Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2004-10-14 17:32:55

  SilentMan - Użytkownik

SilentMan
Użytkownik
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2004-10-14
Serwis

Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Witam wszystkich serdecznie, z góry zastrzegam że jestem początkującym użytkownikiem Debiana, więc przepraszam za ewentualne głupoty jeśli takowe tu napiszę :)
Ale udalo mi sie zainstalowac juz KDE i je skonfigurowac pod katem rozdzielczosci, odswiezania itp. za co bardzo dziekuje uzytkownikom z forum linux.com.pl a w szczególności bodzio'owi :)
Jednak moje problemy jeszcze się nie skończyły, mianowicie teraz mam problem z dostosowaniem wyglądu KDE do własnych potrzeb, na pierwszy ogień idą czcionki - są strasznie co by tu nie mówić... brzydkie. Co zrobić żeby były takie same jak np. w windowsie, oraz żeby np. w Konquerorze Verdana wyglądała jak Verdana a nie jakiś hieroglif z maszyny do pisania która ma uszkodzone 'łapki' ? ;)
Druga sprawa to prędkość działania KDE, czy da się je jakoś przyspieszyć? Bo w tej chwili nawet otwarcie katalogu zajmuje dobre kilka do kilkunastu sekund... nie zależy mi na różnych efektach specjalnych a jedynie na szybkim systemie X'ów. :)
Dla przykładu, pod windows winamp po dwukliku w mp3 uruchamia sie w sumie natychmiast, nie zauwaza sie roznicy czasowej od klikniecia do rozpoczecia odtwarzania mp3, natomiast w KDE po dwukliku w mp3 czeka sie okolo 6 sekund az sie on w ogole uruchomi...
Z góry dziekuję za wszelką pomoc i podpowiedzi do rozwiązania moich (dla niektórych zapewne banalnych) problemów.

Offline

 

#2  2004-10-14 18:11:47

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Zacznijmy od KDE. Otóż KDE i Gnome to straszne kobyły zajmujące dużo zasobów systemowych. Na moim sprzęcie - Duron 1600 i 256 RAM praktycznie nie widać różnicy między Lin a Win.
Ostatnio stawiałęm Debiana na Celeronie 333 i 96 RAM i tam z premedytacją zostawiłem stare KDE w wesjo 2.0 - śmiga aż miło.
Teraz czcionki
Ściągnij sobie z windowsa wszystkie fonty .ttf
W katalogu /root zrób katalog ukryty ./fonts
Wrzuć tam wszystkie ttf-y
W Centrum Sterowania -> Administracja systemu jest instalator czcionek. Podaj ścieżkę dostępu do tego katalogu, zainstaluj i już są dostępne w systemie. Możesz sobie ustawiać dla pulpitu, okienek i co tylko chcesz.
I jeszcze jedna dobra dorada - jak ci się przez fonty przy[adkiem spapra KDE to w katalogu donowym jest katalog ukryty ./KDE
Wystarczy go usunąć i po restarcie utworzy się nowy z domyślnymi ustawieniami.
Ufff :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2004-10-14 18:22:07

  SilentMan - Użytkownik

SilentMan
Użytkownik
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2004-10-14
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

A jak się dostać do katalogu ukrytego? Bo zrobiłem katalog ukryty, kombinowałem z wpisaniem w ścieżce file:/root/fonts, file:/root/.fonts, file:/root/fonts./ szukałem po menusach czegoś w stylu 'Pokaż ukryte pliki i katalogi' ale nic nie znalazłem... :]

Offline

 

#4  2004-10-14 18:34:03

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Uruchom w konoli mc
F9 ->Opcje ->Konfiguracja ->Wyświetlanie ukrytych plików -> ok
jak nie masz mc to:
apt-get install mc


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#5  2004-10-14 18:55:41

  SilentMan - Użytkownik

SilentMan
Użytkownik
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2004-10-14
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

No cóż, prawie się udało tj. już troche ładnie to wygląda jednak nie do końca jak chciałem tj. czcionki nadal są rozmyte takjakby nie była zachowana ostrość, takjakby przenikało przez nie tło, ale tylko w niektórych pixelach danej litery co w całokształcie daje okropny efekt, myślałem że to ten anty aliansing (czy jakostak) ale po wyłączeniu i reboocie jest bez zmian...
A, i jeszcze jedno: w wielu oknach nie ma zastosowanego suwaka przez co nie mogę się dostać do przycisków typu 'Zapisz zmiany, Dalej, Zastosuj' itp. ponieważ mam dosyć niską rozdzielczość 800x600, ale większej mój monitor niestety nie pociągnie...

Offline

 

#6  2004-10-14 19:03:38

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Powiem ci tak. U mnie zaczęło to wyglądać łądnie dopiero po kilku upgradach systemu. Na początku w mc zamiast kresek miałem kwadraty hehe, potem samo się naprawiło. Nie miałęm helvetiki - pojawiła się po 3 upgradach. Powalcz jeszcze z superkarambą - daje łądne KDE ale znowu zabiera zasoby.
O superkarambie poczytaj na linux.com bo tutaj to smi asceci :)
A może Biexi się odezwie :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#7  2004-10-14 19:07:17

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

A, i jeszcze jedno: w wielu oknach nie ma zastosowanego suwaka przez co nie mogę się dostać do przycisków typu 'Zapisz zmiany, Dalej, Zastosuj' itp. ponieważ mam dosyć niską rozdzielczość 800x600, ale większej mój monitor niestety nie pociągnie...

W mc zapis jest przez F2, w większości przypadków przez Ctrl + s (podobnie jak w windzie)
Z tego wynika że sprzęt jest raczej ......down :(


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#8  2004-10-14 19:08:09

  SilentMan - Użytkownik

SilentMan
Użytkownik
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2004-10-14
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Bodziu, nie wiem jak spłace dług wdzięczności za te wszystkie nerwy które na mnie tracisz, i przede wszystkim za poświęcony mi czas...
Mówisz że KDE jest zasobożerne, więc mam pytanie, czy znasz jakiś inny system X'ów który byłby podobny wyglądem do Windows 2003 (tudzież 2000) i przy tym byłby tak samo szybki jak windows, a najlepiej szybszy?

Edit: Ano sprzęt jest dosyć cienki ale mi w zupełności wystarcza, debiana ogólnie chcem mieć do wykonywania następujących czynności: przeglądanie stron www, pisanie w html, php&mysql (czyli potrzebny mi będzie serwer Apache z php5 + MySQL), wykonywanie prostych grafik, potrzebny mi chyba będzie emulator wine do uruchomienia Corela 10, bo gimpowi niestety dość daleko do tej aplikacji..., słuchanie (ew. ściaganie od czasu do czasu) mp3, klient irc, gg... i to w zasadzie wszystko do czego używam kompa :)

Offline

 

#9  2004-10-14 19:28:48

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Czyli do wszystkiego :)
Na naszej stronie głównej, w dziale artykułu jest opis Fluxbox. Tu masz link:
http://www.dug.net.pl/texty/fluxbook.pdf
Jest szybki ale nie taki ładny. Zrobisz na nim wszystko to co chcesz. Ekspertem od Fluxa jest Biexi
Ewentualnie wróć do KDE 2.0 nie jest takie łądne jak 3.2 ale jest szybkie - jeżeli jesteś zainteresowany to napisz. No i napisz jaki masz sprzęt


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#10  2004-10-14 19:36:20

  SilentMan - Użytkownik

SilentMan
Użytkownik
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2004-10-14
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Jestem zainteresowany czymś szybkim, wygląd nie gra dla mnie dużej roli aczkolwiek nie może być problemów w stylu rozmazanych czcionek - może być nawet wygląd interfejsu i okien taki jak w windows 98 - nie zależy mi na jakichś bajerach i stylach okien a'la chromatic, ale chcę żeby wszystko wyglądało przejrzyście i zgrabnie :)
Mój sprzęt to:
AMD Duron 700 MHz;
128 MB RAM;
RIVA TNT2 Model 64 z TV Out, 32 MB pamięci;
dysk Segate 37 GB;
monitor Belinea 102010;
Płytka główna jakaś firmy Gigabyte...
To chyba wszystkie informacje? Mam nadzieje że o niczym nie zapomniałem :)

Offline

 

#11  2004-10-14 20:11:16

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Sprzęt masz całkiem niezły, tylko dziwne że monitor nie wyciągnie 1024x768
Spróbuj najpierw wrócić do KDE 2.0
Zrób tak:
Najpierw zabij X-y (Ctrl + Alt + Bspace) ze 3 albo 4 razy, jak się dostaniesz do czystej konsoli zaloguj si się jako root.
apt-get remove --purge kde*
apt-get remove --purge libqt3 (nie jestem pewien, jak program będzie potrzebował to zawoła)
zmień w /etc/apt/sources.list wpisy z testing na stable
apt-get update
apt-get install kdebase
apt-get install kde-i18n-pl
apt-get install kdemultimedia
i na koniec
apt-get install kdm
Powrót do tyłu niestety jest awsze trudniejszy, ale tym sposobem robiłem i wychodziło. Tak jak pisałem KDE 2.0 na Celeronie 333 chodzi bardzo ładnie.
A jęzeli nie wyjdzie to dwa wyjścia: reinstalka :( lub Fluxbox


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#12  2004-10-14 20:16:48

  SilentMan - Użytkownik

SilentMan
Użytkownik
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2004-10-14
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Tzn. monitor wyciąga 1024x768 ale wówczas odświeżanie spada do 65Hz, a ja jestem zmuszony siedzieć czasem i po 16 godzin dziennie przed kompem i nie wyrobiłbym na takim odświeżaniu, tylko pod 800x600 pojedzie 85 Hz :) Teraz zbieram sobie na jakiś lepszy monitorek LCD z 'górnej' półki... :] ale to może do wakacji sobie uzbieram :P
Co do cofnięcia się, jutro tj. piątek 15 października spróbuję bo dziś już nie zdąrzę, a jutro trzeba jednak do szkoły przecież... ;)
Pozdro, i dzięki.

Offline

 

#13  2004-10-14 23:42:19

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Co do superkaramby to ladny motywik masz tutaj
http://biexi.dug.net.pl/pliki/cynapses_karamba.tar.gz
a co do automatycznego uruchamiania motywiku to polecenie

Kod:

superkaramba /root/Karamba/cynapses_karamba/sys_mon.theme

gdzie jako parametr podaje sie scieszke do pliku konf superkaramby
jesli masz jakies fajne tematy mozesz sie podzielic :]
w w/w temacie nie weim czemu ale niedzialaja mi wykresy odo karty sieciwej musze jeszcze z tym poowalczyc :]
co do obtymalizacji srodowiska graficznego to np na moim wyslurzonym laptopie mam fluxbox'a i jestem z niego zadowlona :]

P.S.> SilentMan - jak Ci sie spisuje php5? ja uzywam 4 i ladnie dziala czy 5 jest wystarczajaco stabilna?

Offline

 

#14  2004-11-01 19:48:37

  mprzymus - Użytkownik

mprzymus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2004-10-22

Re: Pierwsze przygody z KDE i problemy...

Jeśli chodzi o fonty to moze tylko dodam, ze w sargu jest pakiet (non-free chyba) ktory sciaga z netu fonty windowsowe i instaluje je. Nie pamietam jak ten pakiet sie nazywa, jakos tak msttrfonts czy jakos podobnie. Ten pakiet jest sugerowany w momencie jak instaluje sie wine, z oczywistych powodow. Po zainstalowaniu tych fontow od razu jest dostep do ladnych czcionek z poziomu KDE

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)