Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-05-21 20:02:38

  NF - Użytkownik

NF
Użytkownik
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-21
Serwis

Webmin + konfiguracja; jak?

Cześć,

mam serwer dedykowany postawiony na czystym Debianie (połączenie poprzez SSH). Chciałbym teraz zainstalować webmina, do zarządzania serwerem i tworzenie nowych kont dla moich znajomych, aby mogli domeny sobie podpinać, tworzyć konta e-mail, bazy danych i inne.

Zamierzam do tego celu użyć Webmina (specjalnie wybralem Debiana), zobaczyłem demo i ten panel mi się spodobał. Jako, że jestem totalnie niewtajemniczonym w komendy, strukturę Linuxa, podjąłem się zainstalowania dla siebie wszystkiego, by wiedzieć jak to zrobić i miec jakieś doświadczenie - zapłacę komuś 200zł i niczego się nie dowiem, tylko będę miał od razu, a ja tak nie chce.

Mam pytania teraz jak się za to zabrać - czy mam ściągnąć plik Webmina na Debiana apt-get (?) i zainstalować? Czy mam sciągać z oficjalnych serwerów mysql, apache, php i inne dodatki? Nie bardzo się znam na tym, więc piszę tutaj. Chyba, że jest to tak robione, że instaluje Webmina (wchodzę poprzez IP:20000) i instaluje tam wszystko, czyli Apache, PHP5, mySQL, ProFTPd, sendmaila i inne?

Druga sprawa, chciałbym mieć koniecznie DNSy w swojej domenie. Posiadam 2 adresy IP - teraz nasuwa się pytanie, czy instalując Webmina, będę mógł skonfigurować podstawowy i zapasowy DNS? Czy trzeba grzebać w plikach debiana? named.conf , local, options? Edytując w tych plikach, zostaną zmiany w webminie zastosowane?

Chciałbym również móc udostępniać shella użytkownikom, którzy będą mieć konto (niektórym) i chcialbym, aby był w tym samem katalogu.

Dziękuję za przeczytanie i proszę o pomoc - może być tutaj na forum tylko łopatologicznie, bo nie jestem zbytnio obeznany lub na gg (6062), jeśli ktoś chce, aby kolejna osoba kochała linuxa ;)

dzięki.


http://images34.fotosik.pl/260/2b91b244de74bd68.png

Offline

 

#2  2008-05-21 21:30:57

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

NF napisał(-a):

Zamierzam do tego celu użyć Webmina (specjalnie wybralem Debiana), zobaczyłem demo i ten panel mi się spodobał. Jako, że jestem totalnie niewtajemniczonym w komendy, strukturę Linuxa, podjąłem się zainstalowania dla siebie wszystkiego, by wiedzieć jak to zrobić i miec jakieś doświadczenie - zapłacę komuś 200zł i niczego się nie dowiem, tylko będę miał od razu, a ja tak nie chce.

Słuszne podejście, chwali się. :)

NF napisał(-a):

Mam pytania teraz jak się za to zabrać - czy mam ściągnąć plik Webmina na Debiana apt-get (?) i zainstalować? Czy mam sciągać z oficjalnych serwerów mysql, apache, php i inne dodatki? Nie bardzo się znam na tym, więc piszę tutaj. Chyba, że jest to tak robione, że instaluje Webmina (wchodzę poprzez IP:20000) i instaluje tam wszystko, czyli Apache, PHP5, mySQL, ProFTPd, sendmaila i inne?

Od czasów Sarge'a (wydanie wstecz, coś koło 2004 roku) w repozytorium Debiana nie ma Webmina.
Pobierz pakiet ze strony producenta i zainstaluj przez

Kod:

dpkg -i pakiet.deb

Apache, PHP i czego tam jeszcze Webmin używa będziesz musiał zainstalować wcześniej.

Na resztę pytań odpowiedzą oraz szczegóły na temat AMP-a (L już masz ;]) napiszą osoby bardziej zorientowane w sieciach.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2008-05-21 21:33:37

  yakubek - Użytkownik

yakubek
Użytkownik
Skąd: Łasin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Serwis

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

Tu masz opis, ja instaluje w ten sposoób i jest ok http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=8661

Offline

 

#4  2008-05-21 21:58:33

  NF - Użytkownik

NF
Użytkownik
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-21
Serwis

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

azhag, dzięki :)

yakubek, czyli tak, mam ściągnąć plik .deb ze strony sourceforce.net - webmina. Następnie wykonać instrukcje, czyli:

Kod:

apr-get update

Zaktualizuje tutaj aktualną listę pakietów w naszym systemie, czyli Debianie? Dobrze rozumuje?

Następnie:

Kod:

apt-get install libnet-ssleay-perl
apt-get install libauthen-pam-perl
apt-get install libio-pty-perl
apt-get install libmd5-perl
apt-get install openssl

Oczywiście te komendy wszystkie oddzielnie wpisuje w konsoli.
Teraz co tutaj jest instalowane, rozumiem tylko openSSL, perl - dalszych nie wiem :)

Kolejnie:

Kod:

dpkg -i webmin_1.350_all.deb

Ściągnięty plik Webmina na Debiana - wchodzimy tam gdzie jest on ściagniety i wpisujemy to tak?
Po tym jest webmin zainstalowany w systemie.

Teraz pytanie, gdzie jest apache, php, mySQL? Yakubek mam nadzieje, że pomożesz mi przebrnąć przez dalsze etapy instalacje, bo widzę, że ty instalowałeś u siebie Webmina :)

Druga sprawa, jak zmienić np. rewers DNS?

Ostatnio edytowany przez NF (2008-05-22 09:50:32)


http://images34.fotosik.pl/260/2b91b244de74bd68.png

Offline

 

#5  2008-05-22 11:27:52

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

NF napisał(-a):

Teraz pytanie, gdzie jest apache, php, mySQL?

Można w ten sposób z paczek :)

Kod:

apt-get install php5 php5-mysql mysql-server apache2 libapache2-mod-auth-mysql

Offline

 

#6  2008-05-22 12:14:28

  NF - Użytkownik

NF
Użytkownik
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-21
Serwis

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

No właściwie tak, ale co dalej z Webminem, on wykryje zainstalowany apache czy co?
Katalogowanie apache, php jest wskazane, żeby mieć uporządkowane ładnie, czy po prostu tam gdzie zainstaluje Debian?

Wszystko chce dokładniej wiedzieć jak to jest, żeby nie przeinstalowywać systemu :)


http://images34.fotosik.pl/260/2b91b244de74bd68.png

Offline

 

#7  2008-05-22 13:01:28

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

NF napisał(-a):

No właściwie tak, ale co dalej z Webminem, on wykryje zainstalowany apache czy co?
Katalogowanie apache, php jest wskazane, żeby mieć uporządkowane ładnie, czy po prostu tam gdzie zainstaluje Debian?

Wszystko chce dokładniej wiedzieć jak to jest, żeby nie przeinstalowywać systemu :)

Jeżeli zainstalujesz np. Apache'a to po prostu logujesz się do Webmina i ustawiasz sobie co tam sobie zechcesz. Jednym słowem, żeby zarządzać usługami na serwerze musisz najpierw je zainstalowac, a Webmin powinien już sobie sam radzić. 

Pozdrawiam!

Offline

 

#8  2008-05-22 13:12:38

  NF - Użytkownik

NF
Użytkownik
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-21
Serwis

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

OK, jednak i tak będę potrzebował tej drugiej osoby co będzie mnie gdyby co kierowała :)

A druga sprawa, to ustawienie ścieżki do plików. Chciałbym np mieć 2 partycje - jedna na pliki systemowe, druga na pliki użytkownika czy /home/ - w /home chciałbym mieć wszystkie pliki, czyli /home/domena/public_html/ i inne - mam nadzieje, że też można to w Webmin ustawić?

Po prostu poszukuje osoby, która sama instalowała i ma jakieś doświadczenie w konfigurowaniu tego :)


http://images34.fotosik.pl/260/2b91b244de74bd68.png

Offline

 

#9  2008-05-22 19:46:04

  kayo - Członek DUG

kayo
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-05-20

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

W webminie jedynie co - rzadko bo rzadko ale czasami trzeba - ustawic sciezki do plikow konfiguracyjnych poszczegolnych uslug. Reszte ustawiasz sobie sam w webminie. Jesli czegos nie wiesz to ma on doskonaly system pomocy (niestety po angielsku). w razie problemow mysle ze kazdy z nas ci pomoze.


Having a Windows 95 box hooked to the internet is akin to walking naked into a prison carrying a carton of cigarettes.
-----------------
jid: kayo77//gmail.com  gg #1046710

Offline

 

#10  2008-05-24 12:26:16

  NF - Użytkownik

NF
Użytkownik
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-21
Serwis

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

OK, a ma ktoś Webmina zainstalowanego u siebie na dedyku?

Prosiłbym o kontakt.


http://images34.fotosik.pl/260/2b91b244de74bd68.png

Offline

 

#11  2008-06-02 16:10:51

  NF - Użytkownik

NF
Użytkownik
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-21
Serwis

Re: Webmin + konfiguracja; jak?

OK, dostałem dedyka. Teraz chciałbym się dowiedzieć jak na IP Fail-Over zrobić DNS - mam IP serwera 91.121.xxx.xxx i Fail-Over 87.98.xxx.xxx.

Nie usmiecha mi się korzystanie z dnsów OVH :)


http://images34.fotosik.pl/260/2b91b244de74bd68.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)