Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-09-01 21:46:06

  expilo - Nowy użytkownik

expilo
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-01

Polska klawiatura na maku (tzn. debian dla powerpc)

Dzień dobry,

Myślałem, że problemy  z polskimi znaczkami mam już wiele lat temu rozwiązane, ale podkusiło mnie żeby się przesiąść na powerbooka. Czy ktoś może ma jakiś pomysł jak w nim ustawić polską klawiaturę? Poza tym bardzo chętnie zmapowałbym prawe jabłko na alta, bo pisanie z lewym altem jakoś nie bardzo mi leży.

Piotr

kle

Offline

 

#2  2008-09-02 00:39:58

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Polska klawiatura na maku (tzn. debian dla powerpc)

klawiature to chyba normalnie

Kod:

loadkeys /usr/share/keymaps/i386/qwerty/pl.kmap.gz

i odpowiedni wpis w konfigu xorg / kde / gnome / ... oczywiscie powinna byc w konfigu xorg podana poprawna definicja modelu klawiatury "XkbModel" a dla konsoli w systemie /proc (patrz info w /etc/init.d/keymap.sh o systemach PPC) lub wywolania setkeycodes

co do mapowania jablka na alt to mozesz recznie zmodyfikowac plik klawiatury - dla X'ow: /usr/share/X11/xkb/symbols/pl i pliki includowane, dla konsoli: /usr/share/keymaps/i386/qwerty/pl.kmap.gz i /etc/console/boottime.kmap.gz (za ustawianie mapy klawiatury przy starcie wlasnie z tego drugiego pliku odpowiada wywolanie loadkeys w /etc/init.d/keymap.sh)

jezeli jabluszko zwraca nieznany kod (na domyslnej konsoli pojawia sie stosowne komunikaty) mozesz uzyc setkeycodes aby przypisac kod, jezeli znany to mozesz uzyc showkey aby go poznac (to pod konsola), pod X'ami kod mozesz odczyac przy pomocy xev


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2008-09-02 08:47:57

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Polska klawiatura na maku (tzn. debian dla powerpc)

bercik napisał(-a):

klawiature to chyba normalnie

Kod:

loadkeys /usr/share/keymaps/i386/qwerty/pl.kmap.gz

dodam, że to ustawi klawiaturę w konsoli tekstowej (ZTCW)
dla X jest:

Kod:

setxkbmap pl

bercik napisał(-a):

co do mapowania jablka na alt to mozesz recznie zmodyfikowac plik klawiatury

lepiej chyba przemapować Command za pomocą xmodmap (przynajmniej dla X)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)