele niepochlebnych opinii, sporo o awaryjności. Nawet kolega kupił kilka miesięcy temu i w przeciągu tygodnia oddał do serwisu (już jej nie ma) więc radzę się rozeznać przed kupnem najlepiej na jakimś forum nokii.

Ostatnio edytowany przez Plichu (2011-04-11 15:42:13)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)