Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-05-12 02:13:43

  RRH - Użytkownik

RRH
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-05-12

udev a hal

Witam,


mam zapisaną taką regułę dla udev:

Kod:

KERNEL=="sd?[1-2]", ATTRS{product}=="DataTraveler 2.0", ATTRS{serial}=="8990000000000000000000B7", SYMLINK+="kingston%n"

a w /etc/fstab:

Kod:

/dev/kingston1    /media/kingston1    ext3    user,noauto    0    0
/dev/kingston2    /media/kingston2    vfat    user,noauto,rw 0 0

Problem polega na tym, że nie chce mi automatycznie montować do punktów montowania, wskazanych wyżej. Wygląda to tak:
Wkładam pendrive. Wyskakują okienka w KDE pytające się czy zamontować. Daję OK.
Dwie partycje są zamontowane już w /media/sdb1 i /media/sdb2. Oczywiście symlinki zostały stworzone, czyli w /dev mam kingston1 i kingston2.
Jeżeli odmontuję pendrive i wykonam mount -a, nośnik jest zamontowany tam, gdzie chciałem.

Czy winny jest temu hal, który wcześniej montuje, niż udev stworzy dowiązania symboliczne?

Jak rozwiązać to, by nośnik był automatycznie zamontowany do /media/kingston i /media/kingston2?


pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.  :)

Offline

 

#2  2008-05-13 13:10:21

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: udev a hal

raczej bym obstawial ze hal / automontowanie w kde olewa fstab i montuje tam gdzie lubi ...

mozesz zrobic test kazac udev'owi nie robic symlinka ale nazwac inaczej to urzadzenie i zobaczyc jak sie zachowa automontowanie ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2008-05-13 18:59:38

  RRH - Użytkownik

RRH
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-05-12

Re: udev a hal

Zrobiłem tak:

Utworzyłem dowiązania symboliczne: pen1 -> /dev/sdb1 i pen2 -> /dev/sdb2.
W /etc/fstab miałem:

Kod:

/dev/pen1    /media/kingston1    ext3    user,auto    0    0
/dev/pen2    /media/kingston2    vfat    user,auto,rw 0 0

Nie zadziałało. Automonter zamontował w /media/sdb1 i /media/sdb2.
Następnie zostawiłem w /etc/fstab "tradycyjne" wypisy:

Kod:

/dev/sdb1    /media/kingston1    ext3    user,auto    0    0
/dev/sdb2    /media/kingston2    vfat    user,auto,rw    0    0

i poprawnie zamontowało w /media/kingston1 i /media/kingston2. Dziwi więc, dlaczego nie zadziałało dowiązanie symboliczne.
Macie pomysł o co tu biega?

Jakby to pomogło to mam wersję 3.5.9 KDE.


pozdrawiam

Offline

 

#4  2008-05-14 01:59:51

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: udev a hal

zapewne wyglada to tak jadro raportuje pojawienie sie uzadzenia o nazwie sdb ... hal sprawdza fstab w poszukiwaniu tego urzadzenia i sciezki montowania dla niego ... gdy nie znajdzie uzadzenia w fstab montuje tam gdzie sam uwaza za stosowne ...

jak widac w gdy idzie to w ta strone (wychodzac od nazwy urzadzenia a nie od fstab) link symboliczny jest niezauwazalny ...

mozesz dac w udev

Kod:

BUS=="scsi", ATTRS{product}=="DataTraveler 2.0", ATTRS{serial}=="8990000000000000000000B7", NAME{all_partitions}="kingston"

Ostatnio edytowany przez bercik (2008-05-14 02:02:03)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#5  2008-05-14 02:55:54

  RRH - Użytkownik

RRH
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-05-12

Re: udev a hal

Niestety to też nie działa. Wystarczy, że podepnę czytnik kart i pendrive zmienia się na /dev/sdf1 i /dev/sdf2 i jest z kolei montowany do disk i disk-1.

Offline

 

#6  2008-05-14 06:47:33

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: udev a hal

RRH napisał(-a):

Niestety to też nie działa. Wystarczy, że podepnę czytnik kart i pendrive zmienia się na /dev/sdf1 i /dev/sdf2 i jest z kolei montowany do disk i disk-1.

potem będzie sdg, sdh -> po prostu nie odmontowujesz urządzenia, tylko wyciągasz z gniazda.
Piszesz, że masz KDE to Ikona SYSTEM -> Urządzenia przechowywania danych -> Pendrive -> PPM na nim -> usuń w sposób bezpieczny


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#7  2008-05-14 11:35:47

  RRH - Użytkownik

RRH
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-05-12

Re: udev a hal

Nie, jeszcze nie zdarzyło mi się wyciągnąć urządzenia bez wcześniejszego odmontowania. Tak więc robię to najpierw.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)