Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-01-15 21:22:32

  Zolnierzu - Użytkownik

Zolnierzu
Użytkownik
Skąd: Koszalin/Poznań
Zarejestrowany: 2007-09-22
Serwis

Uniwerek vs polibuda

Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć różnicę pomiędzy wykształceniem jakie otrzymam kończąc uniwersytet a polibudę na wydziale informatyki (czysto hipotetycznie zakładam, że skończę ;))?
Jakie perspektywy i które z rozwiązań polecacie? A jeśli ktoś studiuje to niechby opisał wrażenia to mu Bóg w dzieciach wynagrodzi te poświęcone minuty ;)
Ps. Wybaczcie jeśli założyłem kolejny taki sam temat - nic nie znalazłem.
Pozdrawiam


Registered Linux user number 467822, (15-03-2008)

Offline

 

#2  2008-01-15 21:29:20

  Lorenzo - Moderator

Lorenzo
Moderator
Zarejestrowany: 2005-12-23

Re: Uniwerek vs polibuda

polibuda - masz INŻ.
uniwerek - nie masz INŻ.

Informatyka - perspektyw brak (chyba że ostatnio powstała jakaś nisza na rynku ?)

Offline

 

#3  2008-01-15 21:40:44

  LongeR - Członek DUG

LongeR
Członek DUG
Skąd: DT
Zarejestrowany: 2007-09-03
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

Lorenzo napisał(-a):

Informatyka - perspektyw brak (chyba że ostatnio powstała jakaś nisza na rynku ?)

Aż tak źle?


LongeR rządzi, LongeR radzi, LongeR nigdy cię nie zdradzi!!
-->Nic na siłę, lekko młotkiem:D<----> Czy myślenie sprawia Ci ból?<--
Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie : )
Linux register users: #456947

Offline

 

#4  2008-01-15 21:42:08

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Uniwerek vs polibuda

uniwersystet -- bedziesz mial wiedze raczej teoretyczna, bedziesz znal dowody poprawnosci algorytmow i takie tam
polibuda i akademia -- mniej teorii wiecej praktyki, u mnie na akademii mowi sie ze my inzynierowie latwiej znajdziemy prace niz ci z uniwersystetu


apt-get install anarchism

Offline

 

#5  2008-01-15 21:44:36

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: Uniwerek vs polibuda

Jak masz wybór idź na polibudę dostaniesz wykształcenie bardziej przekrojowe.
Do tego mgr inż. - to brzmi dumnie :)

Lorenzo napisał(-a):

Informatyka - perspektyw brak (chyba że ostatnio powstała jakaś nisza na rynku ?)

Mam pytanie na jakiej planecie żyjesz??
Aktualnie programista po studniach spokojnie dostaje 3500 na łape.
Znam takich którym oferowali 10 tyś brutto.
Moich zarobków nie zdradzę :) ale powiem tylko że do niskich nie należą.
Żeby nie było skończyłem politechnikę i jestem programistą.

Pozdrawiam i życzę powodzenia na pierwszej sesji :)


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#6  2008-01-15 21:44:47

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Uniwerek vs polibuda

0dd napisał(-a):

u mnie na akademii mowi sie ze my inzynierowie latwiej znajdziemy prace niz ci z uniwersystetu

a na uniwerku mówią dokładnie to samo, tylko kolejność zmieniają ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#7  2008-01-15 22:45:36

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

Fajny wątek się zapowiada :)
Pamiętam jak pan mgr Olszewski usmażył sobie palec w ciekłym azocie. Pokazywał nam sztuczkę jak to można wsadzić palucha do ciekłego tlenu, potrzymać chwilę i wyjąć - nic się nie stanie.
W tym dniu na składzie mieli tylko ciekły azot, który jest o kila (hehe) stopni chłodniejszy. Facet trzymał tyle samo czasu i wyjął patyk.
Niech żyje PK i wydział chemii :)
Ps. w tych czasach informatyka nazywała się ETO (Elektroniczna Technika Obliczeniowa) - taśmy perforowane, pantofle i dwaj guru :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#8  2008-01-15 23:29:37

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Uniwerek vs polibuda

taśmy perforowane - ta takie co sie dziurkowalo a pozniej nioslo sie je spiete gumka i posortowane w odpowiedniej kolejnosci i oddawalo sie to komus, po czym dwa tygodnie pozniej maszyna i tak zwracala: undefined error in undefined line!

i nikt nie wiedzial po co to bylo

p.s. nie sa to moje doswiadczenia, za mlody jestem na takie, ale skas te niewielkie geny do obslugi kompa sie ma :D nawet gdzies ktos wygrzebal te karte, sprobuje skana zrobic

Offline

 

#9  2008-01-17 02:55:04

  kuchar - Użytkownik

kuchar
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-16
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

Jak było wspomniane wcześniej na uniwerku nauczysz się wiedzy teoretycznej, algorytmy, złożoności obliczeniowe itp. Z takim wykształceniem jesteś bardzo dobrym programistą.
Jeżeli chodzi o polibude to masz przekrój przez całą informatykę i okolice, więc jest troche elektroniki, sygnałów. Z większości przedmiotów masz laborki więc musisz tam coś policzyć, napisać zmierzyć jakiś obwód itp. Wiedza jest bardziej praktyczna, a to po czym łatwiej znaleść pracę zależy od renomy uczelni i Twojego podejścia.


Linux Registered User # 406343

Routing protocols enable routers to route routed protocols :)

Offline

 

#10  2008-01-17 09:34:10

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Uniwerek vs polibuda

kuchar napisał(-a):

Jak było wspomniane wcześniej na uniwerku nauczysz się wiedzy teoretycznej, algorytmy, złożoności obliczeniowe itp.

na akademii tez ucza zlozonosci obliczeniowej (nawet przez 2 semestry) i algorytmow tez (zarowno sekwencyjnych jak i rownoleglych) :)


apt-get install anarchism

Offline

 

#11  2008-01-17 19:07:13

  kuchar - Użytkownik

kuchar
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-16
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

na akademii tez ucza zlozonosci obliczeniowej (nawet przez 2 semestry) i algorytmow tez (zarowno sekwencyjnych jak i rownoleglych) :)

Tak, ale nie w takim zakresie jak na uniwerku, na warszawskim przez pierwszy rok nawet nie jest Ci komp niezbędny, nie piszesz żadnego programu, dopiero od 2 roku zaczynasz programować na kompie


Linux Registered User # 406343

Routing protocols enable routers to route routed protocols :)

Offline

 

#12  2008-01-17 23:05:06

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

Informatyk sam sobie nie poradzi, teraz raczej przydaje się informatyk "ukierunkowany", czyli znający się na swojej dziedzinie. Ja ukończyłem Morskie systemy informacyjne, czyli jestem nawigator informatyk. Informatyk sam w sobie to znajdzie prace, ale nie w Polsce.

Offline

 

#13  2010-03-28 12:36:51

  majorponury - Nowy użytkownik

majorponury
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-01-27
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

To tak z innej beczki, zna ktoś z was wydział informatyki na którym nauczają obsługi przede wszystkim narzędzi ze świata wolnego oprogramowania? Mam na myśli systemy linuksowe, wolne języki programowania itp. U mnie (na matmie) zbyt często się zdarza, że programujemy w czymś, na co później trzeba kupić drogą licencję.

Offline

 

#14  2010-03-28 13:09:06

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

majorponury napisał(-a):

To tak z innej beczki, zna ktoś z was wydział informatyki na którym nauczają obsługi przede wszystkim narzędzi ze świata wolnego oprogramowania? Mam na myśli systemy linuksowe, wolne języki programowania itp. U mnie (na matmie) zbyt często się zdarza, że programujemy w czymś, na co później trzeba kupić drogą licencję.

AGH w Krakowie ?


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#15  2010-03-28 16:20:04

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

(co prawda nie wydzial informatyki, ale ...) Wydzial Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - informatyki dosc duzo i praktycznie sam FLOSS


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#16  2010-03-29 02:19:25

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Uniwerek vs polibuda

Bodzio napisał(-a):

majorponury napisał(-a):

To tak z innej beczki, zna ktoś z was wydział informatyki na którym nauczają obsługi przede wszystkim narzędzi ze świata wolnego oprogramowania? Mam na myśli systemy linuksowe, wolne języki programowania itp. U mnie (na matmie) zbyt często się zdarza, że programujemy w czymś, na co później trzeba kupić drogą licencję.

AGH w Krakowie ?

To my programujemy używając do tego komputera? W ogóle, to na razie to był Free Ppaper Compiler, czyli FPC na kartce i długopis/pióro jak kto woli.. Teraz dostaliśmy mazaczek i tablicę na ścianie, co ma rozmiary 2m na 3m... Więcej jak 20 linii kodu się nie zmieści.. :)

Offline

 

#17  2010-03-29 03:11:46

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Uniwerek vs polibuda

ciekawe metody dydaktyczne...


linux regd. user #248790

Offline

 

#18  2010-03-29 08:18:44

  Tomeku - Użytkownik

Tomeku
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-06-07

Re: Uniwerek vs polibuda

Ja na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Elektornika i Telekomunikacje i kierunku o takiej samej nazwie już w pierwszym semestrze miałem programowanie w Matlabie (używałem Octave, teraz już się nie przydaje, bo mam bardziej zaawansowane symulacje na innych przedmiotach), w drugim i trzecim semestrze miałem cały czas C++ (w pracowni były postawione Ubuntu), teraz na czwartym semestrze pojawiło się C# (używam Visual C#, gdyż mam za darmo, można się pobawić też w Mono) i jak na razie w postaci papierowej mam Assemblera. Dalej nie wiem jak będzie, ale zapewne ciekawie :)

Offline

 

#19  2010-03-29 09:12:21

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Uniwerek vs polibuda

Po pewnych doświadczeniach stwierdzam, że na polibudzie są lepsi wykładowcy. Choć bywają i tacy osobnicy którzy po informatyce na politechnice niewiele o "życiu" wiedzą. Osobiście wybrałbym politechnike.

Offline

 

#20  2010-03-29 11:57:51

  milyges - inż.

milyges
inż.
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2006-04-09
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

paoolo napisał(-a):

Bodzio napisał(-a):

majorponury napisał(-a):

To tak z innej beczki, zna ktoś z was wydział informatyki na którym nauczają obsługi przede wszystkim narzędzi ze świata wolnego oprogramowania? Mam na myśli systemy linuksowe, wolne języki programowania itp. U mnie (na matmie) zbyt często się zdarza, że programujemy w czymś, na co później trzeba kupić drogą licencję.

AGH w Krakowie ?

To my programujemy używając do tego komputera? W ogóle, to na razie to był Free Ppaper Compiler, czyli FPC na kartce i długopis/pióro jak kto woli.. Teraz dostaliśmy mazaczek i tablicę na ścianie, co ma rozmiary 2m na 3m... Więcej jak 20 linii kodu się nie zmieści.. :)

Phi. Może taki wydział wybrałeś :P
U nas na 1 roku był UNIX, fortran, vim i sed (no i oczywiście sporo "metalowych" przedmiotów)
Pascala jeszcze nie widziałem na tych studiach ;)

Offline

 

#21  2010-03-29 13:34:29

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Uniwerek vs polibuda

Jeżeli się chce być inżynierem i dobrym inżynierem, lepiej wybrać polibudę - ona się specjalizuje w kształceniu w naukach technicznych.
Na takiej samej zasadzie, jak się chce być lekarzem, to się medycyny nie studiuje na uniwerku :)
Ale co do informatyki, wiele opinii słyszałem i znam jedną osobę, którą informatykę studiowała na uniwerku, bo sama stwierdziła, że na uniwerku dużo łatwiej ją skończyć :)

Dokładnie cytując ta osoba powiedziała że: "ta informatyka na uniwerku jest "trochę inna" niż na politechnice" - rozumiem, że "trochę inna" w tym przypadku znaczyło "trochę łatwiejsza":)

Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-03-29 13:43:51)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#22  2010-03-29 18:33:11

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

Robot_ napisał(-a):

Aktualnie programista po studniach spokojnie dostaje 3500 na łape.

Te czasy juz minely. Kiedys owszem studenciak mogl jak byl dobry wyczesac taka kase na starcie - teraz nie ma takiej opcji. Ale zgodzie sie ze doswiadoczony programista zarobi i 15k brutto :)

Offline

 

#23  2010-03-29 22:23:20

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Uniwerek vs polibuda

moje jednozdaniowe subiektywne porownanie studiow na fizyce UW i elektronice PW - na UW trzeba bylo sie nauczyc/zrozumiec, na PW trzeba sie narobic (ale umiec raczej nie trzeba)

Edit: dodam ze na UW projekt zaliczeniowy mial dzialac w rzeczywistosci na PW ma dzialac symulacja ... co i tak nie zmienia powyzszego ...

Ostatnio edytowany przez bercik (2010-03-29 22:25:13)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#24  2010-03-30 01:17:58

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Uniwerek vs polibuda

Odnośnie AGH - wypowiem się dopiero gdy dojdę do 4 czy dalej semestru → narazie to jest jednak wielka gonitwa o to by przeżyć (dla mnie), a dla innych → by się wyróźniać... Ot taki wyścig szczurów. edit: bynajmniej są ludzie, co mają mózgi, a raczej dar kreatywaności, tak że rozmowy kwalifikacyjne w stylu: Ma pan taki problem:... Co Pan(i) by zrobił(a)?... są pestką

A co do met. dydaktycznych - wydawało się z początku, że kartka papieru i długopis to nie narzędzia do programowania → a jednak tego typu wstęp do informatyki wyrobił pewien nawyk → jak chcę lub mam coś napisać, to najpierw zaczynam myśleć, a edytor włączam, gdy pomysł cały już jest (albo pomyśle, że dalej już pójdzie), a kompiluje, gdy stwierdzę, że brak w nim błędów syntaktycznych (semantyczne wychodzą w praniu, chociaż czasem leń pozwala kompilatorowi na wyplucie gdzie w której linii brak średnika czy kropki, albo błędnie rzutowanego typu etc)...

A tablica nie jest głupi pomysłem → fajnie by było mieć taką na całą ścianę → burza mózgów, mind-mapy...

Tak czy inaczej → jeszcze wspominana systematyczność i wiele wyrzeczeń (jak to jest w wątku odnośnie pracy admina) oraz (mimo wszystko) chęci i ostatecznie poświęcenie, a może pomimo tego, że ledwo zaliczam, to będę może kiedyś wykonywał to co poczuję, że to właśnie TO...

Pozdrawiam :) (już jako 20latek :P

Ostatnio edytowany przez paoolo (2010-03-30 12:01:08)

Offline

 

#25  2010-03-30 01:35:10

  janosik - Członek DUG

janosik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Uniwerek vs polibuda

paoolo napisał(-a):

Pozdrawiam :) (już jako 20latek :P

no to najlepszego! :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)