Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-09 14:29:33

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Powitać towarzystwo. To ja po zanudzam troszku :)
W skrócie - jak w temacie chcę przede wszystkim jądro, sterowniki poustawiać tak by dało mi możliwie najsprawniejsze efekty.


Ostatnio przytrafiło mi się oglądanie tego co krzyczy mój komputerek do mnie podczas startu.... i się z lekka przeraziłem, błąd tego, śramtego, owego. No i generalnie dużo gada, z sensem czy bez ale gada. Nie chodzi mi o wyłączenie gadatliwości - bo dzięki temu wiem że coś się dzieje :P, ale o posłuchanie to on tam mamrota i doprowadzenie do ładu i składu co potrzeba. Generalnie 99% tego co chcę od komputerka jest ok, z wyjątkiem dosłownie 1 czy 2 przypadków kiedy mówi mi bubu (ale jakoś żyję).
Więc ubzdurałem sobie by zrobić wszystko od początku jak najbardziej "sprawnie i sensownie" (jądro, sterowniki itp) do tego co posiadam (sprzęt).

Pytania zacznę od podstaw - jądro (wiem nie ten dział ale nie chcę rozrzucać to tu to tam 5 wątków)

Jak to jest z konfiguracją własnego? Chodzi mi o to co wpływa na sprawne działanie systemu? Dla przykładu:
co zrobić z chipsetem, sterownikiem ide/sata - w jajku czy jako moduł da większą sprawność, szybkość działania?

Czy wszystkie (jak nie to które nie i dlaczego) sterowniki których wiem że potrzebuję co chwile  dodać do jądra? Wtedy ono się rozrośnie i jaki to będzie miało ogólny wpływ na system?

Posiadam laptopa więc nie będę zmieniał sprzętu zawartego we flakach, dla mnie zrozumiałym jest wyrzucić wszystko co się da z jądra, bo i tak nie dołożę dodatkowej karty z kontrolerem jakimśtam co zmuszało by mnie do ponownego grzebania by to urządzenie zadziałało. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Aktualnie korzystam z 2.6.26-1-686, pytanie czy rzucić się na 2.33 czy pozostać przy tym co mam? Kusi mnie bo widziałem że 33 ma wsparcie choćby dla Wifi atheros, którą mam we flakach  (ndiswrapper do kosza)

Streszczam: jakie sterowniki do jądra, a jakie ładować jako moduł biorąc pod uwagę sprawność i szybkość działania systemu konfigurowanego pod konkretny sprzęt, a nie uniwersalną kobyłę?


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - OMamo

Offline

 

#2  2010-03-09 18:00:07

  MrWarum - Członek DUG

MrWarum
Członek DUG
Zarejestrowany: 2010-03-06
Serwis

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Generalnie sprawa z jądrem ma się tak, większe jądro (więcej modułów wkompilowane na stałe) zużywa więcej pamięci i jest wolniejsze, natomiast mamy wtedy większą możliwość uruchomienia różnych dodatków. Mniejsze jądro zajmuje mniej pamięci RAM i teoretycznie system działa szybciej natomiast mamy mniejszą możliwość uruchamiania różnych bajerów. Moim zdaniem należy tutaj znaleźć pewien kompromis, osobiście wkompilowuję na stałe wszystko to z czego korzystam często i bardzo często, a to z czego tylko czasami figuruje jako dynamicznie ładowane moduły. Tak się mi wydaje.

Ktoś pisał niedawno na forum że następnym dłużej wspieraną wersją jądra będzie 2.6.32.


Wir müssen wissen
Wir werden wissen

Offline

 

#3  2010-03-10 00:36:25

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Ja pakuję do jajka jak najmniej modułów ładowanych dynamicznie. Initrd nie używam w ogóle. Zawsze jak kompiluje to lspci moim przewodnikiem jest, no i wspomagany dokumentacją do maszyny. Ogólnie na maszynach typu laptop preferuję małe jajka monolityczne (a przynajmniej jak najbardziej zwarte bez zbędnych dziadostw i modułów). Ogólnie na stałe najlepiej wkompilować chipset, diverty do hdd, usb, dźwięk, sieci, grafikę i systemy plików używane na maszynie. Reszta dowolnie. Ja na ogół wywalałem wszystko co tylko mogłem. Ewentualnie bluetooth zostawiałem jako moduł (co prawda nie miałem w starym lapku ani w tym nie mam ale zastanawiam się nad adapterem :P). Małe jajko == szybkie jajko. U mnie średnio dopieszczone jajco zajmuje około 2-3MB i działa na nim wszystko czego używam. Testuj od tego się nie umiera ;) W końcu dopracujesz własny konfig....


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#4  2010-03-10 07:41:16

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Podepnę się, bo sam doszedłem do 12 edycji kompilacji jądra ostatniej wersji, by móc wykorzystać drzemiące w laptopie (sprzed paru lat) możliwości - na razie jajko pachnie za każdym razem tak samo - świeże i pachnące inaczej bo jak przyjdzie załączyć HDAPS, ACPI w pełni, kontrolę LCD, portów, nagrywarki, karty graficznej która w praktyce nie ma wsparcia, anwet o IrDA'ę jakoś się kiedyś starałem (laptop → odtwarzacz mediów) to pojawiały się błędy. Jednym z nich (raczej krytyczny) to

Kod:

 ... invalid ELF header ...

Znak, że za dużo wywalić nie można, gdy podczas pracy, dochodzi do destabilizacji jądra, a zacząłem od pustego .config i prawdę mówiąc nie wiem, co jeszcze ma być, by mogło to działać stabilnie → działało by sprzętu i danych nie popsuło!

Pozdrawiam

Offline

 

#5  2010-03-10 08:03:00

  MrWarum - Członek DUG

MrWarum
Członek DUG
Zarejestrowany: 2010-03-06
Serwis

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Dziwny błąd, wkompilowałeś na stałe Executable file formats -> Kernel support for ELF binaries? Jeszcze inną sprawą która może być istotna ( z jakichś niewiadomych względów, wyczytałem że komuś to pomogło ) jest dodanie SMP.


Wir müssen wissen
Wir werden wissen

Offline

 

#6  2010-03-10 08:14:55

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Najlepiej wg mnie jest zaczynać od dystrybucyjnego configu, na waniliowym wiele rzeczy jest ukrytych w drzewie, przez co łatwo jest coś przeoczyć.


Windows 8.1

Offline

 

#7  2010-03-10 10:59:43

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Dzięki chłopaki właśnie o to mi loto, testuję już od jakiegoś czasu, na razie spokojne dopieszczanie. Najbardziej właśnie trapiły mnie zależności duże jajo / szybkie jajo /sprawny system.  Zakładając, że jądro jest w miarę cacy, co jeszcze mogę zrobić by usprawnić (tu nie mam na myśli podążanie myślą prędkość prędkość prędkość) system, na co zwracać uwagę?


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - OMamo

Offline

 

#8  2010-03-10 11:11:51

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Dodać noatime, relatime do montowania partycji (pod /home najlepiej relatime), powywalać zbędne usługi z autostartu (update-rc.d –f coś_tam remove), by przyśpieszyć start systemu można doinstalować readahead, insserv


Windows 8.1

Offline

 

#9  2010-03-10 11:35:43

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

Nie chodzi mi o sam start systemu. Kompa włączam ...i włączam jeszcze raz jak przerwa w dostawie prądu była na tyle długa, by bateria padła :P Bardziej zależy mi na samym działaniu systemu.


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - OMamo

Offline

 

#10  2010-03-10 11:48:59

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

No to tak jak napisałem, + optymalizacja kernela, nie piszę o kompilacji bo jeśli chcesz kompilować to bardziej pasuje do tego gentoo niż debian.


Windows 8.1

Offline

 

#11  2010-03-10 11:55:30

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

przyśpieszenie responsywności systemu: readahead (czy jakoś tak to się zwie) No i jajco z odpowienimi patchami, zarządcami dysku (te z jajek zen lub liquorix biją standardowe CFQ, Anicipatory i inne na głowe). Gdzieś w jajku jest opcja ustawienia wywłaszczania (preamption czy coś w ten deseń). Ogólnie zainsteresuj się patchowaniem jaj:
Liquorix
Zen kernel


P.S.
Te ostatnie mają fajne nazwy ;) np: "Oh My Fucking God 2010" czy "Jizzed in my pants"


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#12  2010-03-10 19:57:57

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

MrWarum napisał(-a):

Dziwny błąd, wkompilowałeś na stałe Executable file formats -> Kernel support for ELF binaries? Jeszcze inną sprawą która może być istotna ( z jakichś niewiadomych względów, wyczytałem że komuś to pomogło ) jest dodanie SMP.

OT: tak, wkompilowałem na stałe z założeniem robienia bezmodularnego jądra, ale jak później wyszło w praniu, wiele daemonów, między innymi od ACPI, HDAPS (HDD Parking) itd. krzyczało o brak modułów do załadowania w trakcie startu. Wezmę i przerobię ten element jądra. Dzięki.

Offline

 

#13  2010-03-11 01:12:32

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność

http://forums.gentoo.org/viewtopic-p-6186814.html?s … a7182d7313938
ciekawy wątek na gentowym forum o schedulerach i takich tam. Natchniony tymi informacjami testuję właśnie BFS (Brain Fuck Scheduler (?!)) i subiektywnie stwierdzam, że coś jakby szybciej system działa. Na marginesie dodam że opcja jest dostępna chyba w większości dostępnych patchsetów kernela a już  na pewno jest we wspomnianym już Zenie (nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu łatkę przyszyć)


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#14  2010-03-11 01:53:42

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: konfiguracja oprogramowania/sterowników/jądra itp pod wydajność


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)