Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-09-11 02:43:46

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

Witam wszystkich - dzisiaj zmieniłem kompa, wziąłem w końcu Asusa P5Q SE na P45 - chcę zainstalować Etch'a a tu "nie wykryto napędu cdrom" - obecnie nagrywarka DVD jest jako jedyne użądzenie na IDE, dysk jest na SATA - macie jakies pomysły jak to naprawić?

Z góry dzięki.

Offline

 

#2  2008-09-11 08:28:13

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

instalka z business card


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2008-09-11 09:00:10

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

Sprawdz czy masz ustawione w biosie że masz CDROM i czy BIOS widzi CDROM jak nie to bym postarał się podłaczyć na tej samej taśmie do innego komputera. Napisz czy wysuwa się Tobie tacka jak właczysz kompa itp...

Offline

 

#4  2008-09-11 17:59:38

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

Hmm powiem tak - udało mi się zainstalować Arch'a - widzi CDROM bez żadnych problemów, w BIOSI'e nie ma wogóle żadnej wzmianki o użądzeniach IDE (tylko SATA to, SATA tamto... ktoś chyba o IDE zapomniał ;] ), jednakże z tego co zdążyłem wyczytac - problem najprawdopodobniej sprawia kontroler IDE a mianowicie niejaki:

Marvell 88SE61xx

Do którego anie Etch, ani Lenny (ostatni build) nie mają sterowników... :/

Może powinienem wypróbować SID'a? A może są jakies przełączniki w jajcu o których nie wiem?

Offline

 

#5  2008-09-11 18:04:33

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

Porównaj

Kod:

lsmod

z linuxa ktory widzi napęd i z tym co nie widzi.
Znajdziesz przełączniki.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#6  2008-09-12 18:55:20

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

W końcu się udało... choć dośc oryginlną metodą - mianowicie pod Windos załączyłęm Qemu i podpiąłem pod nie mój fizyczny dysk - w ten sposó udało się na niego zainstalować ;] - jednakże na standardowymm jajcu (2.618-4) nie widział ani dysku na SATA ani CDROM'u - po zmianie na jajco z backportów wszystko zaczęło smigać... męczarnia... ale było warto :)

Offline

 

#7  2008-09-12 19:33:54

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

a trzeba było jak napisałem odpalić business card - ono ma nowsze jajca i widzi dyski


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#8  2008-09-12 19:52:48

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

@Bodzio:

Instalowałem własnie z Business card (Etchowskiego rzecz jasna) i nie - nie widział ani cdromu ani dysku... (jajco 2.6.18-6 - więc niezbyt nowe)

Offline

 

#9  2008-11-11 11:55:59

  lukipredator - Nowy użytkownik

lukipredator
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-10

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

Mam podobny problem. Ta sama płyta/ten sam sterownik. Dysk na SATA II, DVD na IDE.
Debian Etch r5 i Lenny Beta2 nie dają rady. Ubuntu 8.04.1.1. wykrywa i instaluje się bez problemów.
Dodatkowo Etch r5 wogóle mi nie widzi urządzeń na SATA.
Da się zainstalować Lenny'ego tylko na urządzeniach na SATA. Ale to nie jest rozwiązanie. Po co mam kupować jeszcze kolejny napęd jak całkiem niedawno kupiłem na IDE (a skoro płyta ma możliwość podłączenia i bios wykrywa to musi się jakoś dać to zrobić). Już i tak w desperacji z tego wszystkiego zakupiłem nowy dysk na SATA bo wcześniej miałem niecały rok na IDE.
Podłączyłem jeszcze dodatkowo stary dysk na IDE i Ubuntu znajduje bez problemów. Tyle, że wszystkie urządzania są widoczne tak jak na SATA -> /dev/sda, /dev/sdb, /dev/scd.

Sprawdziłem uruchomione moduły. W Ubuntu jest:

Kod:

Module                  Size  Used by
libata                159344  3 ata_generic,pata_marvell,pata_acpi

Przeglądałem syslog i wszystie urządzenia bez problemu wykryte.
a w Debianie tego nie ma.

Próbowałem też instalować debiana w wersji testing (ostatni multiplatform). Tam natknąłem się w syslogu na dziwną rzecz. Mianowicie pojawił się komunikat, żeby użyć modułu ide-generic z opcją probe_mask=0x3f. Potem wypisuje, że jest jakieś urządzenie ale nierozpoznane pod 0x3f6 na irq14. Znów pogooglałem i próbowałem tak podczas bootowania z płyty:

Kod:

expert ide_generic.probe_mask=0x3f

Ale zaraz na początku pokazuje mi, że nierozpoznana opcja i ignoruje ją.

Kernele tego co próbowałem:
- Etch r5: 2.6.18-6-486
- Lenny Beta2: 2.6.24-1-486
- Testing (04.11.2008) multiplatform: 2.6.26-1-486
- i działający Ubuntu 8.04.1.1PL: 2.6.24-19-generic

Ubuntu ma niższą wersję niż Testing i sobie radzi.? Co dalej? Może można coś podebrać z Ubuntu?

Offline

 

#10  2008-11-11 14:22:04

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

W ubuntu jest mocno polatane jądro.

Tak na szybko to mozliwosci widzę dwie.
1.Instalacja debootstrapem (dosyć trudna operacja)
2.Próba zainstalowania Siduxa.
Jeśli się zainstaluje to wywalić repozytoria siduxa i zostanie czysty debian unatable(prawie czysty)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#11  2008-11-11 18:44:28

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

Wersję Lenny którą masz jest zbyt starawa. Pobierz najbardziej aktualną wersję netinstall.
http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/daily/current/amd64/
http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/daily/current/i386/
Zależnie, która Ci jest potrzebna 64 czy 32 bitową.
Wybierz sobie instalację w trybie tekstowym ekspert.
Gdyby był problem to pobierz następny obraz za 24 godziny. Pamiętaj jest to najnowsza wersja instalatora Lenny. Aktualizowana codziennie.
Zajrzyj jeszcze do postów, które napisał De_sant na temat AHCI:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=9864
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=10434

Offline

 

#12  2008-11-11 21:54:41

  lukipredator - Nowy użytkownik

lukipredator
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-10

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

Z góry przepraszam za długi post. Musiałem jakoś to opisać i myślę, że wytrwali czytelnicy docenią to ciekawe rozwiązanie.

Płyta Asus P5Q SE/R -> Sterownik Marvell 88SE61xx -> DYSK IDE, DVD IDE -> Debian Lenny Beta2 i386 - wersja sprzed tygodnia.
Przez przypadek znalazłem rozwiązanie, które pomogło mi w instalacji.

Przed kilku laty, jeszcze jako studenci, eksperymentowaliśmy z kolegami możliwości podłączania różnych urządzeń pod USB. Wtedy kupiłem sobie kabelek z układem el., który pozwala na podłączenie dysków (w trybie R/W) i napędów (tylko w trybie R) pod port USB (wtedy wykrywał to system WinXP, czasami trzeba było instalować dodatkowe sterowniki). Oczywiście o nim zapomniałem. Odkopałem go w szafie i zadziałałem. Okazało się, że podłączając napęd przez USB (przy zasilaniu z tego samego zasilacza) napęd startuje bez problemów i widzialny jest przez bios (mojej płyty) jako Mass-Storage-Device - na wcześniejszych płytach nie za bardzo mi to chodziło.
W tym momencie postanowiłem pokombinować. Stworzyłem następującą konfigurację sprzętową:
- 1 x dysk na SATA II
- 1 x dysk na IDE
- 1 x DVD-RW na IDE
- 1 x DVD-ROM przez USB!
Ustawione w biosie AHCI i włączony sterownik Marvell 88SE61xx.
Więc odpaliłem instalkę z tegoż napędu na USB i cdrom wykryty!
Przechodzę do partycjonowania i bardzo się zdziwiłem!?! "Oczom mym ukazał się..." :) dysk podłączony pod IDE (oczywiście oprócz tego na SATA). Po przełączeniu się z instalatora na tryb poleceń zobaczyłem, że w "/dev" są widoczne wszystkie urządzenia, które podłączyłem.
W ten sposób dotarłem do końca instalacji i wyłączyłem kompa. Odpiąłem ten DVD z USB i pozostawiłem resztę. Odpaliłem kompa i wszystko chodzi bez żadnych problemów. Dysk i DVD na IDE są widziane jako /sdb i /scd. Sprawdziłem uruchomione moduły (lsmod) - są takie same jak pisałem we wcześniejszym poście (jak w Ubuntu). W syslogu jest wszystko ok.
Dodam, że podczas instalacji nie pobierałem nic z netu.

Zatem da się zainstalować Debiana. Ja w ten sposób go zainstalowałem i na nim działam. :)

Po jakimś czasie udało mi się sprawdzić Etch r5 tym sposobem -> niestety nie wykrywa nic.

Ostatnio edytowany przez lukipredator (2008-11-17 08:47:48)

Offline

 

#13  2008-11-28 13:16:07

  beer_hunter - Użytkownik

beer_hunter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-28

Re: Problem z instalacją Etch'a na nowym kompie-"nie wykroty napędu cdrom"

Witam,

miałem ten sam problem na tym samym chipsecie. Aby go rozwiązać należało załadować instalator z nowszym kernelem, pobrałem go stąd: http://kmuto.jp/debian/d-i/

Instalatory te zawierają kernel backportowany z firmware ubuntu, jednak można go później downgrade'ować do kernela 2.6.24 z repo debiana,
pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)