Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
jak sie jest kreatywnym to nie potrzeba żadnych filtrów, znam takich kreatywnych kreatorów głownie wizerunku własnego, co nie potrafią ostro z bez statywu strzelić sprzętem za pare tysiecy EURO, nakupi toto sprzetu, ale zeby ksiazke za 15 e i podstaw sie nauczyc to juz nie, potem zamiast fotografii to pokazuje zdjecia filtrow, rigow, obiektywow......itd, itp, przerost formy nad treścią.
Offline
neo86 napisał(-a):
Bodzio napisał(-a):
neo86, Ty zawsze dasz w dupsko ...
8 sek = http://www.cyfrowe.pl/aparaty/filtr-nisi-polaryzacyjny-cpl-40-mm.htmlTeż mi coś 2 filtry UV i CPL markowe Fujifilm dostępne na rynku do tego tak zwyczajne, że bezużyteczne. Jak taki mądry jesteś znajdź mi Holder Cokin z gwintem 40mm by można było używać filtrów połówkowych i innych z systemu Cokin i masz pecha bo nie znajdziesz! Albo taki wyspecjalizowany filtr jak IR (podczerwień) lub ND Fader (szary regulowany z wartościami od 2x do 400x) to na gwint 40mm nie znajdziesz. Bez redukcji filtra na bardziej popularny format 40=>46 lub 40=>52mm ani rusz a o taką też problem to to rzadkość na rynku nawet światowym. No chyba, że masz znajomego co będzie potrafił wytoczyć taki na jakimś CNC czy czymś i poprawnie nagwintować i proszkowo zafarbować by nie dawał odblasków to co innego.
Dlatego mówię by unikać z Fujifilm modelu Fujifilm x10/x20/x30 jak planujesz potem rozwijać się kreatywnie bez przymusowej zmiany sprzętu. Niestety każdy z jakiegokolwiek forum Fujifilm powie Ci, że tu niestety panowie z Fuji popełnili błąd stosując tak mało popularny gwint filtrowy. Aparat fakt fajny, zgrabny i super ale bez przyszłości na kreatywny rozwój. Bo z filtrami do niego ubogo.
Oj chłopaku,
Większość holderów ma mocowanie snap-on. Wiesz co to jest ?
Filtry z regulowanymi wartościami - wyrzuć, żaden profesjonalista tego nie używa.
Toczenie przejściówki ? - Lublin się kłania.
Google nie gryzie.
Offline
SkyTower - nigdy się nie zastanawialem ile pieter ma :D PS. Dobre zdjecia z Wrocławia :)
Offline
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sky_Tower
budynek B2 – 51-kondygnacyjna wieża, w której na piętrach od 28. do 48. znajdują się 184 apartamenty, a niższe poziomy stanowią przestrzeń biurową. Na dachu wieży znajduje się klatka meteorologiczna oraz taras widokowy. Na przedostatnim czyli 49. piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy, od 3 stycznia 2014 roku publicznie dostępny[1]. Jest to najwyżej położony punkt widokowy na budowli w Polsce.
Jest wysoki. Wjazd na sama górę zajmuje niecałą minute :P
Offline
Ale za to jaki widok, przy dobrej pogodzie widać Karkonosze :)
Offline
Trafiłem na mgłę... Wjechałem na górę i nic nie zobaczyłem, oprócz mleka za szybami.. No nic, wybiorę się kiedyś w pogodny dzień...
]:>
cd
Offline
Już jesssst!
Firmware 4.0 dla Fujifilm X-E2
Do pobrania: http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/sof … e2/index.html
Instrukcja: http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/man … manual_en.pdf
Zmiany jakie zaobserwowałem i mi się bardzo podobają...
- Wybór typu migawki (i ta migawka elektroniczna 1/32000s. mrrr...)
- Regulacja ISO i inne tryby wideo prędkość FPS do filmowania (szkoda, że tylko ISO i FPS a nie prędkość migawki i inne takie tam...)
- Znana z Fujifilm X-T10 oraz X-T1 orientacja widoku w wizjerze.
- Śledzenie AF obiektu (znane z Fujifilm X-T10 oraz X-T1)
Ja jestem zadowolony. Całkiem inny aparat!
Ostatnio edytowany przez neo86 (2016-02-04 10:06:23)
Offline
skullman napisał(-a):
@neo86, a zdjęcia też robi?
Głupie pytanie. Pewnie! A dzięki migawce elektronicznej już filtr ND nie jest mi potrzebny! Pełna dziura otwarta F2.0 i nawet w bardzo słoneczny dzień można robić fotkę. Tego mi brakowało po przesiadce z Canona 5D który miał migawkę do 1/8000s. co było przydatne w słoneczny dzień. Bo migawka rzędu 1/4000s. to w słoneczny dzień trochu za mało było.
Trochę się pobawiłem aparatem na nowym firmware i przyznam, że dokładnie nie sprawdziłem. Regulacja migawki w czasie filmowania jest! Po prostu przed filmowaniem ustawiasz sobie ISO jakie chcesz natomiast pokrętło migawki u góry aparatu ustawiasz na literkę T. Podczas samego filmowania sterujesz czasem migawki za pomocą kółka nastaw. pod kciukiem obok przycisku Q. Zatem jest wszystko czego trzeba "filmowcowi" ;) Teraz to jestem zupełnie happy! Po prostu wraz ze zmianą firmware na 4.0 zmienia się guzikologia na tą z X-E2s (trochę myląca ale trzeba się przyzwyczaić). Czyli reasumując mamy teraz do dyspozycji ustawienia w do filmowania ISO, przysłonę, czas migawki, różne formaty filmu z różnymi wartościami FPS oraz regulację czułości mikrofonu wbudowanego i zewnętrznego. Poezja! Dzięki manualnym ustawieniom dla "filmowców" teraz Fujifilm X-E2 wspaniale nadaje się na konkurenta dla innych firm aparatów oferujących funkcję filmowania. Bo w takich choćby Canonach, Sony,Pentaxach lub Nikonach nie ma od razu z poziomu aparatu profili kolorystycznych odpowiadającym takim materiałom jak Fujifilm Velvia, Astia, Provia... Jak ktoś chciał film z żywymi kolorami rodem ze slajdu Fujifilm do tej pory musiał poddawać film tzw. gradacji kolorystycznej na poziomie programu do obróbki wideo a tak tu od razu można nadać kolorek Velvia i gotowe :)
Ostatnio edytowany przez neo86 (2016-02-04 16:19:50)
Offline
neo86 napisał(-a):
skullman napisał(-a):
@neo86, a zdjęcia też robi?
Głupie pytanie. Pewnie! A dzięki migawce elektronicznej już filtr ND nie jest mi potrzebny! Pełna dziura otwarta F2.0 i nawet w bardzo słoneczny dzień można robić fotkę. Tego mi brakowało po przesiadce z Canona 5D który miał migawkę do 1/8000s. co było przydatne w słoneczny dzień.
Poczytaj trochę o filtrach ND, wtedy będziesz wiedział o wielu innych zastosowaniach, których ta elektroniczna migawka nie zastąpi.
Offline
yossarian napisał(-a):
Poczytaj trochę o filtrach ND, wtedy będziesz wiedział o wielu innych zastosowaniach, których ta elektroniczna migawka nie zastąpi.
Nie muszę bo to wiem. Nie rób ze mnie idioty. Np. by uzyskać równą taflę niczym lustro jeziora, rzeki tu trzeba zastosować filtr ND i długi czas naświetlania. Chodziło mi o to, że za dnia przy zwykłym fotografowaniu przedtem w X-E2 była tylko dostępna mechaniczna migawka. Jak miałeś jasny obiektyw typu F2.0 albo i jaśniejszy to ISO tam możesz minimalne dać o wartości 200 natomiast resztę to albo trzeba było bawić się z kompensacją ekspozycji albo dodatkowo dać filtr ND bo inaczej miałeś prześwietlone zdjęcie. Niestety ale 1/4000s. to za mało w bardzo słoneczny dzień. Teraz to już żaden problem z tą elektroniczną migawką.
Offline
pokaz dzjecia bo o to glownie chodzi w tym wątku - swego czasu przymierzalem sie do x-e2 ale wymienna optyka przeraziła mnie troche, chetnie obejze sample.
firmware to duzy plus Fuji, czesto to nie sa zmiany czysto kosmetyczne.
Offline
Jeżeli ta matryca nie ma zrzutu całościowego to nie cieszyłbym się z tej "migawki" elektronicznej bo widziałem już masę artefektów w takich rozwiązaniach. Niby naśladuje to migawkę mechaniczną kurtynową, ale nie pobiera danych w postaci całych wierszy, a segmentów. Trochę jakby mieć dwukurtynówke diagonalnie. No i nie przesadzajmy ile sie robi zdjęć na w pełni otwartym obiektywie i to na zewnątrz? Toż to znacznie cześciej potrzeba połówkowych do prawidłowego naświetlenia niż czystego pełnego ND. Nie ma też co spłycać ND do wody w ruchu. Używany jest kiedy dla danych nastaw przy ekspozycji mamy za dużo światła (a mówi się że światła nigdy za wiele ;) ). W to się łapie i woda, ale wszelkie dynamiczne akcje gdzie chcemy uchwycić ruch.
Co nie zmienia faktu że Fuji ma całkiem ciekawe i solidne konstrukcje :)
Offline
Panie Qluk na takich szczegółach to nie nie znam. Jedno tylko powiem, że jak przeglądam EXIF z miesięcy letnich i słonecznych jak używałem Canon 5D połowa zdjęć ma czasy migawki z przedziału 1/4000 - 1/8000 a głównie coś z okolicy 1/6400. Lubię bokeh i strzelanie na pełnej dziurze. Ty może lubisz inne kombinacje a ja inne. Kwestia gustu.
Co do samej migawki to poczytaj sobie w sieci recenzje Fujifilm X-T10 oraz X-T1 bo taki sam firmware ma teraz X-E2 i te same czasy otwarcia migawek i typy migawek (w sumie bebechy też te same tylko obudową się różnią bo tamte są uszczelnione a X-E2 nie). To się dowiesz szczegółów tej elektronicznej migawki.
TUTAJ natomiast możesz zobaczyć jak produkowane są aparaty i optyka Fujifilm (te najnowsze obecne modele)
qluk napisał(-a):
Co nie zmienia faktu że Fuji ma całkiem ciekawe i solidne konstrukcje :)
Weź pod uwagę, że X-E2 to starzejąca się konstrukcja z 2013 roku więc i to szacunek dla Fujifilm, że wspierają stare modele! Myślę jednak, że FW 4.0 dla X-E2 to chyba będzie ostatnie teraz będą skupiać się na nowszych modelach X-E2s, X70 oraz Pro2.
Ostatnio edytowany przez neo86 (2016-02-05 11:00:20)
Offline
Strasznie się podniecasz
Fujik niezły jest. Byś ajkieś zdjęcie pokazał.
Offline
no jakby tego czarnego pickupa tam nie bylo to by bylo cool.
jeszcze taka ciekawostka jak by ktos kupowal aparat a mial odpowiednie fundusze to na ebay-u mozna obecnie wychaczyc canona 5D za 350e
Ostatnio edytowany przez pink (2016-02-06 13:18:36)
Offline
neo86 napisał(-a):
Lubię bokeh i strzelanie na pełnej dziurze.
Pokaż bokeh! Pokaż bokeh!
Offline
Pink - > no nie chciał zjechać.. Też mi się bardzo podoba to ujęcie.
Offline
To może pokażę taką panoramkę zZielonego Stawu Gąsienicowego :)
Offline
@Bodzio, składasz panoramki w Huginie czy od razu aparatem?
Offline
Trochę inna „pełna dziura”
Offline
przyczepie sie Bodzio w pione z mgla co najmniej do polowy kadru byłoby duzo bardziej interesujace.
ale nie zdziwie sie jak zaraz takie wkleisz??
Offline
Wybaczcie tą mgłę... Ale kto się spodziewał. Pogody na sesje się nie wybiera. :(
I teraz zagadka .... Ostatnie 2 fotki
i o co w nich chodzi ?? Kto spostrzegawczy?
Offline
Chodzi o to że to samo miejsce na rzece zrobione z brzegu i z wieży? Pierwsze co mi na myśl przyszło
Wydaje mi się że miejsce z którego było robione pierwsze zdjęcie jest trochę za prawą krawędzią drugiego zdjęcia... Dobrze myślę?
Offline