Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-04-06 22:35:52

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

GNOME 3

Pół godziny temu oficjalnie opublikowano GNOME 3 :) .

Strona projektu praktycznie nie uległa zmianie; tylko zamiast licznika pojawił się napis „The next generation desktop has arrived”.

Za to strona główna GNOME przeżywa takie oblężenie, że trzeba czekać przynajmniej kilka minut aż się załaduje ;) .

Można pobrać źródła albo LiveCD Fedory (można je spokojnie uruchomić z pendrive przy pomocy zamieszczonego narzędzia). Dostępna jest też notatka o wydaniu.

Ostatnio testowałem build z końca marca i byłem trochę zawiedziony, ale jutro chętnie pobiorę oficjalną wersję.

Status paczek debianowych można śledzić na specjalnej stronie. Poza tym ostatnio widziałem dyskusję developerów Debiana (nie mogę znaleźć linka) w której zastanawiali się, czy GNOME 3 będzie odpowiednie dla Sida. Być może pakiety będą tylko w experimental, a do Sida wejdzie dopiero GNOME 3.2 (to chyba wersja zapowiedziana na jesień?), ale myślę że oficjalne stanowisko DD jeszcze nie zostało wypracowane.

Offline

 

#2  2011-04-06 22:45:20

  Pitek - Użytkownik

Pitek
Użytkownik
Skąd: Koło
Zarejestrowany: 2011-04-22
Serwis

Re: GNOME 3

zassałem Live Gnome 3 z OpenSUSE...popatrzyłem, poklikałem z godzinkę...

niby nie jest aż tak źle, ładnie to wygląda, w miarę szybko działa, ale jednak przyzwyczajenie do standardowych paneli daje znać o sobie...

jak większość paczek wpadnie do experimentala, to potestuję w codziennym użytku...


W poszukiwaniu złotego środka.......

Offline

 

#3  2011-04-06 23:09:27

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: GNOME 3

Minio napisał(-a):

Poza tym ostatnio widziałem dyskusję developerów Debiana (nie mogę znaleźć linka)

Służę: http://lists.debian.org/debian-gtk-gnome/2011/03/msg00022.html


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2011-04-07 01:29:38

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: GNOME 3

Siedzę właśnie na tym fedorowym livecd… Nie powala szczerze mówiąc. ;) Możliwość konfiguracji jest mocno okrojona albo ja nie umiem znaleźć, nawet przeciągnąć górnego panelu na dół nie potrafię. Doinstalowałem gnome-tweak-tool, ale i tak nic prawie tam nie ma. Gdzieś czytałem, że w dconf jeszcze można pogrzebać, ale coś nie mogę go odpalić na tym livecd. Co ciekawe całość działa dosyć płynnie (jak na livecd odpalone z pendrive'a), zatem tutaj na razie się nie czepiam.

http://ompldr.org/tODVlaA http://ompldr.org/tODVlbw http://ompldr.org/tODVmNg

Generalnie środowisko sprawia wrażenie bardzo ograniczonego, użytkownik niewiele ma tu do powiedzenia. To co jest, jest jednak bardzo łatwe w obsłudze, intuicyjne. Powłoka projektowana była prawdopodobnie z myślą o kilkuletnich dzieciach zaczynających dopiero przygodę z komputerami.

PS Na szczęście zostawili możliwość zmiany tapety pulpitu. :)

Offline

 

#5  2011-04-07 08:34:05

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: GNOME 3

A ile to waży? W dysku? Bo RAM widzę: circa 300MB.

Offline

 

#6  2011-04-07 08:40:22

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: GNOME 3

paoolo napisał(-a):

A ile to waży?

Tyle wiem: http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/misc/live/

RAM-u samo środowisko na starcie aż tyle nie ciągnie. Ja już tam trochę poklikałem, zresztą firefox i kilka innych odpalonych w tle. :)

Offline

 

#7  2011-04-07 09:04:22

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: GNOME 3

Kiedy toto zawita do Sida?


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#8  2011-04-07 09:25:18

  panjandrum - Użytkownik

panjandrum
Użytkownik
Skąd: Lublin/Kraków
Zarejestrowany: 2009-03-20

Re: GNOME 3

Ciekawe, czy w ogóle zawita. Na razie jeszcze nie ma w pełni 2.32
http://www.0d.be/debian/debian-gnome-3.0-status.html


obshutdown - Opedbox shutdown dialog

Offline

 

#9  2011-04-07 09:35:29

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: GNOME 3

Jak ostatnio testowałem gnome-shell i muttera, to całe to cudo miało może aż 30% możliwości Compiza, przy podobnym apetycie na akcelerację grafiki.

Dlatego na razie mi się specjalnie nie spieszy. ;)

Poza tym ciekaw jestem, jak będzie z kompatybilnością softu napisanego na Gtk2, żeby nie było takiego cyrku, jak KDE3 i 4,czy np Gtk1 i 2.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2011-04-07 09:47:25

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: GNOME 3

sir_lucjan: Jak już Minio napisał — nie wiadomo. Może 2 miesiące, może 8…

Offline

 

#11  2011-04-07 10:34:00

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: GNOME 3

Ale czy to wyżej na screenach nie jest przypadkiem gnome shell, na jakilinux wygląda normalnie, jak stare


Windows 8.1

Offline

 

#12  2011-04-07 10:47:15

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: GNOME 3

No jest… AFAIK gnome-shell jest domyślną powłoką GNOME 3. Jest jeszcze fallback przypominający tradycyjny pulpit, można go wymusić (nie próbowałem i nie wiem czy da się na tym livecd), jednak stworzony został z myślą o sytuacjach kiedy gnome-shell nie zadziała.

Offline

 

#13  2011-04-07 11:08:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: GNOME 3

Ten fallback jest dla sytuacji, kiedy akceleracja grafiki nie wyrabia się z Gshell.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2011-04-07 11:17:42

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: GNOME 3

Wygląda na dziadostwo. Ale może zmienie zdanie jak przetestuje.  Jako stary ulubieniec gnome w takim przypadku zastanawiam się nad przejściem na inne środowisko. Myśle o xfce aktualnie. Ale na razie mam squeeze i gnome 2.30 i tak będzie długi czas. Więc będe się martwił za niecałe 2 lata co tu zrobić.

Offline

 

#15  2011-04-07 12:29:16

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: GNOME 3

Nie wiem jak wam, ale wcale mi się nie podoba, że gnome na chama próbują minimalizować.. tylko czemu wywalając użyteczne funkcję ?


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#16  2011-04-07 12:33:33

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: GNOME 3

Jacekalex napisał(-a):

Jak ostatnio testowałem gnome-shell i muttera, to całe to cudo miało może aż 30% możliwości Compiza, przy podobnym apetycie na akcelerację grafiki.

Tylko wiesz, GNOME-shell nie ma dawać animacji wszędzie gdzie można, ale ma być animowany tam, gdzie — wg twórców — jest to korzystne dla użytkownika. Idea jest taka, że animacje mają być miłe dla oka, a jednocześnie nie mają rozpraszać, męczyć ani irytować.

Jacekalex napisał(-a):

Poza tym ciekaw jestem, jak będzie z kompatybilnością softu napisanego na Gtk2, żeby nie było takiego cyrku, jak KDE3 i 4,czy np Gtk1 i 2.

Nie ma żadnych problemów — http://gnome3.org/faq.html

ArnVaker: fallback mode można na pewno wymusić podczas uruchomienia systemu oskubując kernel z ACPI i innych ;) . Przynajmniej u mnie na wyłączonym ACPI Xy nie potrafią znaleźć odpowiedniego sterownika i włączają VESA czy coś w tym guście — akceleracji na tym nie uświadczysz.

Offline

 

#17  2011-04-07 12:38:23

  panjandrum - Użytkownik

panjandrum
Użytkownik
Skąd: Lublin/Kraków
Zarejestrowany: 2009-03-20

Re: GNOME 3

Fallback można "wymusić" w ustawieniach:
http://www.dedoimedo.com/computers/gnome-3-fallback.html


obshutdown - Opedbox shutdown dialog

Offline

 

#18  2011-04-07 12:40:32

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: GNOME 3

Wiem, że jest taka opcja. Napisałem tylko, że nie wiem czy zadziała na tym livecd. Skoro działa, to potem pewnie sprawdzę jeszcze.

PS U mnie livecd startowało od razu do pulpitu, nie wiem jak można oskubać wcześniej kernel. :)

Offline

 

#19  2011-04-07 12:56:28

  panjandrum - Użytkownik

panjandrum
Użytkownik
Skąd: Lublin/Kraków
Zarejestrowany: 2009-03-20

Re: GNOME 3

U mnie na dosyć nowym komputerze z GF430, Gnome3 (live fedory) nie uruchomiło mi się z gnome-shell, tylko z fallback. Na starym (radeon 9200) natomiast czcionki są nieczytelne, ale tylko te w gnome-shell, w oknach już jest normalnie. Pamiętam, że gdy uruchamiałem wersje beta nie było takich problemów, tylko ona bazowała chyba na opensuse.

Ostatnio edytowany przez panjandrum (2011-04-07 12:57:57)


obshutdown - Opedbox shutdown dialog

Offline

 

#20  2011-04-07 13:31:48

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: GNOME 3

Jeden problem znalazłem już w tej chwili.
Problem w mojej opinii wynikający z doświadczenia z Linuxem.

Otóż, kiedy testowalem Gshell w wersji beta (wcześniej) w lutym, to wtedy nie wymagało pulseaudio.
Teraz próbuję zainstalować z overlaya gnome, i już w zależnościach jest PA.
Otóż obserwując forum Ubuntu, z najnowszym PA jestem na bieżąco, i widzę, że wiele się w nim nie poprawiło.

Gnome 2.32.1 może żyć bez PA, zobaczymy, jak będzie z 3.
Jednak coś mi się wydaje, że jednak trzeba się zaprzyjaźnić z  Fluxem, LXDE albo e16/e17. :D

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-11-20 11:41:16)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#21  2011-04-07 15:00:00

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: GNOME 3

ArnVaker napisał(-a):

PS U mnie livecd startowało od razu do pulpitu, nie wiem jak można oskubać wcześniej kernel. :)

Hm, ja wgrywam Live na pendrive (szkoda płyt ;) ), uruchamiam ponownie komputer, każę zbootować system z USB  i po chwili pojawia mi się bootmanager (wydaje mi się, że to gfxboot). Tam można wybrać failsafe mode, zmienić kernel (F4) albo wpisać argumenty dla kernela przed uruchomieniem (np. acpi=off ;) ).

Są już dostępne obrazy Live openSUSE. Są o tyle lepsze od Fedory, że mają opublikowane sumy SHA256 (można sprawdzić poprawność pliku) oraz są udostępnione architektury i686 oraz x86_64.

Ja przed chwilą pobrałem swoje obrazy z GNOME 3, jak wrócę do domu to potestuję :) .

Nawiasem mówiąc, równolegle z GNOME 3 ukazało się KDE 4.6.2, ale chyba nie zdobyło zbyt dużo medialnego szumu ;) (zwłaszcza że to wersja z poprawkami, więc niczym specjalnym nie różni się od KDE 4.6.1).

Offline

 

#22  2011-04-07 16:05:23

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: GNOME 3

Ja od zawsze do Gnome 3 podchodziłem jak pies do jeża. Moim zdaniem, to zaprzeczenie obecnego, zacnego Gnome.


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#23  2011-04-07 16:09:34

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: GNOME 3

Może bym se po testował to GShell na debku, pytanie tylko czy nie rozwali mi to ustawień paneli?
http://dl.dropbox.com/u/4118086/zrzut_ekranu-synaptic.png
No niczym się nie różni od trójki :]

kolega trzy posty wyżej napisał(-a):

już w zależnościach jest PA.

lipa trochę

Rzuciłem okiem na zależności i mi się odechciało :|

Ostatnio edytowany przez raven18 (2011-04-07 16:29:11)


Windows 8.1

Offline

 

#24  2011-04-07 16:28:33

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: GNOME 3

To ja nie nie wiem w takim razie czemu u mnie nie ma żadnego menu bootloadera, od razu kręci się takie kółeczko na paskudnym tle, jak skończy, uruchamia się gnome-shell. Pobrałem obraz z 06-Apr-2011 19:51, odpalam też z pendrive'a (obraz wrzuciłem ich skryptem image-usb-stick). No nic, to i tak nie ma większego znaczenia, obadam jeszcze ten nowy obraz od openSUSE dzisiaj. :)

EDIT: Na obrazie openSUSE mam właśnie takie menu. Na tamtym Fedory — nie.

Offline

 

#25  2011-04-07 20:08:20

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: GNOME 3

ArnVaker: bo menu bootloadera jest tylko na openSUSE ;) . Wcześniej tylko raz sprawdzałem wersję z Fedory i wydawało mi się, że tam też jakieś menu jest — okazuje się jednak, że nie ma (no chyba że było na wersji z 31 marca a nie ma na wersji z 6 kwietnia, ale nie chce mi się sprawdzać, zwłaszcza że to mało prawdopodobne).

W ogóle wersja openSUSE jest IMO lepsza — ma więcej oprogramowania i nie wywala się przy co drugim kliknięciu, tak jak czyni to Fedora (znaczy konkretne aplikacje się wywalają, nie cały system).

Potestowałem wersję ostateczną i muszę przyznać, że przede wszystkim niewiele różni się od buildów sprzed tygodnia (co pewnie nikogo nie dziwi, bo ile zmian można wprowadzić w ciągu tygodnia?). Wizualnie gnome-shell na mnie sprawia bardzo pozytywne wrażenie — całość jest ładna, prosta i elegancka. Animacje są nienachalne i pomagają zorientować się w tym, co dzieje się na pulpicie. Od tej strony zdecydowany plus.

Drugi zdecydowany plus za to, że odważyli się wyjść poza status quo utrzymywany przez praktycznie wszystkie środowiska graficzne od blisko 20 lat. Chociaż pulpity różnych systemów i środowisk graficznych wyglądają zdecydowanie różnie, dzielą jakąś wspólną ideę tego, jak powinny wyglądać i się zachowywać (np. wielu przeciętnych użytkowników komputera nie potrafi odróżnić KDE 4 od Windowsa 7, co najlepiej świadczy o ich podobieństwach). Tymczasem GNOME 3 (gnome-shell) próbuje to przedefiniować, co jest krokiem zdecydowanie pozytywnym (inne pytanie, czy w dobrym kierunku).

Wreszcie świetnym pomysłem jest daleko idąca integracja różnych elementów środowiska. Np. w jednym menu można wybrać swój status na komunikatorze oraz wyłączyć komputer (BTW: aby wyłączyć komputer, trzeba otworzyć menu użytkownika i przytrzymać klawisz Alt — pojawi się odpowiednia opcja w miejscu wstrzymywania; myślę że wiele osób ma z tym problem, bo nie czyta dokumentacji). Jeżeli ktoś pisze do nas wiadomość, można mu odpisać bezpośrednio z okienka o niej informującego, które na dodatek grzecznie czeka, aż się nim zainteresujemy. Osobiście nie miałem możliwości tego sprawdzić w praktyce, ale ładnie widać to na filmikach na youtube.
Z drugiej jednak strony, tak silna integracja elementów środowiska powoduje, że jesteśmy ograniczeni do tego, co twórcy GNOME uważają za dobre dla nas. Inny komunikator (przynajmniej do czasu napisania odpowiedniej wtyczki, o ile je obsługuje) nie będzie zachowywał się tak fajnie jak Empathy, a Empathy nie wszystkim musi się podobać.

Wad gnome-shell jest więcej, różnej wagi. Najwięcej jest drobnych pierdółek, które prawdopodobnie zostaną poprawione w ciągu najbliższych dwóch wydań. Np. jeżeli się najedzie kursorem myszy na wskaźnik dźwięku na górnym panelu i poruszy rolka, to głośność faktycznie się zmienia, ale użytkownik ma bardzo ograniczoną informację o tym, w jakim zakresie.

Trochę cięższy kaliber to okienko uruchamiania poleceń (to pod alt+f2), które co prawda obsługuje historię (+) oraz dopełnianie tabulatorem (przynajmniej na Fedorze, bo na openSUSE coś nie chciało to dzialać), ale to dopełnianie tabulatorem jest zrobione beznadziejnie — okienko dopełnia polecenie do miejsca, gdzie nie ma żadnych wątpliwości (np. wicd-gtk i wicd-cli do wicd-), ale potem stoi i czeka na kolejny znak od użytkownika. A jeżeli użytkownik zapomniał nazwy polecenia, to jest w ciemnej dupie, bo nie może liczyć na żadną podpowiedź.

Inną poważną wadą jest kiepsko zrobiona obsługa środowiska przez klawiaturę. Obsługa przy pomocy myszy jest cycuś-glancuś i można zrobić praktyczni wszystko, co się chce. Klawiatura w tym przypadku jest bardziej ograniczona. Np. cała obsługa dasha (tego po wciśnięciu klawisza Windows) jest z poziomu klawiatury praktycznie niemożliwa. Niby można się przełączać między konkretnymi obszarami skrótem ctrl+alt+tab (co wymaga paraliżu lewej ręki i jest chyba niemożliwe do wykonania bezwzrokowo), ale np. przełączenie się na obszar okien zupełnie nic nie daje. Po wejściu do dasha oknami nie da się zarządzać, ponieważ skrót alt+tab zupełnie nie działa. Można jednak zmieniać wirtualne pulpity. Których, notabene, nie sposób ułożyć w koło (znaczy żeby po ostatnim był pierwszy), a przynajmniej ja takiego sposobu ani w konfiguracji ani w dconfie nie znalazłem.

Właśnie — część rzeczy (np. focus podążający za kursorem myszy, alt+PPM do zmiany rozmiaru okna) mozna ustawić tylko z poziomu pewnego typu rejestru GNOME. Można to zrobić programem dconf (który na Fedorze wywala się zaraz po uruchomieniu) albo gconf-editor (którego na Fedorze w ogóle nie ma). Akurat tego nie uważam za błąd, ponieważ zupełnie nie przeszkadza mi polityka ukrywania części opcji. Użytkownik który ich naprawdę potrzebuje, sobie znajdzie i zrobi.

Niestety, nie wszystko da się i przy pomocy dconfa zrobić. Np. nie widziałem nigdzie opcji dodawania skrótów klawiszowych do własnych poleceń. Mozna podpiąć skrót pod terminal, program pocztowy, kalendarz, wyszukiwanie plików i coś tam jeszcze, ale jeżeli ktoś potrzebuje jeszcze jakiegoś polecenia, to niestety.

Generalnie, z mojego punktu widzenia, GNOME 3 wygląda obiecująco, ale jeszcze nie jest gotowy do wygodnego codziennego użytkowania przez bardziej zaawansowanych użytkowników. Zmiana paradygmatu i idąca za nią konieczność zmiany przyzwyczajeń to jedno, ale czuję, że nie na wszystkie zmiany proponowane przez gnome-shell jestem gotów się zgodzić.
Wydaje mi się, że sprawa GNOME 3 wygląda podobnie do KDE 4 te 3 lata temu — pierwsza stabilna wersja to bardziej taki development snapshot niż środowisko które naprawdę nadaje się do użycia. KDE 4 dojrzało gdzieś w okolicach trzeciej odsłony (chociaż wciąż wiele osób uważa że KDE 3.5 było ostatnim KDE zdatnym do użycia) — ciekawe ile czasu będzie potrzebowało GNOME 3.

Tymczasem za 3 tygodnie (28 kwietnia) premiera Ubuntu 11.04, w którym domyślnym środowiskiem będzie Compiz z wtyczką Unity. Przy całej mojej antypatii do Ubuntu, trzymam kciuki za powodzenie projektu :) .

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)