Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2008-04-20 14:39:58

  ksinfergo - Użytkownik

ksinfergo
Użytkownik
Skąd: wnętrze czaszki
Zarejestrowany: 2006-06-01

Re: Sidux

Rozdrabnia się społeczność i tyle. Po co tyle distro? Nic nie wnoszą. Graficzne konfiguratory? Yasty? To rodzi egzotyczność (czytaj niekompatybilność) dystrybucji. Prosto, powoli, stabilnie bo nam vista wyjdzie. Metakonfiguratorom: nie. Pare prostych narzędzi każde do jednego celu. Co troche ciągnie jednak człowieka do jakiś nowości , ale na dłuszą metę jako desktop tego niema to to nie działa itd Ach marzy się 5 dystrybucji na distrowatch, jak zawansowane by były i uporządkowane.

Ostatnio edytowany przez ksinfergo (2008-04-20 14:41:06)

Offline

 

#27  2008-04-20 15:08:47

  emsilog - Członek DUG

emsilog
Członek DUG
Skąd: Jaworzno
Zarejestrowany: 2007-10-13

Re: Sidux

Sidux chce połączyć prostotę użytkowania z wszystkimi dobrodziejstwami konfiguracyjnymi jakie niesie za sobą Debian. Twórcom należą się brawa, wyszło bardzo sprawnie, w tej edycji jak już wspomniałem wielki szacun za wsparcie dla mojej cholernej sieciówki Broadcomu. Mówią, że co za dużo to niezdrowo, ale jak dla mnie karty zostały już rozdane. Największe dystrybucje wiodą prym i tak będzie zawsze, a ilość innych dystrybucji nie ma tutaj znaczenia, najważniejsze by były kompatybilne ze swoimi protoplastami. Można to nazywać remiksami, lub jak kto chce. Po co tyle distro? Aby byłą wolność wyboru, Vista nie wytrzyma w końcu ciężaru wszystkich pingwinków. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez emsilog (2008-04-20 17:08:39)


Sidux user
swolocz.pl - nietuzinkowe komentarze
http://www.mclog.jawnet.pl/syg.jpg

Offline

 

#28  2008-04-20 17:00:18

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Sidux

Sidux jest bardzo ciekawym projektem nie mniej jednak by mialo to wiekszy sens developerzy musza dodac mozliwoc wyboru pakietow przy instalacji systemu.

Offline

 

#29  2008-04-20 18:55:28

  AndrzejP - Członek DUG

AndrzejP
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Sidux

ksinfergo napisał(-a):

Rozdrabnia się społeczność i tyle. Po co tyle distro? Nic nie wnoszą.

Nie zgadam się, proponuję lekturę http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=8898
Wszyscy w koło "płaczą", że Linuks nie jest popularny, a kto ruszył dupę i ułatwił życie początkującym?
Kto z początkujących wie jak odpalić Flash'a, Javę, kodeki, zamontować automatycznie partycje Windy?
Przecież nie Debian, tylko inne, nowe distra dostarczają to od instalacji! Jeśli one to potrafią, to dlaczego Debian nie?
Czy większości użytkowników jest to potrzebne do normalnego użytkowania kompa?
Ja sądzę że tak, więc oczekuję, że distro w dowolnym momencie instalacji lub
użytkowania zapyta mnie czy tego chcę, zainstaluje i skonfiguruje.
Oczywiście zaraz podniesie się larum, że Debian to Debian a nie Vista. Zgoda.
To dlaczego ludzkość wymyśliła: koło, maszyny parowe, telefon, samochody...?
Bo w naturze ludzkiej jest ułatwianie sobie życia!
Przyjmuję do wiadomości stanowisko purystów, ale ja chcę nowości, łatwości użytkowania
komputera.
Howgh :)
BTW. W Siduksie też trzeba z tym walczyć :)

Ostatnio edytowany przez Zyong (2008-04-20 18:56:13)


Pozdrawiam

Offline

 

#30  2008-04-20 19:00:39

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Sidux

Bardzo dobrze, że jest tyle różnych dystr: bo ma się wybór, bo można, bo się chce.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#31  2008-04-20 19:21:44

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Sidux

Troche OT ale musze powiedziec cos od siebie...
Otoz ja osobiscie bym byl za przystopowaniem z lawinowym wysypem dystrybucji bo jak to sie mowi sila w jednosci.
Przeciez nie trzeba trzaskac dziesiatek dystrybucji po to by pingwink sie rozwijal przeciez rozwijac do przodu moga sie obecne dystrybucje. Osobiscie mi sie wydaje ze takie nadmierne rozdrobnienie bardziej szkodzi swiatu linuksa jak pomaga.
Ja mam swoje dwie ulubione dystrybucje Arch Linux i Debian Sid i szczerze mowiac malo mnie interesuja co raz to nowe klony :(

Ostatnio edytowany przez debianus_userus (2008-04-20 19:23:17)

Offline

 

#32  2008-04-20 20:02:06

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Sidux

To musisz jakąs ustawę przeforsować: zesłanie na Sybir czy co za mnożenie dystrybucji.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#33  2008-04-20 20:16:14

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Sidux

Według mnie na niekorzyść jest tyle dystrybucji. Niektóre nic nie wnoszą a są dlatego, że różnią się skórką i czymś tam jeszcze. Wolałbym żeby ci ludzie wkładali zapał w tworzenie distra na którym bazują.


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#34  2008-04-20 20:41:37

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Sidux

bns napisał(-a):

Według mnie na niekorzyść jest tyle dystrybucji. Niektóre nic nie wnoszą a są dlatego, że różnią się skórką i czymś tam jeszcze. Wolałbym żeby ci ludzie wkładali zapał w tworzenie distra na którym bazują.

Dokladnie!
Brawo dla tego Pana.

Offline

 

#35  2008-04-20 20:52:13

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Sidux

I jakie pomysły, aby to osiągnąć?


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#36  2008-04-20 21:20:45

  emsilog - Członek DUG

emsilog
Członek DUG
Skąd: Jaworzno
Zarejestrowany: 2007-10-13

Re: Sidux

Wątek o Siduksie zamienił się w rzecz nad wyraz głęboką by zaradzić temu w oczywisty sposób. Ilość dystrybucji wg mnie wcale nie przeszkadza, bo jak wcześniej wspomniałem i tak brane są pod uwagę "sprawdzone" ze starszego szczebla drabiny distr. Rozwiązaniem mogłoby być stworzenie uniwersalnego instalatora, który rozpoznawałby konkretny pakiet (deb, rpm, tgz a może nawet i skrypty sh) i w inteligentny sposób instalował dla konkretnej architektury. Ilość i różnorodność dystrybucji nie miałaby wtedy znaczenia, człowiek wybierałby co mu pasuje i co ma lepsze wsparcie techniczne a o ilość dóbr w postaci softu nie musiałby się obawiać.

To tylko moja hipoteza. Może stworzenie jakiegoś uniwersalnego pakietu też byłoby rozwiązaniem?


Sidux user
swolocz.pl - nietuzinkowe komentarze
http://www.mclog.jawnet.pl/syg.jpg

Offline

 

#37  2008-04-20 22:43:35

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Sidux

Tu się zgodzę z przedmówcą. Różnorodność distr nie byłaby niczym złym gdyby nie brak kompatybilności różnych rodzajów pakietów z oprogramowaniem. Wysiłek programistów jest przez to "rozwodniony". Ujednolicenie dałoby linuksowi potężnego "kopa" do przodu. A tak wszystko jest rozdrobnione, bo każda dystrybucja ciągnie swoje wersje. Przydałby się ktoś mądry kto by na to coś poradził.

Offline

 

#38  2008-04-26 15:11:39

  darian - Użytkownik

darian
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-30

Re: Sidux

a ja ma taki problem  z siduxem ,chcialem go sobie spolszczyc ale cos niemoge
root@siduxbox:/home/darek# apt-get install aspell-pl myspell-pl openoffice.org-l10n-pl wpolish apt-howto-pl debian-reference-pl doc-linux-pl doc-linux-pl-html fortunes-pl ipolish koffice-i18n-pl maint-guide-pl manpages-pl manpages-pl-dev quick-reference-pl fonty locales console-common k3b-i18n
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
locales is already the newest version.
k3b-i18n is already the newest version.
The following extra packages will be installed:
  apt-howto-common aspell debian-reference-common fortune-mod ispell libaspell15 librecode0
Suggested packages:
  apt-howto-en apt-howto-pt-br apt-howto-de apt-howto-fr apt-howto-ko apt-howto-es apt-howto-it apt-howto-ru apt-howto-tr
  aspell-doc spellutils doc-base xcontrib spell koffice debian-policy developers-reference devscripts dh-make dupload dput
  fakeroot linda lintian pbuilder openoffice.org hunspell-dictionary-pl myspell-dictionary-pl
  openoffice.org-hyphenation-pl openoffice.org2-thesaurus-pl openoffice.org-help-pl
Recommended packages:
  aspell-en aspell-dictionary aspell6a-dictionary debian-reference-en wordlist kde-i18n-pl
The following NEW packages will be installed:
  apt-howto-common apt-howto-pl aspell aspell-pl debian-reference-common debian-reference-pl doc-linux-pl
  doc-linux-pl-html fonty fortune-mod fortunes-pl ipolish ispell koffice-i18n-pl librecode0 maint-guide-pl manpages-pl
  manpages-pl-dev myspell-pl openoffice.org-l10n-pl quick-reference-pl wpolish
The following packages will be upgraded:
  console-common libaspell15
2 upgraded, 22 newly installed, 0 to remove and 192 not upgraded.
Need to get 27.2MB of archives.
After this operation, 91.5MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]? y
Abort.

Offline

 

#39  2008-04-26 15:45:36

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Sidux

A co na to aptitude?


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#40  2008-04-26 17:18:40

  emsilog - Członek DUG

emsilog
Członek DUG
Skąd: Jaworzno
Zarejestrowany: 2007-10-13

Re: Sidux

darian próbowałeś instalatorem metapakietów? Screen -> www.mclog.jawnet.pl/dobloga//nyx/zrzut5.png

Znajdziesz tam w sekcji Language, Polish core i po restarcie systemu wszystko jest po polsku :)


Sidux user
swolocz.pl - nietuzinkowe komentarze
http://www.mclog.jawnet.pl/syg.jpg

Offline

 

#41  2008-04-26 17:42:00

  darian - Użytkownik

darian
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-30

Re: Sidux

zrobiłem  tak : zainstalwałem pakiet spolszczający kde i zmieniłem czcionki  na Nimbus Sans L  potem  k>ustawienia>regonalne idostępność  i mam po polsku. pięknie śmiga.

Wie może ktoś jak zmienić w streamtunerze odtwarzacz? nagrywa mi stacje ładnie ale odtwarzać nie chce drze się że nie mam xmms jak chcialem zainstalować to :
root@siduxbox:/home/darek# aptitude install xmms
bash: aptitude: command not found
root@siduxbox:/home/darek# apt-get install xmms
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package xmms is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
E: Package xmms has no installation candidate
nie ma już xmms w repozytorium?

Ostatnio edytowany przez darian (2008-04-26 17:48:53)

Offline

 

#42  2008-04-26 19:05:37

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Sidux

darian napisał(-a):

E: Package xmms has no installation candidate
nie ma już xmms w repozytorium?

Olej xmmsa zainstaluj sobie audacious.

Offline

 

#43  2008-04-26 20:11:31

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Sidux

Ja polecał bym mplayera.
Znacznie lepiej radzi sobie ze strumieniami radiowymi.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#44  2008-04-29 07:22:14

  jerryS - Użytkownik

jerryS
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2007-05-12

Re: Sidux

A ja zastanawiam się. Instalujemy siduxa, dodajemy repo sida, instalujemy programy z tego repo.  Mamy sida, czy siduxa? i686, czy i386?

W debianie też chyba newralgiczne pakiety są optymalizowane pod 686, tak że chyba te systemy dużo nie różnią się szybkością. Główną różnicą są chyba konfiguratory i jakieś inne "udogodnienia", które po latach pracy na debianie nie są do niczego potrzebne, tym bardziej, że ustawień dokonujemy jednokrotnie, po zainstalowaniu systemu, więc czy zrobimy to ręcznie - trochę wolniej, czy klikaniem, to nie ma żadnej różnicy.

Zresztą miałem zainstalowanego Archa. Niby szybszy był. Ale po jakimś pół roku, gdy system trochę się "rozrósł", różnica w szybkości systemów już nie była zauważalna, choć arch to całkiem przyjemne distro.

Nie, żebym się czepiał, ale zastanawiam się nad sensem instalacji i konfiguracji siduxa i tak mnie jakoś naszło z rana. ;-)

Offline

 

#45  2008-04-29 08:30:12

  emsilog - Członek DUG

emsilog
Członek DUG
Skąd: Jaworzno
Zarejestrowany: 2007-10-13

Re: Sidux

Repo Siduksa jest tylko uzupełnieniem właściwego, czyli Sida. Zawiera te wszystkie swoje "bajery", ale i tak masa softu pochodzi z Sida. Nie orientuje się za bardzo jak to jest z poszczególnymi pakietami, ale Sidux jest kompilowany pod i686 i różnica w szybkości jest zauważalna.

Możesz usunąć repo z Siduksa i pozbyć się jego udogodnień, zostanie ci wtedy Sid pod i686. Kierunek w drugą stronę tzn. dodanie repo Siduksa do Sida mija się troche z celem, bo po co upodabniać system do lepszego jak można mieć ten lepszy :P


Sidux user
swolocz.pl - nietuzinkowe komentarze
http://www.mclog.jawnet.pl/syg.jpg

Offline

 

#46  2008-04-29 10:27:23

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Sidux

Jest to tez najszybsza metoda instalacji Sida.Nie można tego nie zauważyć.
Innej mozliwosci instalacji Sida z płyty nie ma.(chyba ze o czymś nie wiem)

Gdyby ktoś chciał sprobowac nieoficjalnego wydania Siduxa.
http://forum.lin4all.org/index.php?topic=862.msg5603;topicseen#msg5603

Jest w pełni od razu spolszczony i ma nieco zmienione oprogramowanie instalowane domyślnie.

Jest tam też opisana metoda instalacji na pendrivie  więc podaję linka do wątku.

Pozdrawiam


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#47  2008-04-29 11:43:26

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Sidux

ilin napisał(-a):

Jest to tez najszybsza metoda instalacji Sida.Nie można tego nie zauważyć.
Innej mozliwosci instalacji Sida z płyty nie ma.(chyba ze o czymś nie wiem)

Wlaściwie są generowane netinstalle dla sida, ale są nie polecane, ponieważ używany na nich jest najnowszy instalator i nikt nie gwarantuje, że akurat ta wersja jest pozbawiona błędów. Owszem trzeba mieć pecha, żeby akurat trafić na zabugowany instalator, ale w Sidzie pech się zdarza. ;)
Dlatego lepiej używać płytek z testingiem (na nich jest używany najnowszy instalator o potwierdzonym działaniu) i upgrade'ować.

Ponadto można zainstalować przez debootstrap z dowolnego debianoidalnego live'a (oczywiście polecam grml ;], nawet ma narzędzie do automagicznej instalacji przez dbstrap).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#48  2008-04-29 11:54:03

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Sidux

W moim poście zabraklo słowa bezpośrednio z płyty.

Owszem wspomniany przez azhaga netinstall ale instalacja za pomocą Siduxa jest najszybsza i chyba najbezpieczniejsza.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#49  2008-05-02 07:48:54

  jerryS - Użytkownik

jerryS
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2007-05-12

Re: Sidux

OK, zainstalowałem siduxa, bo przecież trzeba wszystkiego próbować, aby nas przypadkiem lepsze nie ominęło. ;) Oczywiście na innej partycji, bo debian jest jak skała, o którą rozbijają się wszystkie inne dystrybucje.
Tylko teraz taka sprawa: aby zainstalować w32codecs, libdvdcss i inne tego typu bajery, musimy chyba dołożyć repo debian-multimedia, bo nie zauwazyłem tych pakietów. Czy się może mylę?

Offline

 

#50  2008-05-02 07:56:14

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Sidux

Nie nie mylisz się.
Tak należy zrobić.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)