Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-06-02 14:06:35

  sznitt - Nowy użytkownik

sznitt
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-06-02

Nazwa strony w intranecie

Witam,
przepraszam, że jako 'świeży' użytkownik zadaję od razu takie głupie pytanie, które w dodatku było tutaj wałkowane parę razy ale naprawdę nie znalazłem w tych wątkach ani w googlach takiego rozwiązania, które chodziłoby u mnie tak jak chcę. A więc jak w temacie mamy serwer w pracy, na którym chcemy utworzyć 'strefę pracownika' na zasadzie strony www dla pracowników naszej firmy oraz administratorów, na serwerze postawiłem Debiana Etch, apache2, php, mysql, ssh i parę innych rzeczy. Przy instalacji podałem nazwę komputera jako "Debian" i zaraz po instalacji gdy wpisywałem tą nazwę na moim komputerze w intranecie wyświetlała się stronka 'it's works!' czyli ta startowa z apache'a, obecnie(po moich modyfikacjach) stronka działa jedynie po wpisaniu adresu ip w przeglądarce ale żaden user mi tego nie zapamięta więc moje pytanie brzmi, jak zrobić tak żeby po wpisaniu w przeglądarce "strefa pracownika" (może być ze spacją?) przekierowano mnie na adres ip pod którym widnieje strona? Edytowałem /etc/hosts i /etc/hostname oraz /etc/apache2/sites-available/default później tak jak wyczytałem na tym forum a2ensite i wpisałem default jakoś że edytowałem default następnie restart apache'a i nic. Stronka nadal działa tylko po wpisaniu adresu ip.
Zawartość mojego pliku /etc/apache2/sites-available/default przedstawia się następująco:

Kod:

NameVirtualHost strefapracownika:80
<VirtualHost 192.168.0.10:80>
    ServerAdmin webmaster@localhost
    ServerName strefapracownika
    DocumentRoot /home/user01/www/
    <Directory />
        Options FollowSymLinks
        AllowOverride None
    </Directory>
    <Directory index.html>
        Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
        AllowOverride None
        Order allow,deny
        allow from all
        # This directive allows us to have apache2's default start page
                # in /, but still have / go to the right place
                RedirectMatch ^/$ index.html
    </Directory>

    ScriptAlias /cgi-bin/ /usr/lib/cgi-bin/
    <Directory "/usr/lib/cgi-bin">
        AllowOverride None
        Options ExecCGI -MultiViews +SymLinksIfOwnerMatch
        Order allow,deny
        Allow from all
    </Directory>

    ErrorLog /var/log/apache2/error.log

    # Possible values include: debug, info, notice, warn, error, crit,
    # alert, emerg.
    LogLevel warn

    CustomLog /var/log/apache2/access.log combined
    ServerSignature On

    Alias /doc/ "/usr/share/doc/"
    <Directory "/usr/share/doc/">
        Options Indexes MultiViews FollowSymLinks
        AllowOverride None
        Order deny,allow
        Deny from all
        Allow from 127.0.0.0/255.0.0.0 ::1/128
    </Directory>

</VirtualHost>

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Ostatnio edytowany przez sznitt (2008-06-02 14:16:20)

Offline

 

#2  2008-06-02 14:26:45

  Punisher999 - Użytkownik

Punisher999
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2005-07-15
Serwis

Re: Nazwa strony w intranecie

Komputery musza widzeć że pod tym ip jest taka nazwa zatem jakiś serwer DNS musi im to powiedziec. Zrób własnego dnsa który bedzie korzystał z tych co juz ich uzywasz ale bedzie miał wpisana twoją strefe pracownika i ustaw ten dns jako główny.

EDIT I:
Spacje w adresach stron są niedozwolone.

EDIT II:
Zarejestruj domene bo przy średniej cenie 1 zł za rok to szkoda czasu na robienie dnsa.

Ostatnio edytowany przez Punisher999 (2008-06-02 14:36:14)

Offline

 

#3  2008-06-02 14:29:41

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Nazwa strony w intranecie

powinieneś wpisać w /etc/hosts
oczywiście komputera z którego się łączysz

spacji być nie może, może być np. "strefa-pracownika"


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2008-06-02 14:48:35

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Nazwa strony w intranecie

Pokaż to /etc/hosts z komputera KLIENCKIEGO (tego, który będzie się łączył). Domyślam się, że coś źle ustawiłeś, ponieważ musi działać.

Podczas próby połączenia się ze zdalnym komputerem, sprawdzane jest przede wszystkim, czy podany został adres IP czy nazwa czytelna dla człowieka. W tym pierwszym wypadku nic dalej się nie dzieje; w drugim: OS sprawdza najpierw, czy istnieje plik hosts. Następnie w nim sprawdza, czy istnieje wpisana nazwa — jeżeli tak, to łączy się z odpowiednim adresem IP. Jeżeli nie, o nazwę odpytywany jest serwer DNS (z pliku resolv.conf). Ten może podać adres IP, lub odesłać do innego serwera DNS — i tak dalej, aż komputer uzyska adres IP, z którym ma się połączyć.

Tyle z teorii. Notabene spacja nie przejdzie — możesz użyć podkreślnika (?) albo myślnika.

Jak napisałeś, pod opieką masz kilka komputerów klienckich które mają się łączyć z tym serwerem. Masz do wyboru więc albo zmodyfikowanie pliku hosts na wszystkich komputerach klienckich (osobiście dodałbym jeszcze codzienne sprawdzanie, czy plik lokalny nie uległ zmianie względem pliku głównego, i następne ich synchronizowanie) albo postawienie lokalnego serwera DNS. Jeżeli masz tylko jeden serwer, to drugie rozwiązanie jest wyciąganiem armaty na muchę, ale jest znacznie łatwiejsze w późniejszym zarządzaniu (nigdy nie wiesz, czy z czasem liczba serwerów lokalnych w firmie się nie zwiększy; a w takim wypadku wystarczy tylko zmiana w konfiguracji serwera DNS).

Offline

 

#5  2008-06-02 16:24:33

  sznitt - Nowy użytkownik

sznitt
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-06-02

Re: Nazwa strony w intranecie

przede wszystkim chciałem podziękować za ekspresowe odpowiedzi. Moja strefa pracownika ma działać tylko w sieci lokalnej i w żadnym wypadku nie będzie dostępna z zewnątrz więc rejestracja domeny odpada raczej;), komputerów, które będą miały dostęp do strefy jest kilkadziesiąt i nawet napisanie batcha który podmieni moim uzytkownikom pliki /etc/hosts mnie raczej nie ratuje, wiem, że liczba serwerów może się zwiększać więc raczej skłaniałbym się jednak przy instalacji serwera DNS (bind?), po instalacji serwa DNS i odpowiedniej jego konfiguracji powinno działać tak?
Pozdrawiam.

Offline

 

#6  2008-06-02 18:11:19

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Nazwa strony w intranecie

Tak.

Tylko musisz w konfiguracji połączenia komputerów klienckich (zależy czy to Windowsy czy Linuksy, w tych pierwszych można wyklikać, w drugich ograniczyć do podmiany /etc/resolv.conf; notabene w pierwszych chyba też jest ten plik, tylko ukryty gdzieś w odmętach systemu) ustawić, żeby korzystały z Twojego Firmowego Serwera DNS do uzyskiwania adresów IP. Jeżeli masz w firmie DHCP, możesz pozostawić to jemu — jeżeli nie, czeka Cię przeskoczenie po wszystkich stanowiskach.

Ostatnio edytowany przez Minio (2008-06-02 18:13:50)

Offline

 

#7  2008-06-03 11:41:10

  sznitt - Nowy użytkownik

sznitt
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-06-02

Re: Nazwa strony w intranecie

edycja.
Nadal walcze z Bindem, pomimo wcześniejszych problemów może sobie poradze ale powiedzcie mi jak to było możliwe, że wcześniej po wpisaniu w przeglądarce 'debian' wyświetlał mi stronke na moim serwerze w sieci lokalnej?  Później chciałem zmienić na 'strefapracownika' i już nie działa. Nazwę 'debian' ustaliłem jako nazwa komputera podczas instalacji.

Ostatnio edytowany przez sznitt (2008-06-03 14:24:40)

Offline

 

#8  2008-06-05 15:24:48

  exehbs - Użytkownik

exehbs
Użytkownik
Skąd: nowy sącz
Zarejestrowany: 2004-06-22

Re: Nazwa strony w intranecie

ja to chyba kiedyś ustawiałem na dnsmasq i zadziałało w 3 minuty.
tylko trzeba trochę grzebnąć w konfiguracji.

Offline

 

#9  2008-06-06 01:30:06

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Nazwa strony w intranecie

sznitt napisał(-a):

powiedzcie mi jak to było możliwe, że wcześniej po wpisaniu w przeglądarce 'debian' wyświetlał mi stronke na moim serwerze w sieci lokalnej?  Później chciałem zmienić na 'strefapracownika' i już nie działa. Nazwę 'debian' ustaliłem jako nazwa komputera podczas instalacji.

obstawiam blad w metodyce testowania - najbardziej prawdopodobne ze host testowy tez nazywal sie debian i mial domyslnie skonfigurowany serwer www ... inny wariant byl jakis wpis w /etc/hosts na hoscie testowym ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)